Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: B Mckinnon (7) 20.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: D Burnett (8) 5 up. B: G Boyles (26) 6 up.

   ANGLESEA: Women: Stableford: L McMaster (29) 34.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: White: D Earls (16) 42.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: R Lucas (9) 39. B: M East (15) 42. C: R Gosden (26) 39.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: A: W Hammond (10) 42. B: F Anderson (22) 44.

   BOX HILL: Stableford: 4B Agg: J Barron (18) P Thom (15) G Halliday (19) G Smyth (14) 82.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: R Brown (27) 41.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: R Fatnowna (21) 42. B: P Dobson (35) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: D Crowe (5) 42. B: J Nowak (15) 46. C: R Allison (24) 44.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: B Muldoon (24) 42.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: W Burgess (13) 37. B: S Saville (19) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: M Chamings (15) 44. B: C Vearing (14) 41. C: B Coxall (19) 40.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: N Jackson (19) 37 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: A: D Goodwin (10) 42. B: M Magana (22) 42 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: R Wheeler (16) 38.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: A Manuel (13) 44. B: E Joyce (30) 41 cb. Women: A: H Hall (37) 36.

   COMMONWEALTH: Men: Hole in one: G Tokolyi at 9th. Stableford: A: M Port (8) 41. B: S Brown (38) 38 cb. C: J Wolfe (36) 40.

   COROWA: Men: Stableford: K Bouchard (20) 39 cb. Women: R Taylor (36) 37.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: E Green (28) 39 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: J Brown (23) 37. B: D Smith (26) 38.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: L O'Brien (13) 39.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: L Ramadge (8) 42. B: R Smith (19) 42. C: G Cuttriss (26) 37 cb. Women: E Peebles (22) 43.

   FLINDERS: Women: Stableford: M Murphy (21) 36 cb. A: A Shaw (13) 40. B: L Martin (20) 43. C: D Aylward (25) 43.

   GARFIELD: Men: Stableford White: M Neylan (11) 43. L Artico (20) 39. G Roberts (22) 48.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: B Smithies (11) 39. B: R Johns (13) 42. C: P Bell (19) 45.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: N Cook (27) 61.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: H Judd (15) 42. B: M Farrell (32) 33 cb.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: A Guiney (24) 30.

   HORSHAM: Women: Par: A Plowright (18) 6 up.

   HOWLONG: Men: Stableford White: A: V Lees (17) 41 cb. B: K Shannon (22) 40. C: B Hardidge (30) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Par: D Hill (7) 4 up cb. Women: R Nakayama (13) 2 up cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: K Hyland (42) 35.

   KERANG: Men: Stableford: K Sambrooks (22) 41.

   KEW: Men: Stableford: B Frost (20) 43. Women: T Walkley (14) 38. Medley: 9-hole: P Jones (30) 20 cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford White: A Bamroong (3) 42.

   KILMORE: Men: Stableford: K Lambert (9) 39.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: L Beattie (15) 40. B: M Martino (18) 38. C: M Keating (32) 34.

   LANG LANG: Men: Stableford White: K Mooney 43.

   LEONGATHA: Stableford: A: C Hams (12) 37. B: W Keen (15) 39. C: M Williams (19) 40. D: A Roberts (25) 42.

   LONSDALE: Medley: Stableford: B Ambler (20) 39. 9-hole: A Slorach (45) 25.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: G Lowry (31) 41. Div 1 Scr: S Chisholm 43. Div 2: K Murphy (28) 45. Women: G Wells (12) 19.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: B Flynn (8) 64 cb. B: G McKelvie (13) 65. C: P Dalmau (20) 63.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: D Gregg (20) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: V Papp (13) 44. B: N Sander (20) 38. C: R Oakley (28) 39. Hole in one: B Wild at 7th.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Taylor (24) 46.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: G Colbert (10) 42.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: H Kermond (28) 66. Stableford: 9-hole: R Ternes (16) 17.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: R Blake (7) 64. B: D Williams (14) 65. C: A Hughson (32) 68.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: H Vos (20) 39. B: F Burnett (21) 36.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: K Adam (17) 41. B: C Canty (30) 38.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A Patman (24) 36 cb.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 9-hole: B Clymo (45) 18.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: N Love (18) 44. Women: A: G Kramme (15) 42. B: L Ellis (43) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Par: Peninsula South: A: K Adkin (18) 5 up. I Lucas (27) 2 up cb. Men: Stableford White: A: A Cooper (9) 44. B: M Smith (17) 43 cb. C: D Armstrong (27) 36.

   PHILLIP ISLAND: Par White: J O'Brien (19) 5 up.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: R Milton (25) 46. Women: J Rowe (14) 38.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: A: K Rayfield (13) 42. B: B Williamson (21) 41.

   PORTSEA: Mxd: Stroke: Medal Dec: A: K Sheppard (11) 65. B: R Davies (16) 64. Men: Stableford Gold: P Williamson (19) 37.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: M Mahady (12) 42. B: R Kissell (16) 42. C: D George (20) 43.

   RIVERSDALE: Stableford: A: T Bowler (7) 41. B: R Pittman (16) 43. C: K Hall (27) 42.

   ROSANNA: Men: Par: A: M Mattiazzi (11) 5 up. B: P Warren (14) 6 up. C: J Hymus SNR (20) 6 up. D: K Houghton (22) 7 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: C Loveday (29) 39. B: J Heinrich (33) 37.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: T Hynes (19) 45.

   SANDHURST: Men: Stroke: Ambrose: North: M Rogers (19) T Bartlett (19) B Saunders (8) C Rogers (36) 53.75. Matchplay: Champions: B Garbutt . S Kortaridis bt S Bowmer . I Ghelani 3-2.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke: A: D Black (7) 69. B: C Boehm (15) 68. C: R Reilly (27) 67. Women: D Saker (26) 72.

   SHEPPARTON: Men: Stableford 4B: White: B Chillcott (33) B Adem (17) 51.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Lim (3) 40. Div 2: T Hynes (21) 41.

   SPRING PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Caulfield (18) V Lunder (14) P Sanger (34) 51.

   THE NATIONAL: Stableford: Ocean: D Mcintyre (13) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: S Browne (14) 34 cb.

   TRENTHAM: Par: M Walker (10) 6 up. B: I Power (20) 4 up. C: M DeJong (26) 9 up.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: C Hawkins (12) M Woodhead (18) 53. C Hawkins (12) 43 cb. G Ettershank (32) 36. Women: E Halpin (28) 38.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: G Dodson (13) 20.

   WARRAGUL: Mxd: Stableford: R Harrison (24) 43. S Todd (18) 37. Men: R Harrison (24) 43. Women: S Todd (18) 18.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: A Sandles (13) 42. B: G Smithwick (17) 41. C: P Dowling (27) 40.

   WODONGA: Women: Stableford: A: D Looker (27) 37. B: D Gray (35) 37.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: I McNish (18) 41. Snr 9-hole: B Cornelis (22) 25.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A/Trophy: P McEniry (11) 41. B: S McCormack (15) 39. C: C Plunket (21) 39. Women: M Taylor (23) 33.

   YARRA YARRA: Men: Par White: J Silva (19) 7 up. Yellow: G Mcleod (24) 1 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: K Parker (8) 42. B: G Athanitis (17) 47. C: T Rice (40) 40 cb. D: G Cunningham (27) 42. Hole in one: N Clark at 7th.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: D Tunnecliffe (34) 48. Women: T Vawser (29) 37 cb. 

22 January 2018
The 2018 Sportscover Victorian Junior Masters kicked off today Read more
22 January 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Bunniyong) are the 2018 Yarra Courses Champions. Read more
22 January 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: G Black (4) 40. Women: M McCallum (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria