Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Canadian foursome: J Fitzroy D Cann (25-1/2) 58-1/2.

   ANGLESEA: Stableford A: M Gagley (9) 39. B: J Toyne (21) 41 cb. C: D Coburn (23) 41. Snr: A Parton (32) 40.

   APOLLO BAY: Stroke A: R Stone (14) 60. B: B McKenzie (20) 62.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: K Waller (26) 41 cb.

   BAIRNSDALE: Women Stroke: F Mantell (21) 67.

   BARHAM: Women Stableford: P Taylor (22) 34.

   BENALLA: Stableford A: L Piscioneri (11) 39. B: T Woolcock (19) 39. C: B Watt (27) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women Stroke: S Atchison (20) 70.

   BOX HILL: Women 4B: J Bydder (26) J Baumgartner (12) 48.

   BRIGHT: Women Stroke: L Anderson (44) 68.

   BRIGHTON: Women Stroke A: C Young (23) 69. B: M Gaynor (30) 65. Snr 9-hole Stableford: L Tritton (33) 22.

   BROADFORD: Stableford A: L Beeson (14) 43. B: R McDonald Jnr (23) 40.

   CAMBERWELL: Women 9-hole Stableford div 1: M Trewin (18) 18. Div 2: J Curry (38) 22.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: S Pollock (18) 41. B: P Beasley (30) 37.

   CARRINGTON PARK: Women 4B: N Mitchell (14) L Hamilton (40) 50.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: S Powell (10) 73. B: T Heard (21) 68. C: L de Fegely (34) 69.

   CHELTENHAM: Women Stroke: J Casey (28) 72.

   CLIFTON SPRINGS: Women Invit 4B: M Brooks (22) H Beales (38) 42. MM: B Johns (37) J Watson (43) 48.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A: J Curran (11) 74. B/Medal: B Hind (31) 73.

   COHUNA: Women Stroke A: H Harley (5) 77 cb. B: G Hare (22) 80 cb. C: B Wood (36) 84. Medal: J Simmonds (12) 77.

   COLAC: Stroke/Veteran: R Scandolera (26) 65.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: L Riches (10) 44. B: K Spinelli (23) 42.

   COMMONWEALTH: Women Ambrose: M Tatterson D McCall A Shein F Vizard (11-3/4) 61-1/4.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stableford A: L Kowalski (27) 38. B: L Lierse (31) 36 cb. C: D Collins (41) 37 cb. Hole-in-one: M Svikulis at 18th.

   CRANBOURNE: Stableford A: L Scerri (6) 39. B: G Meyers (15) 42. C: E Nestadt (22) 41.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Poka (3) 38. B: R Fitzmayrice (20) 38.

   DEVILBEND: Stableford A: M Sharratt (6) 41. B: M Wallis (28) 41. Overall: D Ayton (10) 45. Hole-in-one: J Rosenbrock at 13th.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Medal: J Chapman (25) 68.

   EAST MALVERN: Stableford: P Motyer (16) 42 cb.

   EASTERN: Par A: N Croft (10) 7 up. B: N Brooke (20) 6 up.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: S Kort (17) 41. C-D: K Wild (29) 43 cb.

   EASTWOOD: Stableford A: C Blythman (5) 40 cb. B: P Quin (16) 42. C: W McDonald (27) 45.

   FINLEY: Stableford: R Makkinga (24) 40. W: M Doyle (25) 33.

   GARDINERS RUN: Stableford: K Wacey (20) 39. Hole-in-one: J Lowe at 7th.

   GISBORNE: Women Stroke A: D Dunn (16) 70. B: J Day (24) 68. C: P Campbell (33) 75.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: A Tanner (22) 74 cb. B-C: D Williams (31) 72.

   GOONAWARRA: Stroke A: J Anderson (17) 64. B: G Astill (20) 65.

   GREEN ACRES: Stableford A: G Ooi (13) 39. B: D Hutchinson (21) 39. C: B West (28) 40.

   GROWLING FROG: Stableford: M Westcott (14) 39.

   HAMILTON: Women Par A: A Archer (10) 1 up. B: M Lyon (25) 1 up cb. C: L Kennedy (38) 4 up.

   HEATHCOTE: Women Stableford B: L Fouracre (28) 37. C-D: D Hall (36) 31.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Beauchamp (8) 43. B: S Aylen (15) 42. C: W Russell (19) 41 cb.

   HIDDEN VALLEY: Par: M Quinn (19) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Women Stroke A/Medal: H Long (15) 68. B: L Fanning (25) 76.

   HOWLONG: Women Stroke A: N Wells (16) 75. B/Medal: MJ Ursu (39) 69.

   HUNTINGDALE: Stableford: B Gibson (Southern 15) 39. Gold: J Uildriks (29) 31.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: A Bastin (2) 36. B: S Rigoni (15) 40. C: D Woodstock (20) 41.

   KEW: Stroke A: PH Wong (10) 66. B: L Matthews (18) 66. C: P Yap (21) 65. Stableford A: M Barden (11) 34. B: R Scholes (17) 41. C: J Fenner (33) 41 cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: R Weeks (9) 42. B: C McCormack (19) 42. C: D Campbell (29) 42. Trophy: E Ferraro (14) 82 cb.

   KILMORE: Stableford: D Hillberg (24) 45. Women Stroke A/Medal: R Holland (20) 67. B: P Wanneck (25) 68.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: R McLean (16) 39. B: A Wilson (24) 38. W: R Williams (20) 37.

   KORUMBURRA: Women Par div 1: C Harding (23) 8 up. Div 2: C George (31) 4 up.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: D Kuiper (11) 52. B: E Simpson (16) 54. C: R Reid (23) 48.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women 9-hole Stableford A: N Saunders (20) 16. B: A Hawking (27) 19. C: M Cooke (34) 14.

   KYNETON: Ambrose: S Darcy D McElvy R Macdonald (9-5/6) 58-1/6.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: K Fearnley (21) 39. Snr 9-hole: M Morris (27) 19.

   LAKES VIEW: 9-hole Stroke: L Rodgers (9) 26.

   LAKESIDE at Sandringham: Stableford A: J Olszewski (12) 40. B: D Read (18) 41. C: B Pearson (28) 41. W: M Flanagan (29) 39.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: R May (20) 40. Div 2: C Lynch (30) 35.

   LATROBE: Par A: P Cannon (12) 8 up. B: A Vujovich (18) 9 up. C: P Burrowes (27) 7 up.

   LEONGATHA: Women Stableford A: T Owen (18) 38. B: A Strong (33) 39. C: L Bassett (40) 29.

   LONSDALE: 4B: A Larsen (15) W Anderson (21) 49.

   MAFFRA: Stableford A: T McConnell (14) 43. B: N Gutteridge (24) 39 cb.

   MALVERN PARK: Women Foursome: F Evans S Crook (32) 67. Scr: J Robertson S Byrne 93.

   MANSFIELD: Women Stableford: F Nolan (22) 38.

   MARYBOROUGH: Women 4B Stroke: L Pratt (35) L Davey (34) 67.

   MELTON VALLEY: Stableford A: R Perry (11) 42. B: D Pinder (19) 42.

   METROPOLITAN: Stableford: A Brest (23) 44.

   MOE: Women Stableford: K Middlemiss (14) 40 cb. B: J Blandford (32) 42.

   MOOROOPNA: Women 9-hole Stableford div 1: G Leach (23) 18. Div 2: K Faulkner (27) 18.

   MORNINGTON: Stableford A: A Poh (10) 43. B: D Mitchell (17) 42. C: R Preston (21) 42 cb.

   MORWELL: Stableford: D Aust (20) 39. Women div 1: J Thorburn (21) 41. Div 2: L French (33) 44.

   MT MACEDON: Stroke: G Liddy (18) 65.

   MURRAY DOWNS: Women Stroke A/Medal: C Parkinson (11) 71. B: V Allen (33) 77.

   MYRTLEFORD: Stableford: A Phillips (12) 38.

   NORTHERN: Stableford A: P Lane (8) 41 cb. B: T Tuttle (16) 42. C: J Gulifa (22) 42 cb. D: R Nankervis (26) 40. Hole-in-one: C Howitt at 13a.

   NUMURKAH: Women Stableford: B McIntosh (35) 16.

   ORBOST: Stableford: A Savory (29) 37.

   PAKENHAM: Stableford A: P Pfifer (3) 40. B: P Mackey (22) 40. C: T Reid (26) 43. Hole-in-one: R Withington at 14th.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: I Ashton (11) 39. B: B Harvey (12) 44. C: P Prakotasung (19) 43. D: G Carroll (36) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: J Fregon (14) 3 up. B: A Chauhan (22) 8 up. C: B Hardingham (32) 6 up. Stableford Peninsula North A: G Ryan (12) 43. B: R Peck (19) 40. C: G Knights (35) 43.

   PHILLIP ISLAND: Women Foursome c'ship f: L Meadowcroft J Diss 88. Hcp: D Ray N Crothers (14) 74.

   PORTLAND: Women Stableford A: K Holmes (15) 43. B: M Menzel (29) 37. C: G Davis (43) 39.

   RAAF WILLIAMS: Mxd Stableford: A Fyffe (16) 42.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: J Kirkman (17) 75. Div 2: C Kelly (28) 72. Div 3: S Jenkinson (37) 73.

   RINGWOOD: Stroke A: G Frost (14) 61. B: J Saynor (20) 65.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke A/Medal: J Hoffman (30) 69 cb. B: J Caldwell (40) 71.

   ROSANNA: Women Team: L Shields (14) J Wilkinson (24) J McNamara (25) J Mantello (23) 145.

   ROSEBUD COUNTRY: 4B West: P Cass (16) G Fyson (16) 47. Par East: J Merton (17) 6 up.

   ROSEBUD PARK: Women Matchplay: C McDougall bt B Doyle 5-3.

   ROSSDALE: Women Par A: K Schmidt (15) 3 up. B: A Stannard (31) 1 up. C: K Rahilly (43) 1 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par East A: G Israel (18) 1 up. B: L Swinburne (28) 1 up cb. West A: S Clifford (21) 1 up cb. B: A McFarling (38) 1 up cb.

   SALE: Stableford: K Neilson (25) 42.

   SANCTUARY LAKES: Stablford A: S Jones (6) 40. B: D Krom (12) 37. C: J Hunter (22) 34.

   SEYMOUR: Stableford: S Creesswell (17) 43 cb. W: R Rickman (12) 36.

   SORRENTO: Stableford A: M Smith (13) 42. B: S McCarthy (19) 41.

   SOUTHERN: Stableford div 1: P Gould (6) 40 cb. Div 2: C Whitehead (21) 41. Div 3/Medal: J Snelling (29) 42.

   SPRING VALLEY: Stroke A: S Bamroong (8) 68. B: T Morroll (19) 69. PM A/Tankard: N Stavrakis (9) 67. B: D Phelan (20) 71.

   STAWELL: Women Stroke div 1: J Orr (12) 72. Div 2: S Hendy (38) 75.

   STRATHALLAN: Stroke: G Henderson (31) 62. Medal: R Horkings (20) 69.

   THE DUNES: American foursome: D Spiers G Terry (9-3/8) 68-5/8. Stroke The Cups: P Lee (23) 61.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: W Joseph (1) 40. B: P Rigbye (13) 37 cb. C: C Peterson (23) 33. Par Henley: G Van Der Venne (9) 8 up. B: M Broadhouse (11) 9 up. C: L Boyes (18) 8 up.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: F Muto (7) 40 cb. Ocean: T Garrood (19) 40. Hole-in-one: B Chung at 14th. Long Island: J Barton (21) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Par A: B Mitris (10) 3 up. B: D Griffiths (20) 6 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stroke A: R Stuchbury (9) 68. B: M McKeon (11) 68. C: J Caddy (22) 66. W: C Mills (34) 69.

   TIRHATUAN: Women Stroke A: B Finighan (20) 74 cb. B: B Sage (30) 73.

   TOCUMWAL: Ambrose: G McNamara D Smith (5-3/4) 64-1/4.

   TORQUAY: Stableford A: A Clark (4) 39. B: G Clark (16) 40. C: A Rothel (21) 42. D: G Lockwood (36) 39. Resort: P Thorsen (20) 41.

   TRARALGON: Women Stableford div 1: J Castlewood (19) 37. Div 2: S Richardson (28) 36. Div 3: B Jamison (32) 35. Overall: M Wiley (16) 41.

   VICTORIA: Women Stableford: R Henderson (35) 38.

   WANGARATTA: Stableford: L Chitty (32) 39.

   WARBURTON: Par: R Logan (24) 3 up.

   WARRAGUL: Women Stroke A: S Todd (19) 72. B/Medal: M Kittelty (25) 68. C: W Henshall (36) 69.

   WARRNAMBOOL: Stableford A: C Lappin (17) 33. B: A Fitzhenry (25) 41. C: H Dixon (32) 37.

   WERRIBEE PARK: Par A: E Oh (18) 35. B: G Choi (32) 35.

   WHITTLESEA: 4B Multi: J Steenson (6) A Finlayson (15) 103. Women Stableford: E Lewis (25) 42.

   WODONGA: Stableford: J Black (22) 43.

   WOODLANDS: Women Stableford: M Paterson (23) 36.

   WOORAYL: Women Stableford A: A Grist (17) 39. B: D O'Connor (31) 37.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: C Szekfy (21) 34.

   YARRA YARRA: Women Par A: A Leigh (14) 1 up. B: D Simmons (28) 4 up cb. C: L Mather (35) 3 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Medal Murray: P Nietschke (21) 71. Stroke The Lake: J Collier (32) 75.

   YERING MEADOWS: Par Valley A: P White (11) 6 up. B: T Waterbeek (22) 6 up. White: J Brien (22) 2 up.

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 8

RGC 1 (-1) lost to Kayser 2 (-2) 

Club Hotel 0.5 (+5) lost to Badger Creek 2.5 (-3) 

Pots & Punting 0.5 (+6) lost to Eastwood Boozers 2.5 (+2) 

Darth Faders 0.5 (+6) lost to Badger Creek 2.5 (+1) 

17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
Fear can be a great motivator. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria