Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Stroke div 1: H Finlay (20) 73. Div 2/Medal: D Cann (25) 67. Div 3: E Gough (31) 80.

   ANGLESEA: Par A/Medal: D Lewis (14) 3 up. B: J Toyne (21) 2 up cb. C: P Johnstone (24) 1 up cb. Snr: J Maffett (31) 3 down.

   APOLLO BAY: 4B: B Buckley (22) M Quintana (21) 44.

   BACCHUS MARSH: Women Medal: K Caple (20) 75.

   BAIRNSDALE: Women Stableford: M McCallum (18) 37 cb. B: S Plowman (23) 37. C: R Pearce (40) 37.

   BARWON HEADS: Par A: P Johnston (12) 2 up. B: R Ashby (17) 4 up.

   BENALLA: Stableford A: R Cowan (10) 38. B: J Morgan (16) 39. C: G Budd (22) 42.

   BENDIGO: Stableford A: A Zegelin (8) 38. B: B Cooper (18) 38. C: D McGregor (21) 42.

   BRIGHT: Women Stroke: C Burgess (13) 71.

   BROADFORD: Stableford A: G Hanson (11) 42. B: R Barnett (19) 40.

   CAMPERDOWN: Women Stroke A: M Finlay (18) 78. B/Medal: L Fry (27) 76.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Medal: F Kelly (21) 82.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: R Hamilton (14) 77. B: S Brady (21) 79. C: T Gemmola (33) 77.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A/Medal: T Mentha (18) 72. B: R Rettre (25) 76. C: G Gaudion (36) 73.

   COHUNA: Women Par: W Woods (30) sq. Singles KO f: D Woolhouse bt J Simmonds 6-4.

   COLAC: Stableford A: N Black (12) 44. B: R Griffiths (20) 41.

   COMMERICAL ALBURY: Stableford A: S Langlands (10) 41. B: J Wilson (22) 42.

   COMMONWEALTH: Women Medal: A Alston (10) 78. Scr: A Alston 88.

   CRANBOURNE: Stableford: M Goldberg (21) 43. Midweek/Star Medal: P Jones (11) 37.

   CURLEWIS: Stableford A: N Corcoran (8) 41. B: K Sykstus (18) 38.

   EASTWOOD: Stableford A: D Case (3) 39. B: C Burch (13) 37. C: B Chessell (20) 31.

   EUROA: Stableford A: C Van Ziest (5) 39. B: I Clarke (26) 40. Women A: L Redfern (17) 80. B: R Lied (27) 64. C: O Hill (31) 71.

   FINLEY: Stableford: A Hand (21) 38. Women Medal: K Lawlor (33) 71.

   GOONAWARRA: Medal: J Batt (15) 67 cb.

   GREEN ACRES: Par: P Cariss (13) 1 up cb.

   HAMILTON: Women Stroke A: K Price (14) 71. B/Medal: W Wathen (26) 71 cb.

   HEATHCOTE: Women Medal: H Carlin (25) 72.

   HILLTOP TATURA: Women Stroke A: J Coe (16) 72. B/Medal: B Roberts (28) 70.

   HOWLONG: Women Stroke A: N Wells (17) 70. B: P O'Meara 929) 65.

   HUNTINGDALE: Stableford: J Maple (12) 36.

   KERANG: Women Medal: S Forbes (20) 70.

   KEW: Stableford: S Favaloro (6) 37.

   KEYSBOROUGH: Par: C O'Farrell (19) 3 up.

   KINGSTON HEATH: Par A: T Miller (8) 3 up. B: W Macafee (28) 6 up.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: T Haigh (13) 40. B: N Barker (16) 38. C: A Phillips (24) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women 36-hole Foursome c'ship f: J Bauerle L Busch 193. Hcp: H Emery B Lyon (18-1/2) 155.

   KYNETON: Stableford: R Foreman (10) 39.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford div 1: J Wilson (14) 39. Div 2: J Drake (31) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Par A: J Olszewski (11) sq. B: L James (13) 2 up cb. C: D Simpson (25) 4 up. W: A Thomas (25) 1 down.

   LONSDALE: Par A: R Danks (12) 4 up. B: B Lowe (22) 1 up cb.

   MALLACOOTA: Women Stableford: O Bryant (31) 42.

   MANSFIELD: Women Stableford div 1: M Cumming (17) 36. Div 2: D Breadon (22) 37 cb.

   MARYBOROUGH: Women Stableford: D Jennings (16) 35.

   MELTON VALLEY: Medal A: P Ebeyer (9) 71. B: T Lourenco (21) 65.

   METROPOLITAN: Par: D Andary (19) 3 up.

   MOE: Stableford: P Majak (29) 37.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1: P Johnson (17) 67. Div 2: J McAuliffe (23) 72. Div 3: P Osborne (45) 74.

   MT MACEDON: Par: H Malakunas (20) 1 up.

   MT MARTHA: Stroke: G Burton (19) 67.

   MURRAY DOWNS: Women Stroke A: J Butcher (16) 72. B/Medal: J Benbow (21) 71. C: L Coady (31) 76.

   MYRTLEFORD: Stableford: A Roseby (17) 38.

   NORTHERN: Stableford A: B Hinds (8) 40 cb. B: M Clements (18) 37.

   NUMURKAH: Women Stroke div 1/Medal: J Adams (21) 71. Div 2: K Hepworth (27) 76. Scr: T Clouston 80.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: J Tighe (11) 35. B: R Wood (16) 36. C: J Sheridan (19) 38. D: P Bootes (30) 41.

   PATTERSON RIVER: Stableford: K Roberts (10) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A/Medal: M Pearce (11) 2 up. B: M Rawlings (28) 2 up. Stableford Peninsula North A: J Lees (17) 39. B: K Forge (26) 38 cb.

   PORTARLINGTON: Women 4B: J Rowe (25) J Dietrich (25) 37.

   PORTLAND: Women Stroke A: J Treloar (9) 71. B/Medal: L Murphy (33) 70.

   PORTSEA: Women Medal: J Jeffreys (4) 72.

   RICH RIVER: Women Par div 1: C Fleming (8) 2 up. Div 2: L Ritchie (22) 3 up. Div 3: C Ross (34) 1 up.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke A: K Adam (26) 75. B/Medal: B Podger (33) 79.

   ROSEBUD COUNTRY: Medal South: M Bozic (11) 33. North: F Universita (20) 68.

   SALE: Stroke A: R Hayman (16) 64.

   SEYMOUR: Stableford: M Fountain (11) 38.

   SHEPPARTON: Women Par A: V Harding (18) sq cb. B: R Creamer (29) 2 up cb. C: Y Moncrieff (34) 1 up cb.

   SORRENTO: Stableford A: W Failie (11) 37 cb. B: G Glavici (24) 41.

   SOUTHERN: Stableford: K Akers (22) 39 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: C Lourie (6) 33. B/Cup: D Phelan (19) 36. PM A: G Evinger (2) 35. B: P Meade (23) 35.

   STAWELL: Women 4B: L Martin (17) K Ellen (21) 45.

   THE HERITAGE: Par Henley: S Bloomer (6) 2 up.

   THE NATIONAL: Stableford Old: S Wong (25) 36 cb. Moonah: W Guy (8) 37. Ocean: I Craigie (11) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: R Foster (11) 39. B: G Richards (25) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: R Stuchbery (8) 39. B: W Spalding (9) 35. C: B Primmer (17) 37 cb. W: K Smith (39) 39.

   TORQUAY: Par A: J Williams (12) 5 up. B: G Walters (14) 3 up. C: B Gaudion (17) 7 up. Resort: R Hedley (28) 7 up.

   TRARALGON: Women Foursome div 1: M Greenwood A Chapman (17) 74. Div 2: I Boyes J Hall (24-1/2) 82-1/2. C'ship: M Greenwood A Chapman 183. Hcp: M Greenwood A Chapman (17) 149.

   WARRNAMBOOL: Women Stroke A/Medal: C Lappin (16) 66. B: J Jacobsen (22) 72.

   WODONGA: Stableford: A Cuman (18) 41.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford Lake A: A Buckley (13) 38. B: J Anwin (25) 43. C: L Walsh (30) 35.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley: G Den Elzen (10) 30.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
18 October 2017
ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68. Read more
MyGolf
Golf Victoria