Victorian club golf results - Tuesday

 ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: J Hika (8) 35.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie: S McInnes (14) 33.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: M Johnson (13) 34.

   BARWON HEADS: Women Team: D Johnston (15) P Webb (9) A Furphy (18) P Hastings (17) 123. Indiv/Cup: S Reilly (23) 35.

   BERWICK MONTUNA: Ambrose: E Nicolette R Young J Mook (4.83) 53.17.

   BOX HILL: Mxd Stableford A: G Bolton (14) 41. B: K Smith (19) 42. C: J Sharples (26) 40 cb.

   BURNLEY: Women Stableford: D Grech (34) 40. Snr 9-hole: M Goethlas (36) 17.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: R Dixon (17) 37.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: K Lorkins (21) 72. B: K Iredale (31) 74. C: J Cornish (34) 79. Stroke 9-hole: M McMahon (36) 38.

   CERBERUS: Women Stableford: J Hemming (38) 34.

   CHELTENHAM: Stableford: I Goulding (25) 36 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd Stableford Waverley A: L Frost (10) 35. B: P Rodda (27) 42.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A: D Rippon (12) 41. B: M Brislane (15) 37. C: G Sheridan (18) 35. D: M Webster (25) 35 cb. Trophy: T Cameron 105.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford West A: L Herrick (13) 37. B: R McAllister (25) 35.

   COMMONWEALTH: Stableford A: C Blain (18) 47. B: B Harris (21) 41.

   COROWA: Medley Stableford: B Bonwick (13) 38.

   DORSET: Stroke A: J Gagnon (3) 69. B: P Wheatley (17) 63. C: P Glatz (20) 63. Women Medal of Medalists: D Hawkins (18) 79.

   DROUIN: Women Medal: K Feaver (14) 79. Scr: J Bibby 84 cb.

   EASTWOOD: Women Stableford: V Laurito (6) 31.

   FLINDERS: Stableford A: I Miller (9) 40. B: D Hamilton (21) 34. W: S Miller (15) 30.

   GARDINERS RUN: Women 4B: M Lee (10) S Silcox (16) 48.

   GISBORNE: Stableford: G Ford (18) 37 cb.

   GREEN ACRES: Women Stroke A: H Fraser (13) 75. B: G Farrell (28) 70. C: B Jones (41) 73.

   HEYWOOD: Snr Medal: H Holman (26) 79.

   HORSHAM: 4B Agg: J Delahunty (27) T Reinheimer (28) 66.

   HOWLONG: Stableford A: E Mitchell (13) 37. B: M Hollis (29) 39. W: R Wright (23) 30.

   HUNTINGDALE: Women Stableford A: O Mackenzie (20) 37. B: C Pitt (27) 36 cb. 9-hole: A Holden (12) 19. Foursome C'ship: L Teo R Farrell bt H Gellatly H Gubbels 2-1. Hcp: D McGowan L Van Raay bt N Gan S Park 2 up. Trophy: J Murrai bt A Seccull 4-3. Cup: K Wood bt B Butterworth 3-2.

   IVANHOE: Stableford: R Selleck (12) 41 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women Stableford: V Moorhead (27) 30.

   KEW: Women Stableford: J Candy (31) 37. 9-hole: H King (34) 15.

   KEYSBOROUGH: Women Stableford A: T Small (20) 34. B: D Bristow (31) 33. C: V Varnik (37) 37.

   KILMORE: Stableford: J Roberts (21) 38.

   KINGS PARK: Stableford: D Moloney (24) 36 cb.

   KOORINGAL: Women Par: A: D Howard (18) 5 up. B: J Feehan (24) 5 up. C: M Zun (36) 1 up.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: L Fraser (24) 55 cb.

   LAKES ENTRANCE: Stroke 9-hole A: D Cuthbertson (13) 33. B: D Lunan (17) 30.

   LAKES VIEW: Women Par: C Tippet (39) 2 up.

   LANG LANG: Mxd Stableford: K Stockdale (15) 34.

   LONSDALE: Women Stableford A: J Cordner (10) 31. B: A Crook (29) 31.

   MANSFIELD: Par: P Baddeley (15) sq.

   MARYBOROUGH: Stroke A: J Lacey (1) 75 cb. B: M McCarthy (15) 69. C: C Jennings (25) 75.

   MEDWAY: Women Canadian Foursome: C McMillan (12) D Burns (28) 75.

   MELTON VALLEY: Women Medal of Medalists: A Gardner (22) 78.

   METROPOLITAN: Women Par: J Brash (26) 1 up.

   MOORABBIN: Women Medal: C Lonergan (27) 68. Scr: L Tyler 94.

   MT MARTHA: Women Stableford Green: J Rowland (39) 38.

   MURRAY DOWNS: Stableford: R Bottomley (5) 33.

   OAKLEIGH: Veteran 9-hole 2B Stroke: K Oates (10) R Seach (11) 26.

   PAMBULA MERIMBULA: Mxd Canadian Foursome div 1: S Evans S Doneman (8.62) 68.38. Scr: J Payne M Stroud 82. Div 2: L McBean R Smith (6.75) 69.25. Scr: C Walker  M Maxworthy 77. Div 3: L Dunn K Foxall (20.25) 67.75. Scr: L Munt A Francis 80.

   PATTERSON RIVER: Par A: K Roberts (10) 4 up. B: M Connolly (27) 4 up. Women A: J Rais (22) 2 up. B: J Kenny (43) 2 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: P Crean (11) 42. Women Stroke: K McFarland (17) 76.

   PHILLIP ISLAND: Par: J Hammon (16) 4 up.

   PORTLAND: Stableford: D Forbes (8) 30.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: A Davidson (13) 67.

   RICH RIVER: Ambrose West: S Mills (14) P Ohalloran (21) J Veitch (22) J Stone (22) 53.

   ROSANNA: Stableford A: D Johnston (13) 42. B: G Dunn (26) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford South A: M Knudson (18) 35. B: J Seadon (21) 38. C: S Neville (41) 34 cb.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stroke: C Jackson (10) 34. W: V Ogden (15) 36.

   ROSSDALE: Stableford: B Beet (27) 36 cb.

   ROYAL PARK: Women Stroke: J Coppinger (34) 71.

   SAFETY BEACH: Women Stroke B/Medal: C Cross (31) 72. C: G Barber (42) 78.

   SANCTUARY LAKES: Mxd Stableford: T Semmens (7) 34. W: J Burbidge (21) 34.

   SANDHURST: Women Medal North: V Naidoo (15) 79 cb. Foursome c'ship: D Lozo M Cole 179.

   SCOTCMANS CREEK: Stableford A: I Gordon (14) 40. B: D Turner (30) 39. Snr 9-hole: K Coillett (12) 15.

   SHEPPARTON: Stableford A: L Ferrari (1) 37 cb. B: L Holland (17) 40.

   SORRENTO: Women Canadian Foursome: J Dinnage A Thorburn (27) 37.

   SOUTH PINES: 4B: D Edwards (13) J Fraser (20) 44.

   SOUTHERN: Stableford: R Deason (16) 36.

   SPRING PARK: Stableford: B Caufield (19) 38.

   SUNSHINE: Stableford: B Christie (12) 40.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: T Hynes (19) 41.

   TIRHATUAN: Stableford: D Allan (34) 32.

   TOCUMWAL: Women Stroke A: J Collins (18) 75. B: M Murdoch (30) 69.

   TORQUAY: Women Stroke A: K Simson (13) 76. B: C Barr (26) 75. C Barr (26) 75.

   TRARALGON: Stableford A: R Smith (4) 39. B: I Truscott (21) 38.

   VICTORIA: Women Stroke A: A Kerr (20) 74. B: S Lovf (27) 74. C: E Harford (35) 81. Medal of Medalists: L Saddington (13) 76. Stableford: A Abbott (38) 35.

   WANGARATTA: Women Stableford 9-hole: G Dodson (13) 16.

   WARRNAMBOOL: Veteran Stroke: N Smith (22) 71.

   WERRIBEE PARK: Mxd Stableford A: D Murphy (7) 39. B: A Joyner (31) 36.

   WOODEND: Stableford: N Bullock (21) 32.

   YARRA BEND: Women Par A: S Chambers (24) 3 up. B: J Thomas (36) 3 up. C: R Fincher (45) 1 down.

   YARRA YARRA: Stableford: J Millen (16) 42. Yellow: G McLeod (23) 34. W: D Goodrich (32) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Veteran 9-hole Stableford: A Scott (5) 18.

   YERING MEADOWS: Women Stableford Nursery A: P Spencer (20) 37. B: S Thompson (35) 31.

X-GOLF Ringwood: Tuesday X-League Round 2 

Hallmark Hackers 2 (-5) defeated The Froffies 1 (even) 

The Golden Bears 1 (-6) lost to The Locals 2 (-9) 

Gentlemens Ten 1 (-3) lost to Norsemen 2 (-6) 

Who's My Caddy? 2 (+1) defeated Wattsi's Warriors 1 (+1) 

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
12 December 2017
The finalists for the Men's and Women's Victorian Amateur Championships have been decided, with the final matches to take place tomorrow over ... Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria