Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: B Whitford (20) 21.

   AMSTEL: Men: Stroke Medal Dec: Ranfurlie: Black: A: B Parker (10) 66. B: J Roberts (21) 64.

   ANGLESEA: Women: Stableford: A: S Eskrigge (18) 34 cb. B: S Caldwell (26) 34. C: J Inman (30) 36.

   AXEDALE: Men: Stableford: A: G Harrop (13) 42. B: A Watson (17) 44. C: D Boden (25) 45.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: G Philpot (10) 42.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: A: S Rowlands (7) 71 cb. B: R Williamson (16) 69 cb. C/Medal: R Holt (27) 68.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: G Storm (13) 38. Div 2: I Douthart (16) 41. Div 3: R Lyford (28) 41.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: N Emerson (12) 41. Black: P Johnston (14) 45. Women: Par: B Bain (10) 3 up cb.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: B McGill (1) 41 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: K Parker (10) 41. B: H Hayes (19) 42 cb. C: J Allen (32) 42.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: J Williams (15) 39. B: P Malkin (30) 38.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: K Pearce (12) 45.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: B Hermans (23) 45. B: T Tong (26) 39 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: A: T Smith (14) 6 up cb. B: R Darlison (20) 7 up.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: G Macdonald (16) 42. Medal of Medallists: R Joppich (30) 39 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: J Dimopoulos (15) 39. B: M Kehoe (31) 48.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: T Robinson (19) 69. B: S Hutt (25) 65. Women: V Mallcott (37) 70.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford: A: C Vearing (15) 38. B: B Coxall (20) 38. C: B Hosking (25) 42.

   CHELTENHAM: Stableford: D Lyons (33) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: T Buick (22) 43. J Thomas (29) 35. Churchill Park: A: G Fletcher (11) 42 cb. B: R Curren (31) 42. Hole in one: G Evans at 6th.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: M O'Brien (12) 38. B: V Willmoth (17) 43. C: S Condy (34) 39 cb. Women: M R Wallace (18) 34 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: G McCormick (24) 42 cb.

   COROWA: Men: Stableford: S Hetherington (20) 38.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: K Egan (20) 40 cb. B: K Kelly (30) 42.

   DEVILBEND: Women: Stableford: K Stuart (26) 39.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Nagel (12) 40. B: A Young (13) 41. C: K Wheeler (27) 43. Women: D Nagel (13) 37.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: B Wilson (8) 41. B: R Whiffin (20) 38 cb. C: J Young (24) 45. Women: H Cameron (7) 36.

   GARFIELD: Men: Stableford White: K Sumsion (34) 43. P Andrigcak (4) 39. D Stanton (18) 38.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: K Finlayson (41) 26. Women: A: J Fisher (12) 36 cb. B: L Aisenberg (30) 43. C: J McLean (32) 39.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: G Long (16) 71 cb.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Vendy (22) 28.

   HILLTOP TATURA: Stableford White: A McGrath (24) 41 cb.

   HORSHAM: Women: Stroke: Ambrose: P Brooksby (34) C Dix (29) B Delahunty (24) J Wirth (9) 58.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: V Lees (17) 42. B: J Fairweather (20) 42. C: I Rough (27) 40.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: T Hoare (12) 38. Women: M Nathan (14) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: K O'Shea (7) 39.

   KERANG: Men: Stableford: D Ross (7) 39.

   KEW: Men: Stableford: N Fragoulis (16) 44. Women: J Burkhalter (32) 42.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: S Price (13) 40.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Nov: J McLachlan (17) 79. Medal Dec: M Bade (21) 64.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: G Jeal (10) 7 up. B: M Martino (18) 3 up. C: W Ross (27) 6 up.

   LANG LANG: Men: Stableford White: D Dorrat 41.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: C Leaver (7) 45. B: A Bassett (21) 47. C: H Hoefler (31) 45.

   LONSDALE: Stableford: C Holdsworth (35) 21.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: J Sellen (5) 37 cb. B: E Noble (24) 39. C: N Pratt (32) 34.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: G Johnson (18) 40. Div 2: G Morris (20) 37 cb. Gold: G Lowry (32) 46.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: B Lewis (20) 7 up. B: G McKelvie (14) 5 up. C: R Farrell (20) 6 up.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: D Gregg (21) 43.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: M Barnes (10) 42. B: I Piskuric (22) 38. C: J Smales (34) 34.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: P Bunny (18) 44.

   METROPOLITAN: Stableford: I Aldridge (12) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Matthews (10) 39.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Open: A: J Munro (7) 69. Medal Dec: B: G Bearzatto (24) 68. Women: A Holland (25) 74.

   MOOROOPNA: Men: Stroke White: M Gardner (22) 60.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: B Lacey (11) 38. B: G Frame (13) 38. C: M Pickert (24) 38.

   MYRTLEFORD: Women: Par: J Bynon (19) 3 up. 9-hole: K Holmes (37) 3 up.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 4B: P Eltringham R Rees 49.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: J Barnett (19) 44. B: B Adams (21) 36.

   NORTHERN: Stroke: 9-hole Ambrose: V Agius K Schenk N Burke S Blood 29.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Team: K Archibald (3) I Shields (10) D Rieger (12) B Rankin (17) 105. Women: A Hawkins (27) 62. 9-hole: J Willcox (39) 31.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Team: S Jolley (16) J McKenzie (20) P Bruegmann (23) R Keble (14) 91.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford White: D Seccull (18) 45. Women: A: H Phipps (20) 34. B: K Perrett (34) 38. Stroke: Medal of Medallists: L Slorach (8) 70.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula South: White: A: R Woolley (10) 41. B: F Funder (16) 36 cb. C: A Symington (31) 39. Hole in one: R Woolley at 18th. Women: Par: A: G Emond (13) sq cb. B: B Whalen (28) 1 up.

   PHILLIP ISLAND: Par White: J Savas (19) 3 up cb.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: N Ryan (15) 42. J Rowe (14) 36.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: D Herbertson (8) 37 cb. B: A Hollander (33) 41.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: E James (9) 36 cb. B: J Martin (24) 40 cb. Gold: T Fatouros (33) 37.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Viggers (26) 44 cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: P Whitbourn (11) 42. B: C Johnson (18) 43. C: A McCrae (23) 42.

   RIVERSDALE: Men: Stableford Team: White: A: P Richardson (20) J Cox (20) P Leggo (28) B Craike (17) 139.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: N Geary (17) 38. B: L Weldon (26) 35. C: L Vains (33) 37 cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: B Hutton (9) 63. Scr: B Hutton 72. Star Medallist: B Anderson (31) 65.

   ROSSDALE: Men: Stableford Irish Team: White: M Archer (10) S White (18) B Holbing (22) 103.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: M Boland (21) 42. Hole in one: M Riddell at 5th. East: White: A Harper (11) 40.

   SALE: Veteran: Stableford: T Hickling (24) 20. T Gillette (23) 18. H Robertson (41) 19. P Young (34) 16.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: B Birtwistle (4) 4 up. B: A White (14) 6 up. C: Y Choo (22) 6 up.

   SHEPPARTON: Stableford White: A: L Gould (15) 42. B: K Rogash (29) 43.

   SPRING PARK: Men: Stroke: V Lunder (15) 64.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: E Kreymborg (11) 69. B: M Bird (39) 68 cb. Medal Dec: M Bird (39) W Van Bakel (39) 68 to playoff.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: M Hodgson (30) 36. 9-hole: W Guild (18) 16.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: P Phuengchetsada (12) 44 cb. B: B Grinham (16) 47. C: M McDermott (27) 47.

   THE DUNES: Women: Stroke: Medal Dec: The Dunes: A/Medal: R Moore (24) 71. B: M Sherman (25) 73. The Cups: A Cannan (38) 64. Stableford: L Weir (40) 24.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: K Morgan (17) 37. Long Island: G Harvey (17) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: D Tattersall (15) 37 cb.

   TRARALGON: Mxd: Stableford: J Gafa (27) 45.

   TRENTHAM: Stroke: A: D Wilkinson (12) 65 cb. B: M Hotchin (36) 60.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: N Mangos (9) P Lansley (22) 50. N Buck (1) 43. White: G Upton (25) 45. Women: R Gleadhill (11) 38 cb.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: L Patrick (22) 22. S Chatfield (18) 19.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: D Miller (13) 45. B: S Mazza (22) 46. Women: R Gallagher (18) 40.

   WATSONIA RSL: Stroke: R Allport (17) 66.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: W Byrne (12) 69. B: W Stewart (16) 71. C: P Haberecht (20) 68.

   WODONGA: Women: Stroke: Medal Dec: A: T Quinlivan (16) 67. B: F Meijer (31) 71.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Hewlett (9) 45. Snr 9-hole: V Tuddenham (31) 21.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: D Thompson (15) 42. B: C Gurvin (17) 41. C: P Gudiya (25) 48. Gold: T Swanny (25) 34. Women: M Taylor (25) 39.

   YARRA VALLEY: Men: Stroke: Ambrose: T Williams T Taylor (12.5) 55.5.

   YARRA YARRA: Men: Stroke: M Hardy (18) 40 cb. Stableford Yellow: W Chan (31) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Par Lake: White: A: P Clarnette (6) 4 up cb. B: S Williamson (25) 6 up. Murray: A: G Churchin (16) 4 up. B: R Harris (20) 2 up cb. C: A Durkin (35) 6 up.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: P Dowie (14) 23. K Barry (14) 19.

   YERING MEADOWS: Mxd: Stroke: Holden Scramble: Nursery: P Giddings (31) A Scott (20) R Smith (22) A Hayman (4) 53.375. Women: J Kennedy-Borg (4) K Roberts (20) B Morgan (25) J McLeod (33) 59.75.

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria