Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: D Whiteside (9) 17 cb.

   ANGLESEA: Women: Par: Div 1: S Bowler (13) 1 up. Div 2: M Parton (24) 3 up. Div 3: B Tuohey (44) 2 up cb.

   AXEDALE: Men: Stroke: A: F Kath (8) 64. B: G Hamilton (24) 69. C: M Kesper (28) 62.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: W Johnson (31) 38.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: A: R Lucas (8) 72. B: K Long (14) 73 cb. C: P Cornish (23) 66.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: G Palmer (21) 35 cb.

   BENALLA: Women: Stroke: A: J O'Brien (18) 72. B: J Baker (32) 70.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: T Varghese (23) 41 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stroke White: A: G Davis (13) 67 cb. B: I McColl (21) 67 cb. C: G Shaw (27) 66.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: B De Luca (31) 41 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: M DeCarteret (18) 39 cb. B: A Watson (28) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: P Koski (13) 41. B: G Grant (25) 45.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: J Whitlock (25) 40 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: W Burgess (13) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: P Pelzer (11) 41. B: T Guest (23) 39 cb. Women: B O'Mara (30) 38.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: S Muller (11) 40. B: C Vearing (17) 37. C: D Hull (22) 37.

   CHELTENHAM: Men: Par: Medal: J Sanger (11) 3 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford Churchill Park: White: A: C Nalupta (9) 39. B: G Huggins (21) 40. Snr Stableford: L Hinton (24) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: B Levick (5) 38.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: F Barton (8) 40. B: G Chapman (23) 39. Women: E Wisneiwski (16) 35.

   COHUNA: Men: Stableford: G Payne (21) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: M Scales (12) 38 cb. B: P Burland (16) 44. C: B Cunningham (22) 40 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: Team Agg: M Goldman (35) G Diamond (31) L Girling (43) 86.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: C Brack (19) 37 cb. Div 2: G Roth (29) 40.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Francis (7) 39 cb. B: G Wallis (13) 41. C: I Parker (29) 42. Women: S Reidy (25) 36. Stroke 12-hole: Yellow: K Mcdonald (18) 41.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: G McKay (12) 36. B: G Thorp (30) 36.

   GISBORNE: Men: Stroke: A: S Varrasso (4) 73. B: P Barlow (13) 68. C: R Horvat (18) 69.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: W Zhao (5) 72. B: D Nairn (22) 63.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: E Mensforth (12) 38 cb. Women: Par: 4B: P Devlin (16) A Johnson (27) 7 up cb.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Div 1/Medal: T Hunter (16) 67. Div 2: B Davis (17) 72.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: C Richardson (18) 29.

   HILLTOP TATURA: Stableford: R Hunter (18) 41.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: P Donovan (15) 44. B: P Smith (25) 40 cb.

   HUNTINGDALE: Men: Par: I Fraser (18) 3 up. Women: F Murray (16) 2 up.

   IVANHOE: Women: Stroke Black: Medal: L Ryan (39) 68.

   KERANG: Men: Stableford: 4B: W Cook (22) M Heaviside (18) 47.

   KEW: Men: Stableford: I Smythe (31) 38. Women: A Tulloch (34) 32. 9-hole: D Chard (25) 18.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: R Hanson (7) 35. B: K Widmer (26) 36 cb. C: P Quigley (31) 34 cb. Snr: M Holmes (25) 65. Stroke: Veteran Women: L Brown 167.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: V Sleeth (12) 54. B: M Sullivan (16) 52. C: R Reid (23) 49. Scr: D Kuiper 65. Women: A: M Trimby (20) 49. B: M Leydon (25) 52. Scr: K Bell 64.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stroke 4B: White: C Barlow (14) R Watts (11) 63.

   LEONGATHA: Men: Stableford: A: A Smith (15) 36 cb. B: B Clark (20) 36. C: K Scott (30) 36.

   MAFFRA: Women: Par: A: A Renehan (10) 2 up. B: E Hatwell (23) cb.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Foursome: J Brougham J Starr (33.5) 69.5.

   MANSFIELD: Men: Stableford Gold: G Lowry (33) 34. White: Div 1: R Healy (18) 41. Div 2: N Walker (26) 40.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: R Wuchatsch (11) 37 cb. B: G Gregory (14) 40. C: D Smith (19) 42.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: M Van Boven (19) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stroke White: A: R Ashdowne (17) 67. B: G Pattinson (24) 60. C: R Baldry (31) 69.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: R Cooper (15) 19.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: D Farquharson (3) 37 cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Whitelaw (13) 40.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: D Bennetto (5) 39.

   MORACK: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A: E Dargan (28) 39. B: L Marrone (36) 36. C: D Wen (45) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: M Kellow (10) 41. B: L Lock (24) 37 cb.

   NEWRY: Veteran: Stableford: J Rogers (17) 37 cb.

   NORTHERN: Women: Par: A: R Hircoe (23) 2 up. B: M Mulkearns (37) 2 up cb.

   NUMURKAH: Mxd: Stableford: A: B Dixon (13) 40. B: A Patman (26) 44. L Smith (17) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: D Stow (8) 27. B: R Seach (10) 30. J Verkuylen (12) 30.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: P Atkins (13) 34. B: A Cornelius (31) 33.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: D Seccull (20) 43. Women: Stroke: A: M Howard (23) 71. B: V Jones (38) 75.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Rehfisch (6) 40. B: G Watt (23) 40. C: I Karlson (26) 40. Women: Par: A: E Tickell (20) 2 up. B: E Le Maistre (24) 3 up. C: M Gooley (33) sq.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: P Bird (28) 45. Women: H Davey (26) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: D Herbertson (8) 38. B: S Rolph (31) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: R O'Donnell (13) 37 cb. B: G Watsom (28) 40. Men: Gold: C Ekinsmyth (20) 44.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: S Anderson (26) 40.

   RICH RIVER: Men: Stroke Ambrose: West: White: J Dixon (12) J Jeoffreys (6) D Bruns (14) T Hojnik (27) 50.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: D Bradley (16) 43. B: D Berry (31) 43. Stroke: Medal Oct: T McDonagh (41) 72.

   RIVERSDALE: Men: Stroke White: A: C Parkinson (11) 61. B: N Blythe (16) 60. C: B Macgeorge (21) 64.

   ROSANNA: Stableford: A: H Howe (13) 38 cb. B: R Harrowell (16) 39 cb. C: D Brown (21) 41. D: A Rowles (33) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: S Saunders (16) 31. B: R James (38) 34.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Oct: T Maguire (Doyle Medal) (11) 68 cb. Scr: T Maguire 79.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: M Casa (23) 38 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: P Burns (12) 40. East: C Catchlove (22) 37.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (29) 23. S Kirkpatrick (28) 21.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: W Aigner (9) 38. B: N Green (11) 39. C: J Teo (23) 38. Hole in one: D Curtain at 8th.

   SETTLERS RUN: Men: Par: G Withers (7) 4 up. Women: D Rowe-Reeves (29) sq.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M Crespan (14) 41. B: M Dawber (28) 40.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: 4B: Div 1: C Meade R Saulle 41. Div 2: R Bertino C Dwyer 40.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: R Short (18) 42. Div 2: B Harris (41) 39 cb.

   SPRING PARK: Men: Stroke: W Foster (27) 65.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: L Trapnell (17) 36. B: L Young (34) 33.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: 4B: K Webb (21) I Reid (35) 48. Mxd: M Hodgson (29) E Koren (16) 44.

   SUNSHINE: Men: Stroke White: A: M Hodgson (11) 71. B: T Le (19) 71 cb. C: M Morrissy, (30) 68.

   THE DUNES: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: The Cups: A: P Williams (26) 36. B: S Johns (36) 35. 9-hole: G McKenzie (32) 14. Mxd: Visitor: The Dunes: T Steward (-4) 31. Women: Grandmothers Trophy: A: C Ford (25) 44. B: B Richardson (35) 35.

   THE HERITAGE: Stableford St John: Green: P Lim (24) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: M Daly (5) 67.

   TRENTHAM: Stableford: 4B: J Conway (22) I Cornthwaite (21) 45 cb.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Winter (15) L Flynn (24) 46 cb. A Davenport (27) 40. White: J Keipert (28) 35 cb. Women: S Lovf (24) 35.

   WANGARATTA: Women: Stableford: I Maiden (33) 35 cb. L Fitzpatrick (24) 35. 9-hole: D Fleet (33) 18.

   WATSONIA RSL: Stableford: N Rendina (10) 37.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: R Rowe (12) 42. B: I Hunt (16) 41. C: S Kerr (22) 42.

   WODONGA: Women: Stableford: A Foote (18) 36.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Wade (24) 41.

   WOODLANDS: Men: Par: A: J Moyses (2) 3 up. B: G Housden (16) 5 up. C: P Tsui (27) 5 up cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: A Fatileh (32) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Fox (30) 41 cb. Yellow: D Bowen (24) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: D Cleaver (10) 40. B: K Mountney (20) 43. C: I Littler (27) 40. Lake: A: L Quinlivian (7) 37 cb. B: B Webb (17) 38. C: T Rice (22) 38.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: P Eaton (13) 29. T Strickland (8) 32.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: G Abraham (22) 33. Women: R Pears (40) 35.

26 May 2018
Jessica Pickwick (Kilmore) and Antony Majstorovic (Victoria) lead their respective fields in the Westcoast Open Amateur event with one round to play. Read more
25 May 2018
Gardiners Run Golf Course was home to the 2018 School Sport Victoria Junior State Final today as students looked to finish the closing event with an ... Read more
26 May 2018
THIRTEENTH BEACH: Stableford: Creek: A: M Edmanson (4) 37. B: G Chapple (21) 41. Read more
MyGolf
Golf Victoria