Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Stableford: B Lopez (24) 31.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: S McMilan (22) 27 cb. B: B Backhoy (40) 38.

   ANGLESEA: Par A: D Hitchcock (14) 3 up. B: J Toyne (18) 5 up. C: J Reed (22) 1 up cb. Snr: A Parton (33) 4 up.

   APOLLO BAY: 4B: J Nancurvis (16) I Richardson (17) 44.

   BACCHUS MARSH: Bowl: K Dylan (19) P Gilchrist (30) L Ball (25) 98. Indiv A: E Condon (22) 38. B: E Brown (30) 36.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: N Prasad (11) 44.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: S Bayley (22) 70. B/Medal: J Newell (38) 67. Scr: S Walker 84.

   BALLARAT: Women Stableford: M Van Den Broek (26) 36.

   BARHAM: Women Stroke A: P Taylor (21) 74. B: S Thompson (25) 75.

   BARWON HEADS: Stableford A: A Burton (9) 41. B: B Armstrong (23) 39.

   BENALLA: Stableford: R Close (12) 36.

   BENDIGO: Stableford A: T Jacobs (12) 36 cb. B: D Conly (14) 38. C: I Grose (26) 37.

   BERWICK MONTUNA: Women Foursome Stableford: B McIntyre J Percival (26) 28 cb.

   CAMBERWELL: Women Stableford div 1: D Leeson (23) 30. Div 2: L Parker (45) 35.

   CAMPERDOWN: Women Stroke A: T Sinnott (17) 74. B: D Narik (29) 71.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: R Hamilton (13) 79. B/Brooch: P Brown (24) 76. C: J Edwards (29) 79.

   CHURCHILL PARK: Women Ambrose: M Gambetta N Crebbin A Skacej K Ellis (12-2/8) 67-6/8.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: C Smedley (19) 40. B: M Llewellyn (25) 36. C: B Rafferty (31) 25.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A/Medal: M Wallace (19) 77 cb. B: C Pettitt (28) 80.

   COHUNA: Women Stroke A/Medal: R Ballard (11) 74. B: J Johnson (23) 75. C: L Stuchbury (29) 74. C'ship A: R Ballard 264. B: J Johnson 301. C: N Bird 313.

   COLAC: Stableford: M Kent (14) 39. Veteran: R Cooper (22) 37.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: D Staples (16) 39.

   COMMONWEALTH at Yarra Yarra: Stableford A: J Kempster (13) 36. B: S Waldren (25) 31. C: J Morris (35) 29. Hole-in-one: J Kempster at 4th.

   COROWA: Women Foursome: D Rohrich M Tobin (8-1/2) 75-1/2.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford A: M Mott (29) 28. B: L Sleep (36) 27.

   CRANBOURNE: Par A: D Heideman (11) 4 up. B: T Bell (14) 5 up. C: J Dore (20) 5 up.

   CURLEWIS: 4B: C Stone (19) I Hayward (6) 48. Stableford Green: P Cram (35) 30 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Poka (2) 42. B: R Landy (21) 41.

   DEVILBEND: Stableford A: M Sharratt (5) 38. B: T Bolden (17) 39. Overall: D Richards (17) 39 cb.

   DROUIN: Stableford A: B Ross (17) 40. B: R Gardner (20) 38.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Medal: B Clemments (19) 74 K Michalova (32) 74 to play off.

   EAST MALVERN: Stableford: J Scotton (14) 41.

   EASTERN: Stableford A: P Harmer (14) 41. B: N Wells (20) 42.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: D Hearse (15) 39. C-D: G Scown (25) 32.

   EASTWOOD: Stableford A: G Spicer (9) 34 cb. B: F Hawkleff (13) 44 cb. C: K Hudson (26) 37 cb.

   EMERALD: Stableford: J Piggitt (31) 47.

   EUROA: Stableford: M Corradin (scr) 38.

   FINLEY: Stableford: Z Brain (36) 42. Women Stroke: F Pyle (15) 79. C'ship A: F Pyle 276. B: J Dean 293. C: A Harding 326. D: N McNamara 349.

   FOSTER: Women 27-hole Foursome c'ship: B Warren G Tyers 140. Hcp: V Soderlund J Eddy (19) 120-1/2.

   GARDINERS RUN: Stroke A: P Bartley (10) 67. B: A Moss (19) 70.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford: A Tanner (22) 31.

   GOONAWARRA: Stableford A: G McDorman (10) 35 cb. B: J Willoughby (12) 37. C: W Blake (33) 37 cb.

   GREEN ACRES: Stableford A: C Miller (10) 42. B: D Macdonald (18) 38. C: M Douglas (24) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: J McKenna (24) 34.

   HEIDELBERG: Stableford A: R Geary (12) 40. B: A Costa (16) 40. C: R Munasinha (21) 37 cb.

   HEYWOOD: Stableford: M McLeod (6) 34.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: C Petruccelli (4) 34.

   HILLTOP TATURA: Women Par: J Hayward (29) sq.

   HOWLONG: Women Stableford A: S Eisenhauer (5) 35. B: V Ebert (29) 31.

   HUNTINGDALE: Stableford: P Bunney (27) 41. Gold: C Savage (20) 32.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke A: N Cooper (8) 69. B: M Monro (16) 76.

   KEW: Par A: T Tonkin (10) 3 up. B: S Connellan (14) 7 up. C: R Gilchrist (22) 3 up.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: R Weeks (8) 41. B: R Malzinskas (16) 42. C: R Coleman (27) 45.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: B Mitchell (10) 39 cb. B: A Weight (30) 38 cb.

   KORUMBURRA: Medal: C Harding (23) 77.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford A: J McHale (23) 33. B: J Sutton (43) 34.

   KYNETON: Stroke: A Hanks (9) 69.

   LAKES ENTRANCE: Women div 1: R Percival (16) 78. Div 2/Medal: G May (31) 76.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Winter (4) 39. B: C Gamvrellis (17) 39. C: B Grieve (23) 38. W: S Diserio (28) 32.

   LANG LANG: Stableford div 1: C Stockdale (20) 32 cb. Div 2/Silver Spoon: S Van Gaal (28) 33.

   LATROBE: Stableford A: D Ristevski (11) 37. B: R Valvo (18) 40. C: G Reynolds (20) 41.

   LEONGATHA: Women Foursome stableford: R Thomas K Dwyer (12) 30.

   LONSDALE: Stableford div 1: B Gladman (13) 38. Div 2: B Waites (24) 47. Div 3: P Rumph (31) 48.

   MAFFRA: Stableford A: G Coleman (15) 38. B: S Patten (32) 39.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: E Hall (27) 30. B: S Lie (31) 30. C: S Spier (39) 35. Veteran 9-hole: C Gyura (45) 16. Trophy: S Spier (39) 146.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: B Culakovski (30) 32.

   MELTON VALLEY: Stableford A: M Gates (7) 39. B: G Tolliday (19) 40.

   METROPOLITAN: Par: J Chantrell (15) sq cb.

   MILDURA: Stableford: G Vessey (19) 37.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Allen (16) 2 down.

   MOE: Par A: K Middlemiss (13) 2 down cb. B: P Majak (27) 5 down. Medal: L Bates (17) 74.

   MOOROOPNA: Women Stableford: J McAuliffe (23) 36.

   MORNINGTON: Stableford A: G Seeckts (12) 38. B: M Williams (16) 35. C: J Klauer (25) 35 cb.

   MT MACEDON: Stableford: I Gill (19) 41.

   MT MARTHA: 4B: B McCrae (26) B Dawson (19) 60.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: S McLellan (18) 36. B: B Holt (19) 34. C: L Billing (29) 36.

   NEWRY: Women Stroke: R Walker (6) 71. C'ship: R Walker 242. Hcp: K Kuizenga (18) 211. B: L Morgan 280.

   NORTHERN: Stableford A: M Gazzola (10) 39. B: J Formica (17) 38. C/Medal: P Sweeney (21) 41. Yellow: B Simpson (16) 39. Hole-in-one: D Lane at 6th.

   NUMURKAH: Women Medal: B McIntosh (16) 73. Scr: B McIntosh 89.

   OAKLEIGH: Women Stroke: L Bateman (30) 65. Veteran 9-hole: J Willcox (39) 31.

   PAKENHAM: Stableford A: T Cowie (2) 37. B: K Barrett (34) 34. Medal: C McConnell (14) 35.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: P Welsford (4) 35. B: G Graham (18) 38. C: G Uren (36) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: 4B Kingswood: H Desai (18) D Lang (13) 10 up. PM: J Scott (26) G Lee (27) 12 up. Hole-in-one: P Drake at 13th. Stableford Peninsula A: J Kalogris (14) 44. B: R Sinclair (16) 37. C: D Milne (34) 34.

   PORT FAIRY: Stableford: M Habel (16) 40 cb.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: J Barker (14) 38. B: D Roede (25) 38. C: F Stone (31) 35.

   PORTSEA: Women Foursome Stableford: H Norris (35) S Dunball (26) 36.

   QUEENSCLIFF: Stableford: P Kleindienst (12) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: D Cole (15) 39. B: B Van Twest (22) 38 cb. W: K Freer (19) 35.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: TJ Ponsford (16) 74. Div 2: M Morgan (27) 76. Div 3: A Fitzsimmons (39) 74.

   RINGWOOD: Stroke A: E Sinco (12) 68. B: P Clifford (20) 64. C: J Livingstone (27) 69.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: M Chae (16) 37. B: L Coutie (23) 32 cb. C: L Wilson (32) 31 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: K Mann (24) 33. B: K Kenny (38) 31 cb. Trophy: Presidents 26 bt Captains 25.

   ROSANNA: Women Stableford A: T Cuff (16) 37. B: A Ritchie (19) 35. C: V Cook (27) 34. D: J Buller (34) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South A: T Romania (9) 37. B: R Templer (11) 38. C: J Davies (19) 38. North: K Doran (23) 36.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: A Sadler (33) 35.

   ROSSDALE: Women Stroke A: C Maggio (7) 81. B/Medal: M Robertson (26) 77. C: J Tracy (37) 82.

   ROYAL MELBOURNE: East Stableford A: A Ruffell (15) 34. B: R Collier (28) 33.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: A Coulter (14) 20 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: R Urlus (22) 36.

   SALE: Stableford A: A Chaffey (11) 41. B: M Coonahan (15) 38.

   SANCTUARY LAKES: Par A: S Kennedy (scr) sq. B: T Moore (13) 4 up. C: T Campbell (20) 3 up.

   SEYMOUR: Stableford: I Richardson (7) 37.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: G Steers (19) 74. B: R Priestly (23) 76. C: V Farley (33) 79.

   SORRENTO: Stableford A: R Buxton (15) 36. B: I Addison (24) 36.

   SOUTHERN: Team Agg: H Tan (13) R Hines (16) T O'Bree (12) C Outhred (11) 108. Hole-in-one: R Palmer at 12th.

   SPRING VALLEY: Par A: M Power (14) 2 up cb. B: B Hagarty (21) 2 up. PM A: W Lyons (12) 2 up cb. B: J Ward (20) 1 up cb.

   STAWELL: Women Stroke: L Martin (16) 65. Scr: J McInerney 94.

   STRATHALLAN: Stroke: R Greenhorn (29) 67 cb.

   SUNSHINE: Women Stableford: E Batten (20) 32.

   THE DUNES: Stableford div 1: P Dolman (5) 35. Div 2: V Vuckovic (21) 30. Cups: J Fraser (23) 40.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: G Vernon (6) 37. B: D Martin (12) 36. C: A Reynolds (22) 38. Henley A: D Reiter (4) 33. B: R Robinson (13) 37. C: J Sutton (32) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: I Foote (13) 39 cb. Old: C Jones (15) 38. Ocean: R Thornton (21) 37. Women Stroke Long Island: J Shellback (2) 73.

   THE SANDS TORQUAY: Par: P Barrett (31) 4 up.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: J Murdoch (plus 4) 4 up. B: A Durante (13) 7 up. C: C Dawson (24) 5 up. Women: A: M Muller (19) 3 up. B: J Addison (25) 4 up.

   TIRHATUAN: Women Stableford: R Benavides (27) 29.

   TOCUMWAL: Stableford A: J Darren (7) 38. B: P Dugan (14) 37. C: R McKenzie (35) 37.

   TORQUAY: Par A: G Taylor (9) 1 up. B: B Gaudion (15) 2 up. C: R Rashley (22) 4 up. Resort: R Hedley (26) 2 up.

   TRAFALGAR: Women 27-hole c'ship: S Caldow D Mellon 133. Hcp: K Ludlow A Owen (20) 113.

   VICTORIA: Women Foursome Stableford: J Moone (25) M Winchip (22) 34 cb.

   WARBURTON: Women Bisque Par: L King (30) 7 up.

   WARRAGUL: Women 4B: C James (27) M Wright (30) 3 up.

   WERRIBEE PARK: Women Par A: J McLeod (11) 2 down. B: L Grant (31) 6 down.

   WHITTLESEA: Par A: P Campi (11) sq. B: D Prest (13) 3 up. C: J Quinn (22) 4 down. Women Stableford: W Boardman (23) 29.

   WINCHELSEA: 9-hole Stroke: R Batson (31) 30.

   WODONGA: Stableford: T Penski (14) 39.

   WOODLANDS: Women Stableford: J Waddell (18) 35 cb.

   WOORAYL: Women Foursome: L Young J Risely (26) 80.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: C Geyer (35) 34.

   YARRA YARRA at Commonwealth: Women Stableford A: A Leigh (11) 33. B: A Guy (27) 31. C: L Falconer (45) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford: C Tytler (34) 40.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: S Carey (14) 38.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 9 

Snipers Den 3 (even) defeated Mixers 0 (even) 

Porridge 3 (even) defeated Sammy Hampbells 0 (even)

Rongs 2 (-13) defeated More Rongs 1 (-12) 

GenYGolf 3 (even) defeated The Cowards 0 (even) 

Bonus Round: Wolfpack 1 (-2) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 5 - Bonus Round

Eastwood Boozers 1 (+5) 

BGC Boxes 1 (+7) 

Badger Creek 0 (even) 

Faders 0 (+10) 

Mixed Box 2 (+4) 

Flub N Run 1 (+5) 

Pig Fellas 0 (+8) 

Kayser 4 (-7) 

25 February 2018
The 2018 Victorian Men’s Country Championship incorporating the Junior Country Regions Read more
25 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Lang Lang Golf Club today. Read more
23 February 2018
ALEXANDRA: Women: Stroke: A: D Richardson (15) 70. B: M Williamson (23) 70. C: E Goss (39) 67. Scr: G Leigh 82. Read more
MyGolf
Golf Victoria