Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: K Elers (4) 19.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: Black: A: P Tomkins (11) 37. B: S Milne (18) 38. Medal Aug: S Milne .

   AXEDALE: Men: Stroke: Div 1: S Lee (13) 64. Div 2: M Kesper (32) 68.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: White: S Chiles (17) 38 cb.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: P Johnston (12) 37 cb. B: J Holbrook (26) 40.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: B Standing (36) 39.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: L Strathmore (12) 38. B: J Reddoch (19) 39 cb. C: A Farnfield (23) 37. D: D Dalton (29) 43.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: I Boreham (18) 37.

   BRIGHTON: Men: Stableford: D Shutler (23) 39.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: J Chandler (22) 58. B: T Tong (26) 60.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: B Zealley (10) 38 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: R Joppich (33) 43. Women: Stroke: S Barker (28) 79.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: Medal Aug: C Donald (13) 67. Women: L Trinder (24) 75.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: S Muller (11) 40. B: B Rieniets (22) 41.

   CHELTENHAM: Men: Par: K Smith (36) 2 up. Hole in one: P Hartlett at 4th.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Par: Churchill Park: A: R McCart (17) 4 up. B: T Apaipo (19) 4 up. Snr: W Bennett (28) 3 up. Men: Stableford: Waverley: B Baker (11) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: N Bown (15) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A O'Shea (7) 40. B: K Wheat (13) 37. C: B Newbound (24) 38.

   COROWA: Men: Stableford: J Lackner (20) 39 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: Medal Aug: A: A Landes (12) 32 cb. B/Medal: R Grusd (21) 36. C: M Goldman (35) 33 cb.

   CURLEWIS: Stableford: P Roberts (19) 33 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G McGibbon (6) 36. B: R Boyd (14) 40. C: T Relf (21) 33 cb. Women: J Elliott (22) 31.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: I Gilbert (11) 39. B: J Ford (18) 42. C: B Bailey (26) 35.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: M Neylan (10) 34 cb. B: R Gould (30) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: T Snyders (13) 41. B: J Parker (21) 38. Trophy: T Snyders.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: L Welch (21) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford Yellow: J O'Gorman (8) 35. Women: Stroke: Ambrose: V Cashmore (24) B Illingworth (25) R Dodd (34) A Hall (20) 62.125.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: W Gull (17) 28.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Aug: A: M Moore (21) 73 cb. B: C McRae (27) 75. C: P Latus (30) 77.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Morris (3) 39. Women: H Gellatly (5) 34.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: T Wendt (23) J Martin (29) 44.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: C Myles (22) 37.

   KEW: Men: Stableford: B Tanner (19) 40. Women: J Wills (29) 37. 9-hole: M Cox (38) 18.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: A: O Kline (+2) 72. B: W Mason (24) 84 cb. C: C Lloyd (31) 79. Medal Aug: T Marget (8) 77. Stableford: C Claney (32) 36.

   KOORINGAL: Men: Par White: A: T Rogers (12) 6 up. B: C Spinks (18) 2 up. C: S Davenport (27) 2 up cb.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: C Lesiw (15) 37 cb. B: S Short (20) 36.

   LANG LANG: Men: Stableford White: R Scott 40.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: L Templeton (19) 34 cb. B: L Reynolds (21) 38 cb. C: C Donahue (36) 33. Scr: R Whitelaw 28 cb.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Jul: A: J Hocking (24) 73. B: J Seymour (31) B McGrath (32) 69 to playoff. C: J Macfarlane (40) 81.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: J Gilson (32) 39. Gold: F Zeidler (25) 43.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: B Scothern (2) 38. B: G McKelvie (14) 36. C: R Spillane (24) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: D Brebner (9) 41. B: D Hurley (23) 40. C: P Stebbings (36) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: J Williams (12) 23.

   MENTONE: Women: Stroke: A: V Bolch (27) 71. B: K Bennett (30) 76. C: M Boan (41) 69. Medal Aug: M Boan.

   METROPOLITAN: Stableford: J Salmon (11) 35 cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: P Chapman (18) 35 cb.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Open: Medal Aug: M Gwizdek (6) 73. Women: C Goddard (84) 84 cb.

   MORACK: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: J Jee (20) 73. B: G Carruthers (40) 77. C: D Wen (45) 83.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: S Holt (9) 31 cb.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: R Woolley (16) 70. B: D Anthony (32) 66.

   NEPEAN WOMENS: Stroke: Medal Aug: A: P Price (17) 77. B: T Weir (34) 72. C: F Box (40) 74.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: P Duncan (19) 42. B: C Ward (28) 43.

   NORTHERN: Women: Stroke: Foursome: M Mulkearns (36) J Righton (20) 73. Foursome C'ship: H Moloney D McCormack 197. Hcp: H Templar (20) C Canty (29) 152.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: P Jones (20) 35. B: E Iverach (22) 37.

   PAKENHAM: Women: Stableford: Medal Aug: Y Tisdale (29) 29.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: M Paine (14) 42. Women: Stroke: Medal Aug: A: L Slorach (7) 74. B: G Bolton (23) 75. C: J Appleton (32) 74.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: J Van Echteld (13) 39 cb. Hole in one: L Giles at 17th. Women: Par: A: A Bailey (15) 1 up cb. B: J Gilbert (30) sq. C: V Bolch (36) sq.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: R Davison (12) 40.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: H Picker (24) 40 cb. Women: J Peppard (17) 35 cb.

   PORTSEA: Mxd: Par: A: P Jay (11) sq cb. B: B Leonard (22) 4 up. Gold: T Fatouros (34) 3 up.

   RACV HEALESVILLE: Par: G Urquhart (14) 3 up.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: I Fisher (25) 68.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Aug: J Griffiths (42) 69. 9-hole: B Storey (31) 38 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: I Rowell (12) 37 cb. B: B Atkinson (15) 38. C: E Luo (26) 38 cb. Hole in one: B Atkinson at 14th.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: 4B: West: P Dollard (26) P Theobald (31) 43.

   ROSEBUD PARK: Men: Par: Medal Aug: B Anderson-Doyle (32) 1 up. Star Medallist: B Anderson-Doyle.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: J Kennedy (19) 36. West: R Hunwick (13) 43.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (27) 19, L Van Berkel (34) 18. Veteran Women: H Gerrand (17) 17, S Kirkpatrick (26) 15.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: S Alford (5) 3 up. B: T Packard (14) 4 up. C: F Artufel (20) 2 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: A Dykes (16) 38. Women: N Thomas (32) 34.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Aug: M Raissis (23) 75.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: B Beer (19) 40. Div 2: D Mackenzie (25) 40.

   SPRING PARK: Men: Stableford: V Lunder (16) 38.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: P Wheelens (14) 74 cb. B: L Cai (19) 76 cb. C: A Williams (33) 76. Medal Aug: P Wheelens (14) K Pang (15) 74 to playoff. Medal Jul: J Drysdale (24) 77.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal Aug: S Cassidy (15) 74.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: M Temelso (14) 41 cb. B: J Sadowy (19) 41 cb.

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: Div 1: R Harrison (19) 75. Div 2: M Smith (21) 74. The Cups: P Williams (27) 65. Stableford: 9-hole: P Lane (37) 15.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: A: T Fraser (11) 34. B: J Sargeart (26) 35. C: K Zhang (32) 28.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: S Ryan (5) 5 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: Medal Aug: S Brown (15) 2 up.

   TRARALGON: Women: Stroke: Medal: J Fleming (21) 73.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: G McGann (18) K Ross (25) 7 up. S Gole (3) 3 up cb. White: J Burrows (27) sq cb. Women: J Ampt (30) 1 up cb.

   WANGARATTA: Women: Stableford: E Smith (36) 22.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: K O'Brien (19) 36, C Harrison (10) 36.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Gibbs (16) 38.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: R Pettersen (16) 39. B: G Starpins (25) 38.

   WODONGA: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: J Langford (5) 72. B: J Moore (22) 73.

   WOODLANDS: Men: Stableford: 4B: D Raby (16) P Richardson (27) 48. Women: K Harrold (25) L Dickens (37) 39.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: S Katab (19) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: T Bender (17) 42 cb. Yellow: G Murray (24) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: R Mountney (20) 36. Murray: K Parker (8) 34 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D Maudsley (32) 35.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
17 October 2018
HUNTINGDALE: Women: Stroke: Medal of Medallists: F Gozzo (19) 76. Trophy: L Crowe bt M Clarke 3-2. M Batrouney bt B Yang 6-5. Stableford: M Mann (42) ... Read more
MyGolf
Golf Victoria