Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Chase (6) 17.

   ANGLESEA: Women: Stableford: Medal Jul: A: J Murray (17) 31. B: M DeVries (20) 28. C: M Cross (33) 29.

   AXEDALE: Men: Stroke: Div 1: J Radeski (7) 67. Div 2: I Martin (17) 67 cb. Div 3: G Hamilton (26) 64.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: A Svaljek (7) 3 up. B Wilkinson (9) 2 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: M East (12) 37. B: D Law (14) 35 cb. C: J Holbrook (28) 38.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: S Wall (12) 39. B: S Cain (24) 38.

   BARWON HEADS: Women: Par: S Rankin (20) sq.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: B Mack (34) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: C Jackson (14) 40. B: W Killeen (17) 39. C: I Skelton (22) 39. D: D Dalton (30) 36 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: I Boreham (17) 33. B: R Borschmann (23) 34. A: I Boreham (17) 33. B: R Borschmann (23) 34.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: J McCreery (20) 38.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: M De Carteret (19) 62. B: G Comer (29) 66.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: N Gardner (16) 37.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: J Hewitt (20) 39 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: L Smith (13) 41.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: G Trinder (19) 68. Women: B Lacey (35) 74.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: A Tribe (1) 35. B: N Brehaut (22) 34. C: H Page (24) 35.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: N Jackson (19) 37 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Waverley: J Steer (15) 41. Medal Jul: Churchill Park: A/Medal: J Scott (14) 40. B: F Paguio (18) 39. Snr: M Magana (27) 34.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: E McManus (12) 38 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: M Corradin (2) 40. B: B McMaster (24) 37. C: M Leaver (28) 32 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: L Lucas (23) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: I Erwin (11) 38 cb. B: R Warren (14) 39. C: W Watkins (21) 38 cb.

   COROWA: Men: Stableford: B St John (22) 39.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A/Medal: V Templeton (12) 71. B: E Layton (36) 76.

   DENILIQUIN: Stroke: P Aitken (33) 69.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: C Smith (3) sq cb. B: J Robertson (20) sq. C: S Black (34) 2 up. Women: L Benson (35) 6 down.

   FLINDERS: Men: A: P Doyle (14) 44. B: B Martin (17) 39. C: R Bannister (29) 43. Women: L Pilkington (26) 33.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: P Skinner (18) 38 cb. B: G Martin (26) 38.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: R Piper (8) 37. B: T Snyders (12) 39 cb. C: R Impey (25) 39. Trophy: T Snyders (12) 39 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: Medal Jul: A: R Vilash (20) 67. B: C Makin (25) 63.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: I Davies (18) 37. Women: A: J Grover (15) 34. B: O Fon (32) 38.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Div 1: A Goudie (11) 69. Div 2: D Morris (23) 64.

   HEPBURN SPRINGS: Men: Stableford: 12-hole: S Collins (23) 22.

   HILLTOP TATURA: Stableford: B Miller (12) 36.

   HORSHAM: Women: Stableford: 4B: J McCabe (41) C Dix (29) 46.

   HOWLONG: Men: Stableford: R Jones (22) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford Gold: C Taylor (19) 40. Women: L Smith (24) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A Mitchell (15) 30.

   KERANG: Men: Stableford: J Povey-Walker (15) 38.

   KEW: Men: Stableford: S Favaloro (4) 38. Women: J Jacobsen (12) 35. 9-hole: M Cox (38) 18.

   KILMORE: Men: Stroke White: D Austin (21) 67.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: K Nance (38) 73. A: H Penman (17) 75 cb. B: A Travers (23) 74. Stableford: J Wright (33) 35.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: B Jackson (2) 39. B: T Rogers (13) 39. C: B Milne (15) 41. D: P Bowyer (24) 40.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: S Harrison (17) 40. B: D Carson (34) 34.

   LANG LANG: Men: Stableford White: G Morozoff (16) 38.

   LEONGATHA: Stableford: A: A Kuhne (14) 33. B: N Gillin (17) 35. C: P Luck (26) 35.

   MAFFRA: Women: Stableford: Challenge: L Murray (28) 42, L Hatwell (25) 36. J Stothers (28) 40, J O'Neill (18) 36.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Jul: A: G Davenport (20) 73 to playoff. B: H Hayes (29) 73 to playoff. C: A Williams (36) 75.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: W Parsons (15) 39. Div 2: A Holt (22) 38. Gold: K Millott (33) 35 cb. Women: 9-hole: A Watkins (31) 17.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: J Smith (10) 40. B: K Fletcher (13) 37. C: D Lumsden (24) 43.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (15) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: L Fotheringham (13) 37. B: J Beljan (20) 37. C: J Joseph (33) 39.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: G Foss (15) 31.

   MENTONE: Stroke: Medal: A/Medal: C Dixon (27) 69. B: J Addison (35) 74. C: B Parroissien (40) 80.

   METROPOLITAN: Mxd: Par White: F Davis (12) 2 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Evans (29) 42.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Black: A/Medal: S Didcock (3) 68. B: E Naidoo (16) 73 cb. Women: Medal Jul: Legends: K Brock (35) 79.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: B Pomeroy (16) 38.

   MORACK: Women: Stroke: Medal Jul: A: J Bowd (29) 77. B/Medal: P Comer (40) 70. C: S Merrigan (42) 78.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: L Doolan (10) 39. B: R Palmer (16) 38. C: D Whyte (28) 42.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: Medal Jul: M Newton (32) 26.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: M Roberts (9) 40. B: B Gardner (14) 38. C: K Lane (18) 40.

   NEPEAN WOMENS: Stroke: Medal Jul: A/Medal: E Witchell (24) 77. B: R McLean (30) 87. C: S Torrance (44) 83.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: J Rogers (18) 38 cb. B: J Hamment (23) 42.

   NORTHERN: Women: Stableford: Foursome: A: J Wilkinson (22) D Rae (22) 30. B: M Montgomery (40) F Villani (40) 33.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A Storer (plus 1) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: W Falloon (9) 29. B: T Duggan (10) 29.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: 4B: J McKenzie (21) P Dodds (25) 42.

   PAKENHAM: Women: Stableford: Medal Jul: Y Tisdale (28) 28.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: D Tayler (25) 41. Women: Stroke: Medal Jul: A: N Asami (13) 77. B: D Allsep (29) 75. C/Medal: P Bourne (31) 71.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: M Hosking (14) 42. Peninsula South: White: N Christie (12) 38. Women: A: R Malkin (19) 38. B: I Lucas (26) 33. C: M Gooley (31) 32.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: P Foster (18) 40.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: S Steele (17) 38 cb. Women: M Hogan (35) 33.

   PORTSEA: Mxd: Par White: A: P Jay (10) 5 up. B: P Lord (23) 5 up cb. Gold: C Ekinsmyth (19) 2 up.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Par: T Thompson (28) 4 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: N Batchelor (8) 42. B: S Tonkin (14) 44. C: K Clarke (27) 41.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1/Medal: D Bradley (16) 71. Div 2: S Goddard (26) 75. Div 3: L Houten (37) 74.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: R Le Clerc (11) 2 up cb. B: A Amarsi (14) 7 up. C: G Davies (22) 8 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: Presidents: E Naylor (30) K Cain (26) W McKeown (23) E Miller (29) 67.5.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: Medal Jul: P Fahl (14) 39.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: T Wood (8) 38.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par West: White: T Morris (13) 5 up. East: M Quinert (25) sq.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: J Wake (13) 19, N Wagland (17) 17. Veteran Women: H Cantwell (40) 12.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: S Hough (9) 1 up. B: G McFadgen (10) 4 up. C: B Hartley (25) 4 up.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Welch (12) 41. B: B Simpson (22) 43.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Jul: E Johnson (29) 75, G Sinclair (22) 76.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Heaney (14) 40. Div 2: L May (22) 42.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: P McAllister (17) 35.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: C Key (18) 72 cb. B: J Drysdale (26) 72. C: A Watson (30) 79.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal Jul: J Parfett (39) 76.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: B Montesano (10) 40 cb. B: S Petreski (18) 45. C: R McConnell (36) 44.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: L McCoy (16) 37 cb.

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: A: T Higginbottom (18) 77. B: Z Fuller (39) 78. The Cups: A: B Neil (25) 74. B: H Wilson (34) 71. Stableford: 9-hole: P Armstrong (32) 20.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Valasis (25) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: K Weise (31) 35.

   TRARALGON: Men: Stableford: D Trengrove (14) 38. Women: P Thomas (35) 28.

   TRENTHAM: Stroke: Medal July: A: R Wilson (7) 69. B/Medal: D Ellis (15) 68. C: M Hotchin (35) 69.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: A Killen (6) C O'Malley (14) 8 up. A Webb (15) 3 up. White: G Focken (17) 1 up. Women: J Gardner (13) sq.

   WARRAGUL: Men: Stableford: C Morris (11) 40. Women: Z Better (29) 33.

   WATSONIA RSL: Stableford: G McCall (31) 36 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Leece (13) 36. B: G Anderson (20) 39. C: D Just (23) 36.

   WODONGA: Women: Stroke: 4B: M Dundan (16) C Maddison (21) 68.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Wade (24) 35. Snr 9-hole: W Williams (28) 18.

   WOODLANDS: Men: Par: A: J Favier (11) 1 up cb. B: G Boland (14) 6 up. C: I Davies (26) sq cb. Women: T Fothergill (21) 1 down. Men: Hole in one: White: B Byers at 5th.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: B Rainsbury (20) 37.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: N O'Donnell (18) 41. Yellow: B Cirej (30) 32 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: J Dripps (22) 4. Lake: A: R Hall (17) 1. B: P Bennett (18) 4.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: L Winkworth (10) 30. G Duffy (13) 35.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Gelley (31) 41. Women: K Brooks (15) 32.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
17 October 2018
HUNTINGDALE: Women: Stroke: Medal of Medallists: F Gozzo (19) 76. Trophy: L Crowe bt M Clarke 3-2. M Batrouney bt B Yang 6-5. Stableford: M Mann (42) ... Read more
MyGolf
Golf Victoria