Victorian club golf results - Wednesday

   AMSTEL: Women Par Ranfurlie A: L Hoey (13) 4 down cb. B: L Stewart (27) 4 down cb.

   ANGLESEA: Stableford A: B Eskrigge (13) 38. B: B Black (17) 36. C: B Harrell (23) 43. Snr: B Dalton (36) 30.

   APOLLO BAY: Stableford A: C Coleman (9) 37. B: D Hand (21) 35. Trophy: C Coleman (9) 107.

   BACCHUS MARSH: Women Stroke: J Cox (20) 78.

   BALLARAT: Women 3B: C Ryan (26) B Clark (18) V Farley-Mercer (34) 49.

   BARHAM: Women Stroke A: P Taylor (20) 75. B: J Lyford (27) 73. C'ship f A: J Wall 236. B: F McNaughton 309. C: G Sheldrick 336.

   BARWON HEADS: Par A: B Salter (9) 3 up. B: D Langley (29) 4 up.

   BENALLA: Stableford A: D Taylor (14) 37. B: D Ross (21) 35. C: G Ellis (30) 35.

   BENDIGO: Par A: M McGovern (5) 4 up. B: M Hesse (18) 3 up. C: I Stevens (19) sq.

   BENTLEIGH YWCA: Stableford A: C Lister (16) 37. B: H Petering (35) 37. Snr 9-hole: V Crozier (45) 13.

   BERWICK MONTUNA: Women Par: S Harper (25) 1 down.

   BOX HILL: Women Par A: L Dickson (25) 2 down. B: M Ransom (30) 2 up. C: L Adgemis (37) 5 up.

   BRIGHT: Women Stableford A: R Poyne (23) 33. B: B Griffith (28) 30. Overall: C Burgess (13) 33.

   BROADFORD: Stableford A: I Parry (9) 38. B: J Mirabella (18) 40. Women A: C Andersen (10) 29. B: E Hastie (25) 28. Matchplay f: S Innes bt S O'Connor 2 up.

   CAMBERWELL: Women Par div 1: M Collins (30) 5 down. Div 2: L Parker (44) 2 down.

   CAMPERDOWN: Women C'ship f A: D Conheady bt T Sinnott 2-1. B: M White bt M Dalton 3-2. C: J Fitzgerald bt D Narik 1 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Canadian Foursome: A Felgate A Conn (6-1/4) 69-3/4.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Par: J Mellett (25) sq.

   CHALAMBAR ARARAT: Doris Chambers Foursome: S Powell (9) M Brady (26) 34.

   CHELTENHAM: Women Stableford: C Shaw (35) 36.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A/Trophy: K Pittman (23) 42. B: P Maloney (26) 35. C: H Drummond (36) 30.

   CLIFTON SPRINGS: Women 4B A: K Behan (18) C Smedley (18) 40. B: L Hocking (39) D Read (37) 43.

   COBRAM BAROOGA: Women Stroke A: H Adkins (22) 77. B: J Gould (45) 68. C'ship A: M Rhode 279. B: H Adkins 306. C: E Dalton 339.

   COHUNA: Women Stableford: P Bird (18) 34 cb.

   COLAC: Stroke: M McCoombe (11) 64. Veteran: M McCoombe.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: G Parker (7) 40. B: C Watson (22) 42.

   COMMONWEALTH: Women Team: Captains 17-1/2 (J Bell (27) H Heath (17) 42) bt Presidents 8-1/2 (J Harkness (24) C Lin (20) 39 cb).

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stableford: L Sleep (36) 35.

   CRANBOURNE: Stableford A: B Dax (10) 38. B: B Hyams (15) 37. C: P Verey (23) 39. Hole-in-one: B Hyams at 8th.

   CURLEWIS: Par A: C Harris (10) 3 up. B: D Myers (18) 4 up. C: S Vandermark (32) 1 up. Green: D Hurley (31) 3 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Willoughby (6) 40. B: I Lance (24) 38.

   DEVILBEND: Par A: J Deegan (12) 1 up. B: P Perry (17) 2 up. Overall: P Wakeling (18) 3 up.

   DROUIN: Stableford A: K O'Brien (13) 38. B: R Ramage (17) 39. C: B Thorpe (27) 37.

   EAST MALVERN: Stableford: R Anderson (12) 41.

   EASTERN: Par A: M Anderson (4) 1 up. B: C Wirth (18) sq cb. C: M Wright (21) 2 up.

   EASTERN SWARD: Stablefored A-B: D Hearse (14) 39. C-D: L Percy (25) 37.

   EASTWOOD: Stableford A: P Elliott (8) 37 cb. B/Medal: R Monaghan (17) 38. C: C McGuire (27) 37.

   EMERALD: Stableford: M Litchfield (12) 36.

   EUROA: Stableford A: P McCarthy (5) 38. B: D Baker (22) 35. Women A: M Edwards (22) 36. B: M McMartin (35) 28.

   FINLEY: Stableford: M Daniel (9) 39. Women Medal: M Polkinghorne (19) 72.

   FOSTER: Women Par A: S Wylie (23) 5 down cb. B: A McKenzie (36) 7 down.

   GLEN WAVERLEY: Women President's trophy: J Cameron (35) 71. 9-hole Stableford: M Farrell (45) 12.

   GOONAWARRA: Stableford A: D Commerford (6) 39. B: I Couch (16) 37 cb. C: J Petersen (25) 35 cb.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Smith (12) 38 cb. B: J Smith (18) 37. C: A Rennie (26) 42 cb.

   HEATHCOTE: Women Stableford: A Long (33) 34.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: J Dee (6) 36.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Craven (19) 43. Gold: J Moule (22) 27.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: D Cryer (12) 39. B: J Schonafinger (13) 34. C: M Baillie (18) 34.

   KEW: Par A: C Whitehead (13) 2 up cb. B: J Evans (18) 4 up cb. C: A Chipp (22) 2 up. Cup: B Falconer B McOrist bt W Heil B Howard 3-2.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: B Collins (9) 40. B: B Conners (18) 43. C: B Dixon (24) 46.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: R Miller (8) 38 cb. B: P Carlisle (20) 37. W: M Andrew (22) 34.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: D Cox (13) 55. B: R Gillon (15) 54. C: B Elliott (20) 55.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford A: J McHale (22) 30. B: T Wade (23) 34. C: V Pawley (31) 31.

   KYNETON: Par: C Cooney (16) 2 up.

   LAKESIDE at Albert Park: Par A: W Moore (8) 2 up. B: D Read (17) 3 up. C: D Tertis (22) 2 up. W: K Corcoran (28) 1 up.

   LANG LANG: Women Par div 1: P Randall (22) sq. Div 2: C Kent (45) 2 down.

   LATROBE: Stableford A: C Downes (1) 40. B: C Naughton (18) 38. C: C Mills (22) 35.

   LEONGATHA: Women Par A: W Parker (14) 2 down. B: G McRobert (25) 3 up.

   LONSDALE: Stableford div 1: K Davis (13) 40. Div 2: R Idle (17) 38. Div 3: S Birrell (25) 39.

   MALVERN PARK: Women Committee Trophy: I Hussey (26) S Byrne (19) B Burns (32) J Ashby (23) 102. Veteran 9-hole Stableford: P Lewin (36) 12.

   MANSFIELD: Women Stableford A: N Cooper (15) 29 cb. B: L Anderson (22) 31.

   MARYBOROUGH: Stableford: L Pratt (33) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (36) 30.

   METROPOLITAN: Par: D Axup (14) 1 up.

   MOE: Women Stableford A: L Bates (17) 34. B: C O'Reilly (25) 35.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1: J Davidson (17) 78. Div 2: K Faulkner (28) 76. Div 3/Medal: B Hockey (40) 75.

   MORACK: Snr Ambrose: R Fletcher M Aylott F Fogarassy A Francese (12-1/2) 55-1/2. Hole-in-one: B Cavanagh at 4th.

   MORNINGTON: 4B: P Hedger (7) M James (16) 53.

   MORWELL: Women Par div 1: S Caldwell (17) 1 down. Div 2: A Stanistreet (30) 2 down.

   MT MACEDON: Stableford: P Clark (12) 39.

   MT MARTHA: Stableford: R Fowler (31) 41 cb.

   MURRAY DOWNS: Women Par A: M Thurwood (14) 1 down. B: C Lang (25) 5 up. C: M Crilly (34) 5 up. D: H Evans (36) 2 down.

   NEWRY: Women Stableford: K Boyle (18) 32.

   NORTHERN: Stableford A: P Wise (7) 40. B: T Carneli (17) 45. C: G Clothier (21) 44. D: N Henderson (30) 39.

   NUMURKAH: Women Stableford div 1: T Clouston (6) 31. Div 2: J Stevens (32) 31.

   OAKLEIGH: Women Stableford: A Skoutarides (36) 32.

   PAKENHAM: Stableford A: N Bonne (13) 37. B: H Elyasie (20) 39.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: J Clifford (8) 39. B: B Loorham (15) 37. C: T Lightfoot (21) 40. D: T Freeman (23) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: P Signel (11) 3 up. B: R Morgan (17) 2 down cb. C: R Cummins (27) 3 down cb. PM A/Medal: D Bodey (13) 3 up cb. B: D Rutherford (22) sq. C: R Wyld (28) 1 down cb. Stableford Peninsula A: B Westwick (1) 39 cb. B: T Ellinghaus (20) 38 cb. C: N Chamings (29) 37.

   PORTARLINGTON: Women 4B: L Kirby (22) S Watts (26) 7 up.

   PORTLAND: Women Stableford A: T Florakx (22) 34. B: L Murphy (30) 39.

   PORTSEA: Women Par: C McCarthy (18) 2 up.

   QUEENSCLIFF: Stableford: P Kleindienst (12) 40.

   RAAF WILLIAMS: Women Stableford: G Stevens (26) 33.

   RACV CAPE SCHANCK: Par A: D Cole (14) 3 up. B: J Fox (27) sq. W: M Cole (14) 1 up.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: B Brandenberger (29) 14 cb.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: K Fitzgerald (12) 73. Div 2: L George (27) 76. Div 3: T Schindler (32) 75.

   RINGWOOD: Stableford A: S Homans (12) 36. B: J Donald (16) 40. C: T Ralph (22) 39.

   RIVERSDALE: Women Stroke A: M Munro (13) 72. B/Medal: A Shin (21) 70. C: B Shappen (24) 76. Stableford: W Tjioe (30) 32.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: R Porter (30) 36. B: H Gleeson (33) 33.

   RIVERVIEW: Women Par A: J Woolf (14) 2 up. B: H Edgar (27) 1 down. C: N Lane (45) 1 up.

   ROSANNA: Women Stroke A: P Linssen (18) 73 cb. B: N Arthur (25) 70. C: A Goodwin (30) 70. D: S Webb (33) 76. Stableford: S Renn (34) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: C Mahoney (3) 36. B: R Wilson (16) 41. C: M Heffernan (20) 35. South: B Payne (14) 43.

   ROSEBUD PARK: Women Foursome: C McDougall S Bailey (29) 85.

   ROSSDALE: Women Par A: K Schmidt (16) sq. B: A Stannard (28) 2 down. C: K Rahilly (42) 4 down cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stroke West: J Jones (26) 69. Par East A: D Hill (15) 1 up. B: S Thomas (35) 2 up.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: A Coulter (12) 32 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Walsh (17) 36.

   SALE: Stroke A: D Jacobs (7) 67. B: W Wiggins (26) 69.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: T Sharpe (plus 5) 37. B: A Duinane (13) 37. C: K Chan (17) 33 cb.

   SEYMOUR: Stableford: M O'Sullivan (7) 37 cb. W: D Byrne (17) 36.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: R Priestly (22) 34. B: M Tomkins (28) 41. C: V Farley (33) 37.

   SORRENTO: Par A: D England (16) 4 up. B: R Johnston (19) 1 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1: B Stammers (9) 40. Div 2: B Thomas (18) 39. Div 3: N Black (23) 39.

   SPRING VALLEY: Stableford A: A Xu (15) 39. B: D Broadley (35) 34. PM A/Tankard: P Killen (7) 40. B: C Bell (21) 39.

   STAWELL: Women 4B: J McInerney (19) L Johnston (16) 5 up.

   STRATHALLAN: Stableford: V Elias (20) 37 cb.

   SUNSHINE: Women Par: J Rimes (26) 1 down.

   THE DUNES: Stableford div 1: J Derham (plus 1) 37. Div 2: V Vuckovic (21) 37. Cups: M Allen (20) 38.

   THE HERITAGE: Henley Stroke A: L Bleumink (plus 2) 67. B: D Ball (16) 68. C: H Quay (25) 67. Par St John: S Morabito (6) 2 down.

   THE NATIONAL: Par Old: C Martin (3) 4 up. Hole-in-one: B Aldons at 16th. Moonah: S Dauterman (9) 2 up. Ocean: J Evans (19) 2 up. Women Long Island: J Shellback (scr) sq.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: G Clarke (11) 37. B: P Barrett (30) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: T Marks (7) 38. B: T Reid (12) 37 cb. C: R Grimaud (18) 36. Women A: C Parkin (16) 33 cb. B: S Drayton (22) 35.

   TIRHATUAN: Women Par: R Benavides (28) sq.

   TOCUMWAL: 4B agg: K Dunn (10) G Quick (11) 66.

   TORQUAY: Texas Scramble: J Bleazby (25) P Doak (23) 78. Resort: J Burton (15) R Hedley (25) 79. Hole-in-one: M Carboon at 12th.

   TRAFALGAR: Women Stableford: S Tabuteau (27) 32.

   VICTORIA: Women Stableford: E Leonards (32) 37 cb.

   WANGARATTA: Stableford: R Mayle (13) 36. Veteran 9-hole: D Stone (22) 16.

   WARBURTON: Stableford: D Murch (4) 38.

   WARRAGUL: Women Stableford A: K Ahearn (9) 35. B: W McKeown (24) 33. C: W Henshall (33) 33.

   WARRNAMBOOL: Women Irish Team: T Sullivan (12) D Fitzgibbon (24) S Rea (23) S Haylock (16) 101.

   WAVERLEY: Women Foursome: N Bentley Bell J Ward (24) 68.

   WHITTLESEA: Stroke A: C Griffin (7) 72 cb. B: D Wheeler (19) 70. C: C Solier (25) 76. Medal of Medals: A Finlayson (11) 77. Women Stableford: B Castle (23) 31.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: N Boddington 19.

   WODONGA: 4B: D West (10) B Lodding (28) 48.

   WOODLANDS: Women Stableford: B Kerr (25) 37. Cup: P Wilson bt L Merrick 2-1.

   YARRA VALLEY: Women Par: K Bingham (20) 3 down cb.

   YARRA YARRA: Women Par A: K Harding (12) 1 down. B: A Guy (27) 1 down. C: P Nissan (38) sq.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: G Gilzean (17) 37. B: D Meredith (27) 37. White: J Rawson (22) 36.

22 June 2018
Victorian David Micheluzzi is into the quarter-finals of the British Amateur at Royal Aberdeen in Scotland. Read more
21 June 2018
Pat Giles (The National) & Judy Langford (Wodonga) have set the pace at the 2018 Tocumwal Senior Amateur Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria