Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (11) 18.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Eskrigge (18) 70. B: B Cook (20) 69. C: J Rolfe (40) 73.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: K Fisher (19) 63.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: M East (14) 40. B: I Templeton (18) 42.

   BARHAM: Men: Stableford: A: R Hobbs (16) 43. B: G Scholl (29) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: M Desmond (14) 3 up. B: W Evans (19) 2 up cb. Women: Stableford: B Daddo (34) 41.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Withers (11) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: M Gardner (12) 41. B: R Doyle (16) 42. C: S Bell (22) 42. D: B Van Eijk (27) 44.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: P Clough (9) 41. B: C Richardson (25) 44.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: D Barrett (22) 43.

   CAMBERWELL: Par: A: R Fatnowna (22) 6 up. B: G Lunardi (26) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: A Conn (5) 39. B: L Johns (29) 43.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: J McPherson (22) 4 up.

   CASTLEMAINE: Stroke: A: S Jurriaans (14) 68 cb. B: M Kehoe (26) 64.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: B Wright (21) 7 up. B: R Cummins (30) 6 up. Women: J Epstein (31) 3 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: 2B multi: B Gow (22) E Richie (29) 74. Men: A: G Mckinnis (13) 40. B: G Pugh (18) 40. C: H Page (23) 39. D: M Fox (24) 40.

   CHELTENHAM: Men: Par: R Steenholdt (32) 7 up cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Par: Endeavour Hills: A: A Bennie (14) 3 up cb. B: J Robinson (27) 5 up cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: I Redfern (22) 42.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par: A: M Toohey (8) 4 up. B: B Manning (28) 5 up. Women: G Mitchelson (14) sq.

   COHUNA: Men: Stableford: B Bird (10) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Kenna (12) 39. B: K Henderson (18) 41 cb. C: B Stokes (26) 40.

   COROWA: Men: Stableford: G Chester (9) 42. Women: S Patton (21) 31.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (9) 73. B: J Browning (24) 73. Stableford: I Lustig-Moar (38) 40.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: M Noske (19) 70. B: S Shaw (27) 70. C: J Hocking (28) 73.

   DENILIQUIN: Stableford: F Harrington (26) 17.

   EASTWOOD: Men: Par: A: P Brickell (12) 4 up. B: J Gould (16) 1 up. C: J Broderick (32) 6 up cb. Women: A: N Stoer (9) 2 up. B: S Moyle (22) 2 up.

   FLINDERS: Men: Stroke: Medal: A: E Wright (16) 64. B: A Cameron (24) 64 cb. Women: E Stawell (20) 66.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: A Graham (17) 42. B: E Harvie (26) 43.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: W Zhao (5) 39. B: I Gillespie (28) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: D Mottram (2) 39. Women: Stroke: A: M Pratt (9) 73 cb. B: I McInerney (24) 74 cb. C: G Corcoran (43) 65.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: Div 1: A Goudie (9) 41. Div 2: J Mugavin (21) 42.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: K Price L Satchell 71.87.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: A Krause (10) 39. B: J Mentakis (20) 40. C: L Moylan (25) 45.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Turner (13) 39 cb. Women: Medal: R Nakayama (12) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: V Moorhead (21) 72.

   KERANG: Men: Stableford: R Timms (21) 41.

   KEW: Medley: Stableford: D Nakagawa (24) 46. Women: Stroke: A Leeds (27) 70.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: 4B: A: L Rodgers (20) A Taylor (29) 49.

   LANG LANG: Men: Stableford: B Lewis 43.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: B Hutton (10) 35 cb. B: J McLennan (20) 41. C: G Friend (23) 40.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal Feb: A: M Day (16) 69. B: C McMillian (27) 70. C: L Dunsmuir (33) 71.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: T Pridham (11) 43. Div 2: B Purcell (26) 40. Gold: F Zeidler (26) 41. Women: Stableford: L Wilson (19) 19.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: N Tuddenham (0) 66. B: D Wong (15) 63. C: R Knox (19) 66.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford: W Bullock (13) 42 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: B Jardine (12) 42. B: B Lawless (21) 42. C: A Fatone (26) 42.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: M Azzopardi (17) 32.

   MENTONE: Women: Par: A: L Wells (23) 1 up. B: M Wood (34) 6 up. C: C Jansz (45) 5 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Beitz (19) 39.

   MOE: Men: Stableford: A: T Johnson (1) 40. B: G Brien (19) 43.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: A: W Tonkes (12) 42. B: B Law (26) 44.

   MORACK: Women: Stableford: A: J Jarvis (30) 40. B: C Zutenis (40) 40. C: C Kelly (44) 39.

   MURRAY DOWNS: Men: Par Gold: A: L O'Shannassey (10) 3 up. B: L Shipsides (13) 4 up. C: B Weybury (23) 4 up.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: S Wheeler (9) 39 cb. B: J Lindsay (16) 42. C: J Rowe (23) 42.

   NEPEAN WOMEN: Stableford: 2B: J Belcher (33) A Cobham (35) 47.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (16) 40. B: G Simpson (20) 41 cb.

   NORTHERN: Women: Stroke: A: L Galtieri (9) 73. B: N Burke (27) 71.

   NUMURKAH: Men: Stableford: B Padgett (23) 45.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: B Fitzpatrick (8) 28. P Miller (8) 29 cb. B/Medal Feb: D Kittle (15) 26. V Pretorious (15) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: 4B: J Bobrowski (17) G Hollins (21) 41.

   PAKENHAM: Women: Stableford: J Grogan (30) 35.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: L Spencer (5) 6 up. Women: A: N Asami (11) 1 up. B: W Pickering (35) 3 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula Composite: A: L Rowe (11) 38. B: D Currie (22) 36 cb. Women: V Donald (30) 37. Stroke: A: K Neuhold (15) 72. B: J Newham (28) 71 cb. C: C Tamlin (35) 75. Medal Feb: J Newham (28) 71 R Galbraith (23) 71 H Davis (24) 71 to playoff.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: R Hazell (17) 45. B: D Orr (23) 45. Women: S Hazell (18) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: Z Williams (8) 40. B: J Feast (25) 41.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: T Cousley (8) 40 cb. B: A Doodson (34) 43. Gold: D Matthews (27) 34.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: J Raymond (16) 40, R Henderson (14) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: I Symons (15) 41.

   RANFURLIE: Men: Stableford: A: G Lakos (11) 40. B: R Cleur (19) 40 cb.

   RICH RIVER: Men: Par: East: A: B Oneil (10) 4 up. B: M Gibson (17) 9 up. C: P Boek (29) 7 up.

   RIVERSDALE: Stableford: A: G Kilworth (10) 38. B: G Irving (14) 41. C: N Hellyer (22) 39.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: R McWilliams (9) 40. B: K Whiston (13) 38. C: M Harrison (20) 42. D: R Pickles (27) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: M Brown (24) 36. B: J Heinrich (30) 35.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: T Whitmore (17) 44.

   ROSSDALE: Men: Stableford: D Lundy (25) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford: West: G Lowe (15) 39. East: R Milne (19) 39.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke Medal Feb: Gold: R Williams (13) 68. Medley: Green: S Howard (30) 78 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: D Mifka (12) 45. B: R Stojanovski (17) 41.

   SOUTH PINES: Women: Par: 4B: E Johnstonn (26) S McEwan (44) 7 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stroke: Div 1: B Bruderlin (16) 68. Div 2: G Leeming (23) 70.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: V Lunder (14) 37.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: S Munro (13) 38. B: K Lewis (22) 37. C: K Roberts (34) 38.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: J Allan (32) 36. 9-hole: J Lumsden 17.

   SUNSHINE: Men: Par: A: C Thompson (8) 1 up. B: B Christie (17) 3 up. C: T Collett (22) 2 up cb.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: J Bicknell (27) 37. Women: L Bradshaw (37) 38. The Cups: S Greenough (35) 36 cb. 9-hole: A Heine (41) 16 cb.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: M Ayres (14) 34 cb. B: J Sargeant (27) 34. C: D McLean (33) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: P Tyler (19) 39. Ocean: B Frome (10) 30. Old: J Carter (16) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: N Bray (41) sq cb.

   TRENTHAM: Stableford: A: M Walker (10) 40. B: H John (16) 42. C: K Ooi (22) 44.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Israel (12) G Forster (22) 51. A Williams (8) 44. White: I Marks (25) 42. Women: C Burton (25) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: E Smith (37) 19. B Woodward (31) 17.

   WARRAGUL: Stableford: Men: K Incigneri (25) 40. Women: D Corstorphin (12) 35 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: K Littler (17) 37 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: B Archer (2) 71. B: J Hennessy (18) 72. C: K Swan (29) 71.

   WODONGA: Women: Stableford: A: M De-Wit (12) 37. B: S Evans (25) 38. C: H Herbert (31) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: C Wilkinson (12) 42. Snr 9-hole: W Williams (28) 23.

   WOODLANDS: Men: Stroke White: A: C Bruce (12) 66. B: F Jamieson (18) 65. C: M Epstein (24) 68. Women: M Paterson (25) 78 cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: K Eddison (21) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: K Levey (23) 45. Yellow: D Bowen (22) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Roome (4) 43. B: N Moraitis (13) 40. C: B Jolley (17) 40. D: M Eilliot (28) 41.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: R Hocking (6) 21. C Rosser (9) 20.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: C Anderson (23) 43. Women: L McGrath (35) 38. 

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria