Victorian club golf results - Wednesday

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie: L Molnar (26) 31.

   ANGLESEA: Par A: S Talbot (12) 5 up. B: A French (21) 4 up. C: B Virtue (31) sq. Snr: A Hendrie (29) 1 down.

   APOLLO BAY: Stroke: P Forbes (20) 66.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: K Caple (21) 32. B: J Martin (29) 30.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Matthews (26) 36.

   BAIRNSDALE: Women Foursome Stableford A: A Boyd M Gleave (14) 34 cb. B: J Murray S Allchin (37) 36.

   BALLARAT: Doris Chambers Foursome: S Peters H Barclay (32) 34.

   BARWON HEADS: Stableford: E Coppe (10) 39. Red: P Hawthorne (17) 37.

   BENDIGO: Stableford A: T Ely (4) 39. B: C Trethowan (17) 44. C: T Gastin (19) 38.

   BOX HILL: Women 4B: J Robinson (36) N Smith (36) 41.

   BRIGHTON: Women Stableford A: S Bamberry (21) 32. B: J Bahramis (29) 32. C: R Napolitano (44) 32.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A/Medal: A Hackett (11) 81. B: M Schulze (31) 83.

   CAMPERDOWN: Women Par: M Dalton (20) 2 down.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: J Chandler (8) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford/Trophy: J Edwards (29) 35.

   CHURCHILL PARK: Women Foursome Stableford: P Maloney M Lourie (27) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: M Brooks (22) 79 cb. B: N Anderson (28) 77. C: B Rafferty (31) 79.

   COBRAM BAROOGA: Women Par A: L Fox (23) 4 down. B: C Pettutt (27) 2 down.

   COMMONWEALTH: Women Par A: M Poole (10) 2 down cb. B: L Matthews (29) 1 down. C: M Yosida (30) 3 down.

   CRANBOURNE: Stableford A: E Jusufovic (11) 39 cb. B: B Carr (17) 33 cb. C: M Dubs (22) 39.

   CURLEWIS: Stableford A: N Swainger (4) 44. B: P Kelly (16) 43. C: S Selvalingam (21) 42 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Hunt (6) 41. B: P O'Brien (24) 47.

   DEVILBEND: Stableford A: A Wagstaff (16) 35. B: C Shepherd (24) 38. Overall: R Grant (15) 38.

   DROUIN: Women Stableford: S Dwyer (7) 44.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford: C Lister (15) 34. Veteran 9-hole: B Torley (45) 11.

   EAST MALVERN: Stableford: J Busietta (16) 41.

   EASTERN: Stableford A: S Horwood (10) 38. B: D Watson (30) 32.

   EASTERN SWARD: Par A-B: T Waterman (16) 3 up. C-D: J Redden (23) sq.

   EASTWOOD: Stableford A: B Harper (8) 40. B: D Dyer (19) 38. C: A Teather (25) 41.

   EMERALD: Ambrose: G White A White B Kennedy (12) 62.

   GARDINERS RUN: Par: G Andrews (20) 9 up.

   GISBORNE: Women Stableford: L Ball (23) 35.

   GOONAWARRA: Stableford A: B Henry (6) 39. B: J Clancy (17) 38. C: C Howlett (21) 43.

   GREEN ACRES: Stableford A: B Edwards (9) 41. B: H Walcher (21) 38. C: A Rennie (25) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (12) 33.

   HAMILTON: Women Par A: O Sevior (21) 2 up. B: R Tonssen (29) 3 down.

   HEIDELBERG: Par A: J Tyrrell (11) 5 up. B: K Haberman (14) 3 up cb. C: K Warrick (21) 5 up. Hole-in-one: J Tyrrell at 6th.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: J Dee (6) 35.

   HILLTOP TATURA: Women Stableford: L Fanning (25) 36.

   HOWLONG: Women Stableford: D Hayes (20) 29.

   HUNTINGDALE: Stableford Blue: P Adam (13) 38.

   KEW: Par A: C Whitehead (13) 3 up. B: J Evans (18) 4 up. C: A Williams (20) 2 up cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: K Schleiger (6) 38. B: R Gourlay (16) 39. C: T Norton (22) 42.

   KINGSTON HEATH: Par A: N Scott (9) 6 up. B: R Winn (17) sq cb. W: M Beade (19) sq cb.

   KYABRAM PARKLAND: Ambrose: C Stewart R Bacon V Moss (3-2/3) 46-1/3.

   KYNETON: Stableford: S Furness (19) 37.

   LAKES ENTRANCE: Women Par: A Bertram (32) 5 down cb.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: E Michel (11) 74. B: C Walker (14) 75. C: B Pearson (25) 72 cb. W: L Alcock (25) 90.

   LANG LANG: Women 4B: L Dehey (16) S Stockdale (20) 42.

   LATROBE: Stableford A: S Murphy (11) 39. B: D Fairless (13) 39. C: L Burton (26) 38.

   LEONAY: Women Stableford div 1: M McCormick (21) 35. Div 2: R Dey (45) 32.

   LEONGATHA: Women 9-hole Stableford: T West (10) 18.

   LONSDALE: Par A: L Bassett (14) 3 up. B: B Leonard (22) 1 up. C: C Fenby (27) 2 up.

   MAFFRA: Stableford A: D Mulcahy (14) 34. B: A Gravener (21) 37.

   MALLACOOTA: Doris Chambers Foursome: O Bryant (29) P Bobbin (38) 29.

   MALVERN PARK: Women Par A: J Thomas (28) 1 down. B: S Castles (33) sq. C: J Hillier (39) 4 up. Veteran 9-hole Stableford: F Evans (31) 19.

   MANSFIELD: Women Stroke: S Parsons (13) 75 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: B Culakovski (31) 31.

   MELTON VALLEY: Stableford A: A Dykstra (11) 37. B: R Savage (24) 37.

   MILDURA: Stableford A: P Keher (11) 37. B: J Marks (16) 39.

   MOE: Women Split six: R Halkett A Hay (20-1/2) 73-1/2.

   MORNINGTON: Stableford A: D Fenwick (7) 38 cb. B: M Vines (15) 43. C: D Barbour (26) 39 cb.

   MORWELL: Women Stableford div 1: N Tepaa (13) 25. Div 2: C Peter (26) 31.

   MT MACEDON: Par: P Clark (11) 4 up.

   MT MARTHA: Par: D Shirley (17) 3 up.

   NEWRY: Women Par: R Walker (5) 1 down.

   NORTHERN: Stableford A: C Howett (8) 40. B: S Manago (14) 41. C: W Ciabotti (24) 38 cb. D: H Copeland (28) 40. Hole-in-one: G Clodier at 16th.

   OAKLEIGH: Women Par: S Stott (31) 2 up.

   PACKENHAM: Stableford: M Davey (11) 43.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford Course 1: B Hart (9) 35. Course 2: B Loorham (13) 40. Course 3: G Scorgie (12) 39.

   PATTERSON RIVER: Par: K Roberts (12) 6 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: A Bull (4) 40. B: A Tame (20) 43. C: G Mikolajunas (29) 37. Kingswood A: P Harkin (9) 36 cb. B: B McManus (15) 37. C: D Schreiber (28) 35. PM A: P Rawlings (14) 40. B: A Rawlings (21) 33 cb. C: R Wyld (26) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A/Medal: N Carruthers (10) 77. B: S Meaders (25) 79 cb. C: S Davies (34) 81. Scr: N Carruthers 87.

   PORT FAIRY: Stableford: H Webb (17) 41.

   PORTLAND: Women Stroke: J Sandeman (10) 75.

   PORTSEA: Women Stableford: M Downie (32) 36.

   RAAF WILLIAMS: Women Stableford: C Sinclair (17) 30.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: C Armstrong (16) 76. Div 2: M Brown (24) 77. Div 3: J Putna (40) 71.

   RINGWOOD: Stableford A: B Tom (12) 40. B: M Armstrong (21) 40. C: R Alfort (24) 42 cb. Trophy: M O'Flynn bt G Mahony 2-1.

   RIVERSDALE: Women 4B A: A Shin (20) H Han (16) 46. B: S Mahler (31) M Cope (27) 41.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: J Canals (19) 33. B: B McDiarmid (30) 30. C: Y Davis (42) 28.

   ROSANNA: Women Foursome Stableford: E Lane S Rose (38) 35.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: C Ciastkowski (8) 36. B: P Howell (15) 39. C: M Tibb (20) 42. East: D De Haan (11) 39.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: P Dewar (30) 36.

   ROSSDALE: Women Par A: J Howe (16) 4 down cb. B: C Farrow (32) 1 up. C/Cup: K Rahilly (42) 1 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West A: D Irwin (24) 36. B: J Roberts (29) 38. Stroke East: L Urquhart (18) 75.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole 4B: A Williams (6) R Carminato (10) 23.

   SALE: Par A: W Wood (11) 1 down. B: S Doak (28) 2 down cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: W Gilmore (7) 36 cb. B: P Jubber (11) 38. C: L Choong (22) 37.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A: R Hammill (19) 40. B: P Howell (25) 37. Snr: G Watson (13) 16.

   SEYMOUR: Stableford: I Richardson (7) 40.

   SHEPPARTON: Women Foursome Stableford: J Harris K Doublas (21) 32.

   SORRENTO: Stableford A: J Foley (18) 34 cb. B: A Gibson (20) 34 cb. Women 4B: A Moffatt (35) S Hurley (24) 43.

   SOUTHERN: Par div 1: P Tyler (11) 2 up cb. Div 2: D Senini (17) 3 up. C: M Hampton (21) 2 up. Hole-in-one: A Mills at 6th.

   SPRING VALLEY: Stableford A: A Smith (17) 38. B: S Ley (33) 38. PM A: J Carsons (13) 36. B: G Cain (19) 38.

   STAWELL: Women 4B: J Alborough (26) P Molan (35) 7 up. Scr: L Johnston J McInerney 10 up.

   STRATHALLAN: Stableford: J Hurley (27) 40.

   SUNSHINE: Women Stableford: E Batten (19) 32.

   THE DUNES: Stableford div 1: M Alexander (13) 35. Div 2: V Vuckovic (20) 32. Stroke The Cups: F Generutti (21) 67.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: H Hooper (5) 37. B: T Lee (17) 36. C: G Caley (18) 35. Henley A: G Berry (6) 40. B: N Schiavello (14) 35. C: P Hall (24) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: W Guy (9) 36. Moonah: C Pierias (20) 39. Old: P Tuddenham (19) 38. Long Island: K Garbutt (24) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke: G Sheehan (8) 70 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Van Elden (10) 36. B: P Dann (11) 37 cb. C: B Smurthwaite (18) 38. Women A: A Gourley (14) 31 cb. B: L Fox (32) 34.

   TOCUMWAL: Par A: M Cooper (2) 3 up. B: J Williams (14) 2 up. C: G Grayson (20) 2 up.

   TORQUAY: Stableford A: D Stephens (8) 33. B: B Manning (14) 34. C: T Lee (15) 34. D: B Burford (24) 33. Resort: K Nicholson (29) 35.

   TRAFALGAR: Women Foursome: K Ludlow D Bayley (18) 80.

   VICTORIA: Women Stableford: A Regos (31) 35.

   WARBURTON: Stableford: R Logan (25) 40.

   WARRAGUL: Women American Foursome: R Gallagher S Herbel (16-1/2) 79-1/2.

   WAVERLEY: Women Foursome c'ship: S Facey F Stubbs 171.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: K Dove (20) 33. B: Y Collinder (26) 28.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Butterworth (10) 36 cb. B: J Haines (14) 36. C: R Wesley (22) 31. W: W Boardman (23) 29.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: B Perry (10) 19.

   WODONGA: Stableford: T Triglone (13) 40.

   WOODLANDS: Women Stableford: S Downey (21) 34.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: M McBain (40) 35.

   YARRA YARRA: Women 4B: P Marsland (33) M Inglis (29) 41.

   YEA: Stableford: A Pell (10) 38.

   YERING MEADOWS: Stableford A: G Freene (15) 45. B: S Wheeler (24) 40.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Grand Final 

Porridge 3 defeated Sammy Hampbells 0

3) C. Khasas defeated T. Trotman 9&7

2) L. Shapero defeated S. Campbell 2 up 

1) J. Keast defeated J. Ruster 19th 

3rd Place Playoff: Rongs 1 (-6) lost to GenYGolf 2 (-11) 

Consolation Final: Snipers Den 2.5 (-17) defeated More Rongs 0.5 (-1) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 7

Eastwood Booxers 1 (-7) lost to Club Hotel 2 (-12) 

Kayser 2 (-1) defeated Flub N Run 1 (+1) 

Pig Fellas 2 (+9) defeated BGC Boxes 1 (even) 

Mixed Box 0.5 (+17) lost to Faders 2.5 (+1) 

17 December 2017
David Micheluzzi is a dual title holder claiming both Woodlands Open Amateur and Victorian Men’s Champion of Champions titles. Read more
17 December 2017
The third and final round to this year’s Murray River Junior Masters finished Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria