Victorian club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Medal: S Wettenhall (20) 80.

   ANGLESEA: Par A: S Saunders (7) sq. B/Medal: R McDonald (17) 5 up. C: F Denahy (29) 1 up.

   APOLLO BAY: Stableford A: D Gill (6) 38. B: M Dodds (21) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Medal: D Fraser (26) 77 cb.

   BALLARAT: Women Stableford A/Medal: K Erbacher (19) 34. B: L McMurray (22) 32.

   BARHAM: Women Stroke A: L Storm (20) 80. B/Medal: F Hare (37) 76.

   BARWON HEADS: Stroke A/Cup: B Tippett (2) 70. B: W Wood (22) 71. Scr: B Tippett 72.

   BENALLA: Par A: A Levy (9) 2 up. B: B Hollins (16) sq.

   BENDIGO: Stableford A: T Chay (8) 37. B: A Powney (17) 39. C: P Falconer (19) 39.

   BOX HILL: Women Stroke: E Leung (31) 80.

   BRIGHTON: Stroke A/Medal: J Smallman (28) 74. B: H Puddenham (34) 77. C: J Darby (39) 84.

   CAMPERDOWN: Women Stroke A: M Dalton (19) 78. B/Medal: D Narik (28) 73.

   COBRAM BAROOGA: Stroke A: T Clouston (Numurkah 6) 82. B: E Dalton (32) 82.

   COHUNA: Women Stableford: W Horridge (22) 33.

   COLAC: Stableford A: M McCallum (18) 40. B/Veteran: K Tomlinson (19) 41.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: D McAull (20) 40.

   COMMONWEALTH: Stroke A: M Moore (13) 77. B: P White (27) 77. C: S Little (30) 81. May Medal B: K Deacon (26) 78.

   CRANBOURNE: Stableford A: C Couts (6) 35 cb. B: T Schroeder (18) 34. C/Medal: J Boyd (24) 38.

   CURLEWIS: Stableford: C Stow (19) 39 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: R Fitzmaurice (18) 36. B: J Irwin (20) 34.

   EAST MALVERN: Stableford: D White (9) 39.

   EASTERN: Stableford Medal: R Fellner (12) 37.

   EASTWOOD: Par A: J Tunstall (11) 2 up. B: C Turner (19) sq.

   EMERALD: Par: K Sumison (32) 11 up.

   FINLEY: Stableford: L Caldwell (Yeppoon 26) 34.

   GARDINERS RUN: Stableford: D Young (1) 38. Hole-in-one: A Mafodda at 3rd.

   GREEN ACRES: Stableford A: K White (13) 37. B: K Mitchell (22) 36.

   HAMILTON: 4B: L Lewis (4) S Walter (8) 8 up.

   HEIDELBERG: Stableford: K Roberts (10) 41. Hole-in-one: D Ayres at 2nd.

   HORSHAM: Stableford A: M Munn (10) 38. B: C Doherty (15) 38. C: J Davies (19) 36.

   HUNTINGDALE: Stableford: N Thurlow (34) 37.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: G Paterson (10) 35. B: J Hemphill (15) 33.

   KEW: Par A: J Doggett (7) 2 up cb. B: N Anderson (19) 4 up. C: J Knox (29) 1 up.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: R Gourlay (15) 39. B: G Goy (25) 39 cb.

   KINGSTON HEATH: Par A: R Kerr (12) 1 up. B: B Harrison (21) 2 up cb.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: G Coad (11) 33. B: B McDonald (15) 38. C: W Reuther (29) 35.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A/Medal: L Busch (13) 78. B: H Armstrong (23) 81. C: L Haw (45) 84.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: N Tolliday (9) 42. B: J Olszewski (13) 35. C: B McCarthy (28) 34 cb. W: A Thomas (25) 30.

   LANG LANG: Women Stroke div 1/Medal: L Dehey (17) 74. Div 2: S Purser (23) 80.

   LATROBE: Stableford: M Sellars (1) 39.

   LEONGATHA: Women Stableford: J Howson (22) 31.

   LONSDALE: Stableford A: A Daw (16) 41. B: D Sholl (21) 38.

   MANSFIELD: Women Stroke: S Parsons (13) 79 cb.

   MARYBOROUGH: Women Medal: N Sampson (32) 74.

   METROPOLITAN: Par: EC Wong (31) 2 up.

   MILDURA: Stableford A: A Litchfield (16) 40.

   MOOROOPNA: Women American Foursome div 1: V Steward L Smith (14-5/8) 79-3/8. Div 2: F Johnson C Burrows (24) 85.

   MORNINGTON: Ambrose: E Chess D Fenwick J Marconi M Faraone (2) 62.

   MT MARTHA: 4B: R Heffernan (25) M Darch (23) 46.

   MURRAY DOWNS: Women Stroke A/Medal: J Butcher (18) 74. B: T King (27) 76. C: F Henson (31) 76.

   NORTHERN: Stableford A: G Christie (15) 42. B: D Baker (19) 44.

   PAKENHAM: Stableford: R Murphy (7) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford: T Webster (23) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: C Burns (16) sq. B: L Downey (21) 1 down. PM A: N Spencer (15) 1 up cb. B: D Rutherford (21) 2 up. C: J Scott (25) 3 down. Stableford Peninsula A: A Cooper (8) 37 cb. B: J Howard (19) 36.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: Y Casey (21) 78. B: J Durante (26) 81. C/Medal: M Quick (31) 76.

   PORTLAND: Women Medal: J Foster (19) 78.

   PORTSEA: Women Medal: R Richards (13) 82.

   RICH RIVER: Women 4B: S Jenkinson (27) T Schindler (31) 43.

   RINGWOOD: Par: B Condon (10) 2 up.

   RIVERSDALE: Women Stroke: H Rayner (23) 73 cb. Medal: H Rayner (23) 73 J Hayes (14) 73 to play off. Stableford: A Canning (29) 27 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke A/Medal: J Hayes (18) 75. B: J Caldwell (38) 82 cb.

   RIVERVIEW: Women Stroke: B McDiarmid (32) 74.

   ROSANNA: Women Stableford A: A Henderson (8) 32 cb. B/Medal: S Baw (20) 36. C: H Hillard (32) 35 cb. D: P Beecroft (42) 31.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: B Payne (14) 36 cb. B/Medal: J Searle (21) 41. East: G McConnell (3) 40.

   ROSSDALE: Women 4B: K Schmidt (16) B Rogers (14) 4 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par A: E Dumas (16) 1 up. B: J Buchan (35) sq.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Medal: K Luxmoore (14) 34.

   SANCTUARY LAKES: Par: B Chitty (16) sq.

   SEYMOUR: Stableford: P Neibling (13) 40. Women Stroke: S McCall (14) 72.

   SHEPPARTON: Par A: B Shields (14) 4 up. B: B Chilcott (32) 3 up. Women A: C Mahon (6) 1 down cb. B: M Teague (28) 2 up. C: V Ritchie (42) 1 down.

   SORRENTO: Par A: G Murden (15) 2 up. B: R Cornall (23) 3 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1: P Stathopoulos (15) 38. Div 2: D Stevenson (17) 37.

   SPRING VALLEY: Stableford A: L Vun (16) 37. B/Medal: V Gardner (22) 38. PM A: G Cooper (7) 35. B: K Harris (21) 35.

   STRATHALLAN: Stableford: P Kamay (7) 38.

   THE DUNES: Medal: G Terry (18) 74.

   THE HERITAGE: Stableford Henley Stableford A: T Dixon (4) 36. B: M Molloy (15) 36. C: G Salter (29) 34. St John: S Morabito (6) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Old: A Masters (11) 35. Ocean: T McColl (16) 33. Moonah: T Hill (5) 38. Hole-in-one: P Murphie at 7th. Women Stroke Long Island: J Mazzoletti (11) 75.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: C Corker (plus 1) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: S Rogers (6) 39. B: J Fahey (10) 39. C: W Davis (21) 37. W: M Muller (18) 36.

   TOCUMWAL: 4B: A Good (18) M Cooper (18) 43.

   TORQUAY: Stableford A: R Papworth (7) 34. B: J Fanning (22) 36.

   VICTORIA: Women Par: V Lloyd (25) sq.

   WARRAGUL: Women Stableford: D Davidson (25) 34.

   WERRIBEE PARK: Women Medal: J Parr (18) 77.

   WHITTLESEA: Stableford: S Spooner (18) 26.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: N Hickman (13) 20.

   WOODLANDS: Women Stroke: L Merrick (17) 76 cb.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: R Evans-Artis (20) 29. B: J Fleming (33) 27.

   YEA: Stableford: A Pell (10) 37. W: M Gill (16) 33.

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 9 

Club Hotel 2 (+12) defeated Pig Fella 1 (+16) 

BGC Boxes 1 (+2) lost to Faders 2 (+3) 

Flub N Run 0 (+14) lost to Eastwood Boozers 3 (+4) 

Mixed Box 0 (+20) lost to Badger Creek 3 (+11) 

19 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
19 January 2018
The 2018 Oates Vic Open will be a family affair with siblings Minjee and Min Woo Lee set to make waves at 13th Beach from February 1. Read more
19 January 2018
CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Par: Churchill Park: S Chea (12) 5 up. 9-hole: P Etheredge (21) 3 up cb. I Wheeler (27) 3 up. Stableford: Waverley: C Morgan ... Read more
MyGolf
Golf Victoria