Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Doris Chambers Foursome: M Nicholson M Evans (32) 31.

   ANGLESEA: Stroke A: W Heinnen (9) 74. B/Medal: S Mitchell (19) 68. C: J Power (23) 74. Snr: A Hendrie (29) 74.

   APOLLO BAY: Ambrose: C Coleman C Hansen B Buckley (7-5/6) 55-1/6.

   BACCHUS MARSH: Women Stroke: C Sutherland (16) 78.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: F Lawler (21) 38.

   BAIRNSDALE: Women Par A: K Clemm (16) 1 up. B: S Dumbleton (21) 2 up cb. C: V McNamara (45) 1 up.

   BALLARAT: Women 4B: J Carr (10) S Peters (17) 45.

   BARHAM: Women Par A: L Ewen (23) 3 down. B: S Alexander (43) sq.

   BARWON HEADS: Stableford: D Duff (15) 36. Red: R Edge (16) 41.

   BENALLA: Stableford A: R Close (12) 38. B: A Croxford (18) 35. C: D Ross (22) 41.

   BENDIGO: Stableford A: S Toll (10) 43. B: J Gibbs (15) 38 cb. C: L Conder (27) 37 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women 4B: S Harper (25) M Waterfall (36) 1 up.

   BOX HILL: Women Stableford A: H Holman (16) 36. B: M Collins (31) 36. C: S Sinko (44) 33.

   BRIGHT: Women Stroke A: R McGrath (18) 73. B: L Anders (41) 76. Overall: B Fitzgerald (18) 68.

   BRIGHTON: Women Stroke A: M Williamson (26) 72. B: H Tuddenham (33) 76. C: L Surkitt (38) 77.

   BUNDOORA PARK: Women Par A: S Cassidy (15) 4 down cb. B: T Meade (39) sq.

   CAMBERWELL: Women Stableford div 1: D Leeson (24) 33. Div 2: M Morgan (35) 33.

   CAMPERDOWN: Women Stableford: D Conheady (18) 36.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Foursome: K Greig L Michell (19) 78.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Team multi: L Khoshbakht (45) K Cecchini (36) D Brown (16) 89.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford div 1: R Hamilton (14) 31. Div 2: J Edwards (29) 28.

   CHELTENHAM: Women Par: P Shadbolt (34) 1 up.

   CHURCHILL PARK: Women Foursome: P Moloney M Lourie (27-1/2) 75-1/2.

   CLIFTON SPRINGS: Women 4B: M Brooks (22) C Strachan (23) 37. B: M Llewellyn (23) C Jinks (32) 40.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A: M Wallace (19) 76. B/Medal: M Majernik (27) 71. C: M Manuel (33) 80.

   COLAC: Stroke: P Cust (14) 71 cb. Veteran: T Norman (18) 71.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: F Plunkett (12) 40.

   COMMONWEALTH: Women Invit Team: W Millar (27) H O'Kane (Spring Valley 11) G O'Connor (34) B Garvey (Yarra Bend 29) 76.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stableford A: L Kowalski (24) 32. B: J McDonald (38) 34.

   CRANBOURNE: Stableford A: J Rucinski (9) 41. B: D Heiderman (13) 41. C: J Dore (22) 41.

   CURLEWIS: Par A: M Pring (9) 3 up. B: P Lazic (13) 5 up. C: B Egan (21) 2 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Maddison (14) 38. B: A McLean (26) 40.

   DEVILBEND: Stableford A: S Connolly (12) 34. B: T Bishop (17) 37. Overall: R Mitchell (25) 37.

   DROUIN: Stableford A: D Bryce (12) 36. B: N Robertson (36) 36 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Medal: F Fitzgerald (37) 68.

   EASTERN: 4B: M Woodhams (11) G Parkes (20) 45.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: J Gallin (13) 39. C-D: B Dunk (23) 40.

   EASTWOOD: Stableford A: G McGibbon (9) 40. B: G Davis (20) 39 cb. C: P Zwagerman (36) 41 cb.

   EUROA: Stableford A: J Moran (11) 38. B: R Farmer (20) 38. Women Stroke A: G Allen (18) 71. B: M Edwards (22) 73. C: B Ramage (33) 68.

   FINLEY: Stableford A: M Daniel (9) 33. B: G Lawson (22) 34. W: H Wastle (12) 34.

   GARDINERS RUN: Stroke A: J Gillies (8) 68. B: T Fedat (23) 71.

   GLEN WAVERLEY: Women Medal: D Wardle (26) 78. Trophy: S McInerney (23) 34.

   GOONAWARRA: Stroke A: A Dunkley-Price (11) 69. B: C Daw (18) 70. C: C Lupson (19) 68.

   GREEN ACRES: Stableford A: M Sheehan (12) 36. B: B Weiss (18) 38. C: M Martin (25) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: P Coutts (9) 37.

   HAMILTON: Women Stroke A: C Brinkman (19) 74. B: D Pinniger (22) 74. C: P King (36) 74.

   HEATHCOTE: Women Stroke A: S Wearne (7) 73. B: D McGillivray (25) 69.

   HEIDELBERG: Ambrose: P Smith M Downey (5-3/4) 6-1/4. Hole-in-one: M Downey at 2nd.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Doll (10) 38.

   HILL TOP TATURA: Women Stroke A: K Ryan (25) 76. B/Medal: T Lowry (26) 69. Scr: T Lowry 95.

   HOWLONG: Women Stableford A: J Rogers (14) 35. B: K Lowe (31) 43.

   HUNTINGDALE: Stableford: P Liu (19) 36. Gold: J Moule (25) 41. Veteran 9-hole: G Lord (31) 16.

   KEW: Stableford A: B Fuge (11) 38. B: J Loutas (15) 42. C: F Davis (27) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: J Peirce (12) 38. B: S Brezic (14) 37 cb. C: J Theodore (29) 39. Gold: K Wilkins (36) 36. Hole-in-one: G Matton at 12th.

   KILMORE: Stableford A: G Vine (8) 39. B: T Mill (20) 34. W: H Dennett (14) 32.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: J Teasdale (13) 38 cb. B: A Dow (17) 40. W: L Mance (19) 38.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: D Cartwright (5) 37. B: V Sleeth (14) 35 cb. C: H Teasdale (21) 36.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: J Johnstone (18) 79 cb. B: T Wade (25) 75. C: S Soares (34) 76.

   KYNETON: 4B: B Frith (7) N Bruce (10) 44.

   LAKES ENTRANCE: Women Stroke div 1/Medal: K Fearnley (19) 71. Div 2: A Bertram (32) 74.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: C Sal (9) 39. B: C Gambrellis (16) 38. C: N Fogarty (22) 38. W: L Alcock (24) 31.

   LANG LANG: Women Stableford div 1/Silver spoon: L Andrews (21) 31 cb. Div 2: S Van Gaal (29) 31.

   LATROBE: Par A: V Sofo (11) 4 up. B: P Gittings (13) 2 up. C: M Kiag (28) 4 up.

   LEONGATHA: Women Stroke A: W Parker (15) 75. B: A Gibson (23) 81. C: S Bowler (35) 76. C'ship: R Thomas 255. B: P Pease 304. C: E Indian 320. Stableford: I Sutherland (44) 26. C'ship: I Sutherland (44) 83.

   LONSDALE: Stableford A: T Tiger-Hall (11) 35. B: B Reynolds (24) 36. C: BJ Mack (28) 37.

   MAFFRA: Stroke A: C Coleman (15) 73 cb. B: A Gravener (21) 70.

   MALVERN PARK: Women Stroke A: J Stone (13) 72. B: F Evans (31) 72. C: B Pollock (42) 81. Stableford: H Schaeche (37) 33.

   MANSFIELD: Women Stroke div 1: L Poulson (18) 74. Div 2: S Sargent (19) 72. Div 3: M Mitchell (25) 79. Div 4: N Coffey (37) 75.

   MARYBOROUGH: Women Stableford: A Rogan (15) 30.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: J Wild (36) 33.

   MELTON VALLEY: Stableford A: D Halemba (14) 35. B: B Lock (20) 37.

   METROPOLITAN: Par: P Bray (4) 3 up.

   MILDURA: Stableford A: R Young (9) 38. B: G Szentplay (21) 38.

   MOE: Stableford A: K Borg (20) 34. B: J Blandford (31) 35.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: S Millett (6) 37. Div 2: D Newman (23) 39.

   MORNINGTON: Stableford A: E McLear (11) 37 cb. B: T Huf (16) 40. C: J Klauer (27) 38.

   MT MACEDON: Stableford: D Bubek (14) 36.

   MT MARTHA: Stableford: B Graham (14) 41.

   MYRTLEFORD: Stableford: J Harrington (36) 37.

   NEWRY: Women Medal: K Kuizenga (18) 77.

   NORTHERN: Stableford A: P Wise (8) 39. B: J Ferguson (17) 41 cb. C: R Shirato (20) 42. D: B Conroy (28) 40.

   NUMURKAH: Women Stroke div 1: Y Clark (15) 78. Div 2/Medal: M McGrath (32) 71. Scr: T Clouston 88.

   OAKLEIGH: Women Stableford: T Gardner (21) 33. Veteran 9-hole: J Carroll (39) 13.

   ORBOST: Stableford: B Phillips (17) 37. Hole-in-one: D Roderick at 10th.

   PATTERSON RIVER: Stableford: B Crameri (29) 47.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A/Medal: L Kellaway (8) 3 up. B: N Mooney (20) 1 up. C: K Mitchell (24) 2 up. Stableford Peninsula A: I Mackinnon (13) 38. B: B Bywater (17) 38. C: P Shaw (32) 32 cb.

   PORTLAND: Women Stableford A: S Stewart (8) 33. B: G Davis (36) 36.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: J Waincymer (26) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: P A'bell (20) 37. W: A Wilson (35) 31.

   RICH RIVER: Women Stroke: D Michaels (31) 74. 27-hole trophy: L Healey (25) 114.

   RINGWOOD: Stroke A: T Rauert (13) 68. B: G Govan (21) 65. C: P Wijenayake (35) 68.

   RIVERSDALE: Par: D Paolucci (29) 4 up.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke A: D Jacobs (16) 68. B: B Podger (31) 70.

   ROSANNA: Women Stableford A: E Chan-Healey (14) 35 cb. B: A Cocks (23) 39. C: A Cochrane (32) 36. D: J Miles (39) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: 4B West: T Bull (12) B Cannon (15) 46. Par East A: C Hirssig (6) 3 up. B: B Schubert (24) 5 up.

   ROSEBUD PARK: Women Par: G Bawden (35) 2 down.

   ROSSDALE: Women Stableford A: C Disher (21) 25 cb. B: C Fraser (30) 33 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford East A: H Stansen (24) 35. B: L Griffin (27) 39.

   SALE: Par A: M Portelli (plus 2) 2 up. B: T White (23) 2 up.

   SANCTUARY LAKES: Par A: P Good (7) 2 up. B: R Laski (9) sq. C: M Chang (22) 2 up cb.

   SEYMOUR: Stableford: P Niebling (12) 39. Veteran 9-hole: D Byrne (27) 19. Women Stroke A/Medal: D Stewart (8) 73. B: L Gee (20) 77.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: K Morris (5) 75. B: A Farrell (27) 75 cb. C: L Eadie (35) 77.

   SORRENTO: Stableford A: S Treeby (plus 1) 39 cb. B: D Catnach (21) 37.

   SOUTHERN: Stroke div 1: J Besley (1) 70. Div 2: B Thomson (16) 69. Div 3: A Mills (22) 65.

   SPRING VALLEY: Stableford A: G Martin (16) 37. B: D Dixon (22) 34 cb. PM A: G Clements (14) 38 cb. B: J Bellart (20) 40.

   STRATHALLAN: Stroke: F Cipriani (17) 61.

   SUNSHINE: Women Stableford: S Attard (23) 31.

   THE DUNES: Stableford A: C Godsell (10) 36. B: I Macdonald (21) 30. Stroke The Cups: C Bott (22) 69.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: B Mills (11) 41. B: J Shen (14) 40. C: D Gauld (20) 34. Henley: E Zeina (14) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: A Wallis (5) 39. Ocean: RI Paul (13) 37 cb. Old: H Haralambous (20) 35. Long Island: R Dare (18) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Ambrose: S Rixon J McCoy (2-1/4) 67-3/4.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: D Manderson (10) 35. B: A Moore (11) 37. C: D Crouch (19) 37 cb. Women A: L Marriott (12) 38. B: G Bell (27) 32 cb.

   TIRHATUAN: Women 4B: A Nicholls (29) J Jee (16) 41.

   TORQUAY: Stableford A: D Abbey (9) 34. B: A Inglis (13) 34. C: F Deane (19) 37. D: I Looney (22) 35. Resort: I Lawson (16) 39.

   TRAFALGAR: Women 4B: D Larson (15) K Macgregor (18) 39.

   TRARALGON: Women Stableford div 1: H Cameron (13) 29 cb. Div 2: A Chapman (25) 29 cb. Overall: P Coles (24) 30.

   TWIN CREEKS: 2B: P Morehead (36) J Martley (13) 73. Indiv A: M Pich (6) 37 cb. Scr: D Dale 31. B: T Green (15) 38 cb. Scr: P Kastelan 22. C: P Morehead (36) 44. Scr: C Lee 23. W: Stableford: S Yoo (20) 31 cb.

   VICTORIA: Women Restricted Stroke: E Graham (14) 75.

   WANGARATTA: Stableford: J Antic (18) 35.

   WARBURTON: Stableford: M Devincentiis (28) 40.

   WARRNAMBOOL: Women Stroke A: B Drake (15) 77. B: C Hughes (26) 75.

   WAVERLEY: Women Stableford A: F Stubbs (11) 35. B: J Palmer (27) 32.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: M McGuire (22) 78. B: M Yun (38) 77.

   WHITTLESEA: Stableford A: M Hassall (scr) 37. B: N Stanley (13) 35 cb. C: D Jones (22) 32. Mxd 4B: B Leigh (19) W Boardman (24) 40 cb.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: A Read (16) 19.

   WODONGA: Stableford: P Miller (2) 40.

   WONTHAGGI: Women Stroke A: M Johnson (13) 78. B: L Bentick (30) 73.

   WOODLANDS: Women Par: B Eddy (19) 3 up.

   WOORAYL: Doris Chambers foursome A: M Tuckett S Wakefield (19) 30. B: T Scoble H Sullivan (22) 27.

   YALLOURN: Stableford: B Estrada (7) 38.

   YARRA VALLEY: Women Par A-B: B Bartholomew (26) 1 down. C-D: S Lee (29) 3 down.

   YARRA YARRA: Women Foursome: L Nayna B Baker (7) 76.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd 4B Murray A: S Buckley (4) A Buckley (12) 43. B: R Snow (35) J Anwin (24) 43. Lake A: B Castles (9) A Castles (17) 42. B: G Collins (18) P Andreason (31) 44.

   YEA: Stableford: M Spagnolo (14) 30.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: C Dineen (16) 36. B: T Watts (18) 32 cb. White: M Elkins (20) 27.

 

 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
18 October 2017
ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68. Read more
MyGolf
Golf Victoria