Victorian club golf results - Wednesday

ALEXANDRA: Women Par div 1: B Dodge (23) 5 up. Div 2: A Gunton (32) 2 up.

   ANGLESEA: Stableford A: C Robbins (10) 44. B: G Waller (19) 40 cb. C: P Wanless (26) 41. Snr: A Sutherland (27) 47.

   APOLLO BAY: Stableford A: R Stone (15) 43. B: D Hand (23) 40.

   BENDIGO: Stableford A: I Rogers (11) 40 cb. B: B Pagram (15) 43. C: B Little (20) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women Stroke A: M Robinson (27) 68. B: H Leferink (38) 71.

   BOX HILL: Women Stroke: S Burns (12) 71. B: A Kerr (30) 67. C/Medal: B Best (33) 66.

   BRIGHTON: Women Stroke A: R Baernreuther (23) 72. B/Medal: J Smallman (29) 65. C: C Krause (37) 70.

   BROADFORD: Stableford A: G Hanson (11) 41. B: L Cusack (29) 42.

   BUNDOORA PARK: Women American Foursome: D Ryan M Schulze (19-1/2) 76-1/2.

   CAMBERWELL: Women Stableford A: M Mornement (24) 34. B: P Ryan (42) 37.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: M Finlay (19) 46. B: R Couch (29) 41.

   CHELTENHAM: Women Stroke: M Waters (31) 69.

   CHURCHILL PARK: Women Stroke A: E Moore (20) 75. B/Medal: J Bramich (27) 72. C: M Gambetta (32) 73.

   COHUNA: Women Stroke A/Medal: R Dunne (17) 74. B: V Farrant (22) 75. C: W Woods (29) 89 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: J Kelleher (10) 41. B: T Egan (22) 41.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: A Czarnecki (11) 35 cb. B: S Waldren (25) 39. C: M Yoshida (30) 37 cb.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stroke: P Richardson (27) 68. Women A: K Rup (20) 78. B/Medal: L Sleep (39) 69.

   DEVILBEND: Stableford A: T Bolden (15) 40 cb. B: B Symons (30) 42. Overall: D Dennehy (17) 43.

   EAST BENTLEIGH WYCA: Medal: L Briggs (25) 60.

   EAST MALVERN: Stableford: R Kelly (18) 42.

   EASTERN: Stableford A: J Parish (1) 39 cb. B: G Whyte (14) 40. C: S O'Brien (22) 40.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: B Millar (18) 46. C-D: J Coats (24) 45.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (2) 39. B: T Skerry (15) 43. C: M Lewino (33) 45.

   FINLEY: Medley Stableford: I Daniel (29) 34 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women Stroke: M Scott (28) 64. Snr 9-hole Stableford: B Randall (45) 19.

   GOONAWARRA: Stableford A: C Thill (7) 40. B: A Gray (15) 45. C: D Hauke (19) 43.

   GREEN ACRES: Par A: D McKenzie (14) 5 up. B: R Leslie (21) 7 up. C: E Whelan (32) 4 up.

   GROWLING FROG: Stableford: K Barbuto (12) 41.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Meikle (8) 45. B: B Meaklim (16) 41 cb. C: F Moretti (20) 44 cb.

   KEW: Stableford A: P Gebert (9) 38 cb. B: A Targett (16) 41 cb. C: K Ting (35) 44. Hole-in-one: P Gebert at 18th.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: B Williams (11) 43. B: G Byrne (19) 43. C: G Booth (36) 42.

   KILMORE: Stableford A: K Frost (13) 43. B: B Johnson (19) 41. Women A: S Wicking (13) 39. B: D Knight (28) 38.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: M Lettas (14) 43. B: B Dyson (20) 41. Holes-in-one: A Williams at 10th, J King at 15th. W: A Travers (26) 36.

   KYNETON: Stableford: C O'Sullivan (14) 40.

   LAKES VIEW: 9-hole Stroke: J Vandervelden (16) 24.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Hickleton (9) 37. B: D Read (17) 41. C: B Pearson (29) 45. W: M Flanagan (29) 37.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: B May (21) 34. Div 2: P Sweeney (22) 39. Div 3: G Nowell (35) 35. Presidents 336 bt Captains 316.

   LATROBE: Stableford A: V Gauci (11) 41. B: G Cridland (14) 40 cb. C: K Smith (19) 42.

   LEONGATHA: Women Stableford A: M Maher (24) 36. B: G Chapman (29) 35. C: B Miller (40) 34.

   LONSDALE: Stableford div 1: P Heseltine (16) 42. Div 2: P Martin (20) 50. Div 3: P Moran (29) 40.

   MALLACOOTA: Women Stableford: N Long (36) 44.

   MALVERN PARK: Women Medal: M Pawsey (31) 69 J Williams (39) 69 to play off. Scr: J Stone 84. Snr 9-hole Stableford: J Booth (43) 22.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: J Wild (36) 34.

   MILDURA: Stableford A: T Germane (4) 40. B: M Aley (17) 43.

   MORNINGTON: 2B Agg: P Bendle (15) D Trend (14) 78.

   MT MACEDON: Ambrose: P Sinclair R Beatson (4-3/4) 59-1/4.

   MT MARTHA: Par: P Jones (17) 9 up. Hole-in-one: P Jones at 3rd.

   MURRAY DOWNS: Women Par A: M Davis (8) 2 up. B: B Smith (25) 3 down. C: J McLean (32) sq.

   NEWRY: Women Stableford: L Higgins (24) 38.

   NORTHERN: Stableford A: D Matthews (11) 39. B: JP Italia (15) 43. C: R Kneale (24) 42. D: D Bult (29) 40. Hole-in-one: T Piano at 13A.

   OAKLEIGH: Women Par: A Hawkins (28) 8 up. Veteran 9-hole: J Willcox (39) 2 down.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: S Sindrey (9) 39. B: M Mutch (13) 42. C: O Dickinson (17) 42. D: R Robinson (24) 43.

   PENINSUILA KINGSWOOD: Par Kingswood A: M Wilson (11) 4 up. B/Medal: G Wright (18) 6 up. C: R Brewer (26) 4 up. Stableford Peninsula North A: B Gardiner (3) 41. B: G Moran (22) 43. C: M James (28) 44.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: W Hamilton (27) 3 up.

   PORTSEA: Women Par: K Doodson (32) 4 up.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: D Jorgensen (43) 36.

   RINGWOOD: Stableford A: G Cawthray (8) 43. B: A Kingma (20) 44. C: F Pickering (22) 41.

   RIVERSDALE: Women Team: S Taylor (22) J Fraser (26) G Biggs (25) L Coutie (21) 142.

   ROSEBUD PARK: Women Par: A Sadler (33) 2 up.

   ROSSDALE: Women 4B: K Schmidt (15) C Disher (30) 45.

   SAFETY BEACH: Stableford: T Decorrado (11) 43.

   SANCTUARY LAKES: Medley Stableford A: D Silverman (29) 41 cb. B: R Clowes (11) 41 cb. C: M Smith (4) 40 cb.

   SEYMOUR: Stableford: G Wright (12) 40. W: D Lennon (23) 35. Veteran 9-hole: D Byrne (28) 24.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: A Pegg (22) 41. B: L Cogger (29) 41.

   SORRENTO: Stableford A: T Reidy (18) 41 cb. B: F Best (22) 40 cb.

   SOUTHERN: Stableford div 1: A Holt (14) 44. Div 2: R Lumsden (16) 43. Div 3: K Jorgensen (24) 40 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: C Lourie (7) 39. B: S Child (27) 38. PM A/Tankard: H Patel (16) 40. B: G Cain (18) 36.

   STRATHALLAN: Stroke: K Sing (21) 59.

   SUNSHINE: Women Stableford: S Attard (25) 35.

   THE DUNES: Stableford div 1: S Loricco (3) 36. Div 2: L Benton (19) 39. White: B Treloar (16) 41. The Cups: 4B: R Wilkinson (22) G Pledge (28) 51.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: F Chen (8) 41. B: D Lim (15) 42. C: D Morton (19) 42. St John A: S Braunthal (10) 40. B: R Wood (18) 34. C: A Reynolds (24) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: G Elkington (19) 40. Moonah: J Lacey (25) 40. Old: S Corben (6) 39. Long Island: B Overs (11) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: J McCoy (7) 44. B: D Yelland (23) 46.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Arnott (9) 36 cb. B: D Manderson (11) 39. C: P Poteralski (20) 39. Women A: D Hunter (22) 38. B: D Richards (37) 36.

   TIRHATUAN: Women Stableford A: L Vanderpas (25) 38. B: E Feeney (36) 37.

   TORQUAY: Par A: G Taylor (11) 3 up. B: C Dunne (13) 7 up. C: S Robinson (17) 4 up. D: L Ricci (26) 7 up. Resort: R Ball (19) 4 up.

   VICTORIA: Women Stableford: A Edwards (33) 39.

   WARBURTON: Par: R Hanson (11) 7 up.

   WAVERLEY: Stroke A: V Mali (13) 69. B: L Kemp (27) 65. C: D Wall (42) 71.

   WERRIBEE PARK: Women Foursome: L Boyd F Crooks (21) 33.

   WHITTLESEA: Par A: G Lloyd (11) 7 up. B: P Love (19) 8 up. C: A Sabell (31) 5 up. Women Stroke: W Boardman (24) 73.

   WODONGA: Stableford: G Bohun (11) 40.

   WONTHAGGI: Women Stroke A: A Tschiderer (16) 74. B: P Russell (24) 73. C/Medal: C Bolding (34) 69.

   WOODLANDS: Women Par A: J Ashman (19) 5 up. B: C Wenn (30) 4 up.

   WOORAYL: Women Stableford A: C Perrett (21) 40. B: D O'Connor (32) 40.

   YARRA VALLEY: Women Stableford A: B Bartholomew (26) 39. B: K Niddrie (34) 39.

   YARRA YARRA: Women Stroke A/Medal: L Nayna (6) 70. B: M Deane (24) 72. C: C Laird (43) 71. Stableford: L Natilli (37) 31.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley A: K Brown (14) 44. B: D Walkenhorst (20) 41. White: G Raatray (31) 43.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round Round 10

Nolan's Wingmen 0 (even) lost to The Mixers 3 (even) 

GenYGolf 3 (-9) defeated Porridge 0 (+4) 

Snipers Den 0.5 (+9) lost to Wolfpack 2.5 (+5) 

Bonus Round: Fabio's Revenge 0 (+5) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 4

Pots & Punting 2 (+5) defeated Holloways Hacks 1 (+18)

Kayser 3 (even) defeated Bakerlec 0 (even) 

Darth Faders 2 (-11) defeated Club Hotel 1 (+4) 

BGC 0 (+4) lost to RGC 3 (-9)

Badger Creek 2 (-9) defeated Eastwood Boozers (even) 

14 December 2017
Steffi Vogel and Jasper Stubbs have taken the lead in the Murray River Junior Masters after the second round at Tocumwal Golf Club Read more
14 December 2017
On the final episode (30) of the year, we asked each of our regular hosts to provide us with their favourite moment from the show this year. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria