Victorian club golf results - Tuesday

   ALEXANDRA: Stableford: B Newton (18) 39.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: J Fraser (9) 32.

   AMSTEL: Stroke Ranfurlie A: P Sims (12) 71. B: R Frampton (19) 67.

   BARWON HEADS: Women Stableford A/Trophy: K Middleton (23) 42. B: M Fenwick (28) 38.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: F Watson (10) 41 cb. B: P Leane (23) 41.

   BOX HILL: Stableford A: B Rimes (13) 44. B: G Norton (20) 41 cb. C: A Cleland (28) 42. D: A Rutherford (36) 42.

   BURNLEY: Women Stroke: M Tsuji (36) 64. Snr 9-hole: J Norton (35) 34-1/2.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: S Allen (2) 41. B: G Grant (21) 42.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: L McConville-Brain (19) 73 cb. B: J Hunter (31) 72 cb. C/Medal: H McGowan (40) 71. Veteran 9-hole: M McMahon (36) 39.

   CERBERUS: Medal: J Hogan-Keogh (11) 72. W: T Wilson (37) 71.

   CHURCHILL PARK: Stroke A: R Tan (18) 67. B/Medal: G Evans (27) 67 cb.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford: L Herrick (15) 40. B: R Ferbrache (29) 37.

   COLAC: Women Stroke A: J McGlade (6) 76. B: M Shelton (22) 71. C/Medal: I Spokes (31) 70.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Grantham (7) 42. B: M Little (27) 41.

   CURLEWIS: Women 9-hole Stableford: H Hill (38) 20 cb.

   DEVILBEND: Women Stroke A: W Whitson (21) 75. B: P Leyden (24) 77 cb. C: J Vidotto (34) 75.

   DORSET: Stroke A/Medal: P Burbidge (11) 65. B: W Carroll (19) 66. C: S Evans (26) 66.

   DROUIN: Stroke A: J Dixon (21) 69. B/Medal: A McGougan (39) 68.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Medal: D Redden (31) 37.

   EASTWOOD: Women Stroke A/Medal: L Walker (17) 70. B: S Reidy (20) 74. C: R Denholm (28) 77.

   EDITHVALE: Stableford: J Mathew (25) 43.

   FLINDERS: Stableford A: C Kibby (13) 39. B: H Houston (23) 37. W: J Williams (38) 38.

   GARDINERS RUN: Women Stroke A/Medal: T Edwards (23) 70. B: L Roos (25) 73.

   GISBORNE: Stableford A: R Newman (10) 41. B: T Barton (21) 39.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A/Trophy: A Brown (16) 41. B: D Strickland (24) 38.

   GOONAWARRA: Women A: R Cooper (23) 70. B/Medal: M Dillon (35) 69.

   GREEN ACRES: Women Stroke A: M Doig (20) 76 cb. B: E Kenway (31) 74 cb. C: C Francis (35) 74. Scr: Z Stewart 87.

   HEIDELBERG: Stableford A: E Sinclair (8) 39. B: H Parke (18) 37. C: H Jacobson (44) 40.

   HIDDEN VALLEY: Women Stableford: N Jenkins (19) 30.

   HORSHAM: Women 2B Agg: D O'Connor (28) L Mayer (13) 72.

   HOWLONG: Stableford A: N Schneider (3) 38. B: K Semmens (Rosebud Country 18) 39 cb. C: K Dance (26) 40. W: M Mathews (27) 38.

   HUNTINGDALE: Women Stroke A/Medal: N Asami (12) 73. B: S Vance (29) 74 cb. C: MP Williamson (30) 80. Stableford: L Beitzel (39) 42.

   IVANHOE: Stableford: E Kloprogge (17) 44.

   KEW: Women Stableford A: S Leitl (12) 73 cb. B/Medal: T Curtis (29) 65. C: J Horskins (34) 69. 9-hole Stableford: M Huntington (42) 20 cb.

   KEYSBOROUGH: Women Stroke A: S Collingwood (10) 74. B/Medal: Y Banks (25) 72. C: B Wylie (33) 73. Hole-in-one: S Rosser at 12th.

   KILMORE: Stableford: R Clarke (18) 40.

   KINGS PARK: Stroke A/Medal: I Anderson (19) 65. B: R Smith (36) 74.

   KOORINGAL: Women Stableford A: V Lund (16) 37. B/Medal: A Scott (23) 40. C: J Letson (30) 36. Veteran 9-hole: A Sewell (36) 14 cb.

   KORUMBURRA: Stableford: B Anderson (21) 34.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: H Sleeth (17) 57. B/Medal: L Alchin (24) 53. C: M Busbare (32) 57.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: G Squires (23) 35.

   KYNETON: Women Stroke A: L Scott (21) 69. B: J McSwain (27) 69.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: R Mockett (13) 31. B: J Donnelly (20) 29. Scr: R Medley 38.

   LAKES VIEW: Women Medal: J Dowie (34) 56.

   LANCFIELD: Stroke: C Daniel (24) 66.

   LATROBE: Women Stroke A/Medal: H Yang (15) 71. B: V Vujovich (22) 73. C: A Milne (31) 75 cb.

   LEONGATHA: Stableford A: G McDonald (11) 36 cb. B: A Henley (19) 37 cb. C: P Hobson (22) 37.

   LONSDALE: Women Stroke A: T Pierce (18) 75. B: J Collins (30) 71. C: H Stratton (32) 76.

   MANSFIELD: Par: H Gogal (25) 5 up. Gold: B Curtis (25) 8 up. Women 9-hole Stableford: P Abbott (39) 22.

   MARYBOROUGH: Stableford A: J Thomson (2) 37. B: S McNaught (18) 39. C: C Cunningham (26) 36.

   MEENIYAN: Stableford: D McIntyre (15) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: J Takats (29) 17. White: S Sinclair (9) 18.

   METROPOLITAN: Women Stroke A: C Simon (12) 71. B/Medal: L Brady (22) 71. C: H Kimber (33) 74. Scr: C Simon 83.

   MOORABBIN: Women Medal: M Johnston (28) 76. Scr: M Goble 94. Veteran 9-hole Cup: Y McCormack (37) 35.

   MOOROOPNA: Stableford: M Etuale-Ausage (7) 45.

   MORNINGTON: Women Stroke A: R White (21) 73. B: J Goodman (23) 73. C: J Harvey (41) 73. Medal: B Slocombe (23) 72.

   MT MARTHA: Women Stroke Medal: J Kingshott (17) 64. Scr: J Kingshott 81 (course rec).

   MURRAY DOWNS: Stableford A: S Orvere (13) 35. B: P Martin (18) 40.

   MYRTLEFORD: Women 9-hole Stableford: B Welch (25) 17.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stroke: M Stevens (14) 27.

   OCEAN GROVE: Stableford A: J Bennett (15) 42. B: N Jones (34) 40 cb.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: J Shingleton (7) 37. B: G Bolger (35) 37. Women A/Shield: C Sales (24) 40. B: E Worland (28) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North: B Van Nooten (35) 40. W: E Lemaistre (21) 41. Women Medal Kingswood A: L Abbott (22) 79 J Mirans (26) 79 J Donegan (30) 79 to play off. Stableford: L Langford (35) 31.

   PHILLIP ISLAND: Par: J King (15) 6 up.

   PORTARLINGTON: 4B: J Kinnear (30) I Pinge (31) 13 up.

   PORTLAND: Stableford A: K Rivett (8) 41. B: J Eade (21) 40.

   PORTSEA: Stableford: T Croker (32) 35 cb.

   RICH RIVER: Stableford div 1: M Wilson (4) 41. Div 2: J Meincke (19) 42. Div 3: N Rudge (33) 48.

   ROSANNA: Stableford A: I Kellett (11) 35. B: A Nugara (17) 38. C: J Youings (19) 37 cb. D: D Wiltshire (35) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stroke North A: P Fisher (8) 70. B: A Thin (22) 69 cb. C/Medal: M McLean (34) 68. Stableford South A/Medal: S Campbell (26) 37. B: M Durrington (35) 35.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stroke: C Jackson (11) 33. W: K Manning (14) 35.

   ROSSDALE: Stableford: N Holland (30) 40 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford East: L Hunwick (32) 39.

   ROYAL PARK: Women Stableford Medal: K Murtath (27) 37.

   SAFETY BEACH: Women Stroke/Medal B: S Johnson (scr) 69. C: A Powell (41) 74.

   SALE: Women Stroke div 1/Medal: R Quirk (21) 74. Div 2: S Kirkpatrick (29) 77.

   SANDHURST: Women Stroke A: G Williams (13) 74. B: G Curtain (28) 72.

   SANDRINGHAM: Stableford A: D George (30) 39. B: C Montgomery (31) 38. C: M Thorstenson (38) 43.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A: K Carroll (20) 38. B/Medal: I MacPharlane (24) 40. Veterna 9-hole: G Watson (16) 13.

   SETTLERS RUN: Par: P Brough (27) 3 up. W: H Haringcaspel (9) 1 up.

   SHEPPARTON: Stableford A: C Brewer (9) 42 cb. B: J Brown (18) 41.

   SORRENTO: Women Stroke: J Corke (140 68.

   SOUTHERN: Women Stroke div 1: S Moran (25) 73. Div 2/Medal: V Lloyd (28) 72.

   SPRING PARK: Stableford: K Stevens (13) 40.

   SPRING VALLEY: Par: M Yan (18) 3 up. W: T Field (32) 3 up.

   TARRAWINGEE: Women Stableford: S Phillips (35) 34.

   THE DUNES: Stroke: B Pearse (22) 72.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: G Levvey (24) 43.

   TIRHATUAN: Stroke A/Medal: P Clarke (16) 66. B: T Martin (34) 67.

   TOCUMWAL: Women Par A: J Penny (14) 1 down. B: L Cooper (19) 2 up. C: M Boyce (32) 3 up.

   TORQUAY: Women Stroke A: M Stuart (18) 76. B: B Croaker (22) 76. C/Medal: L Matthews (27) 75. Stableford Resort: H Bloinc (33) 37.

   TRARALGON: Stableford A: T Radford (16) 41. B: D McKay (30) 41.

   VICTORIA: Women Stableford A: J Clark (6) 38. B: M Knowland (25) 37 cb. R Evans (37) 34.

   WARRAGUL: Stableford A: R Taylor (13) 42. B: P Nathan (18) 44. C: G Campbell (26) 38.

   WATTLE PARK: Women Stableford: M Moore (14) 42. Veteran 9-hole: B Canning (33) 23.

   WAVERLEY: Stableford A: G Barrot (14) 40. B: M Goddard (20) 40.

   WOODEND: Stableford: M Rintala (18) 41.

   YARRA BEND: Women Stroke A/Medal: M Herdman (27) 70. B: M Lee (30) 76. C: A Sundberg (44) 72.

   YARRA VALLEY: Stableford: G Stammers (30) 44 cb.

   YARRA YARRA: Stableford: N Tan (16) 42. Yellow: D Bowen (24) 32. W: J Bowman (21) 28.

   YARRAM: Women Medal: A Kingchurch (17) 74. Scr: A Kingchurch 91. Stableford: G Jenkins (20) 38.

   YARRAMBAT PARK: Women Stroke A: M Finch (2) 72. B: C Mott (29) 67. C: D Moyle (35) 67.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Lake A: J Thomson (16) 68. B: B Droop (23) 65. Murray A: K Allen (20) 66. B: B Stapleton (23) 65. Veteran 9-hole: T Strickland (5) 30. Red: K Dyer (13) 34.

   YERING MEADOWS: Women Trophy Valley: ML Mair A Huston (35) 76.

20 January 2018
David Micheluzzi has been the dominant force at Lake Karrinyup this week – and he’s hoping it will last one more day at the Australian Amateur ... Read more
20 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
19 January 2018
CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Par: Churchill Park: S Chea (12) 5 up. 9-hole: P Etheredge (21) 3 up cb. I Wheeler (27) 3 up. Stableford: Waverley: C Morgan ... Read more
MyGolf
Golf Victoria