Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: D Quick (9) 22.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: P Pyke (8) 41. Div 2: P Andrew (20) 39. Div 3: D Boden (24) 37.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: R Suter (6) 41.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: R Coleman (12) 41. B: E Ireland (15) 40. C: R Holt (26) 40.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: P Doherty (12) 48. B: F Dick (33) 41.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A: L Reedman (14) 44. B: J Davis (28) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: J Wilson (14) 41. B: D Pritchard (16) 44. C: G Galvin (25) 39. D: M Ransom (26) 40 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: N McIntyre (14) 41. B: P Malkin (28) 38.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: T Govern (30) 43.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: M Tuomy (20) 45. B: L Taylor (33) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: S Wheat (8) 66. B: R Dixon (13) 66 cb. C: B Fiddes (16) 66.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: A Gilbert (27) 40.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: R Ashby (17) 46.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: W Monk (21) 6 up. B: R Taus (26) 3 up. Women: S Hanna (26) 7 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: P Dohnt (14) 41. B: P CLark (18) 41. C: G Pugh (20) 45. D: N Brehaut (21) 41.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: P Finley (9) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Churchill Park: A: R Parker (13) 40. B: E Weinman (20) 41. Snr Irish Team: Waverley: T May (28) P Cutter (16) D Pearce (18) G Adams (22) 133.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: C Bassett (10) 41. L Snart (15) 39. P Brooks (15) 38 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: M Jaensch (19) 40. B: A Wallace (21) 40. Women: G Mitchelson (15) 34.

   COHUNA: Men: Stableford: R Callen (27) 42.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: S Craig (5) 39. B: D Cahill (18) 41. C: P Dempsey (25) 39.

   COROWA: Men: Stableford: T Hinch (25) 42. Women: S Love (4) 34 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: 9-hole: L Rotberg (33) 25.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: A: K Druitt (27) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: N Rowe (6) 40 cb. B: R Dixon (18) 38. C: J Bethune (29) 38.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: A Dowdell (2) 5 up. B: L Mackie (17) 4 up cb. C: G Nash (30) 7 up. Women: S Reidy (20) 1 up.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: A Shaw (13) 42. B: T Boyce (19) 39. C: J Smith (25) 42. Women: A: G Greenwood (16) 39. B: L Pilkington (27) 36. C: J Duboudin (33) 38.

   GARFIELD: Stableford White: D Needham (11) 44.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: 4B: A Singh (25) R Vilash (18) 50.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: P Graf (18) 38. B: P Fraser (45) 40.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: J McRae (5) P Muszkieta (22) 65.87.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: T Larkins (17) 43. B: C Haring (22) 42. C: N Yates (31) 44.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Medal: S Thompson (12) 67. Stableford: B Marchesi (11) 40. Women: L Black (31) 43.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: R Ottaway (31) 68.

   KERANG: Men: Stableford: B McKnight (18) 43.

   KEW: Medley: Stableford: R Evans (18) 45. 9-hole: T Marshall (36) 20.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: R Hampson (8) 4.

   KILMORE: Men: Stroke: M Russell (19) 73.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: B: E Smith (25) 41. A: N Howell (7) 39. C: B Daniel (30) 35.

   LEONGATHA: Stableford: A: B Hutton (11) 40. B: R Comerford (17) 38. C: A Edney (23) 43. D: J Wrigley (27) 44.

   LONSDALE: Stableford: R Sarah (38) 42.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: D Ryan (16) 42. Div 2: H Gogol (24) 43. Div 3: R Vaughan (29) 44. Gold: P Healy (31) 43. G Smith (29) 43. Women: K Rose (33) 17.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: B Ford (-2) 6 up. B: P Duggan (17) 4 up cb. C: P Lally (23) 5 up cb.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: H Mueller (21) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: W Pavitt (11) 40. B: E Hurst (23) 41. C: R Baldry (29) 43.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke 9-hole: White: P Micallef (12) 31.

   METROPOLITAN: Stableford: M Tyers (13) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Evans (23) 41.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: G Barnes (3) 42. B: C Merritt (13) 34. C: T Wilson (25) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: 9-hole: K Vasey (37) 19.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: B Connor (5) 5 cb. B: K Roberts (13) 9. C: N West (23) 5.

   NUMURKAH: Men: Stableford: M Hegarty (17) 41 cb.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: J Geddes (7) 28. I Shields (7) 29. B: W D'Couto (16) 25. F Gabriel (11) 26.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: W Crawley (12) W Koerning (32) P Bruegmann (23) J Long (20) 90.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: H Portelli (12) 43. Women: A: L Slorach (7) 37. B: L Duncan (27) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: J McEwing (23) 40. B: D Leyden (32) 37 cb. Men: A: A Bull (3) 43. B: B Evans (17) 39. C: D Bell (24) 37.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: J Gamble (33) 47.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: S Hopgood (9) 42 cb. B: S Rose (20) 42. Women: C Callan (38) 43.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: A: M Hollis (14) 41 cb. B: B Brunt (19) 37.

   PORTSEA: Men: Stroke: A: R Bulmer (9) 73. B: T Mooney (10) 62. C: G Chambers (20) 68 cb. Medal: L Jones (15) 68. Stableford Gold: D Matthews (28) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: B Gordon (21) 47.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: M Himbury (9) 6 up. B: B Carroll (29) 7 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: D Morgan (10) 41. B: R Kilgour (16) 46. C: J Carnie (21) 41.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A: C Dyer (18) 70 cb. B: L Wheatley (35) 67. Medal Jan: L Wheatley (35) 67.

   RIVERSDALE: Men: Stroke Ambrose: White: J Ford (+1) M Little (3) 59.5. Hole in one: L Gao at 12th.

   ROSANNA: Men: Stableford White: A: C Gowling (5) 42. B: P Warmington (15) 41. C: R Thiessen (29) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: R Davey (19) 36 cb. B: P McMillan (25) 32 cb. C: J Ching (35) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: L Crofts (14) 43.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: G Wells (3) 5 up. B: P Keating (15) 5 up. C: S O'Sullivan (19) 4 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: A Williams (14) 40. B: A Haringcaspel (16) 42. Women: Green: H Dunne (34) 36.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: G Worcester (16) 39.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: B Caulfield (18) P Frisken (24) W Foster (29) B Rai (26) 51.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: M Littman (21) 39. B: L Edgar (27) 35.

   SUNSHINE: Men: Stroke White: A: C Thompson (8) 66. B: F Hocking (16) 63. C: A Mortan (24) 65 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: Div 1: S Rigutto (14) 40. Div 2: M Payze (33) 43. The Cups: G Connell (35) 36. 9-hole: S Kennedy Roy (31) 20.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: J Allen (19) 37. B: E Sofo (27) 37. C: M McAllister (33) 43.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: D White (9) 38. Moonah: T Roosenburg (15) 38 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: D Tattersall (14) 40. Men: A: S Reynolds (6) 39.

   TRARALGON: Women: Stableford: P Murphy (26) 37 cb. Div 1: J Payne (21) 35. Div 2: S Barker (26) 37. Div 3: A Membrey (33) 36 cb.

   TRENTHAM: Stableford: A: R Penrose (13) 41. B: L Healey (16) 39. C: P Speakman (23) 41 cb.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: K Ross (21) P Ficken (9) 48 cb. G Whitson (6) 42. Stableford White: J Nathan (29) 32. Women: Stableford: M Trebilcock (14) 35.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: B Thomas (25) 18 cb.

   WARRAGUL: Women: Stableford: L Morrison (11) 35. Men: A: V Walkinshaw (17) 43. B: N Clements (21) 42.

   WATSONIA RSL: Stableford: F Favaro (27) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke White: A: A McMillan (8) 70. B: N Whelan (15) 71. C: I Graymore (21) 73.

   WODONGA: Women: Stableford: A: L Butler (15) 39. B: W Roberts (32) 40. A: L Butler (15) 39. B: W Roberts (32) 40 cb.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: S Geri (23) 41. Snr 9-hole: W Williams (31) 23.

   WOODLANDS: Men: Stroke White: A: P Holland (13) 67. B: G Thomas (16) 66. C: P Sutcliffe (21) 64. Women: Stroke: M Paterson (25) 76.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: L Killeen (28) 43.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: C Scerri (21) 43. Yellow: G McLeod (25) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: G Page (5) 42 cb. B: R Dick (15) 39 cb. C: B Mann (27) 43. Murray: A: M Sharp (13) 40. B: J Surridge (16) 46. C: G Summers (22) 39.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Par: 9-hole: A: G Perkins (10) 1 up. B: E Latta (13) 3 up.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: D Tunnecliffe (30) 44. Women: C Coffey (32) 45. 

22 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Keysborough Golf Club today. Read more
22 February 2018
Jasper Stubbs and Alizza Hetherington will captain Team Victoria as the state’s top twelve juniors head to Western Australia in April. Read more
22 February 2018
ALEXANDRA: Women: Par: B Doyle (17) 4 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria