Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Stableford div 1: M Williamson (21) 32 cb. Div 2: D Pearson (45) 40.

   ANGLESEA: Par A: A Glide (14) 6 up. B: P Williams (19) 5 up. C: L Cini (23) 6 up. Snr: E Brenner (36) 2 down.

   APOLLO BAY: Stroke A: D Honey (18) 61. B: B McKenzie (20) 61.

   BACCHUS MARSH: Women 4B: W Gaffney (24) D Barnett (20) 5 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: L Chapman (14) 43.

   BAIRNSDALE: Women Foursome: J Wyllie M Tatnell (12-1/2) 70-1/2.

   BARHAM: Women Stableford A: J Wall (scr) 35. B: J Lyford (29) 33.

   BENALLA: Stableford A: B Firth (13) 45. B: A May (14) 39 cb. C: L Sherlock (20) 40.

   BENDIGO: Stableford A: G Viney (2) 41. B: J Mahady (15) 42. C: T Poulter (31) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stroke: H Leferink (36) 70.

   BOX HILL: Women Stableford A: S Burns (11) 37 cb. B: J O'Reilly (30) 36. C: N Smith (36) 32 cb.

   BRIGHT: Stableford: J Forbes (15) 36 cb. Women Par: A Borschmann (34) 2 up.

   BROADFORD: Stableford A: G Hogg (11) 44. B: J Ranger (20) 43.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford A: K Burke (27) 35. B: J Haberman (31) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women C'ship f: J Chandler 253. B: H Hamilton 264. C: C Shovelton 309. Veteran: H Hamilton (20) 204.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Mxd 4B: L Khoshbakht (41) J Whitlock (16) 42.

   CHELTENHAM: Women Stroke: J Boulton (22) 74.

   CHURCHILL PARK: Women Irish Team: K Pitman (23) L Huang (38) E Moore (19) Y Wong (33) 122.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: K Behan (19) 71. B: M Williams (25) 72 cb. C: G Panozzo (4) 68.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A: MA Wallace (23) 69. B: M Ellis (30) 73. C: S Hodges (45) 79.

   COHUNA: Women Stableford: R Dunne (16) 33.

   COLAC: Stableford: A Halliwell (17) 42 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: S Rohrich (9) 42. B: R Grimmond (24) 42.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: D Fotheringham (12) 37 cb. B: B Fletcher (26) 38. C: P Norden (41) 38.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stableford: P Richardson (26) 33. Women A: M Mott (30) 38. B: L Sleep (37) 32.

   CRANBOURNE: Stableford: J Page (40) 41.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Willoughby (7) 41. B: P O'Brien (23) 45.

   DEVILBEND: Stableford A: H Rice (9) 39 cb. B: I Stanton (25) 39 cb. Overall: T Miles (22) 41.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: L Briggs (22) 38. B: K Harber (35) 40.

   EAST MALVERN: Stableford: J Mitchell (7) 42.

   EASTERN: Stableford A: M Woodhams (10) 39. B: KJ See (20) 41. C: D Grehan (22) 40.

   EASTERN SWARD: Par A-B: P Hanlon (15) 2 up. C-D: M Barber (24) 7 up.

   EASTWOOD: Stroke A: F Smith (10) 65. B: R Paul (19) 68. C/Medal: E Daffi (33) 62.

   EUROA: Stableford A: B Curran (13) 43. B: C Arnold (24) 38.

   FINLEY: Stableford: R Sutton (23) 35. W: T Bell (20) 38.

   GARDINERS RUN: Stroke A: B Bower (9) 68. B: N Cooper (24) 66.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: J Rice (26) 69. B: H Nemeth (36) 74. C: J Seward (40) 70. Snr 9-hole Stableford: M Harper (32) 19.

   GREEN ACRES: Par A: T Gill (8) 4 up. B: T Barnes (19) 5 up. C: J Simpson (23) 3 up cb.

   GROWLING FROG: Stableford: D Lumb (15) 36.

   HEIDELBERG: Irish Team: P Gibbs (11) S Aylen (14) G Scholes (20) B Beauchamp (7) 129.

   HIDDEN VALLEY: Par: C Chierego (8) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women Irish Team: J Coe (17) T Lowny (36) S Curran (34) 84.

   HOWLONG: Women Par A: C O'Keefe (21) 2 up. B: B Coughlan (41) 6 up.

   HUNTINGDALE: Par: J Maple (13) 5 up.

   KEW: Stableford A: G Bekke (9) 36. B: J Chew (19) 39. C: R Blyth (31) 40 cb. PM A: S Favaloro (6) 39 cb. B: R Leigh (19) 38. C: T Wells (28) 40.

   KEYSBOROUGH: Par A: T Nikolopoulos (11) sq cb. B: J Phillips (13) 1 up. C: M Hogan (22) 4 up.

   KILMORE: Stableford: D Dennis (21) 41. W: K Gardiner (16) 41. Plate: D Hillberg 118.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: D Field (13) 41. B: P Carlisle (21) 39.

   KORUMBURRA: Women 4B: B Walker (19) C George (31) 45.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: R Curtis (13) 51. B: E Simpson (16) 53. C: R Reid (23) 54. Hole-in-one: E Simpson at 1st.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Par A: J Johnstone (19) 5 up. B: H Armstrong (24) 1 down. C: J Sutton (45) 1 up.

   LAKESIDE at Sandringham: Stableford A: D Winter (6) 43. B: C Walker (17) 45. C: D Gorrie (24) 48. W: J Lovett (21) 38 cb. Hole-in-one: C Gamvrellis at 10th.

   LANG LANG: Women Par div 1: L Andrews (21) sq. Div 2: S Purser (24) 1 down. Div 3: R Dubuisson (37) 3 down cb.

   LATROBE: Stroke A: F Pinataro (6) 64. B: P Gittings (16) 65. C: M Jowers (20) 63.

   LEONGATHA: Women Irish Team: T West (10) G Mitchell (27) B Miller (38) 73.

   LONSDALE: Stableford A: S Parkhill (6) 46. B: A Yeatman (18) 40. C: B MacPherson (26) 38 cb.

   MAFFRA: Stroke A: M Stoble (9) 72 cb. B: G Simpson (23) 71.

   MALLACOOTA: Women Stableford: M Hudson (35) 39.

   MALVERN PARK: Women Foursome C'ship: J Robertson S Byrne 179. Hcp: M Smethurst J Hocking (31) 139.

   MELTON VALLEY: Medal A: C Gardner (9) 65. B: B Trethowan (20) 67.

   METROPOLITAN: Stableford: G Berkowicz (16) 39.

   MIRBOO NORTH: Women Par: S Trail (15) 3 up.

   MORNINGTON: Stroke A: B Nott (12) 69. B: A Doherty (18) 65. C: G Onesti (28) 67.

   MT MACEDON: Stableford: N Clark (21) 41.

   MT MARTHA: Stableford: B McDonald (33) 51.

   MYRTLEFORD: Stableford: C Piazza (8) 39.

   NEWRY: Women Medal: K Boyle (20) 73.

   NORTHERN: Stableford A: P McNamara (11) 38 cb. B: D Baker (16) 44. C: J Gulifa (21) 45. D: G McCormick (27) 39 cb.

   NUMURKAH: Women Stableford div 1: B Hutchins (18) 39. Div 2: K Hepworth (27) 38.

   ORBOST: Stableford: B McDonald (6) 42.

   PAKENHAM: Stableford A: G Wilkinson (18) 40. B: B Muddyman (27) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: A Abbott (2) 4 up. B/Medal: I Johnston (23) 4 up. C: J Sutton (31) 3 up cb. Stableford Peninsula North A: R Barnett (11) 36. B: J Lade (30) 40. PM 4B: A Butler (36) K Forge (26) 47.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: D Ray (19) 79. B/Medal: C Jones (25) 71. C: S Watts (37) 77.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: N Hendy (17) 39. B: A Royal (22) 39. C: S Handley (35) 39.

   PORTLAND: Women Foursome Stableford: K Callaghan T Butcher (35) 38.

   PORTSEA: Women Stableford: B Stacey (45) 36 cb.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: S Turner (10) 43. W: C Sinclair (17) 39.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: J Ray (37) 32.

   RICH RIVER: Stableford div 1: K Pomsford (17) 35. Div 2: G Phillips (22) 34. Div 3: S Jenkinsons (36) 34.

   RINGWOOD: Ambrose: G Cawthray G Govan P Tonna C Tyrell (7-1/4) 53-3/4.

   RIVERSDALE: Women Stroke A/Medal: W Sharpe (12) 73. B: A Lyons (24) 76. C: A Canning (31) 76. Stableford: D Paolucci (29) 33.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Par A: V Chard (23) 8 up. B: G Redman (41) 10 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Par South A: M Gordon (12) 3 up. B: M Taylor (15) 4 up. C: J Dabron (26) 6 up. North: G Murden (20) 5 up.

   ROSSDALE: Women Stableford A/Plate: S Rowston (20) 38. B: A Stannard (30) 36. C: H Stephens (37) 32.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford East A: J Campbell (22) 43. B: F Stott (25) 40.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: I Cunliffe (5) 21 cb.

   SALE: Stableford A: K Curtis (13) 39 cb. B: P Neville (17) 36 cb.

   SANCTUARY LAKES: Par A: M Vogel (1) 3 up. B: A Guinane (14) 4 up. C: A Paterson (18) 4 up.

   SANDHURST: Women Stroke A: L Ames (24) 75. B: D Ellery (29) 73. Trophy: M Levy (11) 150.

   SEYMOUR: Stableford: J Hedley (14) 39. Veteran 9-hole: R Wilson (29) 20. Women Medal: D Byrne (16) 71.

   SORRENTO: Stableford A: M Williamson (plus 2) 38. B: J Moodie (22) 46.

   SOUTHERN: Stableford div 1: D Van Veldhuisen (11) 42. Div 2: S Jordan (21) 46. Div 3: A Walnor (30) 42. Hole-in-one: D Van Veldhuisen at 12th.

   SPRING VALLEY at Keysborough: Stableford A: J Davidson (17) 38. B: L Hickey (24) 36 cb. PM A: G Clements (15) 38 cb. B: A Prior (31) 39.

   STAWELL: Women Par div 1: C McKendrick (15) 2 down. Div 2: K Ellen (21) 1 down.

   STRATHALLAN: Stableford: A Simons (33) 41.

   THE DUNES: Stableford div 1: J Cummins (11) 36. Div 2: I Sandy (Nelson Bay 26) 40. Cups: L Magree (23) 39.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: D Scaletti (6) 35 cb. B: M Morello (12) 44. C: M Goldblatt (34) 37. Henley A: O Petruccelli (7) 40. B: R Baker (15) 39 cb. C: T Spencer (21) 38 cb.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: R Crowley (11) 41. Ocean: N Bloom (22) 38. Old: B Spencer (10) 41. Long Island: I Fayman (16) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: J Sdraulig (10) 42. B: T Nelson (15) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Spalding (4) 41. B: G Lott (15) 40. C: A Mayer (18) 38. Women A: M Smith (22) 38. B: J Downey (42) 44.

   TIRHATUAN: Women Stroke A: J Jee (17) 67. B: A Nicholls (29) 67.

   TOCUMWAL: Stableford A: M Cooper (1) 38. B: C Campbell (18) 38. C: P Cunningham (22) 38.

   TORQUAY: Stroke A: A Conquest (5) 66. B: G Clark (15) 65. C: A Foss (18) 68. D: W Tozer (23) 65. Stableford: L Langan (23) 42.

   TRAFALGAR: Doris Chambers Foursome: K Macgregor (19) S Belford (13) 33. PM: A McNair (38) N Fordham (36) 38.

   TRARALGON: Women 4B: M Wylie (15) P Murphy (28) 40 cb.

   VICTORIA: Women Par: K Holland (26) 5 up.

   WANGARATTA: Stableford: J Antic (21) 42. Snr 9-hole: B Power (26) 19.

   WARBURTON: Stableford: R Ryan (18) 37.

   WARRAGUL: Women Par A: H Amott (17) 2 up. B: H Steenholdt (27) 1 up. C: M Gleeson (38) 2 up.

   WAVERLEY: Women Stableford A: S Facey (13) 39. B: M Rosevear (35) 40.

   WERRIBEE PARK: Women 4B: N Chalmers (19) G Choi (31) 43.

   WHITTLESEA: Par A: J Meakins (10) 6 up. B: P Defazio (15) 5 up. C: S Passeri (22) 5 up. Women Stableford: C Howlett (38) 45.

   WODONGA: Stableford: G Burke (21) 41.

   WOODEND: Women Stableford: M Warrener (29) 36.

   WOODLANDS: Women Par: L Hayes (32) 4 up. C'ship Mnr: L Simpson bt K Kay 5-3. C: P Saul bt A Doran 2-1.

   WOORAYL: Women 4B: A Campbell (24) M Tuckett (22) 43.

   YARRA VALLEY: Women Stroke: L De Francisci (34) 69.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: A Hall (22) 37. B: C Goodrich (30) 37. C: H Eldridge (35) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Murray: P Ferguson (35) 71. Lake: L Smeaton (21) 68.

   YEA: Par: B Dredge (27) 2 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: S Dean (12) 38. B: A Gelley (34) 43. White: N Tull (33) 40.

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 9

Badger Creek 2 (-5) defeated RGC 1 (-4) 

BGC 1 (-3) lost to Kayser 2 (-7) 

Eastwood Boozers 2 (-5) defeated Darth Faders 1 (+11) 

Club Hotel 1 (+9) lost to Pots & Punting 2 (+6)




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
16 October 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: G Visscher (14) 38 cb. B: J Williams (18) 39 cb. Women: H Sims (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria