Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (12) 19.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: B Parker (11) 40 cb. B: J Williams (18) 42 cb.

   ANGLESEA: Women: Stroke: A: V Brenner (17) 74. B: L Elliott (25) 78 cb. C: L McMaster (31) 73.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal Nov: A: S Toone (27) 77. B: C Wren (37) 71.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: G Harrop (13) 40. Div 2: T Holmes (17) 42. Div 3: P Schnieder (24) 39.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: M Dickson (5) 5 up.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: Medal Nov: A: T Dackiewicz (13) 71. B: N McFarland (31) 69.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: B James (13) 42. B: K Mutter (19) 43.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: B Salter (10) 41 cb. B: M Meagher (27) 44. Women: Cup: C Thomas (9) 37.

   BENALLA: Women: Stableford: A: H Briggs (14) 42. B: J Shennan (29) 43.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A Jackson (24) 43 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: R Balhorn (12) 39. B: J Ford (19) 39. C: M Green (25) 42 cb. D: N Cupido (28) 39 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: N McIntyre (17) 39. B: R Williams (20) 42.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: J McAlpine (24) 61 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: T Mahar (20) sq. B: D Weymouth (27) 2 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: D Moseley (15) 69 cb. B: R Gracie (18) 66 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: A Gilbert (30) 5 up.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: G Trinder (19) 41. B: W Monk (22) 37 cb. Women: C Wilton (31) 39.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: A Mahohey (17) 40. B: B Coxall (21) 41. C: B Hosking (26) 39.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: R Boyce (20) 40 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Waverley: G Smith (25) 43. Mxd: Churchill Park: A: A Brimelow (16) 41. B: I Wheeler (29) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: E Kelly (11) 40.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: R Wallace (13) 40. B: V Willmoth (19) 40. C: D Miller (23) 40 cb. Women: G Mitchelson (16) 36.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (14) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: B Rogers (4) 43. B: P Symons (13) 41. C: M Kemp (34) 43.

   COROWA: Men: Stableford: G Rowe (9) 40. Women: A Orchard (33) 33.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: M Sacks (13) 39. B: L Harding (30) 37. C: R Levy (44) 38.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: K Simpson (24) 39.

   EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: H Wallace (25) 42. B: P Halkias (42) 38. Stableford: Medal: L Powell (28) 76.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: P Elliot (10) 38. B: R Nicholas (20) 40. C: T Relf (21) 38. Women: A: S Reidy (24) 40. B: Y Cuttriss (25) 37.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: E Wright (14) 43. B: G Lyon (16) 42. C: R Van Cuylenburg (24) 46. Women: J Harding (29) 37.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: T Synders (11) 39. B: R Horvat (15) 39. C: L Glover (21) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (19) 34. B: F Whitby (26) 39.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: F Bunting (12) 37. B: S Brennan (30) 41. C: J Wauchope (41) 38. Men: White: J Hall (16) 40.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Div 1: A King (11) 70. Div 2: R Blachford (34) 71.

   HEIDELBERG: Women: Stableford: A Van Gruening (1) 39.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: G Lucas (17) 30.

   HILLTOP TATURA: Stroke: C Merrigan (23) 67.

   HORSHAM: Women: Stroke: A: J Wirth (10) 70. B: K Smith (28) 70. C: J Williams (30) 74.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Choi (+3) 37 cb. Women: K Greene (31) 40.

   IVANHOE: Women: Stableford: J Skene (38) 39.

   KERANG: Men: Stableford: C Gillen (22) 44.

   KEW: Men: Stableford: F De Rango (16) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: Challenge: A: A Topp (9) 2 up. B: R Gowen (14) 5 up. C: J Dalton (21) 4 up cb. Mxd: Stableford: H Haldemann (18) 37.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke Foursome: Gold: J Corke V Mitchell (15) 68.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: C Dostine (17) 39. N Backman (10) 39. B: B Wilmshurst (24) 39. B Tippett (24) 38. Medal: B Wilmshurst. Women: B Wall (18) 37. M Morris (28) 36.

   LANG LANG: Men: Stableford White: F Skepper 42.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: R McRobert (13) 37 cb. B: W Parker (15) 40. C: N Mackenzie (23) 38. D: M Stubbs (25) 41.

   LONSDALE: Stableford: A: M May (23) 35. B: H McFarlane (26) 36.

   MAFFRA: Women: Stroke: A: J Vardy (20) 69. B: R Noble (40) 63. Medal of Medallists: R Noble.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: H Schiller (27) 67. B: E Hall (29) 64. C: H Roberts (35) 72 cb. Medal of Medallists: J Brougham (30) 71.

   MANDALAY: Mxd: Par White: G Brown (11) 4 up cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: M Bettany (5) 41 cb. Div 2: D McKenzie (28) 41. Gold: G Smith (31) 46. Women: 9-hole: S Parsons (14) 16.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: P Bennett (9) 38. B: G Mills (18) 39 cb. C: J Leone (29) 39.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (12) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: M Dunstan (8) 41. B: N Xuereb (19) 44. C: J Smales (34) 42.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: F Bonnici (8) 22.

   MENTONE: Stableford: A: J Hunter (27) 34. B: C Evans (35) 38. C: J King (39) 41.

   METROPOLITAN: Stableford: D Scoullar (24) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Robbins (20) 38 cb.

   MOE: Men: Stableford: A: T Johnson (2) 41. B: S Nyko (18) 40 cb.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: L McGee (21) 42.

   MORACK: Women: Par: A: B Bartling (28) 2 up. B: A Eagland (34) 6 up. C: P Mook (45) 2 down.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: D Cruickshank (10) 35. B: R Munro (17) 37. C: I Ray (29) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Par: K Newton (32) 2 up.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: D Bilkey (3) 39. B: J Kellow (16) 43. C: M Cunniff (21) 39.

   NEWRY: Veteran: Stableford: N Gutteridge (17) 41.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: E Keating (23) 38. B: A McCullough (45) 40.

   NUMURKAH: Men: Stableford: B Padgett (26) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: N Wight (8) 27. J Kelly (8) 28. B: J Verkuylen (12) 27. T Johnson (11) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: American Foursome: S Jolley R Keble (14.25) 61.75.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 4B: A Donovan (37) J Rawson (39) 46.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A Schmidt (19) 45. Women: 4B: G Kramme (15) S Thornton (15) 46.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: G Trueman (8) 38. B: W Torossi (22) 42. C: P McGuigan (36) 36. Women: Stroke: A: D McCartney (15) 68. B: J Crean (30) 74. Medal of Medallists: P Glenn (20) 75. Stableford: B Permewan (26) 39. Irish Team: Kingswood: H Gregson (22) L Cunningham (28) J Fraser (26) V Young (31) 80.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: I Huther (31) 42.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: M Gordon (14) 41. Women: J Peppard (16) 37.

   PORTSEA: Mxd: Stroke: A: M Palmer (12) 73. B: J Huddle (24) 70. Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (17) 33.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: B O'Neill (12) 40 cb. B: D Collins (19) 40 cb. C: J Potter (26) 41 cb.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: F Morris (25) 37. B: J Gough (31) 39. C: G Barnes (40) 38 cb. 9-hole: B Pollock (35) 24.

   ROSANNA: Men: Par: A: D Hendry (2) 5 up. B: S Clancy (17) 7 up. C: M Ball (18) 3 up. D: A Harris (27) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: North: P Fisher R Davey K Brady J Johansson 60.875.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Nov: J Harper (25) 65. Scr: R Hutton 75.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: J Paterson (16) 1 up. West: M Creelman (14) 5 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: J Bell (7) 41. B: C Small (12) 40. C: G Chew (29) 43.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M Crespan (11) 40. B: K Harris (19) 42.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: A: M Sampson (27) 37. M Milne (22) 37. B: A Guy (36) 36.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: T Forde (13) 41. Div 2: T Boyd (22) 43.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Caulfield (19) 34.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: Team: A Williams (30) S Jackson (20) N Arthur (22) 79.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S McColl (26) 35.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: B Marr (12) 3 up. B: S Kelly (13) 5 up. C: G Whinney (27) 5 up.

   THE DUNES: Women: Stableford: 4B: The Dunes: A Stephens (18) G Connell (44) 46. The Cups: B Neil (27) 39. 9-hole: G McKenzie (32) 18.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: R Allen (25) 66. Ocean: M Jebb (11) 72.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: S Barrett (35) S Stewart (9) P Payne (27) M Juniper (31) 59.25.

   TOCUMWAL: Medley: Stableford: M Murdoch (30) 39.

   TRENTHAM: Stableford: A: T Hamlin (8) 43. B: R Ellis (17) 41. C: C Milne (26) 39.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: D Brophy (12) D Clayton (19) 48. A Phillips (15) 43. White: F Heatley (31) 38. Women: R Gleadhill (12) 37.

   WARRAGUL: Women: Stableford: P Scott (26) 39. I Thomas (13) 38.

   WATSONIA RSL: Stableford: J Inglis (20) 40.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: D Humphreys (3) 40. B: R Tardrew (17) 39. C: T Smith (22) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: M Duncan (17) 37.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: R Jones (8) 41. B: P Maddox (18) 40. C: B Robertson (28) 39. Women: K Caridiakis (8) 40. Men: Gold: P Swannie (25) 39.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D McGrady (13) 41 cb. Yellow: G Miller (22) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: N Coleman (11) 71 cb. B: R Hosking (16) 67 cb. C: K Allen (24) 66. Murray: A: K Parker (7) 71. B: K Mountney (19) 65. C: R Jack (35) 70.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: J Cilia (17) 20. G Green (6) 19.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D D'Souza (10) 35 cb. Women: L McGrath (40) 36.

18 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
18 January 2018
World-renowned Taiwanese body Swinging Skirts Golf Foundation is the presenting sponsor for the Australian Amateur Championships for the third ... Read more
18 January 2018
TORQUAY: Men: Stableford: 4B: D McPhail (6) G Bradley (16) 49 cb. Resort: P Fox (16) T Lyons (28) 48 cb. Visitor: M Scarlett (Creswick 28) C Perry ... Read more
MyGolf
Golf Victoria