Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Stableford: D Richardson (15) 32.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: M Rohan (14) 2 down. B: B Backhoy (39) 1 up.

   ANGLESEA: Stableford A: B Coleman (11) 37. B: S Horne (19) 39 cb. C: J Whan (33) 37. Snr: J Maffett (32) 29.

   APOLLO BAY: 4B: D Gill (6) D Hand (21) 46.

   BACCHUS MARSH: Women Stroke: M Dunne (14) 77.

   BAIRNSDALE: Stableford A: J Mee (19) 39. B: T Tompkin (20) 36. C: P Holmes (40) 40.

   BALLARAT: Women Stroke A: C Ryan (26) 73 cb. B: A Hills (33) 82 cb.

   BARHAM: Women Stableford A: G Gray (24) 34. B: S Robertson (33) 32.

   BARWON HEADS: Stableford A: B Salter (8) 39. B: R Ferguson (26) 38.

   BENALLA: Stableford A: P Armstrong (12) 40. B: S Boland (24) 35.

   BENDIGO: Stableford A: T Williams (4) 37. B: N Williams (13) 38 cb. C: J Conners (32) 39.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: B McIntyre (31) 30.

   BOX HILL: Women Stableford A: W Tarr (19) 38. B: J Bouchir (29) 36. C: L Leung (32) 35.

   BRIGHTON: Women Stableford A: B White (28) 32. B: M Corke (31) 29. C: G Thomas (36) 31.

   BROADFORD: Women Stableford: C May (24) 33.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford: D Lobb (27) 29.

   CAMBERWELL: Women Stableford div 1: L Nimmo (29) 31. Div 2: L Crosbie (36) 30.

   CARDINIA-BEACONHILLS: Women Stableford: O Borninkhof (9) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women American Foursome: D Brown D Paterson (23) 71.

   CHELTENHAM: Women Stableford: J Doby (30) 33.

   CHURCHILL PARK: Women Par A: K Pittman (22) 1 down. B: C Baxter (26) 3 down. C: V Brain (42) 1 down.

   CLIFTON SPRINGS: Doris Chambers Foursome A: D Tellefson (19) Kate Woodward (22) 36. B: K Behan (18) G Panozzo (38) 29 cb. Hole-in-one: G Lucas at 17th.

   COBRAM-BAROOGA: Women 4B: M Hoog (25) V Fenner (33) 44.

   COHUNA: Women Par: W Horridge (23) sq.

   COLAC: Stableford: R Cooper (21) 45.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: M Bonetti (14) 42. B: K Martine (17) 39.

   COMMONWEALTH: Women Stroke A: R Parker (18) 75. B: L Matthews (28) 75. C: A Callander (45) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: P Richardson (24) 38. W: T Phillips (29) 32.

   CRANBOURNE: Stableford A: J Rucinski (10) 40 cb. B: T Martin (14) 40. C: M Fedmowski (20) 35.

   CURLEWIS: Stableford A: S Davies (10) 39 cb. B: P Larcombe (13) 36 cb. C: I Wong (20) 36. Green: R Griffiths (25) 36.

   DENILIQUIN: Stableford A: I Fuller (12) 37. B: D Ramsey (20) 36.

   DEVILBEND: Stableford A: L Leyden (13) 37. B: T Miles (19) 36 cb. Overall: R Birnie (8) 37 cb.

   DROUIN: Stableford A: J Henning (14) 43. B: R Dixon (20) 40. C: P Lazarus (25) 39.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Bisque Par: F Jackson (41) 5 up. Veteran 9-hole Stableford: V Crozier (45) 16.

   EAST MALVERN: 4B: J Scotten (13) B Scarcella (23) 48. Indiv: B Scarcella (23) 40.

   EASTERN: Stableford A: G Pollock (18) 41. B: D Watt (28) 39.

   EASTWOOD: Par A: L Farry (plus 1) 6 up. B: R Marshall (13) 5 up. C: W McDonald (23) 2 up cb.

   EMERALD: Stableford: L Morison (23) 40.

   EUROA: Stableford: D Hallahan (26) 39. Women Stroke A/Medal: L Combrink (18) 84. B: B Jungwirth (28) 87.

   FINLEY: Stableford: M Daniel (9) 37 cb. Women Par: M Polkinghorn (20) 6 down.

   FOSTER: Doris Chambers Foursome: B Britten M Ellis (26) 29.

   GISBORNE: Women Stableford A: D Dunn (15) 37. B: M Barker (19) 35.

   GOONAWARRA: Stableford A: J Yates (9) 37 cb. B: S McPherson (14) 38. C: B Standering (26) 41.

   GREEN ACRES: Stableford A: B McIlwain (10) 42. B: C Leoncelli (17) 34 cb. C: D Stratford (24) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: W Coucher (16) 33.

   HAMILTON: Women Stableford A: L Lewis (4) 34. B: J Edwards (34) 32.

   HEIDELBERG: Stableford A: R Stewart (12) 38 cb. B: E Hu (14) 38. C: P Hookey (18) 43.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: M Yunus (21) 36.

   HUNTINGDALE: Stableford: B Ryan (13) 40. Gold: T Pickford (25) 29.

   JUBILEE-WANGARATTA: Stableford A: N Hogan (8) 36. B: P Watson (11) 41. C: J Hemphill (16) 33.

   KEW: Par A: A Wu (7) 3 up. B: N Farley (17) 3 up. C: T Pitt (22) 4 up.

   KEYSBOROUGH: Par A: D Brady (12) 5 up. B: D Johnson (15) 4 up. C: C Thorn (30) 7 up. Hole-in-one: G Martin at 3rd.

   KILMORE: Stableford: D Hillberg (24) 36. W: D Dixon (21) 28.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: D Bouyer (12) 40. B: K Frost (20) 42.

   KORUMBURRA: 27-hole Foursome c'ship: L Clemments M Clasby 141. Hcp: L Clemments M Clasby (24-3/4) 116-1/4.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: P Price (11) 53. B: P Curry (18) 54. C: G Gordon (21) 56.

   KYABRAM VALLEY VIEW: 4B: J Bauerle (15) L Busch (13) 37.

   KYNETON: Stableford: D Clear (21) 36.

   LAKES ENTRANCE: Women Par A: M Johnson (14) 35. B: P Gunn (38) 35.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A/Medal: S Campbell (6) 64. B: C Gamvrellis (17) 74. C: K Laing (24) 71. W: I Hempenstall (27) 79.

   LANG LANG: Women Stableford A: S Purser (23) 32. B: K Moon-Currie (34) 31.

   LATROBE: Stableford A: B Gauci (10) 38. B: I Coddington (13) 36. C: S Hawkings (19) 38.

   LEONAY: Women div 1: L Cupples (18) 34. Div 2: R Day (45) 30 cb.

   LONSDALE: 4B: J Goodman (21) G Dunn (18) 45 cb.

   MAFFRA: Stableford: D Shingles (9) 37. B: J Alen (33) 39.

   MALLACOOTA: Women Stroke: P Hillyer (25) 79.

   MALVERN PARK: Women 4B: F Evans (31) J Williams (36) 47. Veteran Stableford: P Ness (45) 15.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Parsons (28) 31 cb.

   MARYBOROUGH: Women Stroke: M Higgins (30) 72.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: J Wild (36) 30.

   MELTON VALLEY: Stroke A: A Piorkowski (14) 66. B: G Laurie (21) 65.

   METROPOLITAN: Par: T Christian (13) 4 up.

   MOE: Women Stableford A: R Halkett (15) 33 cb. B: K Shaw (24) 36.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: B Nichol (20) 35. Div 2: M Williams (28) 33. Div 3: G Bakker (42) 37.

   MORNINGTON: Stableford A: P Treseder (8) 43. B: G Morris (15) 40. C: M Scott (21) 42. Trophy: D Fenwick (7) 153.

   MORWELL: Ambrose: S Caldwell N Tepaa C Carder (9) 77.

   MT MACEDON: Stableford: A Gray (22) 34 cb.

   MT MARTHA: Stroke A: B Graham (13) 67. B: G Smith (26) 66. C: R Johnson (34) 72. Medal: J Semmens (28) 65.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: M Davis (6) 35. B: B Holt (19) 34. C: L Tippett (43) 35.

   NEWRY: Women Stableford: L Pratt (26) 35.

   NORTHERN: Stableford A: C Howitt (8) 44. B: R Robson (16) 41. C: P Sculli (21) 42. Yellow: A Jarvis (31) 41.

   NUMURKAH: Women Stableford: H Schmedje (15) 34.

   OAKLEIGH: Women Medal: A Hawkins (26) 64.

   PAKENHAM: Par A: A Went (10) 5 up. B: R Jobling (24) 1 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: M Venables (plus 3) 37. B: L Constadine (16) 41. C: B Pickup (17) 39. D: J Green (25) 35.

   PATTERSON RIVER: Stableford: J Chubb (18) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Gentsomes Peninsula: M Daw (19) S Facey (21) I Malkin (10) N Jones (4) 101. Kingswood: P Harkin (8) B Burt (17) SG Oh (8) J Ruzicka (16) 100. PM: K Holland (28) P Seers (33) G Hasell (20) J Hasell (30) 106.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: J Griffin (27) 4 up.

   PORTARLINGTON: Women Stableford: J McKeon (22) 34.

   PORTLAND: Women Stableford: R Sutherland (31) 35 cb.

   PORTSEA: Women Par: B Stacey (41) 5 up.

   QUEENSCLIFF: Stableford: J Foley (15) 39.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: G Russell (19) 35.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: J Walkington (9) 34. B: G Stokes (29) 35. W: H Wolfe (14) 31.

   RICH RIVER: Women Stableford div 1: M Peat (19) 37. Div 2: D Michaels (29) 33. Div 3: K McLoughlan (30) 37.

   RINGWOOD: Stableford A: S Dougall (14) 39. B: J Orpwood (19) 42 cb. C: T Ralph (22) 39.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: A Zhong (13) 37. B: M Birch (28) 37. C: S Mahler (31) 31 cb. Yellow: L Perraton (19) 37.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: K Tickell (20) 32. B: Y Hutchinson (33) 35.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: B Carpenter (22) 30. B-C: J D'Ambrosio (29) 30.

   ROSANNA: Women Stableford A: C Flynn (17) 34. B: P Holloway (19) 36. C: J Jackson (28) 36. D: J Bennett (33) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: L Clynes (11) 37. B: T Hollow (13) 38. C: B Shearer (30) 38. West: J Marchesami (plus 3) 37. Hole-in-one: G McConnell at 14th.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stableford: F Bell (13) 18. W: L Willis (17) 19. Women Trophy: A Sadler (32) 69.

   ROSSDALE: Women Stroke A: J Adams (13) 75. B: A Stannard (27) 76 cb. C/Medal: B Dower (39) 73.

   ROYAL MELBOURNE: Foursome Stableford West: R Collier M Drew (22) 37.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: B Harris (10) 21.

   SALE: Stableford A: A Patten (7) 41. B: R Lonnu (25) 34 cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: P Anderton (4) 35 cb. B: A Guinane (14) 36. C: S Trembath (18) 37.

   SEYMOUR: Stableford: G Wright (10) 36 cb. W: E Pell (4) 35.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: N Pollock (20) 76. B: M Teague (28) 79. C: A Baensch (30) 79.

   SORRENTO: Par A: A Davison (8) 4 up. B: J Caspers (21) 4 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1: P Cocker (11) 38. Div 2: D Torgersen (18) 39. Div 3: I Wilson (23) 40 cb.

   SPRING VALLEY: Par A: L Littman (12) sq cb. B: D Hewett (19) 5 up. PM A: D Wanigasekera (7) 1 up. B: G Cain (18) 2 up cb.

   STAWELL: Stroke/Medal: D Russell (22) 76. Women div 1: J Kuypers (18) 78. Div 2: D Russell (22) 76.

   STRATHALLAN: Par: T Eastman (19) 3 up.

   SUNSHINE: Women Stableford: D Darch (24) 33.

   THE DUNES: 4B: L Reghenzani (34) W Osborne (6) 44. Indiv A: J Derham (plus 1) 36. B: N Cleland (23) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: T Withers (6) 36. Ocean: J Nicholls (23) 46. Moonah: W Guy (8) 40. Old: C Simon (7) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Par A: L Beaton (10) 4 up. B: J Eddington (15) 1 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: D Welsh (9) 39. B: F Pellizzeri (14) 34. C: G McManus (20) 39 cb. Women A: A Gourley (14) 36. B: H Robertson (28) 32.

   TOCUMWAL: Stableford A: C Bovalina (1) 39. B: P Lovelace (15) 39. C: S Collins (19) 39. D: C Mawdsley (31) 37. Hole-in-one: D Barker at 2nd.

   TORQUAY: Stableford A: P Smith (8) 37. B: B Grigg (13) 35. C: I Sweet (17) 34. D: G Sharp (24) 36. Vis: P Wignell (Lakeside 24) 32. Resort: R Ball (18) 40.

   TRAFALGAR: Women Stableford A: J Evison (23) 35. B: B Keily (31) 39.

   TRARALGON: Women Par div 1: H Woolcock (15) 1 down. Div 2: A Wright (29) 2 down. Overall: P Coles (24) sq.

   WARBURTON: Par: M De Vincenths (26) 2 up.

   WARRAGUL: Women Par A: M Firth (22) 2 down. B: D Weir (28) 2 down. C: J Johnson (30) 4 up.

   WARRNAMBOOL: Women 4B: A Woolley (23) R Sundaram (35) 43.

   WAVERLEY: Foursome Stableford: V Bray M Brown (38) 37.

   WHITTLESEA: 4B multi: C McKenzie (12) J Steenson (6) 77. Women Stableford: B Castle (23) 31.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: D Lewis (21) 18.

   WODONGA: Stableford: A Mills (14) 37.

   WONTHAGGI: Women Stableford: A Tschiderer (17) 31.

   WOODLANDS: Women Stableford A: S Downey (21) 38. B: E Hutchings (28) 40.

   YALLOURN: Stableford A: S Duff (11) 42. B: R Tomasetti (33) 40.

   YARRA YARRA: Women Foursome Stableford: J Dance (11) B McDermott (24) 35.

   YARRAWONGA MULWULLA: Women Medal A: J Kirchen (13) 76 cb. C/D: E Bellis (41) 72. Veteran 9-hole Stableford A: C Boers (1) 19. B: J Stevens (16) 16.

   YEA: Stableford: R Whealands (16) 35.

   YERING MEADOWS: Stableford A: T Carson (7) 45. B: J Leithhead (36) 47. Snr 9-hole: R Love (22) 18.

X-Golf Ringwood: Wednesday X-League Round 8

Eastwood Boozers 2.5 (-3) defeated Pig Fellas 0.5 (+10) 

Kayser 2 (-2) defeated Faders 1 (+6)

Flub N Run 0 (+8) lost to BGC Boxes 3 (-5) 

Club Hotel 2 (-2) defeated Badger Creek 1 (+2)

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria