Victorian club golf results - Wednesday

ALEXANDRA: Women Par Div 1: S Wettenhall (21) 5 up. Div 2: H Wilson (35) 6 up.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: M Cochrane (18) 31 cb. B: L Molnar (27) 33.

   ANGLESEA: 4B Stroke: P Richardson (10) D Clark (36) 58. Snr: J Maffott (32) R Harvey (36) 64.

   APOLLO BAY: Par A: B McKenzie (18) 4 up. B: L Thomas (27) 5 up.

   BACCHUS MARSH: Women 2B: M Dunn (13) K Caple (20) 59.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: M Stewart (18) 45.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: J Wyllie (4) 70. B: S Brook (22) 75 cb. C: J Dunlop (28) 71. Scr: J Wyllie 74. 54-hole C'ship A: J Wyllie 230. Hcp: J Wyllie (5) 215. B: F Gray 279. Hcp: F Gray (19) 222. C: J Brennan 311. Hcp: J Brennan (32) 215.

   BARHAM: Women 4B agg: F McNaughton (23) S Windridge (25) 74.

   BARWON HEADS: Stableford A: G Swinton (7) 40. B: R Morris (26) 37.

   BENALLA: Team: P Houghton (25) I Foletta (19) J Waters (15) B Hollins (15) 91 cb.

   BENDIGO: Stableford A: P Crow (12) 41. B: M O'Donnell (17) 45. C: E Bransgrove (23) 39.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: M Thomas (24) 33. B: L Falconer (42) 34.

   BOX HILL: Women Split six: A Argall (18) D Graham (28) H Somojyi (18) S Wain (24) 83 cb. Hole-in-one: J Atkins at 11th.

   BRIGHT: Women Stroke: D Anders (23) 68 A: M Orgill (26) 69. B: J Canning (36) 71.

   BROADFORD: Ambrose: I McKenzie T Potts (8-1/2) 62-1/2. Women Stableford: V Cordell (33) 39.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: K Burke (27) 78. B/Medal: M Nicholas (40) 74. March: A Hackett (14) 76.

   CAMBERWELL: Women C'ship A: M Trewin 284. Hcp: D Leeson (22) 231. B: A O'Connell 319. Hcp: A O'Connell (31) 225. C: L Maxwell 329. Hcp: L Maxwell (36) 221.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: J Hillman (23) 39. B: R Couch (28) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: 4B: T Smith (12) R Ruth (17) 45. WW: S Lowden (22) L Wong (22) 46.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women 2B: A O'Halloran (31) J Kelly (28) 4 down.

   CHALAMBAR ARARAT: Medley 27-hole Team: S Brady R Hamilton (18) 114-1/2.

   CHELTENHAM: Women Stableford: G Hamilton (29) 40.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford: A Skacej (23) 37. B: M Lourie (29) 36. C: L Huang (38) 37. Silver Spoon: L Huang (38) 37 cb. Veteran Trophy: L Huang.

   COBRAM BAROOGA: Women Stablefod A: J Pendlebury (24) 32. B: D Harrison (34) 29.

   COHUNA: Women Stableford: J Senior (18) 36.

   COLAC: Stableford A: G Cuthbert (12) 39. B: L Dewall (23) 48. Hole-in-one: B Beber at 7th.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: R Schnelle (8) 41. B: W Tracey (16) 39.

   COMMONWEALTH: Women 4B: M Tatterson (39) B Vaughan (29) 48.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stableford A: L Kowalski (24) 30. B: L Sleep (37) 37.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Jones (10) 38 cb. B: A Benezra (19) 41. C: S Barton (27) 41 cb.

   CURLEWIS: Stableford A: M Chapman (12) 38. B: J Dorgan (15) 40. C: R Barker (23) 42. Green: G Blood (34) 41.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Rothwell (15) 44. B: P O'Brien (22) 38.

   DEVILBEND: Stableford: K Griffiths (21) 40. A: H Rice (10) 39. B: D Ricca (17) 38.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stroke A: S Burns (19) 69. B: S Dowling (33) 73. 54-hole c'ship: C Nister 274. Hcp A: J Williams (26) 219. B: F Jackson (39) 214.

   EASTERN: Par A: R Chandra (12) 2 up cb. B: T Wallace (16) 5 up. C: J Ho (23) 3 up.

   EASTERN SWARD: 4B: B Dunk (23) S Griffiths (27) 48.

   EASTWOOD: Stableford A: F Smith (9) 41. B: N Shaw (13) 45. C: G Boehnke (24) 42.

   EMERALD: Stableford: P Crosley (16) 38.

   EUROA: Stableford A: J Moran (13) 44. B: R Farmer (20) 43. Women A: N Sullivan (27) 37. B: O Hill (34) 33.

   FINLEY: Stableford: R Sutton (22) 43. W: K Sutton (18) 39.

   FOSTER: Women Par A: V Soderlund (19) 1 up. B: V Williams (35) 1 up.

   GARDINERS RUN: Par A: B Adams (9) 6 up. B: M Algie (21) 6 up.

   GISBORNE: Women Stableford A: M Evans (15) 36. B: G Hicks (19) 40. C: J Moreland (42) 37.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford A: D Wardle (27) 35. B: J Cameron (34) 32. C: L Chaffey (40) 35. Snr 9-hole: J Gray (45) 16 cb.

   GOONAWARRA: Stableford A: B Paton (11) 39. B: K Munro (17) 38 cb. C: P Dawson (23) 39.

   GREEN ACRES: Stableford A: Y Song (12) 39. B: S Zolotas (17) 41. C: J Tirtha (25) 38. Hole-in-one: R Dow at 4th.

   HAMILTON: Women Stroke A: R Scullion (21) 73. B: M Fox (25) 67. C: M Langford (43) 69.

   HEATHCOTE: Women Stableford B: J Hughes (25) 39. C-D: D Schiele (35) 37.

   HEIDELBERG: Stroke: N Box (11) 69 cb. B: B Paine (15) 64. C: D Smedley (18) 68.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: C Petruccelli (4) 36.

   HILL TOP TATURA: Women Ambrose: G Wooton T Lowny (15) 67.

   HUNTINGDALE: Stableford: K English (22) 37. Gold: J Uildriks (29) 37.

   KEW: Stableford A: M Pickering (6) 37 cb. B: P Baker (18) 39. C: B Rubick (32) 41.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Bruce (9) 38. B: I McFarlane (19) 42. C: G Busby (26) 39. Trophy: G Holt bt P D'Amico 4-3.

   KILMORE: Stableford: B Archbold (13) 36. Women A: B Gunn (20) 33 cb. B: P Wanneck (24) 37.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: A Murray (14) 39. B: K Parkes (22) 39 cb.

   KORUMBURRA: Women Stroke Div 1: L McIvor (19) 74. Div 2: B Brown (27) 72. Div 3: J White (45) 75.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford: G Pell (28) 38.

   KYNETON: Par: K Temple (20) 45.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford Div 1: J Wilson (13) 34. Div 2: A Furphy (42) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: D Winter (5) 67. B: N O'Neill (17) 68. C/Medal: I Angus (21) 64. Women Medal: J Redfern (19) 72 cb.

   LANG LANG: Women Stroke Div 1: C Stockdale (19) 78. Div 2: B Kitchen (29) 74. Div 3: C Lynch (30) 77. 54-hole c'ship: R May 287 J Sullivan 288. Hcp: C Lynch (30) 230.

   LEONGATHA: Women Stroke A: C Touzel (18) 73. B: A Gibson (23) 76. C: E Indian (27) 77. Stableford: I Sutherland (44) 30.

   LONSDALE: Stableford Div 1: L Harrison (13) 39. Div 2: J Whitmore (22) 38. Div 3: B Macpherson (27) 37.

   MAFFRA: Stableford A: G Hatwell (11) 45. B: P Warry (22) 43.

   MALLACOOTA: Women Stroke: R Searl (22) 74.

   MANSFIELD: Women Stableford A: S Bailey (20) 36. B: N Coffey (40) 40.

   MARYBOROUGH: Women Stableford A: K Share (22) 39. B: K Mullane (26) 34.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: B Culakovski (31) 36.

   MELTON VALLEY: Stableford A: A Thorp (12) 41. B: B Kershaw (17) 37.

   METROPOLITAN: Par: B Bell (25) 3 up.

   MILDURA: Stableford A: F Miatke (5) 42. B: L Smith (18) 40.

   MIRBOO NORTH: Women Stableford: L Brent (30) 47.

   MOOROOPNA: 27-hole Foursome: S Millett B Broughton 128.

   MORNINGTON: Stableford A Stephenson (10) 39. B: D Keele (16) 39. C: M Hawkins (19) 40. Hole-in-one: E Chess at 16th.

   MORWELL: Women Stableford Div 1: J Thorburn (19) 35. Div 2: B Bailey (42) 36.

   MT MACEDON: Stableford: D Bubeck (14) 34 cb.

   MT MARTHA: Stroke A: J Hunter (17) 64. B: B Shirley (21) 64. Medal: L Smith (22) 64.

   MYRTLEFORD: Stableford A: M Cleary (Wodonga 2) 38. B: D Piggott (20) 35.

   NEWRY: Women 4B: K Boyle (19) K Kuizenga (18) 43.

   NORTHERN: Stroke A: G Baker (9) 69. B: J Armstrong (17) 66. C: B Taylor (19) 66. D: G Lee (36) 62.

   NUMURKAH: Women Foursome: H Eddy L Craig (35) 36.

   OAKLEIGH: Women Medal: A Newton (14) 60.

   PAKENHAM: Stableford A: P Duane (20) 40. B: R Zomer (27) 40.

   PAMBULA MERIMBULA: Par A: B Potter (4) 3 up. B: R Kraxner (13) 1 up. C: A Medcalf (18) 3 up. D: M O'Reilly (23) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: G Palmer (15) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford North A: W Franklin (10) 39. B: A Cooke (20) 39. C: D Elias (25) 39. Kingswood: Par A: R Moore (10) 3 up. B: P Kent (23) 3 up. C: G Waddell (25) 1 up.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: A Royal (21) 75. B: W Thomas (29) 76. C: W Culp (32) 75.

   PORTLAND: Women Stableford A: P Taylor (23) 38. B: H Webb (31) 38.

   PORTSEA: Women 4B: W Luddington (22) J Leonard (33) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: M White (8) 37. B: M Ward (20) 37. W: C Eisenbise (34) 36.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: A De Wit (45) 33 cb.

   RICH RIVER: Women Stableford Div 1: G Phillips (21) 40. Div 2: C Devlin (29) 35. Div 3: T Shindler (33) 42.

   RINGWOOD: Par A: H Roberts (9) 4 up. B: G Beer (18) 5 up cb. C: L Jeraj (29) sq.

   RIVERSDALE: Women 4B: L Abreu (22) J Jenke (15) 38.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: S Gregory (29) 39. B: K Kenny (38) 41.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: M Manning (25) 39. B: H Mihalic (30) 36. C: P Stephenson (37) 40.

   ROSANNA: Women Stableford A: M Thorpe (13) 39 cb. B: K Tomlinson (23) 37. C: J Ireland (31) 35 cb. D: H Stuckey (36) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Par East A: M Bozic (11) 4 up. B: G Booth (17) 4 up. C: T Van Tilburg (23) 3 up cb. West: B Payne (16) 9 up.

   ROSSDALE: Women Stableford A: J Barrett (22) 33. B: N Hartnett (28) 29.

   ROYAL MELBOURNE: Women Medal West: K Jackson (29) 70. March: K Jackson. Scr: H Brodie 85. Hole-in-one: F Smith at 7th. Stableford East A: D Smith (23) 32. B: R Thompson (33) 36. Hole-in-one: J Kiel at 13th.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Ambrose: B House N Gilmour (3-3/4) 31-1/4.

   SAFETY BEACH: Stableford: F Hedges (17) 37.

   SALE: Par A: D Wheeler (9) 5 up. B: D Fraser (36) 4 up cb.

   SANCTUARY LAKES: Stbaleford A: F Doran (8) 39. B: I Pannell (16) 41. C: P Austerberry (28) 38.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: E Goodman (20) 41. B: L Gyles (25) 35. C: C Barbetti (34) 37.

   SORRENTO: Stroke A: J Cochrane (13) 68. B: P Haas (19) 73.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: G Coinch (16) 41 cb. Div 2: G Rowse (20) 40. Div 3: R Courtney (26) 42.

   SPRING VALLEY: Par A: G Meadows (13) 2 up. B: V Gardiner (21) 2 up cb. PM A: R Phillips (11) 1 down cb. B: G Biesse (22) 2 up.

   STAWELL: Stroke Div 1: J Fletcher (18) 75. Div 2/Medal: T Dignan (25) 69.

   STRATHALLAN: Stableford: B Robertson (18) 39.

   SUNSHINE: Women Stableford: R Gebing (17) 35.

   THE DUNES: Stableford A: P Swinnerton (8) 31. B: B Lindgren (19) 31. C: P Faulkner (21) 31.

   THE HERITAGE: Stableford St Johns A: T D'Agostino (8) 42. B: P Reeves (10) 40. C: D Morton (18) 35. Henley: N Schiavello (15) 40.

   THE NATIONAL: Stroke Old: M Davies (10) 77. Moonah: V Lamanna (10) 74. Long Island: T Withers (8) 71.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: G Sheehan (8) 37. B: W Monaghan (14) 36.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: D Willis (7) 37. B: M Lawrence (16) 39. C: B McDougall (17) 39. W A: C Paisley (18) 38. B: S Mapleson (27) 41.

   TIRHATUAN: Women Stableford A: A Nicholls (29) 36. B: G Bradley (38) 37.

   TOCUMWAL: 4B: B Hadle (16) J Harmer (25) 47.

   TORQUAY: Stableford A: D Young (12) 38. B: S Naughton (13) 40. C: M Spencer (18) 35. D: A Johnston (20) 38. Resort: B Harvey (33) 38.

   TRAFALGAR: Women Stableford: S De Vries (31) 42.

   TRARALGON: Women Stableford: G Rodda (25) 40. Div 1: J Elder (23) 37. Div 2: J McLure (30) 38. Div 3: A Membray (32) 35 cb.

   VICTORIA: Women Stableford: J Round (32) 40.

   WANGARATTA: Stableford: A Raison (15) 42.

   WARBURTON: Stableford: D Murch (5) 40.

   WARRAGUL: Women American Foursome A: K Ahearn B Davidson (12-3/8) 71-5/8. B: J Kennedy J Weidermann (21-3/8) 76-5/8.

   WAVERLEY: 4B: T Wellington (8) C Lackenby (16) 47.

   WERRIBEE PARK: Women 4B: D Milnes (34) F Crooks (18) 43.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Symons (8) 38. B: B Finlayson (14) 40 cb. C: R Healey (21) 38 cb. Women Foursome: L Bland C Howlett (24) 36.

   WODONGA: Stableford: G Lacey (26) 40.

   WONTHAGGI: Women Stableford A: T Russell (24) 34. B: V Milner (37) 42.

   WOODLANDS: Women Irish Team: C Fothergill (22) L Doutch (34) H Norton (27) M Washer (33) 99.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford Lake: P Cook (18) 71. Murray: S Walsh (30) 76.

   YERING MEADOWS: 4B: T Pidduck (10) G Higgins (16) 46.

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 4 

More Rongs 0 (+13) lost to Sammy Hampbells 3 (-2) 

Rongs 2 (+9) defeated Wolfpack 1 (+26) 

Porridge 2 (+6) defeated The Mixers 1 (+4) 

GenYGolf 0.5 (+19) lost to Snipers Den 2.5 (+6) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

22 October 2017
Marc Leishman and Cam Smith came close to US PGA Tour glory today, but both fell victim to red-hot Justin Thomas. Read more
21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria