Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Elliott (5) 19.

   AMSTEL: Men: Stroke Medal Nov: Ranfurlie: A: K Forster (7) 66. B: P Ramsden (23) 66 cb.

   ANGLESEA: Women: Stroke: A: R Lockyer (15) 64. B: B Croaker (20) 75 cb. C: B Tuohey (43) 72. Medal of Medalists: R Lockyer (15) 64.

   AXEDALE: Men: Par: Div 1: T McManus (13) 2 up. Div 2: P Elvey (17) 5 up. Div 3: C Cowled (28) 5 up.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: P Olthof (17) 42.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: 4B: R Holt (28) P Flahive (13) 46.

   BARHAM: Men: Stableford: A: P Doherty (14) 43. B: K Mutter (20) 42. C: P Madden (33) 43.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: S Tallent (42) 42.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Thomas (20) 43 cb.

   BOX HILL: Men: Stableford: 4B: R Sparkes (17) G Burton (31) 48.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: D Shutler (19) 46.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: J Chandler (20) 62. B: L Taylor (34) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A Ottaway (15) 43 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: P Sykes (15) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: R Palmer (21) 64. B: P Taylor (31) 69 cb. Women: J Hewlett (32) 71.

   CHELTENHAM: Men: Par: P Finlay (10) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: T Borman (32) 44. Churchill Park: A: W Knights (12) 39. B: R Rogers (23) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A Jinks (29) 41.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: S Healey (11) 37 cb. B: R Wallace (14) 39. C: G Hyde (21) 38 cb. Women: H Hall (38) 34.

   COHUNA: Men: Stableford: G Miller (17) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Newton (11) 40. B: R Marmur (18) 42. C: R Mcpherson (21) 39 cb.

   COROWA: Men: Stableford: G Dunkinson (17) 42. Women: A Orchard (33) 37.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (9) 71. B: G Angwin (24) 71. C/Medal: M Goldman (35) 70.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: G Morrison (18) 75. B: S Mackie (22) 75 cb.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: S Simpson (23) 63.

   DROUIN: Men: Stroke: A: J Davis (18) 70. B: S Ronalds (30) 70.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: T Badrock (8) 38 cb. B: P Pearson (20) 37 cb. C: J Broderick (32) 40. Women: A: L Walker (21) 32 cb. B: G Murphy (29) 37.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: I Holderness (13) 39 cb. B: J Smith (17) 35. C: D Cowen (29) 40. Women: M Hastings (23) 33.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: J Scale (14) 37. B: C Smith (21) 40.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: P Treloar (8) 42. B: P Bell (17) 37. Trophy: P Treloar (8) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: Medal: A: S Lee (19) 67. B: L Welch (21) 66.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Baird (17) 25.

   HILLTOP TATURA: Stroke: C Merrigan (24) 69.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: L Mayer (14) L McDonald (18) 71.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: I Williams (17) 46. B: B McKenzie (21) 40. C: B Michalowsky (28) 45.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Small (22) 44. Women: K Smith (20) 41.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: J Hester (20) 39.

   KERANG: Men: Stableford: C Gillen (22) 40 cb.

   KEW: Men: Stableford: 12-hole: G Knott (15) 40 cb. Women: Stroke: Medal Nov: P Sansom (31) 71 cb. Stableford: J Darling (30) 39. 9-hole: L Chipp (39) 18.

   KILMORE: Men: Stableford: T Paul (18) 35.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: C Lloyd (32) 75 cb. Medal Nov: J McLachlan (17) J Damyon (14) J Guppy (25) 74 to playoff. Stableford: D Kinnon (30) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: A: S Sproule (9) 40. B: T McDonough (21) 39. C: R Brymer (26) 39.

   LANG LANG: Men: Stableford: J Lynch 42.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: I Murchie (16) 40. B: I Trease (20) 39. C: B Wall (35) 38.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: L Murray (25) 43. B: R Coleman (28) 39.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Hocking (24) 72 cb. B/Medal: H Hayes (30) 63. C: J Cooper (38) 73.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: R Sargent (6) 38 cb. Div 2: A Holt (20) 39 cb. Gold: G Lowry (33) 46.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: B Lewis (10) 37. B: P Sawyer (16) 39 cb. C: T Kurczycki (19) 42.

   MEENIYAN: Men: Stableford: J Hyett (36) 36 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: S Sinclair (9) 36 cb. B: R Rothwell (19) 42. C: C Ceddia (29) 39.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: M Craig (13) 35.

   METROPOLITAN: Women: Stroke: Trophy: K Hastie bt J Green 19th. Mxd: Stableford: J McDonald (30) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Whitelaw (12) 37 cb.

   MOOROOPNA: Men: Par White: B Morris (15) 4 up.

   MORACK: Women: Stroke: Medal: A: S Steer (29) 71. B: P Mundae (40) 71 cb. C: A Sheehan (43) 70.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: 4B: G Evans (29) A Ferguson (26) 46.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Nov: A O'Shaughnessy (17) 71. Stableford: 9-hole: B Rayner (18) 16 cb.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: L Needs (6) 69. B: C Rochester (11) 66. C: W Bonney (24) 65.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stableford: A: P Price (16) 31. B: Y Lord (27) 34. C: H Williams (43) 33.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (18) 40. B: G Simpson (21) 37 cb.

   NORTHERN: Stableford: A: J Boulton (22) 33. B: J Bakker (27) 39.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: H Gunn (22) 41. L Robertson (21) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: F Gatt (9) 27. B: E Smith (10) 28.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal: S Menzel (29) 72.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Duff (22) 41. Women: Stroke: Medal: C: F Mclaren (36) 65. A: S Thornton (16) 71. B: L Slatyer (25) 70.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: A: M Anderton (14) 40. B: D Prendergast (18) 39. C: P Charlton (31) 38. Women: A: P Glenn (20) 36. B: D Black (28) 41. C: P Davis (36) 32 cb.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Millership (28) 39.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: R Milton (26) 41 cb. Women: G Collison (39) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: A Sing (7) 39. B: G Bartel (25) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: R Kenway (9) 39. B: B Dunball (24) 39. Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (18) 40.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: W Ware (15) 40.

   RICH RIVER: Men: Par West: A: J Bedford (9) 5 up. B: B Malone (16) 5 up. C: A Johnson (24) 5 up.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A/Medal: P Brydon (24) 68. B: P Hegarty (33) 70.

   RIVERSDALE: Men: Par: A: D Walker (12) 2 up cb. B: B Crockett (13) 5 up. C: T Lee (28) 5 up. Stroke: Cup: B Armstrong bt R Hando.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: D Oates (8) 43. B: R Sawers (16) 38. C: C Travaglini (20) 40. D: R Carter (30) 45.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: North: A: B Robertson (26) 3 up. B: S Bailey (40) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: P Woiwod (25) 41.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: M Fryer (22) 38 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: J Fordyce (25) 3 up. West: R Patrick (21) 6 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: M Kirkpatrick (30) 20. Women: I Stephenson (37) 17.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: G O'Donoghue (6) 3 up. B: R Clarke (17) 7 up. C: B Thomas (20) 6 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: B Ashkenazi (18) 44. Women: L Megyeri (24) 34.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: W Caverzan (15) 44. B: J Mitropoulos (19) 43 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal: C Meade (18) 76.

   SPRING PARK: Men: Par: V Lunder (16) 4 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: E Kreymborg (11) 71. B: P Lowe (24) 75. Medal: E Kreymborg (11) 71. Medal Oct: R Martin (21) 74. Medal of Medalists: R Martin (21) 74.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal of Medalists: S Cassidy (14) 67.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Ward (11) 42. B: T Cree (21) 40 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Cups: A: H Golder (29) 34. B: R McPherson (41) 35. 9-hole: S Kennedy-Roy (32) 20. The Dunes: A: M Elson (7) 37. B: H Pattison (27) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: N McComb (23) 5 up. Stableford: Moonah: N Kutcher (7) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal: D Tattersall (16) 74.

   TRARALGON: Mxd: Stableford: J Cahill (27) 44.

   TRENTHAM: Mxd: Stroke: Medal of Medalists: D Ellis (18) 70. A: N Peavey (11) 68. B: D Ridington (20) 67. C: D Fry (29) 67 cb. N Peavey (11) 68.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Kendall (11) T Allen (14) 49. G Lewis (23) 41 cb. White: P Teasdale (28) 39. Women: J Loveday (13) 38.

   WANGARATTA: Women: Stroke: Medal of Medalists: B Thomas (26) 74. Div 1: M Price (20) 74. Div 2: E Ferrari (37) 73.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Macpherson (21) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: G Simons (11) 40. B: I Middlemass (20) 38. C: T Welgus (26) 42.

   WODONGA: Women: Stableford: A: D Coyne (1) 40. B: J Ryder (33) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Davies (29) 34 cb. Snr 9-hole: J McEachern (18) 22.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: C Allison (12) M Fothergill (20) 11 up. Hole in one: B Beyers at 11th. Women: T Fothergill (21) 1 down.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: D Swift (33) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A Ball (18) 39 cb. Yellow: B Cirej (30) 33. Captain's Trophy: S Feldman (+1) 40.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Ambrose: Lake: B Barrett (30) J Duncan (34) G Blake (13) W KIrchen (9) 54.25. Murray: S Cooper (18) T McFarlane (17) S Kelly (11) R Dick (12) 56.75.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: J Old (15) 30.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: D D'Souza (9) 38. Women: J Manche (24) 26 cb.

21 May 2018
Geoff Ogilvy is coming home. After 17 years in America carving up a fine career on the United States PGA Tour, Melburnian Ogilvy is moving his family ... Read more
21 May 2018
Marc Leishman was outduelled by rising tyro Aaron Wise today, finishing second at the Byron Nelson Classic in Dallas. Read more
21 May 2018
APOLLO BAY: Men: Stroke: B Coller (15) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria