Victorian club golf results - Tuesday

   ALEXANDRA: Stableford: J McCashney (16) 38.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: L Nguyen (11) 33 cb.

   AUSTRALASIAN: Stroke: K Cannings (24) 55.

   BAIRNSDALE: Medley Stableford: M Justin (Lucindale 19) 38. Snr 9-hole: A Fleischer (22) 20 cb.

   BARWON HEADS: Women 9-hole Ambrose: M Hill S Dickson G Webb M Bennett (5) 30. PM: F McKewan J McKellar L McKellar B Ashby (6-1/8) 32-7/8.

   BERWICK MONTUNA: Ambrose: G Lowe B Fletcher K Lawson F Watson (7) 53.

   BOX HILL: Par A: G May (12) 4 up. B: M Delves (17) 5 up. C: M Lawson (24) 4 up. D: T O'Brien (29) 6 up cb.

   BURNLEY: Women Medal: M Randell (21) 65. Snr 9-hole Stroke: J Ross (31) 31.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: A Greig (12) 41. B: B Cunningham (18) 42.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: Y Everitt (16) 67. B/Medal: S Roll (27) 62. C: J Hardy (34) 67. Scr: J Wilcox 80 cb. Hole-in-one: L Conville-Brain at 8th. Veteran 9-hole: H McGowan (37) 35.

   CERBERUS: Women Medal: J Kiely (40) 67.

   CHELTENHAM: Stableford: D Nilsson (29) 37 cb.

   CHURCHILL & MONASH: Women Medal: J Blizzard (30) 65. Scr: M Dear 85.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: A Janiak (6) 43 cb. B/Medal: H Loh (29) 44.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford Old A: P Aston (15) 39. B: A Evans (26) 41.

   COLAC: Women 2B Agg: I Spokes (36) M Duvall (30) 71.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Grantham (5) 38. B: B Harris (20) 39.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: J Pearsall (27) 3 up cb. B: R Levy (42) 1 up.

   DEVILBEND: Women Stroke A: C Scarff (13) 74. B/Medal of Medallists: K Stuart (27) 73. C: D Sleightholm (32) 73.

   DORSET: Stroke A: S Magnuson (9) 62. B: J Stratton (16) 62. C/Medal: P Glatz (25) 59.

   DROUIN: Women Stroke A: G Warren (18) 74. B: B Long (43) 74.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Medal of Medallists: P Norris (21) 32.

   EASTWOOD: Women Stroke A: D Nagel (12) 74. B: S Moyle (20) 72 cb. C: L Garfield (30) 72.

   FLINDERS: Stableford A: R Bright (16) 36. B: A Buchanan (27) 40. W: L Pilkington (28) 37.

   FOSTER: Stableford: N Thompson (10) 40.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: R Vilash (18) 66. B: L Matthews (22) 64.

   GOONAWARRA: Women Stroke A: C Heald (8) 72. B/Medal: C Price (33) 67.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: F Cudmore (11) 37 cb. B: K Furletti (22) 38 cb. C: J King (45) 39.

   HEIDELBERG: Women Stroke A: J Wegener (16) 71. B: C McKeon (27) 69. C: H Jacobson (45) 67.

   HILL TOP TATURA: Stroke: B Hunter (18) 71.

   HORSHAM: Women Stableford A: S Hood (15) 34. B: P Muszkieta (25) 37. C: M Reinheimer (30) 32.

   HOWLONG: Stableford A: S Vogel (10) 40. B: B Iverach (17) 43. C: J Garito (24) 44. W: L Lehmann (33) 39.

   HUNTINGDALE: Women Stroke B: J Bayley (20) 73. C: G Smith (31) 71. Stableford: L Houten (19) 38 cb. Veteran 9-hole: E Waters (37) 20.

   IVANHOE: Stableford: M Bracegirdle (20) 45.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stableford A: D Murphy (9) 38. B: V Moorhead (26) 38.

   KEW: Women Stroke A: A Moore (13) 72 cb. B: I Taylor (26) 73. C/Medal: M Vipond (40) 70. Medal of Medallists: T Chen (12) 74. 9-hole Stableford: A Walshe (45) 23.

   KEYSBOROUGH: Women Stroke A/Medal: H Perkins (19) 70. B: D Bristow (31) 75. C: G Fairley (37) 73.

   KILMORE: Stableford: B Johnson (20) 38.

   KINGS PARK: Par A: P Digala (17) 4 up. B: V Reynolds (25) 8 up.

   KOORINGAL: Women Stroke A: J Morgan (12) 73. B: S Baldermarin (27) 73 cb. C: M Szun (39) 75.

   KORUMBURRA: Stableford: M Belvedere (17) 40.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: D Hee (14) 54. B: B McLay (23) 54. C: C McKenzie (29) 47.

   KYNETON: Women Stableford A: D Kohlman (22) 36. B: G Dalton (25) 37.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: S Short (10) 30. B: D Kilpatrick (19) 28. Scr: D Berg 35.

   LAKES VIEW: Women Medal: F Hammond (39) 57.

   LANCEFIELD: Stroke: R Phillipe (14) 67.

   LANG LANG: Stroke: A Totton (21) 61.

   LATROBE: Women Stroke A: S Allnutt (18) 72 cb. B: J Senyard (21) 66. C: S Liu (38) 73 cb. Hole-in-one: Y Ward at 9th.

   LONSDALE: Women Irish Team: T Golightly (31) J Hilderbrandt (34) F Ferrier (24) R Beard (35) 101.

   MANSFIELD: Par: M Irwin (24) 3 up. Gold: T Froude (22) 8 up. Women 9-hole Stableford: M Mitchell (25) 14 cb.

   MARYBOROUGH: Par A: R Daniell (9) 3 up. B: R Bird (19) 2 up cb. C: RB Cloke (23) 2 up.

   MEDWAY: Women Stroke A/Medal: L Morgan (15) 71. B: B Nixon (23) 73. C: R Pocknee (29) 74. Veteran Stableford: J Teal (28) 36.

   MEENIYAN: Stableford: G Hughes (23) 40.

   MELTON VALLEY: Women Stableford: K Green (34) 37.

   MOORABBIN: Women Stableford: H Lamden (37) 47. Snr 9-hole: J Irving (21) 21.

   MORNINGTON: Women Stroke A: J Tickell (8) 74. B: J Rowe (27) 70. C: Y Marks (35) 70.

   MT MARTHA: Women Stroke: A Scott (29) 65. Medal of Medallists: B Schreiber (38) 70.

   MYRTLEFORD: Women 4B: M Curtis (21) S Piazza (22) 40.

   OCEAN GROVE: Stableford A: G Kiddle (15) 44. B: R Wookey (21) 40.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: R Cowdell (17) 38. B/Shield: J Rae (23) 39. Women A: C West (10) 37. B: L Duncan (27) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Pensinsula: J Barber (13) 38. W: J Sinn (33) 38. Women Stroke Kingswood A: B Yandle (16) 75. B/Medal: P Soon-Shiong (20) 69. C: W Dwyer (32) 76 cb. Hole-in-one: N Simpson at 6th. Snr Stableford: M Prilgrim (31) 37.

   PHILLIP ISLAND: Team: Phillip Island 34 (T Jacobsen (34) 41) bt Flinders 30 (M Parker (9) 34 cb).

   PORTSEA: Stableford: K Stringer (24) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: S Deyton (29) 59.

   RICH RIVER: Stableford A: R Lewandowski (12) 44. B: R Lear (18) 42. C: K Thompson (24) 45. Hole-in-one: J Wagstaff at 13th.

   RIVERSDALE: Stableford: P Fraher (31) 42.

   ROSANNA: Stableford A/Medal: R Temminghoff (11) 42. B: P Gilbert (21) 41. C: J Carr (35) 42 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Ambrose North: G Smallwood A Scanlon S Gabriel J Brown (9-3/4) 57-1/4.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Medal: A Davidson (6) 35 G Ogden (7) 35 R Crichton (9) 35 to play off. W: J Collier (19) 33.

   ROSSDALE: Medal: M Nelson (17) 53.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West: F James (31) 41.

   ROYAL PARK: Women Medal of Medallists: M Harvey (34) 66.

   SAFETY BEACH: Women Stroke B: B Bright (23) 67. C: A Powell (41) 72.

   SALE: Women Stroke div 1: N Macready (21) 71 cb. Div 2: K Bedggood (42) 64.

   SANCTUARY LAKES: Women Stableford: C Hong (25) 40.

   SANDHURST: Women Stableford div 1: F Presbury (25) 40. Div 2: R Ritchie (27) 37.

   SCOTCHMANS CREEK: Par A: L Vipont (17) 3 up. B: F Mitchell (34) 4 up. Snr 9-hole Stableford: B Willis (8) 15.

   SETTLERS RUN: Stableford: S Trinder (16) 43. W: S Janssens (43) 32.

   SHEPPARTON: Stableford A: V Chan (7) 44. B: D Brown (25) 43.

   SOUTHERN: Par div 1: J Henderson (22) 2 up. Div 2: I Ward (32) 1 up cb. C'ship f: K Bannan bt G O'Callaghan 1 up. Mnr: R Cocker bt D Hayes 3-2. Cup: M Jones bt T Sutherland 3-1.

   SPRING PARK: Stroke: M O'Neill (21) 60.

   SPRING VALLEY: Stableford: J Baxter (22) 43. W: K Pang (14) 42 cb.

   SUNSHINE: Stroke: A Moore (20) 67.

   TARRAWINGEE: Women Medal: F Phillips (36) 69.

   THE DUNES: Stroke: K Flanagan (6) 69.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: P Haramis (20) 39.

   TIRHATUAN: Stableford A: R Kearns (18) 38. B: B Power (36) 34.

   TOCUMWAL: Women Ambrose: B Wilkinson R Condric M Field J Loveridge (7-5/8) 58-3/8.

   TORQUAY: Women Stroke A: M Joyner (18) 73. B/Medal: M Young (26) 68. Stableford: G Hand (35) 35.

   TRARALGON: Stableford A: R Chapman (14) 43. B: T Darby (22) 44.

   VICTORIAN VETERANS at Cranbourne: Stableford A: J Hiscock (16) 40 cb. B: R Chong (28) 40. C: A Millard (32) 40. Trophy: I Lacey (19) 41.

   WARRAGUL: Stableford A: S Croker (13) 42. B: P McNulty (15) 42. C: D Glen (31) 43.

   WARRNAMBOOL: Veteran Medal: K Ryan (27) 45. Trophy: P Ryan (26) 40.

   WATTLE PARK: Women Medal: P Baker (24) 58. Scr: L Scicluna 83.

   WAVERLEY: Medal A: J Jenkinson (12) 67. B: L Carter (15) 70 cb. C: R Ternel (26) 67.

   WERRIBEE PARK: Stableford: I Graymore (22) 43. Hole-in-one: J Dart at 17th.

   WOODEND: Stroke: T Byrt (31) 58.

   YARRA VALLEY: Stableford: D Dodwell (22) 41.

   YARRAM: Women Medal: D May (30) 72. Scr: S Denovan 89.

   YARRAMBAT PARK: Women Stroke A: D King (19) 71. B: S Rowles (25) 73. C: S Harris (40) 71. Medal of Medallists: C Younger (21) 73.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Lake A: P Warner (4) 63. B: C O'Connell (27) 67. Hole-in-one: B Kedgly at 2nd. Murray A: S Buckley (11) 64. B: B Harrington (21) 63. Veteran 9-hole: K Rowe (5) 30. Red: L Winkworth (10) 36.

   YERING MEADOWS: Women Par A: C Brooks (21) sq. B: H Barker (24) 3 up. C: S Dour (39) 3 up. 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria