Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRIA: Women Stroke div 1: J Dumbleton (12) 75. Div 2: P Brooks (23) 73.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: M Cochrane (18) 36. B: J Kennedy (28) 34.

   ANGLESEA: 2B agg: J Butler (27) M Haywood (20) 73.

   APOLLO BAY: Stableford A: W Kaifoto (14) 40. B: B Buckley (21) 38. Hole-in-one: B Buckley at 7th.

   BACCHUS MARSH: Women Stroke A: J Cox (22) 73. B: N Closter (29) 81.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: M Crawford (11) 37 cb.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: K Clemm (15) 68. B: N Paech (29) 72 cb.

   BARHAM: Women Stableford A: J Wall (scr) 40. B: G Sheldrick (30) 36.

   BARWON HEADS: Par A: P Duffield (8) 2 up. B: R Vickers-Willis (21) 2 up.

   BENALLA: Stableford A: A Levy (9) 35. B: D Taylor (14) 39. C: G Budd (20) 36.

   BENDIGO: Stableford A: D Raftery (12) 41. B: I Long (17) 39 cb. C: B Linehan (19) 39.

   BOX HILL: Women Par A: C Stribbles (24) 2 up cb. B: F Hellard (33) 3 up cb.

   BRIGHT: Women Stableford: A Gilbert (17) 32.

   BRIGHTON: Women Stroke A: L Suttcliffe (12) 67. B: M Shaw (34) 70.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford Trophy A: J Crooks (28) 38. B: D Lobb (30) 40.

   CAMPERDOWN: Women Par A: S Pollock (17) sq. B: P Scott (26) 4 down.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: M Edwards (29) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Ambrose: S Powell P Brown M Brehaut (9-1/2) 60-1/2.

   CHELTENHAM: Women Stableford: H Cameron (9) 40.

   CHURCHILL PARK: Women Foursome: B Williamson V Brain (33-1/2) 71-1/2. C'ship: K Pittman E Moore 197 A Skacej K Ellis 198. Hcp: P Maloney M Lourie (27-1/2).

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A/Medal: A Franklin (13) 73. B: S Fifer (25) 77 cb. C: C Jinks (32) 77.

   COBRAM-BAROOGA: Doris Chambers Foursome: D Spackman J Gould (37) 40.

   COLAC: Stableford A: A Halliwell (17) 38. B: O Lucas (20) 39.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: S Mesire (4) 40. B: M Eade (19) 40.

   COMMONWEALTH: Women Stroke A: J Richardson (16) 72. B: J Tehan (25) 73. C: J Leonard (33) 74 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Par A: F Merson (34) 3 up. B: L Sleep (37) 1 up cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Jones (11) 44. B: C Edgeworth (19) 44. C: A Lamm (21) 43.

   CURLEWIS: Stroke A: D Yelland (10) 69. B: R Acreman (16) 68. C: R Rodgers (19) 71 cb. Green: R Griffiths (26) 83.

   DENILIQUIN: Stableford A: P Joice (2) 39. B: B Dixon (22) 37.

   DEVILBEND: Ambrose: D Kellett B Williams (7) 57.

   DROUIN: Stableford A: J Stirzaker (8) 41 cb. B: G Warren (18) 41. C: T Farrugia (29) 43.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: C Lister (16) 32. B: K Michalova (32) 31. Veteran 9-hole: J Hitchcock (45) 16.

   EAST MALVERN: Stableford: P Houlihan (19) 43.

   EASTERN: Par A: B Hammen (8) 5 up. B: J Hsieh (13) 4 up cb. C: G Spowart (27) 6 up.

   EASTERN SWARD: Par A-B: J Graham (17) 5 up. C-D: L Percy (26) 3 up cb.

   EASTWOOD: Stroke A: N Donovan (8) 69 cb. B/Medal: D Prentice (17) 66. C: P Perry (21) 69.

   EMERALD: Stableford: G Fergus (19) 40.

   EUROA: Stableford A: D Young (4) 37. B: D Board (30) 39. Women Stroke A: M Hamilton (19) 73. B: M Dewis (24) 77. C: P Sprunt (30) 73.

   FINLEY: Stableford: W Peasley (12) 35. W: D Watts (38) 34.

   FOSTER: Women Stroke A: D Williams (14) 76 cb. B: H Fulton (42) 80.

   GARDINERS RUN: Par A: D Kinsella (8) 4 up. B: D Kidds (15) 4 up.

   GISBORNE: Women 4B: L Ball (23) P Gilchrist (29) 44 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford/Trophy: J Delacy (45) 36. Snr 9-hole: M Farrell (45) 18.

   GOONAWARRA: Stroke A: B Bruns (11) 73 cb. B: D Ross (15) 70 cb. C: C Lupson (19) 72. 54-hole midweek c'ship: T Hyland 245. Hcp: A Dunkley-Price (11) 221. Snr: G McGie 256. Hcp: C Lupson (19) 223.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (13) 39.

   HAMILTON: Par A: J Forsyth (16) 2 up. B: P Heard (27) 3 up. C: H Beattie (31) 1 up.

   HEATHCOTE: Women Stroke A-B: R Driver (20) 70 C-D: D McGillivray (25) 68.

   HEIDELBERG: Stableford A: T Daly (7) 41 cb. B: B Hong (16) 40. C: G Scoles (18) 41 cb.

   HIDDEN VALLEY: Par: K Baker (2) 3 up.

   HIGHLANDS: Stableford: B Foil (24) 40.

   HILL TOP TATURA: Women Stableford A: L Mulcahy (25) 35. B: B Home (27) 33.

   HOWLONG: Women Stroke A: N Wells (16) 72. B: C Ericson (31) 73.

   HUNTINGDALE: Stableford R McNaughton (19) 40. Gold: C Savage (21) 35.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: B McLeod (11) 34. B: G Paterson (12) 40. C: M Ferguson (23) 35.

   KEW: Stableford A: J Doggett (8) 39. B: R Kennedy (19) 41. C: M Winthrope (28) 41.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: C Williams (11) 39. B: N Schmidt (13) 42. C: R Burns (26) 41. Gold Veteran: G Bauer (32) 46.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: M Allen (plus 2) 39 cb. B: D O'Connor (26) 41 cb.

   KYABRAM PARKLAND: 4B: R Ludeman (18) D McKenzie (14) 47.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: H Emery (13) 76. B: J McHale (23) 74. C: V Paotey (31) 79.

   KYNETON: 4B: P Moore (20) P Cameron (13) 42.

   LAKES ENTRANCE: Women Par div 1: J Wilson (12) sq. Div 2: V Crow (31) 1 up.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Hickleton (8) 38. B: J Rutherford (18) 37. C: A Burneister (20) 44. W: M Flanagan (28) 37.

   LANG LANG: Women Par A: L Dehey (17) 2 up. B: B Kitchin (29) 2 down cb. C: R Dubuisson-Perrine (37) sq cb.

   LATROBE: Stableford A: R Healey (9) 40. B: P Clohesy (15) 44. C: H Scharley (33) 43.

   LEONGATHA: Women Stableford A: C Touzel (18) 28. B: G Day (36) 36 cb.

   LONSDALE: Stableford div 1: J Kline (12) 41. Div 2: T Hodges (23) 39 cb. Div 3: J Morgan (25) 37.

   MAFFRA: Stableford A: C Merlo (13) 41. B: T Condie (28) 38 cb.

   MALLACOOTA: C'ship f: I Prowd (15) 284. B: G Weeks (23) 307. C: C Reinelt (30) 317. D: Y Symons (36) 356.

   MALVERN PARK: Women Stroke A: J Hocking (22) 68. B: F Evans (31) 68. C: H Vollmer (45) 74. Stableford: L Currie (38) 43.

   MANSFIELD: Women Stroke A: D Sedgman (17) 71. B: S Bailey (20) 72. C: M Mitchell (25) 73. D: N Coffey (36) 70.

   MARYBOROUGH: Women Stableford A: J Berry (21) 36. B: K Mullane (26) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (35) 35.

   MELTON VALLEY: Stroke A: D Halemba (12) 67. B: D Willox (24) 66.

   METROPOLITAN: Par: P Bray (4) 5 up.

   MILDURA: Par A: A Whitchurch (14) 5 up. B: P Palazzo (23) 4 up.

   MOE: Par A: K Borg (19) 2 up. B: P Majak (28) 4 up.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1/Medal: M Dodd (18) 70. Div 2: S Rae (26) 75. Div 3: R O'Brien (34) 74.

   MORNINGTON: Stableford A: D Mathieson (7) 41. B: K Pike (13) 43. C: M Forry (23) 40 cb.

   MT MACEDON: Par: H Malakunas (21) sq.

   MYRTLEFORD: Ambrose: J Welch A Jose (7-1/4) 64-3/4. Scr: A Rockliff A Jones 70. Mxd: M Curtis T Moore (10-1/2) 67-1/2. Scr: A O'Shaughnessy C Piazza 74.

   NEWRY: Women Par: R Whitemore (18) 3 up.

   NORTHERN: Stableford A: C Lambert (12) 41. B: P Giannis (16) 43. C: L Miller (19) 42. D: P Yarnton (25) 42.

   NUMURKAH: Women Stableford div 1: N Dalton (10) 36. Div 2: H Eddy (36) 41. Hole-in-one: M Carr at 18th.

   PAKENHAM: Stableford A: P Tunstall (20) 39. B: L Mahony (26) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: N Townsin (6) 38. B: R McGeachie (16) 34. C: G Schinning (17) 38. D: S Trigwell (34) 40.

   PATTERSON RIVER: Stableford: G Greig (20) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: M Dungey (9) 39. B: A Cooke (18) 40. C: N Diamond (28) 32. Kingswood A: P Rawlings (14) 42. B: B Bailey (18) 41. C: J Bee (27) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: D Ray (20) 75. B: S Millership (30) 78. C/Medal: K Johnston (42) 72.

   PORT FAIRY: Stableford: M Wright (17) 40.

   PORTARLINGTON: Women Foursome: J Barclay V Tither (17) 73.

   PORTLAND: Women Par A: J Sandeman (9) 1 up cb. B: D Parker (36) 1 down.

   PORTSEA: Women Par: L Seward (24) sq.

   QUEENSCLIFF: Stableford: K Whelan (11) 40 cb. Women Par: J Golightly (45) 2 down.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: J Cooper (15) 40. W: D Ewen (21) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Par A: S Mottram (13) 9 up. B: J Fox (28) 4 up. W: K Jay (40) sq.

   RACV HEALESVILLE: Women Par: M Sohlo (40) 3 down.

   RICH RIVER: Women Foursome: D Paterson M Peat (19-1/2) 74-1/2. 36-hole C'ship: R Drill D Stewart 181. Hcp: M Spiers H Berriman (22) 148.

   RINGWOOD: Stableford A: T Rauert (13) 39. B: G Neill (20) 42. C: F Smith (27) 41.

   RIVERSDALE: Women Team: W Sharpe (12) J Hays (16) V Leckey (17) C Gorman (22) 88.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke A: H Donovan (23) 70. B: A Aristotle (43) 74. C'ship: D Jacobs 264. Hcp: J Hayes (18) 214.

   RIVERVIEW: Women Stroke A: E Homsey (25) 62. B: S Paton (34) 60. C: Y Davis (45) 73.

   ROSANNA: Women Par A: A Henderson (9) 5 up. B: A McDonald (24) 1 down. C: S Bishop (26) 4 up. D: S Webb (35) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: T Kelly (7) 39. B: R Livermore (14) 39. C: J King (25) 44. East: P Wild (9) 37 cb.

   ROSEBUD PARK: Women Stroke: P Dewar (29) 74.

   ROSSDALE: Women Stableford A: J Williamson (22) 30. B: A Orchard (31) 32. C: P Finnis (40) 32.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par A: L Urquhart (18) 4 up cb. B: S Fraser (23) 5 up. J Farquharson (28) 3 up cb.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: D Andrews (5) 20 cb.

   SALE: Stroke A: K White (12) 67. B: R Hayman (15) 66.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: P Giannios (scr) 41. B: S Jackman (11) 37. C: C Jackman (31) 39.

   SEYMOUR: Stableford: J Davey (20) 41. W: I Davey (22) 36 cb. Veteran 9-hole: L Tennet (32) 14.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: G Steers (20) 67. B: R Creamer (29) 70. C: D Hands (31) 75.

   SORRENTO: Stableford A: J Cochrane (13) 40. B: A Killey (20) 37.

   SOUTHERN: Stableford div 1: A Forster (13) 40 cb. Div 2: L Addison (20) 40. Div 3: N Seedsman (30) 38. Hole-in-one: P Andrew at 12th.

   SPRING VALLEY: Par A: W Nix (5) 1 up. B: G Hardiman (20) 3 up. PM A: V Heinze (7) 3 up cb. B: J Douglas (18) 2 up.

   STAWELL: Women Stroke div 1: A Hodgetts (9) 68. Div 2: C Trickey (26) 68. Div 3: D Baggs (42) 77. C'ship A: A Hodgetts 257. Hcp: L Willcock (16) 224. B: T Dignan 300. Hcp: C Trickey (26) 224. C: L Maher 336. Hcp: D Baggs (43) 237.

   STRATHALLAN: Stableford: N Ryan (18) 39 cb.

   SUNSHINE: Women Foursome: V Gulliver L Jacka (42) 74.

   THE DUNES: Par div 1: C Fleet (13) 3 up. Div 2: A Johns (23) 1 up. Stableford Cups: B Jude (19) 38.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: P Reeves (11) 39. B: D Ball (17) 36. C: P Parker (20) 40. St John A: A Schaicello (11) 35. B: A Fisenden (15) 37. C: F Zhou (28) 45.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: V Lamanna (10) 40. Ocean: J Evans (21) 39 cb. Old: R Pearson (18) 38. Stroke Long Island: T Withers (7) 71.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke: B Bracken (16) 65.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: J Murdoch (plus 2) 6 up. B: A Trethowan (11) 4 up. C: D Crouch (17) 2 up cb. Women A: K Bell (6) sq cb. B: D Hunter (22) 2 up.

   TIRHATUAN: Women Stableford A: L Vanderpas (26) 35. B: L Roberts (34) 42.

   TOCUMWAL: Stableford A: B Eddy (8) 37. B: P Lovelace (14) 37. C: B Prideaux (25) 40.

   TORQUAY: Par A: D Stephens (9) 3 up. B: M Lunney (13) 7 up. C: B Hewitt (16) 2 up. D: D Rossiter (35) 1 up. Resort: C Browning (33) 3 up. Vis: D Dodd (Corowa 10) 2 up.

   TRAFALGAR: Women 4B: S Tabuteau (28) S Williams (29) 42 cb. 36-hole: S Rogers (25) A Outhred (38) 80.

   VICTORIA: Women Stableford: R Henderson (35) 36.

   WANGARATTA: Stableford: M Nicolosi (23) 39.

   WARBURTON: Par: P Long (26) 2 up.

   WARRAGUL: Women President's Cup A: M Veitch (21) 4 up. B: C Stephen (23) 1 down. C: D Sanders (36) 3 up.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: I Brogden (23) 79. B: M Burt (27) 79.

   WHITTLESEA: Stroke A: C Griffin (8) 69. B: B Thompson (13) 75. C: J McVicar (22) 76.

   WODONGA: Stableford: D McLeish (8) 45.

   WONTHAGGI: Women Stroke A: A Tschiderer (17) 79. B: J Evens (26) 76. C: D Van Veenendaal (45) 78. C'ship: A Walker 271.

   WOODEND: Women Stroke: C Garner (17) 77.

   WOODLANDS: Women Par: P Saul (29) 1 up cb. Veteran C'ship: B Hill bt K Mahlook at 20th.

   WOORAYL: Women 2B Agg: C Perrett (21) F Maynard (27) 65.

   YALLOURN: Stableford A: L Visser (10) 39. B: D Gretton (23) 41.

   YARRA VALLEY: Women Stableford A: J Williams (27) 34. B: V Brocker (29) 37.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: K Appleton (20) 36. B: S Baker (23) 37. Super Veteran: M McManus (35) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stroke A/Medal: C Tippet (14) 72. B: L Jensen (23) 73. C: A Johnson (25) 73. D/Medal: B Meaney (36) 72. 9-hole Veteran Stableford: G House (7) 25. Red: J Taylor (13) 22.

   YERING MEADOWS: Par Nursery A: B Grund (16) 2 up. B: D Sanders (24) 2 up. White: J Rawson (22) 4 up.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 7 

Sammy Hampbells 1 (even) lost to GenYGolf 2 (-3) 

Snipers Den 2 (+2) defeated The Cowards 1 (+11) 

Mixers 1 (+13) lost to The Rongs 2 (+4) 

Porridge 3 (even) defeated Wolfpack 0 (+4) 

Bonus Round: More Rongs 2 (+3) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 2 

BGC Boxes 1 (-6) lost to Kayser 2 (-4) 

Mixed Box 1 (+19) lost to Eastwood Boozers 2 (+5) 

Badger Creek 2 (+1) defeated Pig Fellas 1 (+4) 

Club Hotel 1 (+10) lost to Faders 2 (+7) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

22 October 2017
Marc Leishman and Cam Smith came close to US PGA Tour glory today, but both fell victim to red-hot Justin Thomas. Read more
21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria