Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Sagona (8) 16.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: R Jakeman (9) 36.

   ANGLESEA: Women: Stableford 3B: Gold: V Shaw (21) V Brenner (16) R Holland (29) 91.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: White: R Suter (5) 34 cb.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: Medal Aug: A: W Morris (7) 70. B: P Alldis (20) 70.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: B James (13) 40. B: D Bibby (17) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stroke: W Amor (15) 77.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: S Wigney (16) 38.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: R Pirani (13) 2 up. B: K Lu (18) 2 up. C: J O'Connor (22) 3 up. D: D Rush (36) 1 up.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: J Forbes (16) 33. B: P Dingle (25) 33.

   BRIGHTON: Men: Stableford White: P Charlewood (29) 37.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: C Monson (20) 5 up. B: P Dobson (33) 3 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: A: J Ackaoui (8) 32 cb. B: B Walpole (16) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: C Addison (23) 38.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: H Domanaki (15) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: P Pelzer (12) 38. B: M Wright (25) 34 cb. Women: J Epstein (32) 33.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: D Stapleton (20) 37. B: B Rieniets (21) 36.

   CHELTENHAM: Men: Par: M Stewart (10) 2 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: A: R Chandar (8) 35 cb. B: T Dutkowski (29) 41. Snr: Waverley: B Gordon (14) 35 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: D McPherson (22) 35 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: T Farrant (14) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: G Faulkner (12) 35. B: N Yannopoulous (14) 33 cb. C: A Moller (19) 37.

   COROWA: Men: Stableford: Z Murray (-4) 40.

   CRANBOURNE: Women: Stableford Team Agg: Gold: A Bydder (7) S Cameron (11) J Browning (25) P Taylor (30) 77 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: G Hendry (21) 30. B: A Forbes (28) 32.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: S Butcher (40) 71.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: L Watson (4) 31. B: R Boyd (14) 33. C: G Getto (27) 33.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: B Wilson (8) 35. B: E Wright (16) 35. C: H Houston (31) 35. Women: S Midd (24) 25.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: I Archer (8) 39. B: N Lockwood (25) 35.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: S Varrasso (5) 33 cb. B: D Masterton (17) 33.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: G Coster (23) 36.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A Griffin (23) 33. Women: 4B: R Boyd C Clancy 48.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: G Powell (15) 30.

   HILLTOP TATURA: Stroke: A Smith (29) 71.

   HORSHAM: Women: Par: J Wirth (10) 3 down. B: R Gebert (25) 1 down. C: M Howison (39) 1 up. Stroke: Singles KO f: J Tonkin (27) bt A Radcliffe (32) 2-1.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: C Hansen (15) 37. B: L Ashford (20) 38. C: R Bassmann (27) 37.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: L Kerr (10) 38. Women: J Gallagher (29) 35.

   IVANHOE: Women: Stableford: Foursome C'ship: T Wendt (22) J Martin (29) 84.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A Mitchell (15) 32.

   KERANG: Men: Stableford: R Nesbitt (15) 40.

   KEW: Men: Stableford: T Rush (17) 37. Women: B Main (43) 34 cb. Medley: 9-hole: I Brumby (21) 18.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: R Diaco (13) 33.

   KILMORE: Men: Stableford: K Frost (11) 34.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: C Cookes (18) 33. B: V Frost (23) 31 cb. C: S Webb (33) 31.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: C Butler (11) 37. B: R Gentry (18) 37. C: B Dyer (21) 36.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: B McToldridge (32) 36. White: C Dostine (17) 38.

   LANG LANG: Men: Par White: D Allen 2 up.

   LEONGATHA: Par: A: A Smith (15) 1 up cb. B: D Wallace (21) sq. C: T Grace (34) 3 up.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: A Renehan (10) 67. B: R Coleman (28) 74 cb. C: L Dunsmuir (33) 71.

   MALVERNDALE: Stableford: Veteran Women: A: F Leggett (15) 27. B: B McGrath (32) 27. C: J Cooper (39) 30. Stroke: Medal Aug: B McGrath (32) 78.

   MANSFIELD: Men: Stableford: B Grant (8) 37. Gold: G Lowry (33) 33. Women: 9-hole: A Watkins (32) 17.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: M Bishop (12) sq cb. B: M Williams (18) 3 up. C: J Overman (23) 4 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: J Cozzolino (27) 34.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: L Strebs (8) 43.

   MENTONE: Women: Stroke: Foursome C'ship: B Kennedy (17) S Kirkman (15) bt J Tierney (28) M Nichol (36) .

   METROPOLITAN: Par: D Farquharson (15) sq cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Matthews (12) 38.

   MOE: Men: Stableford: A: N Muirhead (12) 41. B: B McQuillen (20) 36.

   MOOROOPNA: Stroke: N Breslin (13) 71.

   MORACK: Women: Stroke: Ambrose: W Christian (33) A Osner (39) J Tillig (45) 74.5.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: M Roberts (7) 42. B: C L Green (18) 38 cb.

   NEWRY: Veteran: Stroke: A: C Arscott (16) 36. B: N Bennett (25) 39.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: S Bullen (22) 30. B: D Clements (27) 34.

   NUMURKAH: Men: Stableford: B Collins (22) 38 cb.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: I Burrough (24) P Jones (19) N Jones (8) R Joy (23) 84.

   PAKENHAM: Men: Stableford White: J Coffey (27) 39. Women: 9-hole: N Kerslake (45) 14.

   PATTERSON RIVER: Women: Stableford: A: S Woodward (21) 28. B: V Crockett (29) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Par: Captain's Trophy: Peninsula South: D Wolke (18) 2 down. Stableford: A: G Rew (16) 31 cb. B: S Langworthy (29) 32. C: R Shepard (31) 32 cb. Men: Stableford White: R Anderson (20) 40 cb.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: J Savas (18) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: B Stewart (18) 40. Women: S Bell (41) 34.

   PORTSEA: Medley: Stroke: Medal: J McCormack (21) 71. Mxd: Stableford Gold: C Ekinsmyth (20) 34.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: S Cooper (18) 41.

   RICH RIVER: Men: Stableford 4B: West: White: I Kirkby (6)  M Davidson (20) 46.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: D Bradley (17) 35 cb. B: D Seehusen (34) 34. 9-hole: M Hearn (37) 16.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: B Jungwirth (12) 37. B: N Blythe (16) 40. C: D Mitchell (32) 39.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: J Boyce (15) 40. B: R Harrowell (16) 40. C: P Burn (25) 36.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: P McCarthy C/B (14) 41.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: G Mastorakos (17) 35.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: S Costello (15) 38. East: M Albrecht (19) 37.

   SALE: Veteran Men: Stableford: 9-hole: J Embling (13) 17, N Wagland (16) 14. Veteran Women: H Ireland (32) 16, S Kirkpatrick (26) 15.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: D McDonald (3) 37. B: R Jory (15) 37. C: S Morris (24) 39.

   SETTLERS RUN: Men: Par: S Murphy (16) 2 down. Women: J Glazier (15) 6 down.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: K Summers (11) 35 cb.

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Thomas (15) 30.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: Foursome C'ship: T Wanigasekera E Kreymborg 96. Hcp: J Drysdale H Cadwallader (20.5) 81.5 cb.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Lowerson (24) 28.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: G Grewal (18) 33.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: 3B: J Vescio (29) 33 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: Foursome: The Dunes: M Elson (6) R Harrison (19) 35. The Cups: Div 1: L White (22) 28. Div 2: A Hammel (32) 30. 9-hole: G McKenzie (32) 13.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: A: W Smith (14) 33. B: D Barr (22) 30. C: A Wong (32) 27 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J McKenzie (18) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford Gold: M Hales (10) 33.

   TRENTHAM: Mxd: Stroke 4B: White: C Wilson (12) R Wilson (7) 58.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: J Rotstein (20) T Joyce (22) 9 up. J Rotstein (20) 3 up. White: P Teasdale (29) 1 up. Women: J Bowler (11) 4 down.

   WANGARATTA: Women: Stroke: Medal Aug: G Dodson (13) 73. Div 1: S Chatfield (17) 78. Div 2: J Kerr (28) 76. 9-hole: C Leitl (29) 19.

   WATSONIA RSL: Stableford: R Fitzgerald (21) 35 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: B Chalmers (15) 76. B: H Vanderweert (25) 74.

   WODONGA: Women: Stableford: A: P Mullumby (21) 34. B: G Smeaton (26) 33.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Hewlett (7) 34.

   WOODLANDS: Men: Par: A: K Archibald (11) 5 up. B: B Addison (16) 4 up. C: C Davies (25) 2 up. Women: M Clemens (36) 4 down.

   YARRA VALLEY: Men: Par White: S Walker (17) 1 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: B Aitken (17) 39. Yellow: A Ellis (36) 32 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: J Wilson (6) 40. B: G Tytler (30) 36. Murray: A: K Parker (8) 39. B: I Cumming (24) 40.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: C Fildes (17) 33 cb.

20 February 2018
Ballarat, Port Fairy and Portsea have hosted regional qualifying rounds early this week for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria