Victorian club golf results - Tuesday

ALEXANDRA: Stableford: S Darmody (20) 43.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: M Kelly (plus 1) 34.

   AMSTEL: Stableford A: G Brown (13) 40. B: V Aanensen (18) 42.

   AUSTRALASIAN: Stableford: V Smarrelli (23) 42.

   BAIRNSDALE: Medley Stableford: R Gosden (27) 37 cb. Snr 9-hole: K Broomfield (36) 21.

   BARWON HEADS: Women Stableford A: P Webb (11) 36. B: J Koch (37) 38. 9-hole: J Derham (30) 18.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: B Fletcher (10) 40 cb. B: R Brown (20) 42 cb.

   BOX HILL: Stableford A: D Davenport (10) 42 cb. B: K Woodfull (21) 41. C: A Burrows (24) 44. D: C Hood (27) 45.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke A: C Sargeant (15) 67. B: D Bayard (18) 63.

   CENTENARY PARK: Woman Stroke A/Medal: K Snell (12) 75. B: J Beast (26) 74. C: J Cornish (37) 74. Veteran 9-hole: L Roberts (33) 37.

   CERBERUS: Stroke: C Dowd (14) 70. Women: M Reilly (43) 67. C'ship f: P Brown 278. B: K Slocombe 285. Hcp: K Dowd (25) 227. C: M Smith 307. Hcp: J Smith (29) 225. D: M Binney 334. Hcp: J Turner (43) 215. Medal of Medallists: K Dowd (25) 71.

   CHELTENHAM: Stableford: P Neale (29) 39.

   CHURCHILL & MONASH: Women Stroke: A Hibbert (32) 70. 54-hole C'ship: M Dear 280. Hcp: J Blizzard (30) 216.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: K Kiel (14) 43 cb. B: L Newman (32) 43 cb.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford A: N Milligan (13) 39. B: R Lacy (25) 39.

   COLAC: Women Stableford A: J McGlade (8) 37. B: J Lyness (21) 37. C: B Foster (34) 35.

   COMMONWEALTH: Stableford A: K Homewood (19) 41. B: P Soszyn (22) 46.

   CRANBOURNE: Women Par A: M Dean (17) 1 up. B: K Kelly (25) 4 up. C: R Levy (41) 4 up.

   DEVILBEND: Women Stroke A: G Addicoat (21) 67. B: B Thornell (29) 69. C: J Vidotto (34) 74. C'ship A: C Scarff 259. B: L Norton 280. C: D Sleightholm 326. Hcp: B Uren (21) 223.

   DORSET: Stableford A: H Heldsinger (3) 36. B: R Whyman (18) 45. C: P Thornton (24) 42.

   EASTERN: Stableford: P Ubhi (29) 46.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Par: D Redden (34) 1 down.

   EASTWOOD: Stableford A: N Stoer (11) 37 cb. B: M Bradley (27) 42. C: K McDonald (30) 38. C'ship A: V Laurito 243. B: S Moyle 276. C: K McDonald 315.

   FLINDERS: Stableford A: S Maine (20) 42. B: J Sogden (25) 42 cb. W: M Howard (45) 38 cb.

   GARDINERS RUN: Women Stroke A: C Burns (18) 70. B: J Corless (31) 73. C: I Flanagan (34) 70. C'ship f: C Burns 279. B: J Corless 320. C: H McEwan 349.

   GISBORNE: Stableford A: C Jardine (8) 38 cb. B: G Stevens (20) 41 cb. C: B Hunter (22) 43.

   GLEN WAVERLEY: Irish Team: C Pearsall (24) K Holly (27) R Smith (22) E Gertners (34) 90 cb.

   GOONAWARRA: Women Stableford A: A Fonda-Russell (21) 39. B: A Hauke (34) 40.

   HIDDEN VALLEY: Women Stableford: R Gallasch (21) 34.

   HILL TOP TATURA: Stroke: A Speed (24) 62.

   HORSHAM: Women Foursome: C Purvis H Burke (17) 71. Scr: J McRae J Cragtree 87.

   HOWLONG: Stableford A: G Robinson (12) 40. B: N Burnett (17) 39. C: E Mitchell (27) 41. W: D Livingstone (30) 39 cb.

   HUNTINGDALE: Women Stableford A: N Asami (13) 35. B: D Long (29) 37. C: V Kemp (30) 38. Veteran 9-hole: H Corrigan (43) 18 cb.

   IVANHOE: Stableford: R Canning (24) 41 cb.

   KEW: Women Stableford A: J Donelly (3) 37. B: B Leggo (25) 43. C: M Balharrie (30) 42.

   KILMORE: Stroke: F Felmingham (22) 64.

   KINGS PARK: Stableford A: J Greenland (22) 39. B: R Cordell (31) 37.

   KOORINGAL: Women Par A: V Lund (15) 2 down. B: B Cooke (22) 3 up. C: M Zun (39) 2 up. Veteran 9-hole Stableford: R Dyer (40) 18.

   KORUMBURRA: Stableford: D Brown (20) 40 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Women Par A: P Laidlaw (20) 3 up. B: K Fanning (22) 4 up. C: P Stokes (33) 6 up.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: C White (28) 41.

   KYNETON: Women Stableford A: L Scott (22) 38. B: J Laidlaw (38) 37.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: A Brown (12) 35. B: T Jackel (23) 27. Scr: R Guy 44.

   LAKES VIEW: Women Par: S Wilson (24) 8 up.

   LANCEFIELD: Stableford: A Maloney (25) 37.

   LANG LANG: Par: R Phillips (17) 3 up.

   LATROBE: Women Stableford A: S Berean (17) 41. B: S Mansfield (23) 40 cb. C: S Horwood (32) 42.

   LEONGATHA: Stableford A: D Vorwerg (16) 39. B: A Nilsson (26) 44.

   LONSDALE: Women Par A: M Harrison (18) 2 up. B: H Hess (35) 4 up.

   MANSFIELD: Stableford: A Smith (22) 39. Gold: G Richardson (28) 46. Women 9-hole: L Anderson (24) 21.

   MEDWAY: Women 2B Multi: L Milner (25) W Buckley (29) 80. Veteran Stableford: V Dunsmore (27) 39.

   MEENIYAN: Stableford: C Stewart (23) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: L Barratt (19) 21. White: M Smits (29) 20.

   METROPOLITAN: Women Stableford: B Claney (19) 38.

   MORNINGTON: Women Stroke A: S Evans (13) 68. B: J Low (24) 70. C: Littlejohn (36) 70. C'ship f A: J Tickell 261 S Evans 261 won in playoff. B: J Low 290. C: E Strating 315.

   MT MARTHA: Women Par: S Hyams (28) 6 up.

   MURRAY DOWNS: Par: R Holdsworth (26) 3 up.

   MYRTLEFORD: Women Stroke: S Church (32) 69. C'ship f: R Ternes J Byron bt M Curtis S Piazza 2-1.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A: J Maniatis (7) 20. B: M Mann (13) 22.

   OCEAN GROVE: Ambrose: C Stephens C Richardson (8-1/4) 59-3/4.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: D Davidson (13) 38. B: K Billing (27) 41. Women A: R Atkinson (21) 32. B: B Worland (29) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stableford Kingswood A: J Boyce (21) 34. B: C Phillip (39) 40. Green: M Waller (41) 38. Peninsula North: B Davis (22) 40. W: P Shaw (24) 39.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: J Bean (20) 40.

   PORTARLINGTON: Stableford A: K Hughes (11) 41. B: G Short (18) 40. C: G Fordham (23) 43. D: J Williams (33) 47.

   PORTSEA: Stableford: K Sheppard (8) 38.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stroke A: A Litchfield (20) 64. B: B Nolan (29) 62.

   RICH RIVER: 4B: I Whatley (24) J Vagg (29) 53.

   RIVERSDALE: 4B: K Yan (11) B Zhuo (16) 51.

   ROSANNA: Stableford A: S Russell (16) 40. B: P Jones (20) 40. C Y Ye (23) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Irish Team North: L Johnson (38) RJ Davey (24) J Hodges (21) J Mehegan (15) 91 cb.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stableford: N Bradford (10) 19. W: W Jackson (23) 21.

   ROSSDALE: Gentsome: N Blackburn (19) K Reiter (24) L Van Beveren (29) B O'Leary (28) 110.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West: L McMillan (39) 40.

   SAFETY BEACH: Women Par B: K Pridgett (32) 2 up. C: H Danson (44) 3 up. 36-hole Trophy: H Danson (44) 2 down.

   SANDHURST: Women Stableford div 1: L Stott-West (26) 39. Div 2: F Hunter (28) 36.

   SANDRINGHAM: Women Stableford A: V Dale (23) 42. B: T Fitzpatrick (36) 41. C: C Harden (39) 39.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A: J Cotter (14) 41. B: T Torsello (24) 38. Snr 9-hole: C Walker (14) 16.

   SETTLERS RUN: Par: T Silke (24) 4 up cb. W: D Rowe-Reeves (29) 1 up.

   SHEPPARTON: Stableford A: L Holland (16) 41. B: M Crespan (19) 44.

   SOUTHERN: Women Stroke Div 1/Medal: M Bannan (14) 72 cb. Div 2: C Erskine (33) 73. Medal of Medallists: M Peasley (23) 78.

   SPRING PARK: Stroke: B Thomas (14) 61.

   SPRING VALLEY: Stableford: L Harrison (22) 42. W: S Munro (12) 39.

   SUNSHINE: Ambrose: S Varela M Prodan R Lingad S Bayles (4-3/4) 52-1/4.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: G Kalsey (13) 39.

   TIRHATUAN: Stroke A: S Whitby (20) 66. B: T Zuidwijk (35) 66. 54-hole Trophy: R Kearns (17) 204.

   TORQUAY: Women Stableford A: C Rudd (18) 34. B: R Dickens (27) 35. C: M Snow (37) 35. Resort: J Sparks (42) 34.

   TRARALGON: Stableford A: Y Kim (12) 42. B: P Cartwright (19) 39. C: D Campbell (25) 42.

   WARRNAMBOOL: Trophy: J MacInnes (27) 44.

   WATTLE PARK: Women Stroke: A Grant (33) 51. Scr: M Moore 76. Medal of Medallists: P Baker (24) 59.

   WAVERLEY: Stableford A: F Gilmour (12) 42. B: J Fotiniotis (21) 42.

   WERRIBEE PARK: Stableford: B Self (10) 43.

   WOODEND: Stableford: M Rintala (21) 44.

   YARRA PARK: Women Par A: F Lewis (22) 2 up. B: L Harvey (27) 6 up. C: D Moyle (37) 2 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: P Grant (30) 41.

   YARRA YARRA: Par: K Saville (19) 4 up cb. Yellow: D Bowen (22) 1 down. W: Y Montague (45) 1 down.

   YARRAM: Stableford P McAninly (8) 38. Women Stroke A: B Cox (25) 70. Scr: S Denovan 86. B: S Waugh (28) 71. Scr: S Waugh 99. Star Medal: S Denovan (14) 71.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake A: P Vickers (15) 40. B: S Magann (26) 45. Murray A: N Clark (16) 41. B: R Knights (27) 41. Veteran 9-hole: I Evans (12) 21. Red: C Boers (3) 18.

   YERING MEADOWS: Women Irish Team Nursery: C Carters (38) H White (29) P Barton (38) C Frazer (31) 100. 

23 July 2018
Helen Pascoe (Buninyong) and Rebecca Thomas (Leongatha) have won the Victorian Women's Country Foursomes Championship at Yarrawonga-Mulwala Golf Club ... Read more
23 July 2018
A band of Aussies should be both justifiably proud of their efforts, yet at the same time leaving Carnoustie wondering what might have been. Read more
23 July 2018
APOLLO BAY: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: P Forbes (23) 63. Read more
MyGolf
Golf Victoria