Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: L Warner (10) 17.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: C Aldons (10) sq cb. B: W Ellery (15) 7 up cb.

   ANGLESEA: Women: Stableford: Irish Team: L Elliott (24) S Caldwell (27) I Karpala (39) V Brenner (17) 112.

   AXEDALE: Men: Stroke: Pinehurst: D Fred Kath (9.75) 63.25.

   BACCHUS MARSH: Stableford: B Wilkinson (11) 39.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: W Prior (10) 36 cb. B: M Farrelly (17) 39. C: J Purvis (20) 35 cb.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: J Carwardine (13) 3 up cb. B: C Christie (16) 2 up cb. Women: F Kent (16) 2 up cb.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: R Nicholson (16) 39. Hole in one: R Young at 9th.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: H Trobbiani (10) 38. B: G Halliday (19) 38 cb. C: G Cooke (25) 42. D: A Vozzo (32) 38 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: C Hall (8) 35. B: N McIntyre (19) 36. C: D Pangrazio (23) 41.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: J McAlpine (28) 44.

   CAMBERWELL: Men: Stroke Ambrose: White: S Mignone (23) D Mullin (24) B Kelly (23) G Comer (28) 52.75.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: A Conn (6) 39. B: L Ankers (28) 36.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: J Whitlock (25) 34.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: R Johnson (29) 37.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: G Milne (18) 4 up. B: J McMahon (36) 6 up. Women: C Wilton (31) 2 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: A Tribe (1) 34. B: D Dunford (12) 34. C: S Johnston (11) 36.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: I Le Page (26) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford 2B Agg: Churchill Park: White: R Curren P Senini 69 cb. Snr Stableford: Waverley: D Pearce (17) P Cutter (20) 73.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: T Walsh (20) 35 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: N Milligan (15) 42 cb. B: D Bentley (31) 40. Women: H Barclay (23) 34.

   COHUNA: Men: Stableford: A Moloney (15) 38.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: B: B Matthews (10) 38. D Johnstone (17) 42. C: M Little (30) 42.

   COROWA: Men: Stableford: S Rodway (20) 41.

   DENILIQUIN: Stroke: A: R Barnes (40) 66.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: C Holmes (8) 39. B: R Taylor (19) 37. C: A Kings (25) 40. Women: G Greenwood (15) 29.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: G McKay (12) 37. B: D Eastick (23) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: F Manago (8) 35 cb. B: G Glassey (17) 40. P Readman (32) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Par: 4B: T Bennett (26) C Mitchell (34) 6 up cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: L Colangelo (13) 33. Women: A: M Doidge (20) 34 cb. B: L Lee (26) 37. C: C Larsen (32) 39.

   HILLTOP TATURA: Stableford: R Hunter (21) 49.

   HORSHAM: Women: Par: A: P Watkins (15) 2 up. B: J Krahe (25) 4 up. C: M Oliver (29) 2 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: I Fraser (20) 42. Women: V Kemp (33) 37.

   IVANHOE: Women: Stroke Medal Sep: Black: L Hendry (39) B Jenkin (29) 73 to playoff.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: K Hyland (42) 36.

   KERANG: Men: Stableford: C Wilkie (22) 43.

   KEW: Men: Stableford: P Raftery (24) 39. Women: L Cramer (29) 35 cb. 9-hole: Y Stannard (45) 18 cb.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: N Wilson (15) 34. B: S Paget (25) 37. C: H Pyman (33) 36. Cup: N Wilson (15) 66.

   KOORINGAL: Men: Stableford: 4B Agg: P Berger (30) J Barrett (30) 74.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: C: P Robinson (30) 38. A: R Sperring (10) 38. B: T McDonough (20) 37.

   LANG LANG: Men: Stableford White: C Clark 39.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: D Clemann (14) 36. B: J Moor (18) 31 cb. C: B Clark (21) 35. D: G Ellt (29) 36 cb.

   MAFFRA: Women: Stableford: C Donahoe (36) 40.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: A: H Schiller (26) 33. B: L Fielding (31) 35. C: J Macfarlane (41) 35.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: J Heath (15) 39. Div 2: J Gilson (30) 42. Stableford Gold: G Lowry (33) 32 cb.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: M Chambers (11) 39. B: P Smith (15) 40. C: J Oraniuk (30) 45.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: P Wilson (19) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: S Sinclair (13) 39. B: M Anthony (19) 40. C: T Parker (28) 38. Cup: V Papp (11) 112.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: L Strebbs (6) 41.

   MENTONE: Par: Cup: A: J Yelland (27) sq. B: S Davis (29) 5 up. C: R Metcalfe (44) 2 up.

   METROPOLITAN: Par: T Dunin (20) 2 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: M Payne (14) 37.

   MORACK: Women: Stableford: A: M Blumfield (29) 33. B: W Christian (34) 34. C: G Holland (42) 32 cb.

   MURRAY DOWNS: Men: Par Black: A: V Foott (13) 2 down. B: T Wilkins (33) 1 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: M Curtis (18) 33.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: J Guan (2) 38. B: D Williams (14) 39 cb. C: P Masterson (28) 43.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke: A: R Grapsas (26) 76 cb. B: C Linklater (33) 81. C: J Burrows (44) 74.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: L Galtieri (9) 40. B: S Bult (29) 39.

   NUMURKAH: Men: Stableford: C Stone (24) 43.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: K Archibald (3) 29 cb. M Plowman (9) 29. B: E Smith (11) 27 cb. V Pretorious (14) 27.

   OLD BOYS SOCIAL: Par: 4B: R Maxwell (16) P Atkins (13) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: T Van (26) 36. Women: A: S Woodward (23) 37. B: W Pickering (35) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: Black: A: P McCombe (14) 35 cb. B: M Thorpe (17) 34. C: P Hamilton (24) 34. Women: Stroke: A: P Glenn (21) 72. B: P Thorpe (24) 80. C: J Riordan (34) 78. Medal Sep: P Glenn (21) 72. Medal Aug: M Milledge (16) 85.

   PHILLIP ISLAND: Par White: S Hamilton (12) 4 up.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: B Stewart (18) 41 cb. Women: M Hogan (33) 38.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: B McGennisken (19) 40.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: M Palmer (12) 39. B: G Spooner (24) 38. Gold: C Ekinsmyth (20) 37.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: M McIntosh (15) 41.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: D Burr (12) 42. B: C Evans (17) 42. C: T Chadwick (30) 43.

   RINGWOOD: Women: Par: A: J Collis (15) 7 up. B: T McDonagh (43) 2 up. 9-hole: M Kistemaker (37) 2 up. Stroke: Medal: M Lee (10) 73.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: J McCleery (8) 36 cb. B: S Cowie (17) 38. C: G Latham (33) 40 cb.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: J Boyce (13) 41. B: R Montagna (15) 41. C: B McWhinnie (18) 41. D: R Kemp (36) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: 4B: West: E McArdle J Hedges 45.

   ROSEBUD PARK: Mxd: Stroke Ambrose: White: M Walton P O'Connor (11.5) 68.5 cb. Men: Stableford S Cooper (28) 39 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: M Meier (27) 38 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: C Burgess (14) 3 up. West: J Armitage (28) 2 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: P Neligan (5) 18. J Wake (12) 18. Women: J Embling (21) 18. H Neligan (24) 16.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: G Charlton (17) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke: L Carrol (20) 72. Women: J Glazier (15) 83.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: V Chan (9) 40. B: G Pennefather (21) 38 cb.

   SOUTH PINES: Women: Par: 4B: G Sinclair (20) S Marshall (16) 7 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Merifield (20) 38 cb. Div 2: C Hay (21) 40 cb.

   SPRING PARK: Men: Stroke: Canadian Foursome: B Caulfield (18) T Davies (30) 61.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: J Sheldrake (16) 74. B: R Martin (22) 74. C: F Painter (34) 84 cb. Medal Oct: J Sheldrake (16) R Martin (22) 74 to playoff.

   SUNSHINE: Men: Par: A: T Dickson (7) 1 up cb. B: A Poulter (17) 5 up. C: A Moore (23) 1 up cb.

   TARRAWINGEE: Stableford: L Steer (25) 36.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: M Murray (38) 19. J MacCallum (26) 31. The Dunes: L Whyte (28) 35.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: St John: L Newman J Allen 36 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: R Condon (16) 42. Moonah: G Kelsey (15) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: D Cox (30) 35.

   TRENTHAM: Stableford: A: D Evans (18) 38 cb. B: J Conway (22) 40 cb.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: A Shakespeare (Southern 20) R Carter (Southern 14) 52. A Shakespeare (Southern 20) 40. Stableford White: I Marchment (28) 39 cb. Women: M Nowlan (22) 34 cb.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 4B: J Halbwidl E Ferrari 44 cb. 9-hole: C Leitl (29) 18 cb.

   WARRAGUL: Mxd: Stableford: R Elliott (27) 41. J Marriott (14) 37.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Gibbs (17) 42.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford 4B: White: T Smith B Carrington 45. Hole in one: N Wright at 15th.

   WODONGA: Women: Par: A: C Maddison (22) 4 up. B: J Ryder (32) 5 up.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: R Francis (14) 31. Snr 9-hole: J McEachern (16) 19.

   WOODLANDS: Men: Par: A: B Samuels (11) sq. B: P Kenny (18) 3 up. C: J Hobbs (22) 4 up. Women: L Houten (17) 1 down cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Lew (27) 45.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Blinkhorn (19) 41 cb. Yellow: G McLeod (24) 32 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Murray: A: T Wells (7) 4 up. B: S Boyer (21) 3 up. C: G Jacobs (24) 4 up. Lake: A: S Manson (15) 4 up. B: R Hall (17) 5 up.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: D McNelly (15) 24. K Dyer (17) 21.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: R Peter-Budge (3) 34. Women: L Ollaik (31) 30.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MALVERN: Grand Final: CLXXV 2.5 d Wolfpack 0.5 (L Shapero d M Wayland 3-2, C Khasas sq N McGrath, J Smith d C Wayland 3-2). 3rd place playoff: The Irish 2 (-3) d Par-Tee 1 (+2).

19 August 2018
The Golf Victoria Junior Tournament was contested today at Sandhurst Golf Club Read more
17 August 2018
Andrew Davis and Alma Fonda-Russell have taken the honours in the inaugural Huntingdale Senior Amateur. Read more
20 August 2018
BARHAM: Medley: Stableford: R Thompson (16) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria