Victorian club golf results - Tuesday

 

ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: K Turner (14) 35.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: Yellow: W Ellery (11) 4 up.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Ford (25) 37.

   BARWON HEADS: Women: Stroke: A: M Bennett (18) 69. B: C Allen (24) 73.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Scanlan (20) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: K Timmins (6) 68.

   CENTENARY PARK: Women: Stroke White: A: K Lorkin (19) 72 cb. B: G Foxall (31) 74. Medal of Medalists: L McConville-Brain (20) 75.

   CERBERUS: Women: Stroke: M Thornell (27) 72 cb. C'ship: D Middendorp 293. B: M Thornell (28) 216. C Scr: G Prescott 331. C: K Lacey (39) 219.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Churchill Park: I Thompson (15) 39. Waverley: A: C Van Bakel (12) 34. B: G Ireland (19) 36.

   CLIFTON SPRINGS: Par: A: W Binder (3) 2 up. B: E John (15) 1 up cb. C: A Borycz (21) 4 up. D: M Hasson (26) 1 down.

   COBRAM BAROOGA: Snr Stableford: R Bill (17) 40.

   COLAC: Women: Stroke: G Fish (8) 83.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Byrne (18) 43. B: A Tudor (23) 38.

   COROWA: Medley Stableford: W Pegler (25) 36 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: 9-hole: J Whitten (34) 20.

   DEVILBEND: Women: Stroke: Foursome: M Reeves (27) B Thornell (28) 74.5. C'ship: J Bolger (13) L Norton (19) 188.

   EASTWOOD: Women: Stableford: A: N Stoer (10) 37 cb. B: J Elliott (24) 33. Stroke: C'ship: A: J Webb 249. B: H Knopp 298. C: J Saunders 335.

   FLINDERS: Stableford: A: J Peachey (15) 41. B: O Tiesdell-Smith (21) 39. Women: S Goudie (20) 31.

   GARDINERS RUN: Women: Stroke White: A: E Jacques (19) 75. B: S Pearson (28) 76. Div 1: E Jacques 283. Div 2: S Pearson 313. Div 3: B Henderson 104.

   GARFIELD: Women: Stroke: C'ship: A: D Huysken 272. B: D Pilkington 312. C: G Franklin 322.

   GOONAWARRA: Women: Stroke: J Bowles (30) 75.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A Ross (20) 35.

   HEIDELBERG: Women: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: J Fletcher E Pell 162. A: T Holley (20) B Looner (20) 149.

   HEYWOOD: Women: Par: S Storer (18) .

   HORSHAM: Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1 Scr: J Wirth M Taylor 83. Div 1: E Jackman (20) J Crabtree (9) 71.5.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: N Brown (14) 40. B: P Morton (21) 40. Women: L Lehmann (27) 37.

   HUNTINGDALE: Women: Stableford: H Gellatly (6) 35.

   IVANHOE: Stableford: W Bettiol (6) 42 cb.

   KEW: Women: Stableford: E Park (11) 36.

   KOORINGAL: Women: Par Yellow: A: M Robertson (23) 3 up. B: J Daborn (45) sq cb.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: 4B: M Elliott (20) L Fraser (24) 44.

   KYNETON: Women: Stableford: A: J Quick (21) 27. B: L Johnston (27) 34.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: 9-hole: A: P Nicholas (7) 32. B: I Foenander (16) 32. Scr: P Nicholas (7) 39.

   LANG LANG: Mxd: Stableford: S Bray (17) 42.

   LEONGATHA: Stableford: A: I Murchie (14) 40. B: M Street (27) 40 cb.

   LONSDALE: Women: Par: A: B Chapell (20) 2 up. B: M Maloney (25) 1 down.

   MANSFIELD: Men: Stableford: O Pearson (4) 38.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: M Lowday (10) 37. B: R Dawson (17) 34. C: N Vicum (35) 37.

   MEENIYAN: Stableford: L Hemphill (24) 32.

   MORNINGTON: Women: Stroke: A: J Tickell (8) 73. B: H Laycock (32) 72. C'ship: J Tickell (8) 253.

   MT MARTHA: Women: Par Green: A Arnaud (37) 1 up.

   MURRAY DOWNS: Par: W Wisby (7) 2 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: A O'Shaughnessy (15) 39.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: A Puskas (17) 38. B: P Atkins (24) 41. Women: H Scarlett (25) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: J Boyce (20) 35.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: F Ardern (21) 44.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: D Hopgood (14) 44. B: G Edwards (15) 43. C: G Jacimovic (22) 39. D: M Tomkinson (28) 38.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: P Marnell (15) 37 cb. B: A Heaver (19) 38. C: J Harpley (26) 40. Snr R Kester (9) 40 cb. Veteran: K Bayley (12) 39. Women: A White (21) 38. Veteran: P Prescott (36) 40.

   PORTSEA: Stableford: T Cousley (10) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: J Robinson (31) 63.

   RICH RIVER: Men: Stableford: M Lynch (17) 48.

   RIVERSDALE: Stableford: 4B: H Wight D Walker 48.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: G Jordan (14) 36 cb. B: R Gowling (20) 37.

   ROSSDALE: Men: Stableford: Irish Team: D Cunningham (36) I Belk (8) B Connor (20) B McKenzie (35) 102.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: West: S Hoelter (39) 38.

   ROYAL PARK: Women: Stableford: S O'Brien (35) 39.

   SAFETY BEACH: Women: Par: B: V Morrison (31) 1 down. C: K Reynolds (44) 5 up. Stroke: C'ship: B: B Bright (22) 227. C: G Barber (42) 231.

   SANDHURST: Women: Par: Champions: G Williams (14) 2 down.

   SANDRINGHAM ASSOCIATES: Stableford: A: P Begley (30) 33. B: M Clarke (32) 33. C: K Pattison (39) 41.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford: Trophy: B Freeman (21) 40. Medal of Medalists: R Sullivan (18) 35.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: P Lloyd (7) 42. B: G Holland (26) 38.

   SORRENTO: Women: Stableford: L Urquhart (18) 35.

   SOUTH PINES: Stableford: K Lloyd (13) 37.

   SOUTHERN: Stableford: J Lake (22) 41.

   SPRING PARK at Tirhatuan: Mxd: Stableford White: F Chung (15) 33.

   SPRING VALLEY: Stableford: A McVean (21) 41. Women: S Eddy (33) 41.

   SUNSHINE: Stableford: B Marr (13) 34 cb.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: J Jones (16) 39.

   TIRHATUAN: Men: Par: A: W Liberona (20) sq. B: R Sage (32) sq.

   TOCUMWAL: Women: Stableford: A: G Brown (24) 36. B: M Bailey (31) 41.

   TORQUAY: Women: Stableford: A: M Buckley (5) 39. B: M DeVries (22) 41. C: W Callahan (32) 41. Resort: V Horne (44) 36.

   TRARALGON: Stableford: A: D Henderson (13) 40. B: T Doultree (24) 38.

   VICTORIA: Women: Stableford: A: J Loveday (16) 33. B: L Gillespie (31) 38. C: C McKell (38) 31.

   WANGARATTA: Women: Stroke: Div 1: R Manfield (21) 74. Div 2: M Mcleish (26) 73. Medal: G Dodson (14) 71.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford A: R Brooks (18) 40.

   YARRA BEND: Women: Par: A: S Chambers (23) sq. B: L Hart (36) 1 up. C: A Sheehan (41) sq.

   YARRA VALLEY: Stableford: F Carew (25) 36.

   YARRA YARRA: Men: Par White: P Culley (17) 2 up cb. Yellow: A Ellis (36) 3 up. Women: Par: T Chau (16) 2 down.

   YARRAM: Stableford: S Papworth (18) 40. Women Stroke: B Cox (27) 65. Scr: S Denovan 87. Medal of Medalists: W Pope.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: A Murray (10) 40. B: S Buckley (21) 38. C: A Todorovski (34) 44. Murray: A: J Surridge (13) 41. B: B Panther (22) 43. VETERAN: 9-hole: J Pollard (15) 17.

X-GOLF Ringwood Tuesday X-League Round 6
Wattsi's Warriors 2 (+1) defeated The Froffies 1 (even) 
The Golden Bears 3 (-2) defeated Norsemen 0 (+10) 
Gentlemen's Ten 1 (even) lost to Hallmark Hackers (-11) 
Who's My Caddy? 1 (+6) lost to The Locals 2 (-7)

18 June 2018
Douglas Francis (Metropolitan) & Helen Pascoe (Bunniyong) take overnight leads in Shepparton Read more
17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
18 June 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Par: A Fleischer (22) 3 down. Read more
MyGolf
Golf Victoria