Victorian club golf results - Wednesday

   AMSTEL: Women Par Ranfurlie A: M Cochrane (20) sq cb. B: H Sims (23) 3 down cb.

   APOLLO BAY: Stableford: B Hansen (21) 38. W: M McIntyre (27) 39.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: J Cox (23) 38. B: C Gasior (26) 40.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: L Chapman (15) 41 cb.

   BALLARAT: Women Irish Team: M Burns (17) M McDonald (41) V Farley-Mercer (37) 88.

   BARHAM: Women Stableford A: P Taylor (22) 39. B: F Hare (37) 35.

   BARWON HEADS: Stableford A: P Dodgshun (9) 41. B: D Starkey (17) 40.

   BENALLA: Stableford A: B Firth (15) 40. B: R Day (24) 40.

   BENDIGO: Stableford A: D Lobb (11) 43. B: D Conley (15) 39 cb. C: J Gregory (25) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women Ambrose: C Ronalds C Hunter S Wise (16-1/6) 61-5/6.

   BOX HILL: Women Stableford A: J Ethridge (20) 36 cb. B: M Barron (31) 39. C: B Gosden (42) 37.

   CAMPERDOWN: Women Stableford: V Fitzgerald (20) 44.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Par: S Buzzard (20) sq.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Ambrose: M Lardner C Hursfeld (7) 70.

   CHELTENHAM: Women Stableford: G Hamilton (29) 42.

   CHURCHILL PARK: Women Par A: B Williamson (25) 4 up. B: E Kerley (27) 5 up. C: M Gambetta (32) 1 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: M Williams (23) 34 cb. B: S Fifer (27) 41. C: N McBride (44) 36.

   COHUNA: Women Stableford: J Johnson (23) 31 cb.

   COMMONWEALTH: Women Team: M Tatterson (37) A Shien (26) D Fotheringham (12) B Hunter (34) 83.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stroke: B Richardson (22) 81. Women: A: K Rup (2) 75. B: L Sleep (39) 81 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Rahman (9) 39. B: I Colthart (19) 37. C: N Picker (24) 40.

   DENILIQUIN: Stableford A: K Maher (18) 41. B: I Lance (23) 38.

   EASTERN: Par A: E Goodsir (14) 8 up. B: J Trebilcock (28) 8 up cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: T Edwards (19) 40. C-D: J Morton (23) 43 cb.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (3) 43. B: T Pope (20) 44. C: S Misra (24) 42 cb.

   EUROA: Stableford: G Carnegie (23) 39.

   FINLEY: Stableford: W Smith (21) 38.

   GARDINERS RUN: Par A: D Watson (12) 4 up. B: G Keets (20) 6 up.

   GISBORNE: Women Par A: M Ivory (16) 1 down. B: L Wells (22) 3 up. C: P Gilchrist (31) sq.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford A: J Bravo (22) 41. B-C: L Chaffey (41) 35.

   GOONAWARRA: Stableford: A: B Brunf (11) 42. B: M Jose (16) 39. C: P Denny (19) 46.

   GREEN ACRES: Stableford A: I McInally (10) 40 cb. B: B Tien (20) 41. C: P Carney (26) 42 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (19) 41.

   HEIDELBERG: Stableford A: G Hines (10) 44. B: D Ng (14) 46 cb. C: J Andrew (32) 50.

   HORSHAM: Stroke A: P Holmes (9) 70. B: R Walker (15) 66. C: B Whiley (22) 66.

   HUNTINGDALE: Par: C Smith (21) 6 up. Gold: G Yeomans (36) 5 up. W: M Smith (14) 1 down.

   KEW: Stableford A: B Watty (13) 38. B: J Huitfeldt (18) 41. C: B Mason (24) 43.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: L McPherson (12) 41. B: M Lynch (19) 45. C: A Tull (26) 46.

   KILMORE: Par: G Marshall (21) 5 up. W: J Maywood (26) 2 up.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: S Tucker (10) 44. B: B Farrelly (18) 44.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: J Brannaghan (24) 39. B: B Thomson (30) 42.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: J Gentle (6) 51. B: M Jenkins (17) 51. C: M Close (19) 51.

   KYNETON: Ambrose: B Keane D Goodwin (7-1/4) 63-3/4.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: T Martin (13) 38. W: N McKenna (28) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Hickleton (9) 34. B: C Walker (17) 41. C: N Fogarty (23) 40. W: K Corcoran (30) 34.

   LANG LANG: Women Stableford: G Noell (36) 38 cb.

   LATROBE: Stableford A: B Coffey (12) 39. B: R Holroyd (16) 41. C: J Hoey (35) 46.

   LEONGATHA: Women Stableford A: K Hogan (22) 35 cb. B: C Baker (44) 36.

   LONSDALE: Stableford div 1: D Puiatti (16) 39. Div 2: M Birch (21) 44. Div 3: J Morgan (29) 39. Holes-in-one: A Watson at 2nd, M Pitcher at 10th.

   MAFFRA: Stableford: C Coleman (14) 39 cb.

   MARYBOROUGH: Women Par: A Strain (16) 2 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (36) 36.

   MELTON VALLEY: Stableford A: A Dykstra (11) 40. B: B Trethowan (21) 41 cb.

   MILDURA: Stableford A: B Myers (7) 40. B: W Brice (17) 44.

   MOE: 12-hole Stableford A: J Woznica (16) 26. B: P Majak (32) 29.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: S Millett (8) 21. Div 2: M Williams (25) 19.

   MORACK: Snr Stroke A: B Battersby (24) 64. B: M Gray (28) 65. C/Medal: R Eastwood (33) 63.

   MORNINGTON: Stableford A: N Burriss (12) 41. B: B Cheasley (18) 43. C: M Scarpella (19) 43.

   MT MACEDON: Stableford: D Doyle (21) 39.

   MT MARTHA: Stableford: R Heffernan (29) 46 cb.

   MURRAY DOWNS: Women Par A: M Moore (18) 3 down. B: N Downes (26) 2 down. C: L Johnson (28) 1 down.

   NORTHERN: Stroke A: B Browne (8) 39. B: J Fitzgerald (16) 43. C: Z Wood (23) 43. D: C Smith (27) 42.

   OAKLEIGH: Women Stableford: A Hawkins (28) 42. Veteran 9-hole: J Willcox (39) 14.

   PAKENHAM: Stableford A: T McDermott (22) 41. B: C Clark (33) 39.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: J Clifford (10) 46. B: J Paterson (14) 40. C: R White (17) 42. D: J Bentley (22) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: D Osborne (12) 42. B: J Barchan (23) 40. C: H Harper (26) 38 cb. Peninsula North: B Grieve (36) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women Stableford: P Watt (35) 39.

   PORT FAIRY: Stableford: J Giblin (23) 43 cb.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: S Hazell (17) 39. B: M Mooney (22) 42. C: S Hood (42) 44.

   PORTLAND: 4B: M Tober (18) C Williamson (35) 9 up.

   QUEENSCLIFF: Stableford: R Rowe (22) 42. W: M Pinwill (39) 34.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: P Hirvonen (27) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: T Troise (12) 41. B: P Unkles (24) 40. W: J Anderson (26) 33.

   RINGWOOD: Stableford A: B Tong (13) 41. B: D Pinfold (17) 38. C/Trophy: B Dempsey (24) 42.

   RIVERSDALE: Women Stroke A: E Adams (10) 73 cb. B/Medal: J Her (25) 68. C: M Lester (30) 72. Stableford: P Thomson (34) 36.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: K Smith (26) 39. B: D Smith (41) 44.

   ROSANNA: Women Canadian Foursome: H Wood H Hillard (39) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: B Paulin (17) 41 cb. B: J King (26) 41. East: G Lee (12) 43.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: G Bawden (37) 39.

   ROSSDALE: Women Par A: S Rowston (18) 9 up. B: M King (26) 6 up. C: J Coleman (33) 5 up.

   SALE: Par: I Freeman (14) 5 up.

   SANCTUARY LAKES: Stroke: A Hussey (22) 69.

   SOUTHERN: Stableford div 1: M Hempl (13) 42 cb. Div 2: S Allen (20) 41. Div 3: N Seedsman (29) 41.

   SPRING VALLEY: Par A: L Littman (13) 4 up. B: D Phelan (21) 6 up. PM A: G Cooper (8) 8 up. B: G Cain (19) 2 up cb.

   STAWELL: Stroke: J Kuypers (19) 70. B/Medal: T Dignan (29) 68.

   STRATHALLAN: Stableford: J Keating (35) 43.

   SUNSHINE: Women Stableford: A Hing (9) 35 cb.

   THE DUNES: Par div 1: G Williams (4) 1 up. Div 2: M Higginbottom (26) 3 up. Stableford The Cups: L Leudar (17) 42.

   THE HERITAGE: Stroke St John A: P Ashfield (9) 72 cb. B: J Guccione (15) 73 cb. C: A Heintz (19) 70. Par Henley: B Di Virgilio (26) 2 up.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: C Craigie (27) 39. Old: A Davis (1) 40. Moonah: J Teo (13) 39. Long Island: R Power (25) 45.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Furnari (8) 39. B: A Wilson (22) 37. W: K Bell (5) 36.

   TIRHATUAN: Women Stableford A: H Jeffery (22) 39. B: K Graham (36) 37.

   TOCUMWAL: Stableford A: C McNamara (7) 40. B: B Wilson (17) 38. C: C O'Connell (20) 39.

   TORQUAY: Stableford A: K Nunn (12) 40. B: M Hooiveld (26) 40. Resort: I Colwell (22) 41.

   WARBURTON: Par: N Leckenby (19) 4 up.

   WARRAGUL: Women Stableford A: S Heenan (20) 39. B: H Steenholdt (27) 37. C: W Henshall (37) 38.

   WARRNAMBOOL: Women Stableford A: M Venn (12) 41. B: C Ball (34) 42.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: E Oh (20) 72. B: Y Collinder (26) 73.

   WHITTLESEA: Stableford A: G Lloyd (11) 41 cb. B: A Foord (17) 41. C: J Lewin (31) 45.

   WODONGA: Stableford: T Triglone (12) 42.

   WOODLANDS: Women Stableford: K Lacey (37) 42.

   WOORAYL: Women 9-hole Ambrose: P Lancaster J Fennell F Maynard (13-1/6) 24-5/6.

   YARRA VALLEY: Women Stableford A: C Szekfy (23) 21. B: M Johnson (38) 18.

   YARRA YARRA: Women Par A: N Kino (18) 1 up cb. B: D Simmons (28) 1 up. C: C Laird (44) sq.

   YERING MEADOWS: Par Valley A: S Dean (13) 4 up. B: G Wilson (20) 6 up. White: B Liddell (28) 1 up. 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 8 BONUS ROUND

Wolfpack 1 (+1)

Porridge 0 (+10)

Nolan's Wingmen 0 (+3)

Snipers Den 1 (+12) 

GenYGolf 1 (+1) 

Fabio's Revenge 2 (+2) 

Mixers 0 (even) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 2

BGC 1 (-4) lost to Badger Creek 2 (-17)

Eastwood Boozers 2 (+1) defeated The Club Hotel 1 (+2) 

RGC 2 (-7) defeated Pots & Punting 1 (-2)

Darth Faders 0 (-4) lost to Kayser 3 (-10) 

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
13 December 2017
The Men's & Women's Victorian Amateur finals are now underway at Commonwealth GC. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria