Victorian club golf results - Wednesday

   ANGLESEA: Stableford A: M Bagley (8) 38 cb. B: J Prince (16) 40. C: B Virtue (32) 36. Snr: E Brenner (36) 28.

   APOLLO BAY: Stableford: L Thomas (24) 34.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford: M Morris (21) 36 cb. C'ship: M Dunn 88.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: P Christie (23) 42.

   BALLARAT: Women Stableford A: J Naughton (20) 41. B: S Crocker (25) 33. C: C Bayly (31) 36.

   BARHAM: Women 2B agg: D Mills (22) S Robertson (32) 68.

   BARWON HEADS: Stableford A: G Barker (12) 40. B: T Walden (19) 39.

   BENALLA: Stableford A: R Burton (9) 38. B: G Briggs (15) 38. C: J Robinson (26) 39.

   BENDIGO: 4B agg: G Viney (1) P Mill (22) 37 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: S Wilkinson (29) 35.

   BOX HILL: Women 4B: L Boland (29) A Foster (35) 42.

   BRIGHTON: Women Stableford A: R Bearnther (22) 36. B: V Gattuso (31) 36.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: D Lobb (29) 73. B/Medal: P Keleher (32) 69.

   CAMBERWELL: Women Par: L Parker (45) 2 up.

   CAMPERDOWN: Stroke A: D Conheady (18) 69. B: H Dyson (28) 77.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stroke: S Buszard (18) 82.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford div 1: G Dadswell (17) 32. Div 2: S Leeke (30) 41.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: K Pittman (23) 34. B: J Davidson (30) 30. C: V Brain (42) 32.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: A Franklin (13) 36. B: S Griffin (27) 36. C: U Turner (33) 36.

   COBRAM BAROOGA: Women Stableford A: B Willis (11) 33. B: C Pettitt (29) 30. Grandmother's Trophy: H Miller (18) 33 cb.

   COHUNA: Women Stroke: K Peace (16) 72 cb.

   COLAC: Stroke A: P McCallum (16) 68 cb. B: G Askew (Warrnambool 27) 66. Veteran: P McCallum (16) 68.

   COMMERCIAL ALBURY: Par A: S Dawson (13) 4 up. B: J Ryan (18) 7 up.

   COMMONWEALTH: Women Stableford: C Wynhoven (28) 33 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stroke A: S Merson (33) 72. B: J McDonald (39) 79.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Klein (7) 40. B: H Glance (16) 37 cb. C: R Winestrone (23) 45.

   DENILIQUIN: Women Stableford A: C Mitsch (8) 41. B: K Maher (19) 48.

   DEVILBEND: Stableford A: D Kellett (3) 39. B: W Williams (18) 39. Overall: M Sharratt (6) 39 cb.

   DROUIN: Stableford A: P Davie (10) 40. B: E Robbins (17) 39. C: A Fairlie (27) 41. Hole-in-one: C Norris at 10th.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Par A-B: K Harber (34) 2 up.

   EAST MALVERN: Stableford: S Clark (12) 41.

   EASTERN: Stableford A: M Woodhams (10) 39. B: J Vertigan (22) 38.

   EASTERN SWARD: 2B agg: D Hearse (15) T Edward (18) 75.

   EASTWOOD: Ambrose: C Blythman S Rawlings (2-1/2) 61-1/2, A Lindores J Caffyn P Sanderson (10-1/6) 62-5/6.

   EMERALD: Stroke: B Balflour (19) 60.

   EUROA: Stableford A: D Fullager (15) 38. B: W Sinclair (25) 37.

   FINLEY: Stableford: A Hand (21) 38. Women Stroke: K Sutton (16) 71.

   FOSTER: Women Stroke A: R Challoway (9) 75. B: A McKenzie (35) 80.

   GLEN WAVERLEY: Women Irish Foursome: D Wardle (26) H Nemeth (37) C Stephens (39) 76.

   GOONAWARRA: 4B: R Sporton (15) B Orbell (29) 50.

   GREEN ACRES: Stableford A: A Rodi (12) 38 cb. B: T Alexander (19) 40. C: P Kearney (24) 38 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: A Boyce (15) 34.

   HAMILTON: Women Stroke A: L Crow (10) 76. B: K Hartwich (28) 77. C: K Mitchell (41) 77.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: C Chierego (7) 35.

   HILLTOP TATURA: Women Stableford A: T Wangeman (14) 33. B: S Curran (34) 37.

   HOWLONG: Women Stroke A: G Howard (21) 75. B: C O'Keefe (22) 74.

   HUNTINGDALE: Par: R Leonard (34) 5 up. Gold: C Savage (20) 3 down.

   KEW: 4B: R Gair (13) J Welsh (17) 9 up cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: T Andrews (7) 37. B: P Arnts (13) 39. C: R Burns (25) 42.

   KINGSTON HEATH: Par A: D Logan (13) 4 up. B: C Alexander (25) 4 up cb.

   KORUMBURRA: Women 4B: L McIvor (19) M Young (23) 5 up.

   KYABRAM PARKLAND: Par A: S McLennan (11) 2 up. B: R Ludeman (17) sq. C: L Campanelli (19) 5 up.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Par A: J Neale (22) 1 up. B: G Thorsen (27) 1 up. C: R Norton (32) 4 up.

   KYNETON: Stableford: B Keane (17) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: T Nelson (11) 71. B/Medal: G Sterjov (14) 61. C: D Tertis (23) 73. Women Medal: L Alcock (25) 78.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: L Dehey (16) 36. Div 2: D Fraser (27) 35. Div 3: C Kent (45) 31.

   LATROBE: Stableford A: R Sparvelis (10) 39. B: C Larosa (13) 37. C: M Uehara (20) 40.

   LEONGATHA: Women Stableford A: R Thomas (5) 30. B: G McRobert (27) 30. C'ship f A: T West bt W Parker 5-4. B: N Sperling bt G Howard 6-5. C: J Steer bt M Martin 5-4.

   LONSDALE: Stableford div 1: L Ferris (16) 41. Div 2: D Percy (17) 38 cb. Div 3: K Lugsdin (26) 36 cb.

   MAFFRA: Stableford A: G Charlton (9) 40. B: P Anderson (16) 40.

   MALLACOOTA: Women Stroke: E McKnight (31) 77.

   MALVERN PARK: Women C'ship f: J Stone 257 J Hocking 292. B: S Evans 316. C: B Pollock 363.

   MANSFIELD: Women C'ship f A: A Marsden 257. B: S Sargeant 279. C: M Mitchell 310. D: N Coffey 332.

   MARYBOROUGH: Women Stroke A: B Brown (22) 71. B: M Higgins (30) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (37) 31.

   MELTON VALLEY: Medal A: J Storer (9) 64. B: B Arthur (20) 66.

   METROPOLITAN: Par: G Maine (8) 1 down.

   MIRBOO NORTH: Women Stableford: N Allen (16) 35.

   MOE: Women 27-hole Foursome c'ship: L Bales K Borg 144. Hcp: L Bales K Borg (17-1/2) 117-3/4.

   MORNINGTON: Stableford A: D Rutledge (11) 39. B: D Trend (15) 38. C: M Adams (21) 38.

   MORWELL: Women Stableford: T Bastin (22) 35.

   MT MACEDON: Stableford: I Gill (19) 33.

   MURRAY DOWNS: Women 2B agg: E Willox (22) MA Mathiske (42) 70.

   NEWRY: Women Stroke: R Walker (7) 69.

   NORTHERN: Par A: D Lacy (9) 4 up. B: Z Fistrovic (18) 4 up. C: S Gabriel (21) 8 up. D: A Luke (25) 2 up cb.

   NUMURKAH: Women 4B: L Arnold (22) M Birrell (26) 44.

   OAKLEIGH: Women Medal: T Gardner (21) 65. Veteran 9-hole Stroke: J Willcox (39) 39.

   PAKENHAM: Stableford A: C McConnell (15) 36. B: R Shalders (26) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: R Smith (5) 66. B: A Metcalf (16) 70. C: G McGrath-Smith (21) 72. D: G Leslie (25) 72.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: R Plummer (11) 4 up. B: F Demaio (20) 6 up. C: R Porter (24) 1 down cb. Hole-in-one: N Seaton at 4th. Stableford Peninsula A: I Malkin (10) 37. B: A Iredale (22) 40. C: B Grieve (33) 34.

   PHILLIP ISLAND: Women Stableford: S White (18) 32.

   PORT FAIRY: Stableford: B Rix (10) 42.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: A Foott (9) 38. B: C Trezise (27) 38. C: A Kennedy (30) 38.

   PORTLAND: Women Stroke A: G Baulch (21) 75. B: Y Crooks (42) 70.

   PORTSEA: Women Stableford: A Cheetham (18) 35 cb.

   QUEENSCLIFF: Stableford: P Jacobs (16) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: M Anderson (14) 35. B: P Barnett (28) 36.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: B Crossman (29) 37.

   RICH RIVER: Women Par div 1: R Devlin (19) 2 up. Div 2: K Briggs (29) 4 up. Div 3: K Evans (34) 1 up.

   RINGWOOD: Stableford A: E Sinco (12) 38 cb. B: S Chao (20) 39. C: T Ralph (22) 41.

   RIVERSDALE: Women Stroke A/Plate: W Sharpe (13) 69. B: T Kim (26) 70. C: V Miller (30) 79. Stableford: J Batrouney (30) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Foursome: P Mason A Brennan (31-1/2) 71-1/2.

   RIVERVIEW: Women Stroke A: J Edwards (22) 71. B: H Edgar (29) 68. C: D Haskings (45) 71.

   ROSANNA: Women Stableford A: L Shields (14) 37. B/Medal: A McDonald (24) 41. C: L Posselt (30) 37. D: L Adams (34) 38.

   ROSEBUD PARK: Women Par: D Doyle (36) 2 down.

   ROSSDALE: Women Stableford A: J Williamson (22) 28. B: M King (29) 32 cb. C: R McLeod (37) 34. Trophy: J Adams T Stillman bt D Rogers K Schmidt at 19th.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stroke: L Shelton (13) 72. Scr: S Ellery 81. Hole-in-one: J Martin at 5th West.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Ambrose: B Hince T Gee (3-3/4) 29-1/4.

   SAFETY BEACH: Stableford: R Evans (17) 37.

   SALE: Stableford A: R Schuback (13) 40. B: G Moulton (16) 45. Hole-in-one: R Schuback at 6th.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: M Carter (3) 36. B: T Hourmouzis (9) 36. C: YG Hwang (17) 38.

   SEYMOUR: Stableford: P Jarvis (14) 41 cb. Women Par: W Hutton (25) 2 up.

   SHEPPARTON: Women 4B: K Pickworth (24) F Hand (40) 42.

   SORRENTO: Stableford A: J Hay (12) 37. B: B Nicholls (30) 38.

   SOUTHERN: Par div 1: L Vennell (14) 1 up. Div 2: F Crockford (15) 2 up. Div 3: M Hampton (24) 2 up cb.

   SPRING VALLEY: 4B: B Markey (29) W Robinson (32) 52. PM: S Valibhoy (20) D O'Brien (18) 47 cb.

   STAWELL: Women Stroke div 1/Medal: J McInerney (19) 77. Div 2: L Maher (32) 78.

   STRATHALLAN: Stableford: S Montagnese (27) 44.

   THE HERITAGE: Stroke St John A: M Morello (9) 71. B: P Valerio (12) 71. C: J Ozzimo (21) 69. Par Henley A: B Mills (10) 3 up. B: D Lim (16) 4 up. C: P Merrigan (33) 1 up.

   THE NATIONAL: Par Ocean: B Topp (18) 1 up. Old: J Ferraro (20) 1 up. Moonah: E Compagnoni (21) 4 up. Long Island: R Owens (33) 1 up.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: P Conquest (16) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: C Campagnolo (7) 39. B: D McTaggart (12) 41. C: G Wells (19) 41. Women A: H Sheringham (20) 34 cb. B: J Swan (32) 38.

   TIRHATUAN: Women Stableford: L Roberts (33) 38.

   TOCUMWAL: Stableford A: M Hart (6) 37. B: L Richard (18) 38. C: P Stokes (22) 41. D: A Sutton (35) 38.

   TORQUAY: Stableford A: D Stephens (9) 37. B: W Gaunt (15) 39. C: A Scholten (18) 34. Resort: R Hedley (26) 34.

   VICTORIA: Women Stroke: M Barry (38) 72.

   WANGARATTA: Stableford: R Moyle (13) 39.

   WARBURTON: Stableford: S Hawke (11) 38.

   WARRAGUL: Women Trophy: D Winter (32) J Marriott (13) 42.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: L Boyd (23) 32. B: M Yun (36) 37.

   WHITTLESEA: Par A: R Laing (11) 2 up. B: J Hussey (15) 3 up. C: A Sabell (29) 1 down.

   WINCHELSEA: 4B: D Lewis (21) C Currington (24) 44.

   WODONGA: Stableford: I Kemp (30) 44.

   WOODLANDS: Women Stroke: K Mahlook (14) 72.

   WOORAYL: Women Stroke A/Medal: H Sullivan (21) 77. B: I Gillian (30) 78.

   YALLOURN: Stableford A: H Connell (8) 36. B: A Walker (29) 37.

   YARRA VALLEY: Women 4B: P Wallis (33) L Empey (35) 44.

   YARRA YARRA: Women Par A: M Kohen (18) 2 up. B: V Eason (24) 1 down. C: S McLean (32) 1 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Murray A: J Kruger (7) 73. B: F Arnold (20) 72. C: E Mason (25) 71. D: J Murphy (32) 74. Lake: P Cook (18) 76.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley A: A Morris (8) 42. B: M McLean (21) 37. White: K Mark (36) 29.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 8

Sammy Hampbells 0 (+8) lost to Cowards 3 (-6) 

More Rongs 2 (+1) defeated Porridge 1 (+7) 

Mixers 1 (+7) lost to Wolfpack 2 (+1)

Bonus Round: GenYGolf 2 (-4) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 3

Club Hotel 0 (+8) lost to BGC Boxes 3 (-2) 

Badger Creek 1 (-3) lost to Flub & Run 2 (+2) 

Pig Fellas 2 (+4) defeated Mixed Box 1 (-3) 

Kayser 1 (+9) lost to Eastwood Boozers 2 (even) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria