Victorian club golf results - Tuesday

   ALEXANDRA: Stroke: P Vallance (5) 67.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: R Stanley (11) 36.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A/Medal: G Harrison (5) 2 down cb. B: J Robinson (19) 3 down cb. Medal of Medallist: B Carroll (26) 79.

   AUSTRALASIAN: Stroke: N McFarlane (19) 65.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: W Prior (9) 36 cb.

   BARWON HEADS: Women Stableford A: S Austin (14) 38. B: J Webb (25) 35.

   BOX HILL: Stableford A: G Smith (17) 40. B: B Van Eijk (25) 41. C: M Pavey (27) 35.

   BURNLEY: Women Medal: J Eidlitz (31) 73. Snr 9-hole Stroke: N Tsuji (35) 37-1/2.

   CARDINA BEACONHILLS: Stableford: G Bruinsma (18) 38.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: J Ellery (17) 74. B/Medal: T Donald (26) 73. C: L Downward (38) 75. Scr: J Wilcox 89. Veteran 9-hole: P Smith (43) 33.

   CERBERUS: Women Medal A: M Thornell (28) 75 cb. B: K Lacy (35) 80.

   CHELTENHAM: Stableford: W Jaeger (22) 41.

   CHURCHILL & MONASH: Women Medal: D Judkins (26) 75. Scr: M Dear 93.

   CHURCHILL PARK: Par A: P Wootton (15) 2 up. B: L Newman (29) 4 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: M Platt (4) 66. B: B Heslop (15) 67. C: F Horne (21) 66. D: A Jinks (27) 71.

   COBRAM-BAROOGA: Stableford A: C Rankin (10) 35. B: R Lacy (23) 35.

   COMMONWEALTH: Par A: G Chong (4) 4 up. B: J Stephen (27) 5 up.

   CRANBOURNE: Women Stableford: S Mongelli (37) 38.

   CURLEWIS: Women 9-hole Stroke: J Whitten (34) 33.

   DEVILBEND: Stroke A/Medal: W Whitson (20) 75. B: K Stuart (26) 80. C: M Wade (32) 89.

   DORSET: Stroke A: C Schoonraad (7) 67. B/Medal: W DeVries (16) 61. C: D McIntyre (20) 62. Snr 9-hole Stableford: J Silcox (18) 17.

   DROUIN: Women Stroke A: M Purcell (14) 81. B/Medal: P Soutar (37) 77.

   EASTERN: Women Stroke A: C Rodgers (15) 77. B/Medal: N Malone (20) 69. C: L Gray (38) 85.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Medal: L Nock (11) 39.

   EASTWOOD: Women Stroke A/Medal: M Blackmore (10) 70. B: J Elliott (21) 81. C: M Lee (35) 86.

   FLINDERS: Stableford A: P Armstrong (15) 39. B: R Bannister (26) 41. W: J Harding (26) 36.

   GARDINERS RUN: Women Stroke A/Medal: A Makin (12) 70. B: B Henderson (39) 75.

   GISBORNE: Stableford A: J Deveny (17) 41. B: G Ellis (23) 37 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: B Fitzgerald (21) 36.

   GOONAWARRA: Women Stroke A: W Fox (22) 71. B: R Toohey (37) 81. 54-hole c'ship A: K Rindfleish 256 C Heald 273. Hcp: L Lewis (24) 224. B: J Bowles 323 J Corrie 340. Hcp: J Bowles (31) 230.

   HOWLONG: Stableford A: M Nicholson (14) 40. B: J Stevens (28) 39.

   HUNTINGDALE: Women Medal A: J Murrai (21) 74. B: M Fox (25) 77 cb. Veteran 9-hole Stableford: E Waters (36) 19.

   IVANHOE: Stableford: P Kinsey (14) 40.

   KEW: Women Stroke A: J Donelly (4) 74. B: J Ellis (25) 71 cb. C: M Cerini (32) 74.

   KEYSBOROUGH: Women Stroke A/Medal: J Poh (16) 71. B: D Stone (25) 72. C: A Evangelista (35) 81.

   KINGS PARK: Stroke: J Watt (18) 73.

   KOORINGAL: Women Stableford A/Medal: J Morgan (15) 38. B: G Wallace (29) 36. C: D Dilks (42) 32. Veteran 9-hole: G Van Der Warker (36) 13.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: J McHale (13) 36.

   KYNETON: Women Stroke A/Medal: M Scobel (19) 76. B: A Fookf (25) 79.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: P Nicholas (7) 32. B: I Foenander (18) 32. Scr: P Nicholas 39.

   LAKES VIEW: Women Medal: K Brymer (21) 64.

   LEONGATHA: Ambrose: B Hughes G Sharrock I Baker J Smith (10-3/4) 59-1/4.

   MANSFIELD: Par: P Norris (21) 3 up.

   MARYBOROUGH: Par A: M Palmer (10) 3 down cb. B: B Cruise (16) 3 up. C: P Walsh (21) 1 down.

   MEDWAY: Medal: I Catania (28) 72. Veteran 12-hole Stableford: M Hammill (29) 21.

   MEENIYAN: Stableford: A Kuhne (17) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Sinclair (10) 41.

   MELTON VALLEY: Medal: M Craig (3) 75.

   MOORABBIN: Women Medal: M Johnston (30) 71. Scr: M Goble 94. Snr 9-hole: W Christie (45) 37.

   MOOROOPNA: Stableford: L Bardella (26) 37 cb.

   MT MARTHA: Women Stableford: R Parish (34) 25.

   MURRAY DOWNS: Stableford: L McLean (27) 39.

   OCEAN GROVE: Stableford A: S Dicary (9) 31. B: R Kuulberg (26) 42.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: H Berns (17) 39. B: P Atkins (23) 39. Women A: C West (6) 32. B: J Musgrove (26) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stroke Kingswood A/Medal: B Yandle (15) 75. B: J Cugley (35) 79. May: J Mirams (25) 84. Stableford: E Kelly (32) 33. Peninsula: C Watson (12) 42. W: C Reid (8) 34 cb.

   PHILLIP ISLAND: Par: M Thompson (3) 4 up.

   PORTARLINGTON: Stableford A: J Kennedy (11) 40. B: J Turner (17) 39. C: L Banicevic (23) 39. D: B Leary (26) 35 cb.

   PORTLAND: Stableford: B Dyson (15) 37.

   PORTSEA: Stableford: B Berkshire (22) 41.

   RACV HEALESVILLE: Par: R Pickett (24) 2 up.

   RICH RIVER: Team: C Evans (20) T Cargill (26) G Crossman (16) J Taylor (12) 48.

   RIVERSDALE: Par: G Young (26) 6 up.

   ROSANNA: Stableford A: J Mickan (17) 39. B: C Thorn (21) 37 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stroke South A/Medal: H Palmer (17) 71. B: P Theobald (30) 75. Stableford Medal North: S Scerri (37) 33.

   ROSSDALE: Stableford: P Bowden (16) 36 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West: A Wallis (26) 38.

   ROYAL PARK: Women Medal: J Coppinger (35) 4 up.

   SAFETY BEACH: Women Medal/Silver Spoon: J Harle (22) 75.

   SALE: Women Stableford div 1: R Brown (21) 33. Div 2: H Ireland (33) 39.

   SANDHURST: Women Ambrose: C McAuliffe R Baylis L Krone (14-5/6) 64-1/6.

   SANDRINGHAM: Women Stableford A: S Trenfield (30) 34. B: R Hammond (32) 39. C: J Mullin (41) 34.

   SETTLERS RUN: Par: S Scott (9) 1 up.

   SHEPPARTON: Stableford A: R Higgins (16) 41. B: B Goodman (28) 39.

   SORRENTO: Women Medal: F Chirnside (31) 1 up.

   SOUTHERN: Women Medal: A Waddell (26) 75.

   SPRING PARK: Stableford: W Foster (28) 34.

   SPRING VALLEY: Stableford: A Cheng (14) 37. W: R Martin (27) 40 cb.

   SUNSHINE: Stableford: C Clissold (20) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: C Jewell (3) 36.

   TIRHATUAN: Stableford A/Medal: H Bromley (26) 34. B: G Chesson (28) 32.

   TOCUMWAL: Women Stroke A/Medal: L Parry (16) 67. B: S Lawson (26) 74.

   TORQUAY: Women Stroke A/Medal: P Mitchell (21) 73. B: C Thompson (24) 74. Resort Stableford: V McGann (39) 36.

   TRARALGON: Stableford A: R Smith (3) 36. B: D Nast (16) 43. C: J Robertson (23) 36.

   VICTORIA: Women Stroke A: J Doig (14) 72. B: J Casson (29) 77 cb. C: L Tyler (40) 79. Stableford: W Aston (40) 40.

   WARRAGUL: Stableford A: G Vassett (8) 39 cb. B: M Kennedy (16) 37. C: R Smith (30) 40.

   WATTLE PARK: Women Medal: S Greco (34) 66. Scr: L Scicluna 90. 9-hole Stableford: C Buckley (34) 18.

   WAVERLEY: Stableford A: F Stubbs (3) 39. B: E Wilson (22) 35.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: K Spry (9) 37. B: P Maloney (23) 32.

   WOODEND: Stableford: T Boyle (20) 33.

   YARRA BEND: Women Stroke A: C Parnis (19) 71. B/Medal: S Tucker (32) 71. C: J Rolfe (37) 71.

   YARRA VALLEY: Stableford: S Walker (16) 40.

   YARRA YARRA: Stableford: M Morrison (12) 40. Yellow: D Bowen (25) 35. W: J Bowman (20) 29.

   YARRAM: Women Medal: A Kingchurch (17) 78. Veteran Stableford: J Mumford (19) 38.

   YARRAMBAT PARK: Stroke A: M Finch (20) 76. B/Medal: M Matthews (26) 71. C: P Bulmer (40) 81.

   YARRAWONGA MULWALA: Par Murray A: G Fawcett (14) 1 up. B: I Littler (24) 3 up. Lake A: R Mountney (14) 3 up. B: J Burrows (25) 4 up.

   YERING MEADOWS: Women 9-hole Stableford Nursery A: K Lingwood (29) 17 cb. B: B Groza (36) 38.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria