Victorian club golf results - Wednesday

AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie: S McMillan (23) 33.

   ANGLESEA: Par A: G Cavis (11) 7 up. B: G Trethowan (17) 10 up. C: AA Smith (23) 8 up. W: L James (26) 4 up.

   APOLLO BAY: Stableford A: B Bedson (10) 45. B: B Fraser (33) 42.

   AXEDALE: Women Stableford: M Dunn (30) 40.

   BACCHUS MARSH: Women Par: J Douglas (25) 2 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: L Chapman (16) 44.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: L Avery (23) 41. B: P Didjurgies (42) 43.

   BARHAM: Women Par: G Noffke (28) 1 up.

   BENALLA: Stableford A: L Thompson (13) 42. B: T Mennen (17) 39. C: T Willmott (23) 39.

   BENDIGO: Stableford A: B Whiffin (9) 40. B: J Mahady (14) 39. C: T Poulter (32) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: M Barrot (26) 33. B: A Cunningham (41) 36.

   BOX HILL: Women Ambrose: S Beck C Edwards (10) 67.

   BRIGHT: Women Stableford A: A Gilbert (19) 34. B: A Borschmann (34) 36. Overall: J Langford (13) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Medal: B Roberts (25) 71.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Par A: M Dalgleish (27) 1 up. B: J Edwards (32) 2 up.

   CHELTENHAM: Women Stableford: K Chen (30) 37.

   CHURCHILL PARK: Women Ambrose: G Durant D Black J Lapinskas E Moore (11-3/8) 61-5/8.

   COBRAM BAROOGA: Women Bisque Par: J Boyer (33) 9 up.

   COHUNA: Women Stableford: D Woolhouse (17) 34.

   COLAC: Stroke A/Veteran: G Cuthbert (14) 64 cb. B: B Dulich (22) 65.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: C Childs (8) 41. B: K Martine (19) 42.

   COMMONWEALTH: Women Par: D Cahill (20) 3 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: B Richardson (23) 41 cb. Women A/Medal: A Green (29) 37. B: D Collins (42) 31 cb.

   CRANBOURNE: 4B: P Bywaters (9) R Walker (20) 13 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: C Thomson (6) 42. B: R Aitken (19) 42.

   DEVILBEND: Stableford A: M Sharratt (8) 42. B: W Sellars (31) 41. Overall: B Tate (22) 43.

   EAST MALVERN: Stableford: I Storey (13) 42.

   EASTERN: Par A: C Noyes (5) 4 up. B/Trophy: P Harmer (15) 7 up. C: S Osborn (21) 6 up cb.

   EASTERN SWARD: Par A-B: J Jenkins (21) 5 up. C-D: S Lehane (23) 3 up.

   EASTWOOD: Stroke A: D Phillips (7) 65. B: J Smillie (20) 65. C: H Hoefler (33) 66.

   EMERALD: Stableford: G Fergus (21) 44.

   EUROA: Stableford A: D Fullager (16) 41. B: F Jungwirth (23) 42. Women A: G Allen (18) 36. B: J Thomson (24) 37.

   FINLEY: Medley Stableford: I Armer (3) 43.

   GARDINERS RUN: Stableford A: P Ridgewell (8) 43. B: K Wilmer (20) 49.

   GOONAWARRA: Stableford A: F Cuthbertson (6) 40. B: S Taylor (18) 39 cb. C: A Papagianopoulos (26) 40 cb.

   GREEN ACRES: Par A: E Mirabelli (12) 4 up. B: R Owen (19) 5 up. C: T Alexander (22) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: R Hedges (22) 38.

   HEATHCOTE: Stableford A-B: H Carlin (26) 33. C-D: J Roberts (36) 40.

   HEIDELBERG: Stableford A: G Hines (10) 40 cb. B: R Negrelli (15) 43. C: W Pyers (23) 45.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: P Fabel (13) 41.

   HILL TOP TATURA: Women Par: E Mulcahy (26) sq.

   HOWLONG: Stableford A: K Daly (23) 43. B: L Girvan (25) 37 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: K Kwong (18) 39. Gold: T Pickford (23) 31.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stableford A: C Pane (9) 37. B: P Watson (11) 43. C: M Dinsdale (17) 40.

   KEW: Stableford A: B Holland (9) 42. B: M Carroll (19) 46. C: J Smith (24) 42.

   KEYSBOROUGH: Team: P Krymitzakis (20) G Prigg (24) M Thorn (18) J Meulan (18) 112. Indiv: P Krymitzakis (20) 44.

   KINGSTON HEATH: Par A: R Boxtel (11) 4 up cb. B: P Fox (27) 8 up.

   KORUMBURRA: Women Stroke div 1/Medal: H Grift (20) 69. Div 2: M Harper (32) 74.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Fraser (10) 38. B: G Ward (14) 39. C: R Stockdale (18) 42.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: M Topp (25) 73. B: S Soaves (35) 72.

   KYNETON: Par: M Sciberras (8) 3 up.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford div 1: M Rowe (20) 37. Div 2: J Dowie (43) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Heckelton (10) 37. B: T Gay (17) 42. C: D Gorrie (24) 38. W: S Diserio (30) 39.

   LANG LANG: Par: R May (21) 1 up.

   LATROBE: Stableford A: I Toall (9) 40. B: J Kim (17) 41. C: R Van Woerkom (36) 41.

   LEONGATHA: Women Stableford A: A Gibson (25) 38. B: C Baker (45) 34 cb.

   MAFFRA: Stableford A: G Hatwell (10) 43. B: L Clohesy (23) 43.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Bailey (19) 37.

   MARYBOROUGH: Women 4B: D Jennings (17) L Pratt (36) 44.

   MELTON VALLEY: Medal A: S Aquilina (8) 67. B: R Michael (24) 70.

   METROPOLITAN: Stableford: R Davis (11) 34 cb.

   MILDURA: Stableford A: P Miacke (6) 43. B: K Williams (16) 38.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: M Dodd (19) 39. Div 2: B Pye (25) 40.

   MORACK: Snr Chapman foursome: C Borg J Roberts (25-1/2) 58-1/2.

   MORNINGTON: Stableford A: G Savage (7) 40. B: D Mitchell (18) 38. C: R Stekelenburg (23) 41.

   MT MACEDON: Par: R Devereux (18) 1 up.

   MT MARTHA: Bisque Par: I Ereaut (29) 13 up.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: J Simmonds (21) 36. B: L Tippett (45) 39.

   MYRTLEFORD: Stableford: J Costello (20) 40.

   NORTHERN: Par A: G Fagan (9) 6 up. B: P Greves (16) 5 up. C: M Silvio (22) 5 up. D: G McCormack (26) 4 up.

   NUMURKAH: Women Stableford: L Ashton (25) 37.

   ORBOST: Stableford: T Munday (18) 45.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: R Robertson (11) 44. B: C Finlay (16) 44. C: D Hopkins (19) 42. D: K Ramsay (22) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stroke Kingswood A/Medal: P Campbell (11) 69. B: B McKenzie (26) 70. Par: M Ellis (12) 1 up cb. Stableford Peninsula North: J McCracken (21) 40.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: W Hopkins (26) 4 up.

   PORT FAIRY: Stableford: S Scanlon (24) 43.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: J Francis (20) 38. B: T Jeffrey (29) 39. C: S Hood (44) 41.

   PORTLAND: Women Stroke A: J Treloar (12) 70. B: P Taylor (24) 68.

   PORTSEA: Women Par: L Day (31) 3 up.

   QUEENSCLIFF: Stableford: D Smith (Ocean Grove 8) 42 cb. W: M Pinwill (39) 38.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: M Russell (14) 36.

   RINGWOOD: Ambrose: G Richards A Swanson P Wijenayake D McArdle (11-5/8) 50-3/8.

   ROSANNA: Women Stableford: I Mooney (23) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: C Berryman (10) 39 cb. B: G Smedley (16) 41. C: H Bourke (19) 38 cb. West: G Murden (25) 45.

   ROSEBUD PARK: Women Medal: A Sadler (35) 71. Scr: S Barlow 98.

   ROSSDALE: Women Stableford A: L Chapman (17) 35. B: M Robertson (24) 36. C: J Coleman (39) 33.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: J Lee (7) 33 cb.

   SALE: Stableford A: I Doggett (13) 39. B: K Maxfield (22) 41.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: J Cooper (plus 3) 39 cb. B: S Robson (11) 38. C: M Purnell (20) 38.

   SEYMOUR: Stableford: R Oldman (16) 40 cb. Veteran 9-hole: D Byrne (29) 19. Women Par: M Rickman (14) 3 up.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: M Faram (20) 36. B: A Baensch (34) 39.

   SOUTHERN: Stableford div 1: T Fray (12) 42. Div 2: D Blinco (19) 43. Div 3: I Le Page (23) 40. Hole-in-one: T Fray at 16th.

   SPRING VALLEY: Stableford A/Medal: R Kasputtis (18) 41 cb. B: R Phillips (28) 39. PM A: M Sosbey (7) 38. B: D Kramme (17) 40.

   STAWELL: Women Stableford div 1: J MacPherson (15) 36. Div 2: S Hendy (39) 39.

   STRATHALLAN: Stableford: W Green (30) 44.

   SUNSHINE: Women Par: S Kuypers (21) 5 up.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: J Quay (10) 41. B: M Hnatojko (14) 41. C: F Carstens (25) 43. St John A: M Keeble (8) 42. B: G French (13) 38. C: J Duncan (27) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: M Forte (13) 40. Ocean: G Elkington (20) 41. Old: M Beck (22) 36. Women Long Island: M Stevens (11) 37.

   TIRHATUAN: Women Stableford: E Feeney (39) 40. Trophy: D Sidbottom (28) 37.

   TOCUMWAL: Stableford A: E Scharkow (9) 40. B: P Hansen (14) 41. C: J Sacco (20) 40. D: R Kelly (29) 36.

   TORQUAY: 4B: B Cooper (19) T Cosgrave (20) 50. Resort: L Grayling (36) D Jennings (17) 49.

   WANGARATTA: Stableford: K Fox (26) 42.

   WARBURTON: Stableford: J Pote (26) 41.

   WARRNAMBOOL: Women Stableford A: D Martin (20) 42. B: E Wright (39) 42.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: R Humphreys (23) 40. B: L Grant (32) 36.

   WHITTLESEA: Par A: T Kufner (7) 5 up. B: E Chappell (15) 4 up. C: A Kidston (22) 5 up.

   WODONGA: Stableford: I Shirley (9) 41.

   WOODLANDS: Women Par: L Merrick (17) 3 up.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: A Leigh (14) 36. B: D Simmons (28) 41.

   YARRAWONGA MULWALA: Women 4B: J Tinney (25) C Small (37) 47.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: N Windley (16) 39. B: G Wilson (21) 37. White: K Wulf (18) 37. 

14 December 2017
Steffi Vogel and Jasper Stubbs have taken the lead in the Murray River Junior Masters after the second round at Tocumwal Golf Club Read more
14 December 2017
On the final episode (30) of the year, we asked each of our regular hosts to provide us with their favourite moment from the show this year. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria