Victorian club golf results - Tuesday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: J Allison (10) 37.

   AMSTEL: Stableford Medal Ranfurlie: G Harrison (6) 31.

   AUSTRALASIAN: Medal: K Cannings (23) 66.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: S Summers (23) 33.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: B McPhie (17) 35 cb.

   BOX HILL: Stableford A: G Talliday (18) 39 cb. B: K Woodful (19) 41. C: B Poynter (28) 38.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke A: J Harper (12) 73. B: B Gounas (20) 70.

   CENTENARY PARK: Women Veteran 9-hole Stroke: L Bremner (11-1/2) 36-1/2.

   CERBERUS: WOmen Medal: J Smith (28) 81.

   CHELTENHAM: Stableford: B Tasker (15) 37.

   CHURCHILL & MONASH: Women Medal: L Peake (37) 75.

   CHURCHILL PARK: Stableford: G Vrandacic (18) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: S Beales (18) 37 cb.

   COBRAM BAROOGA: Snr Order of Merit: Day 2: Div 1: D Claney (Kingston Heath) 68 I Frost (Bendigo) 76. Hcp: J Wilson (Yarrawonga 5) 73 cb R Arbon (3) 73. Div 2: T Wood (Rossdale) 79 D Wilson 83. Hcp: J Fanning (Hilltop Tatura 8) 72 R Stillard (12) 74. Div 3: M Farrelly (Bairnsdale) 91 M Adams 92. Hcp: A Lindberg (Gisborne 17) 75 cb A Rosa (17) 75. Stableford A: L Marshall (Cheltenham 17) 35. B: K Bishop (21) 39. C: J Blackburn (Walwa 29) 35 cb. Women A: M Barker (Gisborne 21) 34 cb. B: H Aston (25) 34 cb. C: T Beard (38) 38.

   DORSET: Stroke A/Medal: P Burbidge (11) 65. B: A Penney (16) 68. C: M Waldron (20) 69.

   EASTERN: Women Stroke A: W Ji (19) 78 cb. B: J Bohnsack (27) 79. C/Medal: P Ubhi (28) 71.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Medal: P Norris (21) 36.

   GARDINERS RUN: Women Cup A: A Jacques (18) 38. B: M Reidy (42) 45.

   GISBORNE: Stableford A: A Boustead (12) 40. B: G Trewhella (19) 38 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: F Whitby (22) 66.

   GOONAWARRA: Women Stroke A/Medal: J Esse (26) 72. B: J Bowles (31) 78.

   HORSHAM: Women 2B multi: N Jenkinson (24) M Taylor (8) 65.

   HOWLONG: Stableford A: W Harris (13) 36 cb. B: T Larkins (16) 36. C: R Ross (21) 48. W: J Stephens (21) 35.

   IVANHOE: Stableford: N Evans (27) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Women 4B: L Stone (17) A Mitchell (13) 46.

   KEYSBOROUGH: Stroke A: M Lees (16) 81. B: D Stone (27) 82. C: G Fairley (36) 79.

   KINGS PARK: Stroke: I Anderson (19) 76.

   KOORINGAL: Women Stroke A: N Dumbrell (17) 83. B/Medal: D Manlin (24) 74. C: J Deller (33) 77. Veteran 9-hole Stableford: D Brennan (22) 13.

   KYABRAM PARKLAND: Women Team: P Reyment (36) M Brisbane (32) B Baker (34) 102.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: B Stone (26) 41.

   KYNETON: Women Stroke A/Medal: D Dawes (20) 69. B: J Quick (22) 73.

   LAKES VIEW: Women Medal: J Dowie (32) 61.

   LANG LANG: Stableford: N Zunneberg (17) 37.

   LEONGATHA: 4B agg: L Sharrock (5) A Kuhne (20) 67 cb.

   MANSFIELD: Par: S Sandhu (22) 4 up. Gold: B Curtis (24) 1 up. Women 9-hole Stableford: P Abbott (37) 14.

   MARYBOROUGH: Stroke A: W Fowler (10) 72. B: A Heagney (19) 67. C: C Cunningham (25) 70.

   MEENIYAN: Stableford: P Wilson (27) 37.

   MELTON VALLEY: Women Medal: M Craig (21) 76.

   MOORABBIN: Women 9-hole Cup: M Seedsman (19) 38.

   MOOROOPNA: Stableford: B Davies (22) 42.

   MYRTLEFORD: Women Stroke: S Piazza (18) 79. 9-hole Stableford: J Ardern (42) 17.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stroke: F Gatt (9) 29.

   OCEAN GROVE: Stableford A: D Drew (14) 40. B: G Schmidt (21) 38.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Hunter (23) 39.

   PORTLAND: Stableford: T Rogers (12) 39.

   PORTSEA: Stableford: M Swift (22) 39.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford A: L Tormey (12) 35. B: A Knibbs (22) 37.

   ROSANNA: 4B: B Quirk (17) R Carter (25) 45.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Medal: R Pentland (11) 35. W: Jackson (23) 33.

   ROSSDALE: Stableford: I Peterkin (31) 38.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford East: C Harvey (38) 35.

   ROYAL PARK: Women Medal: C Newton (40) 64.

   SALE: Women Stableford div 1: J Ballinger (6) 40. Div 2: S Kirpatrick (31) 37.

   SANDHURST: Women Stableford North: C McAuliffe (14) 29.

   SCOTCHMANS CREEK: Stroke A/Medal: B Smithers (22) 69. B: F Forer (36) 71. Veteran 9-hole Stableford: D Buckley (12) 12.

   SHEPPARTON: Stableford A: M Crespan (17) 44. B: B Dean (21) 43.

   SORRENTO: Women Medal: D Browne (44) 72.

   SPRING PARK: Par: T Davies (27) 1 down.

   SUNSHINE: Par: B Carlesle (20) 3 up.

   TARRAWINGEE: Women Stroke: L Barrow (25) 70.

   THE DUNES: Stroke: S McCall (16) 73.

   TIRHATUAN: Stroke A/Medal: M Dornan (13) 74. B: B Power (34) 75.

   TRARALGON: Stableford A: R Dent (10) 41. B: R Chapman (13) 41. C: R Robertson (21) 37.

   WATTLE PARK: Women Medal: W Woods (31) 66. Scr: M Moore 84. Snr 9-hole Stableford: B Canning (43) 17.

   WAVERLEY: Par A: J De Longville (9) 3 up. B: P Osgood-Cannon (24) 1 down.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: C Gibbard (16) 38. B: I Middlemass (20) 33.

   YARRA YARRA: Stableford: P Ryan (18) 33. Yellow: G McLeod (20) 24.

   YARRABEND: Women Stroke A: H Shale (16) 73. B/Medal: P McLure (30) 71. C: D Nowak (40) 72.

   YARRAM: Stableford: A Ross (16) 36. Women Medal: W Pope (25) 73.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Lake A: M Moore (11) 70. B: K Forsyth (27) 70. Murray A: G Andreasen (12) 67. B: J Burrows (24) 69. Hole-in-one: J Burrows at 17th. Veteran 9-hole: N Prior (10) 28. Red: B Rapkins (7) 37.

   YERING MEADOWS: Women Stroke Homestead A/Medal: J Manche (29) 83. B: C Dunkinson (31) 87 cb. Stableford: D Scicluna (42) 27 cb.

 

X-GOLF Ringwood: Tuesday X-League Round 6 

Hallmark Hackers 3 (even) defeated Dukes of Hazard 0 (even) 

Harry Putters 1 (+5) lost to Grip It & Sip It 2 (-8) 

GenYGolf 2 (-13) defeated Camels 1 (-12) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
16 January 2018
The 2018 Vic Four-Ball season is truly underway now with the first 5 out of 22 qualifying rounds complete. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria