Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Elliott (4) 19.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: T Fitzpatrick (9) 42. Div 2: D Fleay (17) 41. Div 3: D Boden (23) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Matchplay: K Captain bt J President 9-7. Men: Stableford: A: R Lucas (8) 40. B: P Hughes (17) 42. C: J Purvis (19) 37.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A De Crespigny (13) 35. B: D Stevens (16) 38. Women: Par: C Richardson (45) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: B Fletcher (16) 43.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: B Rimes (11) 2 up. B: D Maher (17) 3 up cb. C: R Masters (25) 4 up. D: D Stewart (36) 2 up.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: C Hall (8) 42 cb. B: R Heydon (24) 40 cb.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: R Brown (23) 57.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: M Burke (22) 60. B: E Cilia (34) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: D Rowe (13) 42. B: B Bate (16) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: L Prosser (17) 45.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: P Williams (14) 39. B: R Herbert (29) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: W Wright (20) 67. B: B Hyndman (22) 71 cb. Women: L Bremner (25) 69.

   CHELTENHAM: Men: Par: T Isaacs (20) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: G Ridley (22) 41 cb. Rowville: C Morgan (15) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: K Ridgeway (15) 36 cb. R Law (12) 36. M Braden (24) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: G Hunt (4) 43. B: J Scandrett (34) 41. Women: E Wisneiwski (15) 31 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: T Jackson (19) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: 4B: A Cooper (30) E Ryan (20) 46.

   COROWA: Men: Stableford: D Chester (19) 42. Women: W Saunders (25) 29.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: C Williams (15) 74. B: E Green (24) 70. C: T Duncan (29) 36. C'ship: A Scr: A Bydder 255. A: C Williams (15) 220. B Scr: J Browning 295. B: L Harding (27) 223. C: T Duncan (30) 113. Div 3: E Green (25) 142. Div 4: T Duncan (30) 76.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: B Forsyth (24) 39. B: D Smith (26) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: S Dwyer (7) 40. B: R Dixon (17) 38. C: P Edwards (34) 43.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Russell (10) 40. B: D Reaby (19) 38 cb. C: D McKellar (24) 40. Women: Stableford: A: V Meade (18) 36 cb. B: K Atta (26) 32 cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: K Moran (9) 42. B: L Martin (18) 39 cb. C: D Richardson (23) 45. Women: L Conboy (40) 37 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: M Crossley (15) 41. B: D Thorp (20) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: M De Luca (24) 36.

   GREEN ACRES: Women: Par: A: F Bunting (11) 1 up cb. B: C Moore (23) 18 up cb. C: A Glenny (32) 1 up. Men: Stableford: M Sheahan (11) 39.

   HILLTOP TATURA: Stableford: C Merrigan (24) 36.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: L McDonald (17) 37. B: C Breuer (23) 35. C: J Fechner (35) 41.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: A Krause (9) 44. B: P Kamber (21) 43. C: M Hollis (27) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Borneman (17) 39. Women: M Nathan (13) 42.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: J Scott (28) I Colacino (39) 47.

   KERANG: Men: Stableford: F O'Bryan (29) 42.

   KEW: Medley: Stableford: A: D Prior (17) 40. B: S Tuckerman (28) 40. 9-hole: L Chipp (38) 19.

   KILMORE: Men: Stableford: T Paul (18) 39.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: B: S Marks (26) 73. A: L Morgan (18) 75. C: J Browne (36) 75. Stableford: J Marget (25) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: C: T Varone (31) 39. A: G Jeal (10) 38. B: C Dostine (17) 37.

   LANG LANG: Men: Stableford White: L Anderson (14) 40. W Christensen (14) 39.

   LEONGATHA: Stableford: A: W Parker (13) 37. B: P Dowd (20) 39. C: G Mooney (23) 44.

   MAFFRA: Women: Par: A: J Sellen (5) 2 up. B: L Thomas (24) 2 up. C: C Donahoe (34) 1 up.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Buntine (25) 72. B: H Hayes (29) 72 cb. C: A King (37) 66.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: S Daykin (18) 42. Div 2: R Purcell (24) 40. Gold: Div 1: P Healy (31) 40.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: A Rodriguez (5) 65. B: P Marinucci (18) 63. C: D Patti (21) 65.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: F Peile (34) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: A Taravillo (8) 39. B: N Sander (20) 40. C: D Chantry (29) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Bonnici (23) 34 cb.

   MENTONE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Wells (23) 69. B: J Hunt (28) 66 S Campbell (30) 66. C: S Dunne (41) 71.

   METROPOLITAN: Stableford: D Pryde (13) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Evans (21) 44.

   MOE: Men: Stableford: A: K Ayton (12) 40. B: J Harber (22) 43.

   MORACK: Women: Stroke: A: C Warfield (34) 73. B/Medal: C Zutenis (39) 71. C: M Ritchie (45) 77. Medal Feb: C: A Crouch (45) 69.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: L Shipsides (12) 38. B: L Barnes (23) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Mar: J Bynon (15) 72. Stableford: 9-hole: L Brown (43) 18.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Malone B Connor 77. B: I Millar K Roberts 76. C: K Stockwell P Craig 74. D: G Fennell B Balintong 73.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke: Medal: A: J Gamble (23) 66. B: J Belcher (33) 65. C: E Pausewang (38) 72.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (15) 38. B: T Costello (21) 42.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Bye (18) 38. B: J Tenni (42) 34.

   NUMURKAH: Men: Stableford: D Youd (34) 44.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: F Gatt (9) 27 J Kelly (6) 29. B: V Pretorious (12) 28 R Gill (14) 30.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: A: J Mckenzie (20) 63. B: B Jones (21) 65.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal Mar: L Taylor (39) 73.

   PATTERSON RIVER: Women: Stroke: A: N Asami (11) 77. B/Medal: K McLeod (20) 73. C: J Appleton (31) 73.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: 2B: Peninsula Composite: K Catchlove (20) L Keily (21) 47. Men: A: B Beckwith (9) 37. B: B Hurst (18) 40. C: F Womersley (26) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: M Gowling (13) 41 cb. B: B Randall (28) 44. Women: S Hazell (18) 35.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: T Grant (11) 40. B: J Smith (24) 37.

   PORTSEA: Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (20) 34. Mxd: White: A: R O'Donnell (14) 41 cb. B: T Jewell (19) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Norman (16) 42.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: I Laemmle (9) 68 cb. B: B Windebank (22) 66.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: R Hackwill (9) 71. B: F Harrison (18) 67. C: G Wood (30) 67.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal: M Reid (32) 36. A: D Bradley (14) 69. B: Y Pfeifer (36) 67. Stableford: M Reid (32) 36.

   RIVERSDALE: Stableford: A: C Dart (12) 40. B: K Ryan (18) 42. C: P Scott (28) 47.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: K Whiston (13) 38. B: G Chesser (15) 36. C: B Marriott (20) 39. D: R May (36) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: M Peachey (23) 3 up. B: D Wilson (37) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Par White: C Jackson (22) 4 up cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: R Anderson (19) 45.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: P Telford (8) 4 up. West: J Greenwood (29) 3 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: B Garbutt (6) 42. B: L Del Rosario (10) 42. C: P Lo (24) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: H Dunne (32) 40. Men: Gold: A: C Beaumont (4) 38 cb. B: C Noble (14) 41. C: D Heller (19) 40 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: M Crespan (12) 41. B: P Garrett (25) 40 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Mar: A: C Neate (26) 76. B: S Scott (41) 77.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A Manokaran (20) 40.

   SPRING PARK: Men: Par: G Mason (32) 6 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: J Prior (19) 38. B: M Labb (26) 37.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal: S Colls (37) 73.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: J Commane (3) 38. B: M Smith (17) 41. C: G Pearce (22) 40.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: J Jones (37) 16 cb. P Keogh (28) 38. The Dunes: J Barron-Toop (41) 34. Mxd: Visitor: J Seven (18) 39.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: M Chen (7) 39. B: J Sargeant (26) 43. C: M Julie (34) 41.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Moonah: S Newman (9) 4 up. Long Island: T Carroll (18) 2 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal Mar: S Browne (15) 76 cb.

   TRENTHAM: Stroke: Medal Mar: A: J Bell (10) 66. B/Medal: B Kerr (14) 65. C: P Ryan (29) 69.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Rowell (22) G Bradd (25) 47. B Jarick (21) 40 cb. White: P Teasdale (32) 38. Women: K Ramsay (24) 43.

   WANGARATTA: Women: Stableford: A: S Chatfield (19) 37. B: L Madden (27) 36. 9-hole: W Holmes (45) 18.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: J Morrison (21) 41.

   WATSONIA RSL: Stableford: W Monohan (22) 43.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Corcoran (11) 38. B: B Hallinan (18) 38. C: S Kerr (23) 40.

   WODONGA: Women: Stroke: A: A Harris (11) 71. B: R Quanchi (23) 69. C: W Roberts (30) 71.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: P McCrimmon (17) 42. Snr 9-hole: W Howard (19) 20.

   WOODLANDS: Stableford: C Satchell (30) 35. White: A: J Dixon (10) 43. B: P Richardson (17) 36 cb. C: N Wilson (21) 42.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: J Sharp (36) 39 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: R Atkinson (15) 38 cb. Women: G Miller (21) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: G Blake (14) 40. B: J Conway (16) 40 cb. C: C Evans (35) 41. Murray: T Duffield (21) 40.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: L Garbutt (14) 27. N Loveridge (11) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: A Southwood (20) 41. Women: H Barker (22) 34.

Golf Month
25 September 2018
June Song and Daniel Gill lead their respective fields at the 2018 Victorian Boys and Girls Championships after 36 holes at Moonah Links. Read more
24 September 2018
The leaderboards for the Victorian Boys and Girls Championships are tight at the top after round 1 at Moonah Links Golf Club today. Read more
25 September 2018
BARHAM: Medley: Stableford: 9-hole: S Macmillan (30) 22. Read more
MyGolf
Golf Victoria