Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (12) 19.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: B Coyne (9) 38. B: C Wadsworth (20) 40.

   ANGLESEA: Women: Stableford: A: A Stokes (16) 37. B: L McConchie (20) 39. C: J Inman (28) 36.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Smith (17) 69. B/Medal: S McKenzie (27) 66.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: G Harrop (12) 38. Div 2: I Martin (16) 43. Div 3: T Lindrea (25) 37.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: C Leski (11) 41.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: A: C Savige (10) 72. B/Medal: F Jackson (14) 71. C: L Rogers (19) 74 cb.

   BARHAM: Stableford White: A: A McCrae (13) 42. B: G Gordon (18) 38.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: G Lee (12) 3 up. B: M Meagher (26) 6 up. Women: C Bell (28) 3 up.

   BENALLA: Women: Stableford: 4B: K Walker (33) J McKenna (42) 49.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: J Cairns (29) 44.

   BOX HILL: Men: Stableford White: A: R Hawken (12) 43. B: S Audley (17) 39. C: R White (21) 38. D: G Galvin (28) 42.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: J Forbes (17) 38 cb. B: R Munro (23) 42.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: P Charlewood (26) 60.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: G Roberts (13) 38. B: B Kelly (25) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: 4B: S Croker (10) C Wood (21) 51.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: G McQuillan (16) 38.

   CASTERTON: Men: Stableford: S Hindson (36) 41.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford White: P Rotteveel (21) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: J Lorkin (11) 43. B: H Boucek (28) 45. Women: L Trinder (24) 37 cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: P Gemmola (15) 37. B: B Coxall (18) 38. C: G Pugh (22) 39.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: P Butler (26) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: A: S Kwon (8) 43. B: G Van Hees (25) 44. B McDonald (24) 42. Snr Waverley: Y Shariff (16) 42 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: R Law (12) 37 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: R Wallace (13) 4 up. B: J Ellis (22) 1 up. Women: E Wisniewski (18) 2 down.

   COHUNA: Men: Stableford White: I Ridgway (15) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: R Larsson (4) 40. B: D Johnstone (18) 39. C: J Bull (23) 43.

   COROWA: Men: Stableford: T Embleton (27) 40.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: A Bydder (7) 35. B: R Grusd (25) 36. C: G Diamond (33) 37. Medal Mar: G Diamond (33) 37.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: L Wright (18) 39. B: G Sanders (28) 39. 9-hole: G MacNeill-Wallis (33) 20.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: A: V Brunker (10) 36. B: D Seignior (42) 31.

   DROUIN: Men: Stableford: A: R MaGill (8) 38. B: B Salmon (18) 45. C: R Hedley (28) 42.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: G McGibbon (7) 2 up. B: P Muir (13) 5 up. C: A De Rosbo (24) 3 up. Women: Yellow: A: A Holmes (17) 1 down cb. B: I Duggan (27) 1 down cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: C Holmes (10) 39. B: J Stroud (20) 42. C: R Hick (23) 41. Women: J Harding (29) 39.

   GARDINERS RUN: Snr Par White: M O'Regan (25) 8 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: J Scale (15) 46. B: P Scott (19) 44.

   GISBORNE: Men: Par: A: P Tsamados (8) 3 up. B: P Barlow (14) 5 up. C: I Conacher (25) 5 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: G Coster (19) 67. Scr: K Palmer 66.

   GREEN ACRES: Men: M Davies (8) 42. Women: A: L Purcell (14) 35 cb. B: J Day (29) 38. C: C Wordsworth (38) 33.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: B Frith (8) 31.

   HILLTOP TATURA: Stroke White: R Popple (16) 68.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Mar: A: T Parker (21) 74 cb. B: F O'Brien (27) 74 cb. C: J Pretlove (33) 67.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: T Larkins (16) 41. B: T Barker (22) 38. C: J Simpson (29) 40.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: R Crowe (9) 40. Women: M Nathan (11) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: D Murphy (7) 41.

   KEW: Men: Stableford: D Prior (17) 43. Women: Par: A: S Stockley (21) 4 up. B: T Weickhardt (30) 2 up. Stableford: 9-hole: S Hall (39) 22.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: B Griffin (9) 3 up. B: P Taylor (19) 4 up. C: E Smith (27) 1 up.

   LANG LANG: Stableford White: W Christensen (13) 43.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: C Hams (13) 38. B: R Burton (17) 38 cb. C: T Seebeck (36) 40.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal: A: J Sellen (7) 72. B: L Murray (26) 70. C: J Robbins (31) 72.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: 9-hole: A: H Schiller (26) 29. B: J Seymour (31) 31.5. C: J Clarke (36) 32. D: B Crutch (45) 31.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: C Hill (17) 41. Div 2: G Williams (30) 39. Gold: G Smith (30) 47. Women: 9-hole: K Rose (33) 19.

   MEDWAY: Men: Stroke: Ambrose: F Laverick G Shegedyn (7.5) 58.5.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: R Hannay (25) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: C McIntyre (14) 39. B: J Lee (19) 38. C: B Wentworth (26) 37.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: B Maney (8) 19.

   MENTONE: Women: Stableford: A: J Harwood (21) 40. B: J Yelland (29) 38. C: M Boan (44) 36.

   METROPOLITAN: Stableford: J Campbell (9) 36.

   MIRBOO NORTH: Men: Stableford: A: G Shandley (13) 39. B: I Blencowe (19) 34.

   MOE: Men: Stableford: A: P Wilshire (12) 39. B: M Matthews (26) 41.

   MORACK: Women: Stroke: A: S Steer (28) 74. B: M Blumfield (30) 70. C: P Mundae (42) 70.

   MURRAY DOWNS: Men: Par: A: L Shipsides (12) 1 up. B: T Wilkins (30) sq.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: F McLees (45) 48. 9-hole: R Ternes (16) 14.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: B Gunn (7) 66. B: B Lenaghan (22) 64.

   NEPEAN WOMEN'S: Stableford: A: S Rowell (21) 29 cb. B: B Holt (28) 37. C: J Burrows (41) 33.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (19) 39. B: J Moulton (24) 36.

   NORTHERN: Women: Stroke: A/Medal: J Kircher (17) 74. B: L Hodgetts (31) 75. Stableford: 9-hole: M Montgomery (45) 21.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: S Robertson (9) 41.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: Medal: A: T Seneviratne (7) 26. T Rebrovic (8) 27. B: F Gabriel (10) 26. W D'Couto (16) 27.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: P Jones (21) J Rafferty (18) B Hoyne (23) P Bruegman (23) 92.

   PAKENHAM: Women: Par: Div 1: Y Tisdale (26) 1 up. Div 2: S Nelson (29) sq. Div 3: C Beard (39) 1 down.

   PATTERSON RIVER: Men: Stroke: Ambrose: L Spencer T Twite M Carter K Strongman (6) 56. Women: L Bogie S Robbins L Sheehan P Dunn (11.25) 58.75.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford White: A: K Poulier (9) 46. B: C Wiseman (18) 40 cb. C: P Storey (24) 36. Women: Stroke: Medal Mar: Peninsula South: A Rivett (21) 73 C King (13) 73 to playoff. C: J Sinn (30) 76.

   PORTARLINGTON: Men: A Grainger (21) 44. Women: Stableford: S Plummer (21) 36.

   PORTLAND: Stableford: A: N Isbel (7) 40. B: B Marshall (24) 43.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: K Foley (10) 41. B: D Clarke (20) 41 cb. Gold: D Matthews (24) 32.

   RACV HEALESVILLE: Par: A: M McIntosh (14) 4 up cb. B: B Racine (25) 4 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: P Sargentson (12) 39. B: W Sperling (16) 47. C: G Ervin (32) 40.

   RINGWOOD: Men: Snr Pennant: Ringwood Gold 10 bt Sandringham 2, Mt Martha 10 bt Ringwood Blue 2.Women: Stableford: A: P Kinsella (24) 39. B: D Berry (32) 40. C: G Barnes (43) 41. 9-hole: R Hay (32) 23.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: T Plumb (11) 41 cb. B: D Luca (15) 43. C: C Blyth (19) 42. D: C Pierce (34) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: L Welden (25) 36 cb. B: D Mitchell (29) 34.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Mar: R Goodwin (26) 64 cb. Scr: R Hutton (10) 74.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: S Wilton (8) 8. Par East: T Quinert (29) 1 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: M Flynn (8) 41.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: K Jones (8) 41. B: P Rankin (13) 40. C: P Moresi (28) 42. North: T Rogers (27) 41. Women: K Hando (7) 37.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: C Basham (11) 42. B: M Stuart (29) 39 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: 3B: A Pincott (33) S Reid (37) R Saul (24) 35.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: A McMahon (13) 6 up. Div 2: W Eden (24) 3 up. Veteran: Stroke: Matchplay: R Kum bt K Davies 6-4.

   SPRING PARK: Men: Stableford: P Frisken (22) 37.

   SPRING VALLEY: Stroke: A: H Peters (8) 74. B: G Chapman (27) 71. C: A Harrington (31) 68. Stableford: M Labb (25) 33.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: C Marsters (10) 39. B: G Tucker (16) 40 cb. C: R Westgarth (26) 40.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: S Eardley (23) 42. The Cups: V McDonald (34) 36. 9-hole: S Kennedy Roy (30) 17.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: K Biesboer (17) 37. B: L Collier (27) 40. C: E Sutherland (32) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S Roberts (16) 40.

   TRARALGON: Men: Stableford: M Warne (17) 43.

   TRENTHAM: Stableford White: A: G Aplin (12) 40. B: B Penrose (16) 43. C: N Aplin (30) 43.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: L Flynn (21) J Symons (22) 46. R Lander (18) 38 cb. White: A Burgio (24) 36. Women: P Atkins (21) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: S Chatfield (20) 38. J Kerr (31) 35. 9-hole: M Thompson (33) 18.

   WATSONIA RSL: Stroke: B Knight (20) 66.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: S Higman (0) 69. B: K Leece (15) 69. C: J Fay (35) 69.

   WODONGA: Women: Stableford: A: V Beehan (18) 39. B: D Gray (36) 36 cb.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: E VanAgtmaal (5) 41.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: W Green (9) 41 cb. B: S McCormack (14) 40. C: C D'Rozario (20) 35 cb. Gold: P Swannie (24) 34. Women: T Richardson (33) 32.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: P Grant (32) 44.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: P Ryan (19) 38 cb. Yellow: B Cirej (29) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: 4B Agg: Lake: R Hogg (5) R Juster (33) 73. Murray: I Pritchard (25) H Gorecki (34) 82.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: P Tudor (12) 20. Red: R Hocking (6) 20.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: S Carlson (13) 38 cb. Women: H Barker (23) 40.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria