Victorian club golf results - Tuesday

 ALEXANDRA: Stableford: L Wilson (18) 35.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: G Lally (9) 34.

   AMSTEL: Stroke Ranfurlie A: A Peake (8) 2 up. B/Medal: D Higham (18) 5 up.

   AUSTRALASIAN: Par: R Ferris (29) 1 up.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: J Hendy (14) 39. 9-hole: W Prior (8) 21.

   BARWON HEADS: Women Stableford A: D Lockie (17) 40. B: E Stewart (25) 41. Snr 9-hole: M Burrowes (45) 19.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: L Foreman (28) 41.

   BOX HILL: Stroke A: C Looker (17) 68 cb. B: M McGregor (22) 64. C: JA McFarlane (36) 62.

   BURNLEY: Women Medal: D Gobbo (30) 64. Snr 9-hole Stroke: C Burke (35) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: J Bayard (7) 39. B: D Read (20) 39.

   CERBERUS: Mxd Stroke: G Smith (19) 66. W: J Smith (28) 75.

   CHELTENHAM: Stableford: J Burggraaff (15) 41.

   CHURCHILL PARK: Stableford A/Medal: C Mercuri (11) 41. B: R Taylor (25) 38 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Ambrose: B Johnston G Styles (6) 60 cb.

   COBRAM-BAROOGA: Veteran Stableford West A: J Ryan (13) 37. B: B Newton (23) 38.

   COLAC: Women Stroke A: J McGlade (4) 78. B: K Gardiner (21) 78. C: J Rooney (30) 87. Medal: J McGlade and K Gardiner to play off.

   COMMONWEALTH: Stableford A: M Rahilly (12) 42. B: A Hall (21) 43.

   COROWA: Medley Stableford: B Howard (19) 38.

   CRANBOURNE: Women Stableford: Z Giddings (18) 41.

   DEVILBEND: Women Stroke A: D Warden (20) 82 cb. B/Medal: B Alexander (29) 70. C: J Wells (30) 81.

   DORSET: Stroke A: A Spink (2) 71. B/Medal: J Rostron (18) 66. C: G Hunt (21) 68. 9-hole Stableford: J Silcox (19) 23. Women Stableford Medal: K Lehman (30) 30.

   DROUIN: Women Stableford A: A Roberts (23) 28. B: A Farthing (33) 27.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole Medal: C Hoekstra (19) 38.

   EASTWOOD: Women Stroke A: L Walker (18) 78. B: J Luck (25) 76. C/Medal: J Saunders (32) 75. Hole-in-one: J Webb at 14th.

   FLINDERS: Stableford A: K Waterson (19) 37. B: J Baldwin (30) 39. W: C Tracey (40) 36 cb.

   GARDINERS RUN: Women Stroke A/Medal: S Moore (20) 75. B: K Ramage (13) 82.

   GARFIELD: Women Stableford: L Matthews (15) 34.

   GISBORNE: Stableford: C Leech (15) 38.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: A Brown (16) 38. B/Medal: K O'Donnell (25) 40.

   GREEN ACRES: Women Stroke A: H Fraser (15) 71. B/Medal: T Pearson (31) 69. C: B Briese (37) 74 cb. Scr: Z Stewart 83.

   HEIDELBERG: Stroke A/Medal: D Guilmartin (6) 72. B: L Wenn (24) 78 cb. C: A Wong (35) 75.

   HILL TOP TATURA: Stableford: L McGrath (26) 42.

   HOWLONG: Stableford A: N Schneider (1) 37 cb. B: J Marshall (32) 37.

   IVANHOE: Stableford: B McDiarmid (19) 42.

   JUBILEE-WANGARRATTA: Women Stableford: D Murphy (9) 36.

   KEW: Women Stroke A/Medal: B Aylen (7) 70. B: R Welsh (23) 74 cb. C: M Wong (30) 71. 9-hole Stableford: L McGinniss (35) 19 cb.

   KEYSBOROUGH: Women Stroke A/Medal: C Horwood (13) 73. B: H Lindsay (29) 78. C: A Evangelista (36) 77. Aug Medal: D Smith (7) 85. Trophy: D Smith (7) 154.

   KILMORE: Par: M Russell (15) 2 up.

   KINGS PARK: Stroke: P Digala (16) 70.

   KOORINGAL: Women Stroke A: D Gorin (11) 73. B: D Ewen (24) 72. C: P Webster (33) 72.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: M Tucker (18) 53. B: B McLay (24) 56. C: M Leyden (27) 63.

   KYNETON: Women Stroke A/Medal: L Ryan (16) 76. B: B Buckley (26) 77.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: R Sperring (8) 31. B: M Goorden (19) 29. Scr: R Sperring 39.

   LAKES VIEW: Women Medal: M Holmes (25) 64.

   LATROBE: Women 2B multi A: S Deason (9) V Middleton (21) 80. B: M Castleton (29) B Innes (22) 73.

   LEONGATHA: Stableford A: I Murchie (15) 37. B: P Waters (20) 33.

   LONSDALE: Women Stableford A: F Richardson (10) 37. B: J Fry (28) 36.

   MANSFIELD: Par: P Norris (23) 4 up. Hole-in-one: C Leeman at 12th.

   MARYBOROUGH: Stableford A: G Newell (9) 37. B: D Kirkpatrick (19) 38. C: Rob Cloke (22) 31.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: L Grospe (17) 19. White: M Jurcec (23) 20.

   MELTON VALLEY: Women Stableford A: S Garland (24) 77. B: B Byrne (36) 77.

   METROPOLITAN: Women Stroke A/Medal: S Potter (16) 69. B: M Cousins (21) 71. C: J Friend (27) 71. Scr: S Wright 84.

   MOORABBIN: Women Medal: R Willis (37) 64. Scr: E Witchell 90. Snr 9-hole Stroke: J Irving (40) 35.

   MOOROOPNA: Stableford: L Pearson (22) 40.

   MT MARTHA: Women Foursome: A McCormack J Ereaut (30) 74.

   MURRAY DOWNS: Stableford: G Dunstone (21) 35. Women A: K Parkinson (10) 32. B: E Brown (29) 31.

   MYRTLEFORD: Women Stroke: J Bynon (16) 86.

   NORTHERN: Stableford: R Tarantelli (9) 39 cb.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A: J Maniatis (8) 18. B: M Mann (14) 18.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: L Adamson (14) 40. B: M Connolly (27) 38. Women A: H Phipps (22) 36. B: P Dunn (32) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stroke Kingswood A/Medal: A Lewis (17) 72. B: J Marsh (26) 73. Stableford: L Langford (35) 36.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: L Howard (19) 41.

   PORTARLINGTON: Stableford A: M Salter (3) 38. B: S Cole (19) 44. C: B McCall (20) 38. D: P Robotham (28) 36.

   PORTLAND: Stableford A: D Forbes (9) 40. B: J Reid (23) 43.

   PORTSEA: Stableford: D Watson (23) 40 cb.

   RACV HEALESVILLE: Stableford A: D Hutchins (21) 38. B: S Whitmore (23) 38 cb.

   RICH RIVER: Stableford A: A Neumann (6) 45. B: L Chafer (18) 43. C: J Stone (22) 40.

   RIVERSDALE: Stableford: M Gulbin (23) 41.

   ROSANNA: Stableford A: Gerloff (10) 40. B: B Houston (18) 41. C: P Donoghue (33) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stroke North A: J Smallwood (12) 71 cb. B: P Davey (27) 72. C: K Brady (35) 79. Stableford Medal South: S Scerri (36) 36.

   ROSEBUD PARK: Medal: C Jackson (10) 39. W: F Sheppick (17) 37.

   ROSSDALE: Stableford: C Parnham (20) 46.

   ROYAL MELBOURNE: Women Spoon: S Hoelter (41) 43.

   ROYAL PARK: Women Medal: M Harvey (32) 10 up.

   SAFETY BEACH: Women Medal: B Bright (22) 77.

   SALE: Women Par div 1: J Ballinger (5) 2 down. Div 2: L Ronchi (41) 3 down.

   SANDRINGHAM: Women Stroke A: F Trenfield (28) 72. B: J Wagg (34) 66. C: H Arrowsmith (42) 68.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A/Medal: J Ferguson (15) 42 R Sullivan (18) 42 to play off. B: P Howell (25) 41. Snr 9-hole: G Watson (12) 15.

   SETTLERS RUN: Par: A Peck (9) 1 up.

   SHEPPARTON: Par A: M Mulligan (10) 6 up. B: G Mears (17) 6 up.

   SORRENTO: Women Medal: S Delves (30) 70.

   SOUTH PINES: Stableford: D Edwards (14) 40. W: C Neate (27) 35.

   SOUTHERN: Women Stroke div 1: M Devcic (17) 74 cb. Div 2/Medal: M Niere (42) 72 cb.

   SPRING PARK: Stableford: V Lunder (15) 41.

   SPRING VALLEY: Stableford: J Davey (21) 42. W: M Baker (27) 40.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: R Allen (24) 41.

   TIRHATUAN: Stableford A: H Jansen (27) 34. B: D George (29) 31. Vis: C Smith (Noble Park 26) 31. Trophy: Tirhatuan 210 bt Noble Park 204.

   TOCUMWAL: Women Stroke A/Medal: S Williams (16) 76. B: R Benbow (38) 78.

   TORQUAY: Women Medal: J Burton (15) 74. Scr: M Buckley 82. Stableford: C Mayne (19) 33.

   TRARALGON: Stableford A: T Jackson (3) 38. B: J Stewart (22) 43.

   VICTORIA: Stableford A: S Forster (19) 39. B: L Harris (24) 36. C: E Dwyer (34) 41. Yellow: S Kay (28) 36.

   WANGARATTA: Women 9-hole Stableford: L Fitzpatrick (21) 15 cb.

   WATTLE PARK: Women Medal: C Pritchard (22) 66. Scr: M Moore 83. Snr 9-hole Stableford: N Smart (30) 20.

   WAVERLEY: Stableford A: M Kresinger (9) 40. B: T Payne-Gill (23) 41.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: J Henderson (14) 38. B: C Turnbull (18) 40.

   WOODEND: Stableford: K Dorney (20) 39.

   YARRA BEND: Women Stroke A: G Rawling (23) 73 cb. B: C Moran (32) 67. C: S Mason (40) 70.

   YARRA VALLEY: Stableford: B Rainsbury (20) 39.

   YARRA YARRA: Stableford: P Swan (19) 41. Yellow: B Cirej (31) 38. W: K Appleton (23) 35.

   YARRAM: Women Stableford: P Jackson (28) 34.

   YARRAMBAT PARK: Women Stroke A: C Leonard (22) 76. B/Medal: M Matthews (28) 74. C: P Lovegrove (42) 77.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: G Fawcett (13) 37. B: F Finiawski (33) 35. Lake: K Barnes (6) 40. Veteran 9-hole: B Hidson (6) 19. Murray: G Borwick (15) 18.

X-GOLF Ringwood: Tuesday X-League Round 10 

Froffies 1 (-10) lost to The Camels 2 (-16)

Wattsi's Warrios 3 (-15) defeated Who's MY Caddy 0 (-3) 

YWC 3 (-9) defeated The Locals 0 (-4) 

Hallmark Hackers 1 (+10) lost to The Dukes of Hazard 2 (-6) 

17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
17 June 2018
Cranbourne Golf Club hosted their inaugural Amateur Championship today in true winter conditions. Read more
15 June 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Burns (7) 16. Read more
MyGolf
Golf Victoria