Victorian club golf results - Tuesday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: L Hollingsworth (20) 35.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: Yellow: A: I Laemmle (10) 2 up.

   AUSTRALASIAN: Par: D Martin (27) sq.

   BARWON HEADS: Women: Stroke: A: C Thomas (8) 72. B: S Brown (29) 74 cb. Stableford: 9-hole: A Howarth (41) 19.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: S Wigney (24) 39.

   BOX HILL: Men: Stableford Gentsome: White: A: N Bedingfield (22) 47. B: C Hood (30) 41.

   BURNLEY WOMEN: Stableford: C Morrison (37) 36. 9-hole: L Madden (42) 15.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: W Boyle (17) 41.

   CENTENARY PARK: Women: Stableford: V McCluthie (39) 32. 9-hole: J Ellery (16) 16.

   CERBERUS: Women: Stableford: 9-hole: P Hogan-Keogh (37) 18.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: N Wilson (28) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: B Harvey (9) 34 cb. Waverley: D Hicks (8) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: I Erwin (11) 37. B: F Cahill (31) 37.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: I Brouze (21) 31 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: 9-hole: K Cummings (19) 15.

   DORSET: Men: Stableford: J Gagnon (3) 38. D Frost (14) 36. R Knowles (25) 40 cb.

   EASTERN: Stableford: East: J Grier (25) 37. H Wallace (26) 36.

   EASTWOOD: Women: Stableford: 9-hole: S Storm (23) 15.

   FLINDERS: Men: Stableford: B Lee (26) 40.

   GARDINERS RUN: Women: Stableford Gold: Div 1: G Donald (16) 21. Div 2: L Carswell (21) 20 cb.

   GISBORNE: Par White: R Allen (18) 4 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: Medal: D Mitchell (27) 34.

   GREEN ACRES: Women: Par: A: J Grover (16) 1 up. B: J Millard (32) 2 up.

   HILLTOP TATURA: Stableford: F Hill (20) 42.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: J Arthur (10) 39. B: P Donovan (16) 42. C: P Riches (34) 44. Women: R Wright (23) 39.

   IVANHOE: Men: Stableford: L Kitchin (16) 40.

   KEW: Women: Stableford: Div 1: B Murray (7) 36. Div 2: R Nicol (32) 34. 9-hole: A Tulloch (36) 14.

   KEYSBOROUGH: Women: Stableford: 4B: V Hayes (27) J Jaffe (20) 44.

   KINGS PARK: Par: J Greenland (24) sq.

   KOORINGAL: Women: Stableford: 4B: N Thorpe (29) B Podger (39) 48 cb. Veteran: 9-hole: W Welsh (33) 17.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: Irish Team: K Bell (14) C Coleman (16) D Smith (31) 86.

   KYNETON: Women: Stroke: A: D Kohlman (22) 79. B: L Johnston (29) 75.

   LATROBE: Women: Stableford: A: E Eldridge (19) 35. B: J Choi (22) 31. C: S Yang (29) 33.

   LONSDALE: Women: Stroke: S Horne (17) 70. Scr: A Foote Playoff 83. Stableford: S Miller (24) 35 cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford: T Buzza (28) 40. Women: Stroke: 9-hole: G Skinner (27) 36.

   MEDWAY: Stableford: A: J Gillingham (17) 36. B: S Ho (39) 36.

   MEENIYAN: Men: Stableford 9-hole: White: B McGeary (12) 21.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 9-hole: White: A: M Carroll (14) 20. B: S Sinclair (13) 22.

   METROPOLITAN: Women: Stableford: A: A Minter (18) 39. B: S Rainsdford (21) 35 cb. C: M Rethus (30) 35.

   MOORABBIN: Women: Stroke: Medal Sep: C Lonergan (29) 77. A Scr: E Witchell 101. Stableford 9-hole: White: K Sutton (23) 17.

   MT MARTHA: Women: Stroke: Foursome: S Cane K Saunders (28.5) 80.5. Foursome C'ship: J Stephens M Axton (24) 164.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: R Holdsworth (26) 76.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: K Newton (35) 73.

   NORTHERN: Mxd: Stableford White: P Sproules (5) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole: K Thurlow (16) 18. D Reiger (17) 17 cb. W Falloon (10) 17 cb. E Smith (10) 17 cb. J Shields (12) 17.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Wood (12) 37. B: B Duff (21) 37. Women: L Ellis (42) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A: A Lewis (20) 36. B: F Painter (34) 33. Men: Stableford Peninsula South: White: I Ross (33) 39. Women: V Bolch (32) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Par 4B: Black: L Powell (8) I Flanders (25) 7 up cb.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: R Sharam (9) 34 cb.

   PORTSEA: Men: Stableford White: R Collins (24) 35.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Duke (16) 38.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: D Kelly (8) 44. R Taylor (13) 42. D Lavery (33) 47.

   RIVERSDALE: Men: Stroke White: D Walker (11) 67 cb.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: Medal Sep: A: K Wilkinson (15) 39. B: P Hodgson (20) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: East: S Renton (21) M Scott (33) M Spackman (23) G Thomas (35) 69.

   ROSSDALE: Men: Stroke: L Van Beveren (31) 68.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: B Blandy (32) 2 up.

   ROYAL PARK: Women: Stroke: Trophy: C Graco (34) 74. 9-hole: A McDonough (40) 34.

   SANCTUARY LAKES: Women: Par: E Kim (28) sq.

   SANDRINGHAM ASSOCIATES: Stroke: A Scr: H Bright 106. A: P Begley (30) 81. B Scr: C Montgomery 104. B: M Theiler (32) 73. C Scr: M Gobolyos 114. C: M Latham (39) 81. Stableford: 9-hole: J Samuel 19.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: M Kwasny (19) 35 cb. B: J Royle (30) 38. Veteran: 9-hole: G Watson (18) 15.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford White: E East (5) 33.

   SHEPPARTON: Men: Stroke Trophy: White: A: B James (4) 67. B: R Dobson (31) 65.

   SORRENTO: Women: Stableford: M Batrouney (20) 34.

   SOUTHERN: Women: Stableford: J Chittick (11) 36.

   SPRING PARK: Men: Stroke: T Davies (30) 64.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A McVean (15) 39. Women: K Pang (15) 36 cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: M Hodgson (12) 42.

   THE NATIONAL: Medley: Par Long Island: White: M Couper (12) 2 up.

   TIRHATUAN: Men: Stableford: Medal Sep: A Manu (16) 37.

   TOCUMWAL: Women: Stableford: A: R Taverna (24) 42. B: D Kemp (30) 40.

   TORQUAY: Women: Stroke: A: L Dunstan (16) 77. B: R Holland (24) 78. Stableford: Resort: T Morris (26) 35.

   TRARALGON: Men: Stableford: A: B Jones (16) 38. B: D Payne (25) 36.

   VICTORIA: Women: Stroke: A: N Gole (+1) 76. B: L Ambrose (31) 78. C: C McGann (34) 81. Medal Sep: J Clark (5) 77. Stableford Yellow: A Abbott (37) 32.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: P Wilkin (18) 37. B: K Heenan (25) 38.

   WATTLE PARK WOMEN: Stableford: 9-hole: S Imberger (31) 20.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: M Kingcott (16) 39. B: R Grant (30) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Boland (21) 36. B: M Reuss (33) 38.

   WOODEND: Men: Stableford White: J Tworek (12) 37.

   YARRA BEND: Women: Stroke: A: S McNally (24) 70. B: B Hurley (28) 73. C: A Sheehan (40) 72.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D Dodd (13) 41. Yellow: G Murray (26) 32.

   YARRAM: Men: Stableford: A Baggaley (21) 40. Women: Stroke: Medal Sep: A: M Nickell (24) 74. B: P Jackson (28) 28.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: M Barnes (14) 42. B: R Monro (21) 40. C: T O'Sullivan (24) 42. Women: Murray: A: M Lang (17) 41. B: R Sandow (26) 37. C: E Strong (41) 35 cb.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: K Jennings (16) 36.

 

VIRTUAL GOLF

   X-Golf LYNWOOD: Monday X-League Rd 3: Team Extremes 1 (-17) lost to BWARND 2 (-13), Langies 2 (-7) d Gassies 1 (even), Shooter McGavins 3 (-11) d The Rusty Lupes 0 (+17). Bonus Rd: Weapons Of Grass Destruction 3 (-8).

20 November 2017
The Jarrod Lyle Classic returns to Shepparton Golf Club in 2017! The event is open to all Junior’s under the age of 18 who hold a current GA handicap. Read more
19 November 2017
Gardiners Run was host to today’s Stuart Appleby Signature Tournament. Read more
20 November 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie:A: A Wiesniewski (7) 41. B: T Cheles (16) 42. Women: M Murphy (22) 37. Read more
MyGolf
Golf Victoria