Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19.

   AMSTEL: Men: Par: 4B: Ranfurlie: J Williams (18) C Morley (18) 11 up cb.

   ANGLESEA: Women: Par: B Tuohy (44) 1 down.

   AXEDALE: Men: Stroke: Div 1: R Threlfall (15) 65. Div 2: K Crawford (19) 66. Div 3: J Trewick (26) 60.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Wilkinson (11) 43.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: W Prior (9) 42. B: L Rogers (18) 42. W Reddaway (23) 41.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: S Brown (29) 33.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: P Wood (21) 41.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: D Maher (15) 39 cb. B: S Bell (22) 45. C: A Vozzo (31) 42 cb.

   BRIGHTON: Mxd: Par White: M Oglethorpe (15) 2 up cb.

   CAMBERWELL: Stroke: A: T Angus (20) 61. B: E Cilia (31) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: B Walpole (14) 40. B: A Dearden (25) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: A Gilbert (30) 38 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: W Toohey (30) 40.

   CENTENARY PARK: Medley: Stroke: Ambrose: Y Everitt (18) E Van Soest (29) D Barber (11) R Foenander (15) 54.875.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: K Hurnall (17) 41. B: D Stapleton (19) 42.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: G Pendrey (16) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stroke: Churchill Park: A: R Parker (13) 65. B: J Dimasi (28) 64. Snr C'ship: J Ware (21) 142. M Richards 156. Stableford: Waverley: J Stanley (29) 43.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: I Boyle (31) 34.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: M Milovitch (17) 38. B: F Kent (30) 39.

   COHUNA: Men: Stableford: J Russell (11) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: R De Longville (1) 37. B: J Christopherson (13) 40. C: P Laing (20) 42.

   COROWA: Men: Stableford: T Embleton (28) 40 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: M Sacks (13) 37.

   DROUIN: Men: Stableford: A: D Sheehan (12) 41. B: J Granger (18) 40. C: R Mooney (27) 41.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Tunstall (15) 44. B: D Ford (19) 39. C: T Clugston (30) 41. Women: G Murphy (30) 42. Stroke 12-hole: Yellow: T Zwagerman (23) 41 cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: B Wilson (22) 41.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: C Hardy (17) 40. B: M Hirt (22) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: F Manago (9) 39. B: K Fox (12) 38. C: R Daly (20) 40 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Par: B Scott (21) 5 up cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: N Mescher (13) 39. Women: A: B Illingworth (25) 41. B: P Thomas (33) 37.

   HILLTOP TATURA: Stableford: L Villani (36) 40.

   HORSHAM: Women: Stableford: Div 1: L Jackman (16) 32. Div 2: N Paech (26) 35. Div 1: M Moore (21) 36. Div 2: C Dix (30) 33.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: P Redhead (13) 45. B: P Tamango (19) 44. C: M Ursu (25) 42.

   HUNTINGDALE at Woodlands: Men: Stableford: W Lin (25) 41. Women: G Smith (28) 38.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: J Cook S Tuckerman 52.

   KERANG: Men: Stableford: T Turvey (10) 41.

   KEW: Men: Stableford: I Smythe (30) 35.

   KILMORE: Men: Stableford: J O'Neill (9) 36.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: L Crosby (26) 37.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: D Cunningham (12) 41. B: B Olsen (14) 41 cb. C: B Casley (26) 39 cb.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: R Nicholas (15) 37. B: S Short (20) 36. C: G Wells .

   LANG LANG: Men: Par White: B Hall 7 up.

   LEONGATHA: Mxd: Par: A: R Burton (16) 2 up cb. B: A Bassett (22) 1 up cb. C: B Wall (35) 2 up cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: B Grant (9) 45. Div 2: J Gilson (29) 41. Gold: L Wood (33) 31.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: M Davidson (11) 66. B: G Bales (14) 62. C: N Pearce (23) 66.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: J Riddle (30) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: R Tulloch (18) 38. B: N Xuereb (20) 37. C: P Tunchon (26) 44.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Stantin (10) 43.

   MENTONE: Stroke: A: V Bolch (25) 69. B: M Cunnington (34) 65. C: S Dunne (43) 67.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: M Fogarty (22) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Henning (8) 38 cb.

   MORACK: Women: Stableford: 4B: S Skym (38) G Carruthers (41) 50.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: A: M Warren (9) 40. B: V Foott (19) 39. C: T Kap (23) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: M Kellow (9) 65. B: N Wellington (20) 67. C: R Furniss (25) 69.

   NEWRY: Veteran: Stableford: B Kirby (31) 45.

   NORTHERN: Women: Stroke: Canadian Foursome: H Templar (20) C Potter (16) 88.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: President's Trophy: A: J Kelly (8) 27, T Duggan (8) 28. B: R Seach (10) 24, F Gabriel (13) 27. Hole in one: J Kelly at 5th.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: M Wallis B Hoyne G Higgins J Klopper 86.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Ambrose: M Andrews B Clymo I Walker (19.333) 66.667.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: R Mobbs (15) 42. Women: Stroke: A: L Slorach (8) 71. B: S Robbins (31) 75. C'ship: B: K McLeod (20) 297. C: P Bowers (30) 334.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: Black: A: J Shaw (0) 39. B: G Thomas (19) 39. C: J Haigh (26) 40. Women: Stroke: A: J Downing (21) 73. B: L Timms (26) 75 cb.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: A Hall (14) 38. B: L Banicevic (24) 40.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: D Forbes (12) 44.

   PORTSEA: Men: Stroke: Medal: C Gulliford (20) 68. Stableford Gold: N Shaw (24) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Davidson (12) 39.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: J Stratton (3) 39 cb. B: A Eacott (13) 43. C: J Moore (25) 42.

   RINGWOOD: Women: Par: A: M Day (16) 3 up. B: G Barnes (42) 3 up. 9-hole: M Hearn (37) sq.

   RIVERSDALE: Men: Stroke White: A: H Wang (11) 66 cb. B: P Friend (18) 63. C: N Baklis (32) 65.

   ROSANNA: Men: Par: A: M Henderson (13) 3 up cb. B: P Hammette-Cheesewright (16) 5 up. C: E Staples (32) 3 up cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Par White: R Beaton (26) 7 up.

   ROSSDALE: Men: Par White: F Miller (13) 5 up.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: P De Campo (20) 39. East: T Noblet (25) 40.

   ROYAL PARK: Women: Stableford: N Graham (34) 43. 9-hole: A McDonough (40) 21.

   SALE: Veteran Men: Stableford: 9-hole: F Johns (30) 20. Veteran Women: R Wake (40) 20.

   SANDHURST: Men: Stroke: North: A/Medal: R Hunter (12) 64. B: G Hernandez (19) 69.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke: J Naik (14) 71.

   SHEPPARTON: Men: Stableford 4B: White: K Harris (19) G North (19) 49.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: 2B: J Merifield (20) G Worcester (15) 46.

   SPRING PARK: Men: Stroke: M Triantafillidis (27) 63.

   SPRING VALLEY: Women: Par: A: J Bevan (19) 3 up. B: P Bowen (33) 10 up.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: S Cassidy (16) 69. Stableford: 9-hole: J Cashen (38) 18.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Grewal (18) 43. B: J Sidak (22) 37.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: Visitor: The Dunes: S Maidens (8) 38.

   THE HERITAGE: Women: Par: Henley: E Sutherland (33) 2 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: R Condon (15) 39. Ocean: M Thiele (29) 40.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: S Mahar (2) M Dowling (17) 48 cb. N Buck (1) 43. White: R Challis (36) 34 cb. Women: S Bunque (+2) 35 cb.

   WANGARATTA: Women: Stableford: Div 1: M Duncan (17) 36. Div 2: L Anderson (25) 38. Div 3: K Pink (35) 39.

   WATSONIA RSL: Stableford: G McCall (10) 47.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: R Gutterson (16) 65. B: T Smith (22) 66.

   WODONGA: Women: Stroke: A: D Larkin (22) 72. B: G Buchanan (32) 71.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: P McCrimmon (24) 35. Snr 9-hole: B Cornelis (23) 18.

   WOODLANDS at Huntingdale: Men: Stableford: A: C Sinclair (10) 39. B: N Presnell (14) 40 cb. C: J Dunn (20) 36. Women: T Fothergill (20) 29.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: S Walker (18) 45.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: B Miller (18) 38. Yellow: G Murray (25) 41. Captain's Trophy: K Levey (23) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: I Littler (27) 40. Murray: K Barnes (8) 39.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Par: 9-hole: K Dyer (16) 4 up.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D Tunnecliffe (36) 39. Women: L Ollaik (31) 32.

 

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MALVERN: Wednesday X-League Rd 2: Bowral Bogans 2 (+1) d Dirty Hookers 1 (even), Shanks-a-lot 2 (-8) d CLXXV 1 (+1), Wolfpack 2 (-12) d Tailored Golf 1 (-7), Par-Tee 1 (-1) lost to Snipers Den 2 (-4).

   X-GOLF RINGWOOD: Wednesday X-League Rd 10: Here for the Beer 2 (-1) d Faders 1 (-5), Eastwood Boozers 2 (even) d Arran's Army 1 (-1), Norsemen 3 (-6) d Kayser 0 (9), Ale & Flail 3 (even) d Club Hotel 0 (even).

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria