Victorian club golf results - Tuesday

 

   ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68.

   ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: P Miles (6) 35.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: Yellow: A: B Urmston (12) 40. B: R Koelmeyer (28) 42.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: M Convey (32) 38. 9-hole: J Westhorp (25) 20.

   BARWON HEADS: Women: Stableford Team: Green: P Webb (13) L Nicholson (16) M Hill (17) F MacGowan (18) 142. J Webb (21) 44. Cup: W Amor (13) 37.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stroke Ambrose: White: A Jackson (23) J Scanlan (20) H Small (16) K Withers (12) 52.125.

   BOX HILL: Men: Stableford White: A: M Valenti (13) 40. B: G Di Pierro (26) 41. C: R Russell (29) 44.

   BURNLEY WOMEN: Stableford: N Cook (37) 39. 9-hole: D Gobbo (29) 18.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: P Peeters (15) 38. B: D Pantano (21) 41.

   CENTENARY PARK: Women: Stroke White: A: Y Everitt (19) 75. B: R Pelzer (22) 73 cb. C: J Hawkins (37) 71. 9-hole: C Perkins (29) 37.

   CERBERUS: Men: Stableford White: S Drummond (3) 34. Women: C Northcote (26) 37.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: J Ryan (30) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford Churchill Park: White: A: L Sheehan (14) 41. B: B Morgan (28) 41. Par: Waverley: B Fitz-Gerald (25) 7 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A: T Cameron (4) 41. B: A McGrath (16) 35 cb. C: D Egan (18) 35. D: G Newling (27) 39.

   COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: D Wilson (10) 38. B: L Goodwin (21) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: P Preston (18) 42. B: G Hardy (22) 45.

   COROWA: Medley: Stableford: B Pearce (16) 39.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: F Joske (29) 38.

   DEVILBEND: Women: Stableford: Captain's Trophy: A: W Whitson (20) 38. B: H Roberts (44) 39.

   DORSET: Men: Stroke White: J Gagnon (4) 66 cb. R Bedford (28) 64. Stableford 9-hole: T Barnett (34) 22. Women: Stroke: N Sheehan (13) 73. Medal of Medallists: N Sheehan.

   DROUIN: Women: Stableford: A: B Goodwin (23) 35. B: R O'Brien (29) 36.

   EASTERN: Women: Stableford: South: A: D Harris (16) 45. B: L Bray (36) 35 cb. Stroke: Trophy: A: K Sato (14) 175. B: M Chen (22) 203. C: K Shady (33) 220.

   EASTERN SWARD: Women: Stableford: 9-hole: L Robinson (36) 16.

   EASTWOOD: Women: Par: A: J Coviello (22) 1 down. B: M Henderson (24) 1 up. C: L Garfield (32) sq cb. Yellow: A Boontjes (33) 8 up cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: D Garlick (19) 36. B: T Dyer (21) 42. Women: A: H King (19) 33.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Hill (19) 32 cb. B: T Watson (36) 37 cb.

   GOONAWARRA: Women: Par: A: K Rindfleish (9) 5 down. B: J Esse (30) 1 up.

   HEYWOOD: Women: Stroke: K Scales (15) 74.

   HILLTOP TATURA: Stroke: A McGrath (26) 68.

   HORSHAM: Women: Stableford: 4B Agg: L Jackman (17) J Crabtree (11) 70.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: M Tobin (11) 42. B: N Batt (17) 40. C: N Lowe (21) 40 cb. Women: C Richardson (28) 34.

   HUNTINGDALE: Women: Stableford: A: K Smith (22) 38. B: V Kemp (32) 35 cb. Stroke: Medal of Medallists: J Gallagher (28) 73. Matchplay: R Moss bt R Stewart 2up, F Gozzo M Curry bt S Thurlow A Oates 5-4.

   IVANHOE: Men: Stableford: D Matthews (24) 43 cb.

   KEW: Women: Stableford: L Forrest (19) 34 cb. L Forrest (19) 34 cb. 9-hole: S Tuckerman (36) 19 cb.

   KEYSBOROUGH: Women: Stableford: A: D Georgoussis (18) 40. B: J Roberts (30) 39. C: G Condon (40) 39. Trophy: D Georgoussis (18) 40.

   KILMORE: Men: Stroke: J O'Neill (9) 67.

   KINGS PARK: Stableford: J White (15) 41.

   KOORINGAL: Women: Par Yellow: A: H Grieve (18) 7 up. B: J Letson (22) 6 up. C: J Schlank (32) 5 up. Veteran: Stableford 9-hole: C Bailey (42) 21 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: A: F Glover (18) 54. B: K Fanning (22) 51. V Hanke (27) 52 cb.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stroke 9-hole: Yellow: A: B Wilmshurst (12) 31. B: D Wong (32) 25. Scr: N Backman (6) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford White: D Austin 39, G Hendry 38 cb.

   LATROBE: Stableford: A: J Lau (16) 39 cb. B: S Woon (23) 42. C: J Vallance (28) 33 cb.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: N Hughes (14) 41. B: J Arnott (30) 36.

   LONSDALE: Stableford: A: J Michell (18) 41. B: H McFarlane (26) 35.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: T Murakami (12) 36 cb. Div 2: R Thomson (22) 39.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: A: F Pascoe (13) 72. B: P Flowers (20) 69. C: J Fry (25) 70.

   MEDWAY: Stableford: A: J Cooper (12) 35. B: W Buckley (28) 37. C: L Watt (30) 42. D: M Hamill (31) 20.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B Wright (21) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 9-hole: White: A: R Brown (25) 20. B: R Brown (25) 18.

   MELTON VALLEY: Women: Stableford: 9-hole: C McCarthy (30) 19.

   METROPOLITAN: Women: Stroke: Medal Oct: A: S Taylor (16) 75. B: J Andrews (22) 74. C: L Sumithran (39) 73.

   MOORABBIN: Women: Stroke: Medal of Medallists: L Casa (25) 78. Veteran: C'ship: White: M Seedsman (23) 34.

   MORNINGTON: Women: Stroke: Foursome: J Vogel C Murphy (20) 73. Foursome C'ship: G Lawrence L Theofanis (13.5) 180.

   MT MARTHA: Women: Stableford Green: M Scott (29) 39.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: 9-hole: R Ternes (17) 14.

   NORTHERN: Mxd: Par White: B Ford (10) 4 up.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford: G Whittaker (26) 40.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: M Masters (15) 39. B: D Lennox (25) 42 cb. Women: A: P Dwyer (24) 35. B: J Appleton (31) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: C Robinson (33) 43. Women: Stroke: Medal Oct: A: D Wolke (17) 75. B/Medal: M Funder (30) 73. Kingswood: Medal: D Makary (28) 70. Hole in one: D Donald at 13th. Stableford: J Walsh (40) 35.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford White: G Dean (30) 39.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: A: P Kelly (9) 35. B: A Heaver (18) 33 cb.

   PORTSEA: Men: Stableford White: M Maguire (20) 39 cb.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: S Anderson (25) 60.

   RICH RIVER: Men: Stableford: West: A: L Storer (10) 43. B: J Clancy (15) 45. C: J Forrest (27) 43.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: L Schlipalius (23) 41.

   ROSANNA: Stableford: A: P Lee (14) 41. B: P Hodgson (19) 43. C: D Wiltshire (27) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: M Knudson (20) 33. B: L Kendall (30) 39. C: L Semmens (33) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: E Williams (33) 43.

   SAFETY BEACH: Women: Stroke: B: L Fredricson (25) 73. C: L Gray (33) 77. C'ship: L Fredricson 292. B: L Fredricson (24) 220. C: L Gray (33) 228. Stableford: 9-hole: R Weiner (45) 12. 9-hole C'ship: K Dobson (45) 30.

   SALE: Women: Stableford: 4B: T Potter (25) P Schaper (25) 44.

   SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: V Lynch (40) 36.

   SANDHURST: Women: Stroke: Medal Oct: North: A: M Maher (25) 72. B: D Ellery (29) 71.

   SANDRINGHAM ASSOCIATES: Stroke: Medal Oct: A: J Wheatley (29) 65. B: S Callanan (32) 66. C: H Arrowsmith (41) 64. Stableford: 9-hole: K Pattison (32) 11.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Trophy: A: A Kupcis (18) 45. B: P O'Neill (30) 41. Stableford 9-hole: White: P George (12) 19.

   SETTLERS RUN: Men: Par White: S Pomphrey (30) 6 up. Women: Green: J Vaenuku (1) 3 down.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M Georgiou (10) 41. B: B Sterling (23) 40.

   SPRING PARK: Men: Par: V Lunder (17) 5 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: L Moore (13) 40. Women: K Jukes (27) 40.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: R Brillanti (10) 40. B: R Sayers (25) 39.

   TARRAWINGEE: Women: Stableford: V Watson (28) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: White: R Dare (21) 43.

   TIRHATUAN: Men: Stableford: A: P Clarke (20) 33. B: T Zuidwijk (36) 35.

   TOCUMWAL: Women: Stroke: Star Medallist: A: S Pyle (18) 74. B: M Varley (25) 74. C: M Boyce (28) 73.

   TORQUAY: Women: Stableford: A: J Bottomley (21) 37. B: M Sweet (28) 40. C: J Mann (30) 41. Resort: I Mahon (36) 38.

   TRARALGON: Men: Stableford White: A: J Cameron (12) 41. B: R Smith (17) 43. C: J Stewart (25) 44.

   VICTORIA: Women: Stableford: A: H Cameron (10) 39. B: A Read (32) 36. C: H Gillon (41) 42. Yellow: D Robinson (24) 38.

   WANGARATTA: Women: Stroke: Medal Oct: L Patrick (24) 72. Div 1: M Price (20) 75 cb. Div 2: L Adams (29) 73. Stableford: 9-hole: D Fleet (34) 20.

   WATTLE PARK WOMEN: Stableford: A: J Baird (31) 41. B: A Grant (33) 41.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Murphy (7) 37. B: N Bruce (20) 37.

   WODONGA: Women: Stableford: J Crothers (24) 41.

   WOODEND: Men: Stableford White: A McInnes (18) 36.

   YARRA BEND: Women: Par: A: G Rawling (26) 3 up. B: P Robertson (33) 6 up. C: A Sheehan (40) 5 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: G Ward (21) 40 cb. Yellow: G Murray (26) 40. Women: K Baker (22) 35 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford 4B: Lake: White: J Ashby (7) K Jensen (13) 46. Murray: J Lonergan (30) P Waite (14) 50.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: C Hope (11) 21, P Dowie (15) 20.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Valley: A: M Mair (23) 32 cb. B: L Ollaik (31) 36. C: R Pears (39) 41.

 

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MALVERN*: Monday X-League Rd 6: DDs 0 (+14) lost to Camberwell Magpies 3 (-14), Commonwealth & Co. 2 (+7) d The Complete Planner 1 (+2), No More Spreadsheets 0 (+20) lost to Bushwood CC 3 (+3). Bonus Round: HOG Malvern 2 (-2).

20 February 2018
Ballarat, Port Fairy and Portsea have hosted regional qualifying rounds early this week for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria