Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Ambrose: D Richardson (14) A Gunton (37) H Wilson (37) 70.25.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: H Smith (14) 37. B: D Gough (21) 41. C: N Daw (28) 39.

   AXEDALE: Women: Stableford: A: J Kennedy (13) 37. B: E Dal Santo (45) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: G Yates (29) 38 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Ffrench (15) 67. B: S Brook (22) 70. C/Medal: D Sharman (31) 64. Scr: S Ffrench 82.

   BARHAM: Women: Stroke: Medal: J Bibby (33) 73.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: G Collier (13) 4 up cb. B: G Reeve (17) 2 up cb.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: M Bell (11) 37. B: S Trethowan (13) 36. C: R Toma (25) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Waterfall (34) 34.

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal Jul: F Cummins (33) 59. Women: Medal: T Chacksfield (15) 76.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: L Dawborn (13) 33 cb. B: D Graham (28) 35. C: A Forgan (43) 36. Silver Spoon: J Baumgartner (10) 32.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: A Gilbert (17) 71. B: F Bentley (42) 80.

   BRIGHTON: Par: A: M McGowan (17) sq. B: B Phelan (42) sq. 9-hole: T Talbot (29) 1 up.

   BROADFORD: Men: Stroke: B Williamson (19) 66. Women: Stableford: M Campbell (15) 34.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Jul: F Edwardson (21) 74.

   CAMBERWELL: Women: Stableford White: Div 1: M Reid (35) 30 cb. Div 2: A Thomas (45) 30. 9-hole: B Morrison (45) 16.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Par: J Chandler (11) sq.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par Yellow: C Younger (33) 1 down.

   CHELTENHAM: Women: Par: T Nilsson (34) 2 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: P Singh (17) 31 cb. B: J Thomas (25) 32 cb. C: J Nugent (41) 31.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Jul: A: B Willis (17) 75. B: R Jackson (25) 76. C/Medal: V White (45) 74.

   COHUNA: Women: Stroke: Medal Jul: A: D Woolhouse (18) 80 cb. B: B Barry (21) 78. C/Medal: B Thompson (36) 76. Scr: K Peace 96.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: T Pattinson (13) 38.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: A Alston (9) 36. B: B Fletcher (26) 36. C: M Slattery (38) 42.

   COROWA: Women: Stableford: A: S Barkley (12) 37. B: J Fletcher (36) 32.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: D Collins (37) 34.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Bywaters (7) 38. B: A Benezra (18) 38. C: T Foote (25) 41.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: J Wilson (9) 4 up. B: M Hanley (14) 5 up. C: J Christoe (22) 6 up.

   DENILIQUIN: Stableford: A: D Whelan (15) 38. B: J Poka (19) 37.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: L Leyden (14) 37. B: K Griffiths (21) 37.

   DORSET: Women: Stableford Yellow: A: H Drake (10) 31. B: S Mitchinson (41) 32.

   DROUIN: Men: Stableford: A: D Anderson (9) 36. B: R Haley (19) 38. C: A Fairlie (26) 35.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: 9-hole: P Dixon (43) 16.

   EASTERN: Stableford South: White: A: N Moss (18) 38. B: G Pollock (19) 41. North: S Harwood (11) 42. East: C Noyes (8) 40.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: G Brooke (10) 2 up cb. B: D Spencer (18) 3 up. C: J Abson (31) 1 up cb.

   EMERALD: Snr Stableford White: M Fuller (23) 35.

   EUROA: Men: Stableford: A: K Seeber (14) 40. Women: A: M Hamilton (20) 33.

   FINLEY: Men: Stableford: M Piggin (20) 38. Women: E Bain (17) 34.

   FOSTER: Women: Stableford: A: R Galloway (10) 32. B: M Ellis (29) 28.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: C Dellar (4) 42. B: J McCallum (15) 44. C: M Guinane (17) 41 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: J Sanders (33) 36. 9-hole: L Amos (35) 16.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 4B: P Cleeve (19) J O'Neill (12) 46.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: N Richardson (5) 35 cb. B: R Leslie (20) 41. C: T Tang (22) 37.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: K Barbuto (11) 35.

   HAMILTON: Women: Stroke: K Price (12) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: G Baker (11) 41. B: T Nassios (16) 39. C: B O'Sullivan (29) 38 cb.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Foursome: L Flett D Ballantyne (27.5) 75.5.

   HORSHAM: Men: Stableford: P Burns (8) 40 cb.

   HUNTINGDALE: Men: Par White: A Fisher (28) 3 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: I Dinsdale (9) 38. B: I Mills (17) 36. C: A Kungl (18) 36.

   KERANG: Women: Stableford: M Baker (25) 42.

   KEW: Men: Stableford White: A: G Dugdale (9) 41. B: K Taylor (18) 37. C: R Scott (27) 42.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: A: G Deppeler (10) 1 up cb. B: M Young (13) 2 up cb. C: B Aver (23) 2 up cb.

   KILMORE: Men: Stroke: C Blake (23) 67. Women: Stableford: A: C Andersen (10) 29. B: J Banon (25) 27.

   KINGSTON HEATH: Men: Par 4B: White: G Ward (18) A Williams (14) 9 up cb. Women: Par: A Peake (15) 1 down.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: B Kilpatrick (15) 17.

   KORUMBURRA: Stableford Green: A: L Clements (10) 35. B: S Webster (31) 30 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: V Sleeth (13) 54. B: J Baueler (16) 55. C: M Lusher (18) 48.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Par: A: J Mchale (23) 2 down. B: A Hawking (26) sq.

   KYNETON: Stableford: J Harris (8) 33.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Jul: A/Medal: B Wall (17) 76. B: M Morris (26) 77.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: G Castleton (11) 41. B: F Allen (17) 39. C: R Spratt (20) 45.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: W Parker (15) 33. B: K Orford (34) 34. 9-hole: Green: K Murchie (42) 22.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: J Chapman (12) 38. B: S Birrell (18) 38. C: D Cole (24) 40.

   MAFFRA: Stroke: A: P Lee (13) 71. B: I Hartley (21) 69.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: C Reinelt (33) 29 cb.

   MALVERN PARK: Stroke: A: I Hussey (27) 72. B: M Pawsey (31) 71. C: L Currie (40) 71. Trophy: I Hussey (27) 142.

   MANSFIELD: Women: Stroke: S Parsons (16) 75.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: P Bonnici (18) 39. B: J Sanders (27) 41.

   METROPOLITAN: Men: Par White: L Chiew (20) 1 up.

   MILDURA: Men: Stroke: A: T Germane (3) 69. B: T Ferguson (27) 58.

   MOE: Women: Par: A: K Middlem (12) 3 down. B: J Bolten (21) 2 down.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: S Hill (14) 35. Div 2: D Nioa (27) 35. Div 3: C Hicks (36) 36.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Rantall (11) 49.

   MT MACEDON: Men: Stroke White: S Hohmann (27) 73 cb. Plaque: T Penney (36) 89.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Graham (16) 41 cb.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: M Kiley (14) J Hogan (35) 41.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: S Hickmott (12) 40 cb. B: R Moskwa (14) 40 cb. C: S Godino (19) 41. D: A Luke (26) 35.

   NUMURKAH: Women: Stroke: L Craig (34) 72.

   OAKLEIGH: Women: Par: S Stott (30) sq.

   ORBOST: Men: Stableford: B McDonald (7) 38.

   PAKENHAM: Men: Stableford Medal Jul: White: R Ryan (18) 38.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: P Smith (40) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: I Malkin (15) 41. B: A Tame (22) 43. C: G Brown (33) 43. Kingswood: A: T Sweeney (3) 39. B: G Ahern (20) 42. C: B Craib (25) 39.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: L Kirby (21) 33 cb. B: D Emerson (26) 35 cb. C: K Randall (42) 36.

   PORTSEA: Women: Stableford: M Wittingslow (31) 35.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: B Lawrence (20) 5 up.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: A Narayan (26) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stroke: Medal Jul: A: P Walton (9) 67. B/Medal: R Klein (28) 62.

   RACV HEALESVILLE: Par: L Phillips (43) 4 up.

   RANFURLIE: Women: Stableford: L Hoey (16) 34.

   RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Jul: East: A: N Bennett (19) 70. B/Medal: M Mould (24) 69. C: A Holmes (31) 71. 9-hole: A Wills (41) 17 cb.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: M Silipetar (12) 39. B: D Philipson (15) 42. C: L Hammond (25) 45.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Foursome: S Lee (36) S Gulley (35) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Ambrose: J Hayes (19) H Donovan (20) C Andrews (27) 61. Stableford: 9-hole: B Coates (45) 18.

   ROSANNA: Stableford: A: J Zhang (14) 36. B: D Cooper (23) 38. C: J Gibbs (26) 36. D: J Scott (43) 35.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: S Aylen (16) 38. South: A: J Brady (6) 38. B: T Fellows (18) 41. C: C Hill (25) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Jul: White: A Sadler (24) 76. Scr: A Sadler 100.

   ROSSDALE: Women: Par: 4B: D Heath (27) J Sykes (29) 4 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: C Dunn (25) 32. West: A: J Coombes (16) 37. B: J Burne (26) 42.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke Ambrose: Yellow: D Taylor B Willis (3.75) 32.25 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Hasler (18) 35.

   SALE: Men: Stableford: A: M Jackson (12) 42. D Wright (9) 37 cb. B: N Wagland (18) 39. T McAdam (28) 37.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Kennedy (1) 36. B: M Nobes (10) 36. C: I Brown (19) 39.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Hedley (18) 41. Women: M Rickman (12) 34.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: M Brown (21) sq. B: M Tomkins (27) 1 up. C: F Hand (34) 2 up.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: J Martini (13) 6. Div 2: D Mercer (18) 2. Div 3: J Chapman (21) 4.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: A Gray (16) 34 cb. B: J Baxter (22) 39. M Pearse (22) 36 cb. Medal Jul: G Cooper (8) 40 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stroke White: T Mahmoud (24) 66 cb.

   SUNSHINE: Women: Stableford: C Haley (37) 35.

   THE DUNES: Men: Stableford: 4B: The Dunes: P White (24) R Keeble (27) 48. Par: The Cups: P Day (18) 2 up.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: St John: A: M Massarotti (3) 67. B: M Sargeant (16) 68. C: D Gauld (19) 72. Par: Henley: J Krawiec (25) 3 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Egan (23) 43. Moonah: V Ruth (11) 37. Old: K Johnson (2) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: P Kostoski (13) 45. B: P Baumgart (14) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Ross (5) 37. B: S Monahan (12) 39. C: I Courtney (24) 38 cb. Women: A: A Grimaud (18) 34. B: M Stekelenburg (30) 31 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 4B: G Johnson (28) I Pereira (44) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: 4B: T Stokes D Young (15) 58.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: G Baeck (10) 38. B: J Moran (14) 39. C: R Dahlenburg (20) 40. Resort: A Hand (34) 40. Visitor: N Treble (10) 36.

   TRAFALGAR: Women: Par: A: D Mellon (20) 1 up. B: N Fordham (31) 1 down.

   TRARALGON: Women: Stableford: S Coffey (11) 34. Div 1: L Watkinson (13) 32. Div 2: J McLure (29) 31.

   WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (13) 39. 9-hole: P Holmes (18) 13.

   WARBURTON: Mxd: Par White: A: S Spenceley (23) 5 up.

   WARRAGUL: Women: Stableford: Foursome: L Fowles (26) C Muldowney (41) 32. 9-hole: N DeVries (45) 16.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Howland (19) 37. B: W Pye (38) 40.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: N Chalmers (21) 38. B: S Smith (33) 40.

   WHITTLESEA: Men: Stroke White: A: M Howard (9) 74 cb. B: G Heskett (14) 73 cb. C: C McClelland (20) 70. Women: Stableford: L Lewis (23) 34.

   WODONGA: Men: Stableford: C McCormack (22) 41.

   WOODLANDS: Women: Stableford: A: J Criswick (10) 39. B: A Richardson (26) 37.

   WOORAYL: Women: Stroke: Foursome: S Rayson H Sullivan (15.5) 74.5.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Altman (29) 35.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Appleton (19) 36. B: C Lau (28) 34. C: B Marks (34) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D D'Souza (10) 39. White: M Wilkes (27) 38.

18 November 2018
Mary Thomson said it was the first time she’d been handed a trophy in 20 years, “and the last time was when Peter and I won the B grade foursomes at ... Read more
17 November 2018
On Episode 72, we recap round 3 #AusOpenGolf from The Lakes Golf Club. Mark Hayes, Ali Whitaker and John Huggan are in the host seats. Read more
18 November 2018
ALEXANDRA: Men: Stroke White: A: D Silverman (81) 67. Medal of Medallists: B/Medal: R Hocking (25) 67. Women: Stroke: B Dodge (30) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria