Victorian club golf results - Tuesday

 ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: J Allison (11) 36.

   AMSTEL: Par Ranfurlie: D Hay (22) 4 up.

   AUSTRALASIAN: Stroke: K Hawkins (21) 61.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: J Godwin (16) 39.

   BARWON HEADS: Women Stableford A: S Austin (12) 33 cb. B: J Ekstedt (26) 38.

   BOX HILL: Mxd Stableford A: G Bolton (14) 41. B: K Smith (19) 42. C: J Sharples (26) 40 cb.

   BURNLEY: Women Medal: G Hamilton (26) 64. Snr 9-hole: M Randall (23) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: S Mayall (20) 42.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: R Pelzer (21) 76 cb. B: L Watters (27) 70. C: V McCluchie (37) 69 cb.

   CERBERUS: Stableford: N Sigge (6) 42. Women Foursome C'ship: D Henderson D Middendorp 99. Hcp: M Smith M Binney (34-1/2) 79-1/2.

   CHELTENHAM: Stableford: D Williams (8) 35.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: M Benlian (23) 40. Stroke Waverley A: G Jones (11) 69. B/Medal: D Griffin (21) 67 cb. Snr Stableford: L Carter (16) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: T Cameron (3) 44. B: N Bown (14) 33 cb. C: P Morris (22) 37. D: B Cochrane (32) 38.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stroke West A: G Hall (12) 71. B: T Hardy (19) 70.

   COLAC: Stableford A: K Gardiner (21) 35. B: R Morris (25) 34.

   COMMONWEALTH: Par A: K Carnie (17) 8 up. B: M Guilmartin (28) 6 up.

   CRANBOURNE: Women Stableford: L Jessop (21) 51.

   CURLEWIS: Women 9-hole Stableford: C Warrior (18) 19.

   DORSET: Stroke A: C Schoonraad (7) 66. B/Medal: P Hunter (15) 61. C: D Frost (24) 58. Women Par: J Williams (41) sq.

   DROUIN: Women Medal: E Manley (29) 84.

   EASTERN: Women C'ship A: K Gardiners bt N Stoer 4-3. B: W Ji bt L Lee 6-5. C: J Bonsac bt F Barnett 1 up.

   EASTWOOD: Women Medal: D Nagel (14) 79. Trophy: D Nagel (14) 161 cb.

   FLINDERS: Stableford A: R Cowan (9) 35. B: J Plant (31) 33 cb. Scr: L Pilkington 31.

   GARDINERS RUN: Women Stableford A: M Gridley (17) 38. B: S Pearson (27) 37.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: V Cariss (8) 41. B: M Alexander (22) 39. C: R Ross (33) 40.

   HILL TOP TATURA: Stroke: R Popple (17) 67.

   HORSHAM: Women Chapman Foursome: M Oliver J Delahunty (27-1/2) 64-1/2.

   HOWLONG: Stableford A: H Clark (12) 37. B: K Lambert (21) 37.

   HUNTINGDALE: Women Stableford A: H Bum (12) 34 cb. B: A Kim (28) 37. Veteran 9-hole: M Nicholson (29) 16 cb. Medal of Medallists: A Seccull (8) 74.

   KEW: Women Par A: P Moodie (12) 2 up. B: H Irvine (29) 2 up. C: J Horskins (31) 2 up. Stableford: H Ballard (25) 20.

   KEYSBOROUGH: Women Stableford A: R Blyth (15) 33. B: J Stevens (32) 41. C/Grandmother's trophy: R Murton (35) 38.

   KILMORE: Stroke: G Vine (7) 71.

   KINGS PARK: Par: R Reynolds (25) 2 down.

   KOORINGAL: Women Stableford A: V Bartlett (16) 34. B: M Renton (23) 35. C: S Kent (37) 35. Veteran 9-hole: V Mooney (37) 18 cb.

   KYNETON: Women Stroke A: J Quick (21) 82. B: B Buckley (26) 82.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: P Nicholas (8) 32. B: D Wong (32) 30. Scr: P Nicholas (8) 40.

   LANG LANG: Mxd Par: L Anderson (19) 1 up.

   LEONGATHA: Mxd 4B: W Parker (15) T Grace (36) 42.

   MANSFIELD: Stroke: T Tehan (26) 71. Women Stableford A: N Cooper (17) 16. B: M Sargeant (27) 14.

   MARYBOROUGH: Ambrose: G Reed D Kirkpatrick (7) 64.

   MEDWAY: Women Stableford A: J Gillingham (17) 35. B: T Brophy (35) 36.

   MOORABBIN: Women Stableford: C Lee (32) 36. Snr 9-hole Stroke: L McCaffrey (37) 35.

   MT MARTHA: Women Par: R Wood (21) 2 down. Trophy: S Cane (19) 5 down.

   NORTHERN: Stableford: J Vrantsidau (18) 35.

   OAKLEIGH: Veteran 9-hole Stableford: L Tolliday (14) 19.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: J Black (11) 39. B: J Coffey (31) 39. Women A: G Arnold (23) 35. B: L Ellis (45) 39 cb.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: B Davis (23) 40 cb. W: J Curtain (17) 39. Women Kingswood A: B Yandle (13) 34. B: J Siegel (22) 32. C: M Howell (32) 35.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Rennie (15) 35.

   PORTARLINGTON: Stableford A: R Carnovale (10) 36. B/Trophy: B Archer (17) 39. C: A Barti (23) 38. D: M Gregory (28) 38.

   PORTLAND: Stableford: J Thomas (17) 39 cb.

   PORTSEA: Stableford: C Thompson (17) 44.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Dunne (21) 40.

   RICH RIVER: Stableford East A: W Campbell (9) 40. B: R Thomas (20) 46.

   RIVERSDALE: Stableford: A Amarsi (15) 42 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: B McDiarmid (19) 38.

   ROSANNA: Mxd: Stableford A: G Armit (12) 38. B: B Hunt (17) 41. C: L Philippi (21) 40. D: R Paton (36) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford East: L Croft (23) 33 cb.

   ROSSDALE: Stroke: B Beet (28) 66.

   ROYAL MELBOURNE: Women 4B East: J Spooner (32) A Hall (29) 6 up.

   ROYAL PARK: Women Stroke: B Allen (32) 69.

   SALE: Sroke div 1: L Foreman (14) 77. Div 2/Medal: D Stammers (30) 68.

   SANDRINGHAM: Women Stroke A: D Skelton (26) 75. B: M Bird (35) 75. C/Star Medal: M Molloy (45) 71.

   SCOTCHMANS CREEK: Stroke A: C Chipperfield (10) 66. B/Trophy: J Macgregor (26) 62. Snr 9-hole Stableford: C Jarvis (15) 13.

   SHEPPARTON: Stableford Trophy A: R Earle (15) 39. B: P Franke (21) 38 cb.

   SOUTH PINES: Stableford: B Gorham (15) 38.

   SPRING PARK: Stroke: B Caulfield (20) 58.

   SPRING VALLEY: Stableford: B Green (25) 41. W: M Fanning (40) 34 cb.

   SUNSHINE: Par: D Vince (18) 5 up.

   THE NATIONAL: Medley Par Long Island: R Remy (7) 5 up.

   TOCUMWAL: Women Stableford A: K Conrad (17) 39. B: N Duncomb (24) 40. C: M Anderson (35) 41.

   TRARALGON: Stableford: R Smith (5) 40. Hole-in-one: R Smith at 5th.

   VICTORIA: Women Stroke A: M Trebilcock (18) 77 cb. B/Medal: K Bradd (32) 74. C: E Dwyer (33) 77 cb. Stableford: D Stockdale (34) 39.

   YARRA VALLEY: Stableford: F Carew (25) 38.

   YARRA YARRA: Stableford: G Murray (26) 35 cb.

   YARRAM: Stableford: I Guthrie (22) 39. W: A King-Church (18) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Veteran 9-hole Stableford: V Brincat (16) 22.

   YEARING MEADOWS: Stableford Nursey A: W Veale (9) 34. B: M Mair (26) 33. C: M Morgan (38) 37.

X-GOLF Ringwood: Tuesday X-League Round 1 

Hallmark Hackers 1.5 (-14) squared with Wattsi's Warriors 1.5 (-11)

The Golden Bears 3 (-11) defeated The Froffies 0 (+2) 

Scott Evans 1 (even) lost to Who's MY Caddy? 2 (+1) 

21 July 2018
Australia’s two young lions Lucas Herbert and Cameron Davis both made the cut and comparative veteran Adam Scott made a run, but they are all chasing ... Read more
20 July 2018
The Australians made a steady but unspectacular start at a benign Carnoustie today in the Open Championship, with American Kevin Kisner setting the ... Read more
21 July 2018
COMMONWEALTH: Women: Stableford: C Lin (19) 32 cb. Read more
MyGolf
Golf Victoria