Victorian club golf results - Wednesday

 

 ANGLESEA: Par A: B McDonald (12) 2 up cb. B: A French (19) 2 up cb. C: R Shaw (22) sq.

   BACCHUS MARSH: Doris Chambers Foursome: M Dunne C Gasior (20) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Stevenson (22) 32.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: G Quist (23) 76 cb. B: J Newell (34) 73.

   BARHAM: Women Stroke: J Baurle (16) 77. Scr: J Wall 79. Stableford: F Hare (37) 34.

   BARWON HEADS: Par A: G Swinton (7) 1 down cb. B: L Young (26) 2 up cb.

   BENDIGO: Stableford A: P Williams (11) 39. B: A Smith (17) 38. C: D Lougoon (22) 37.

   BOX HILL: Women Par: M Moore (15) 3 down.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: R Hamilton (14) 30.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford/Trophy: A Franklin (12) 30.

   COBRAM BAROOGA: Stableford A: M Wallace (20) 33. B: J Sheedy (34) 32.

   COHUNA: Women Stroke A: R Dunne (16) 81. B/Medal: V Farrant (23) 76 cb. C: M Bird (27) 76 cb.

   COLAC: Stableford: M Foley (23) 34 cb. Veteran: M Foley.

   COMMONWEALTH: Doris Chambers Foursome: J Fitzgerald T Linley (26) 34. Medal of Medalists: K Deacon 77.

   COROWA: Stableford: A Harris (11) 32.

   CRANBOURNE: Stableford A: F Hanlon (12) 36. B: G Meyers (13) 34. C: M Buissink (23) 30 cb.

   CURLEWIS: Par: J Geary (11) sq.

   DENILIQUIN: Stableford: P Seely (8) 34.

   EAST MALVERN: Stableford: R Doyle (14) 37.

   EASTERN: Par: R Power (15) 4 up cb.

   EASTWOOD: Stableford A: R Osborn (5) 36. B: D Lord (18) 36. C: M Parkes (22) 34.

   EMERALD: Stableford: B Kennedy (23) 41.

   GARDINERS RUN: Stroke: T Iedema (2) 63.

   GISBORNE: Women Stroke: J McPhee (7) 80.

   GOONAWARRA: 4B: A Dixon (7) R Neilsen (19) 42.

   GREEN ACRES: 2B agg: B Colley (14) P Melville (15) 70.

   GROWLING FROG: Stableford: M Westcott (12) 32.

   HEIDELBERG: Par A: C Anthony (8) 1 down cb. B: M Heffernan (16) 3 up cb. C: R Negrelli (18) 3 up cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: L Cristini (12) 33.

   HUNTINGDALE: Par: G Garrett (12) 2 up.

   JUBILEE-WANGARATTA: Par: A Kungl (20) 4 up.

   KEW: Par A: P Kerr (12) 40. B: D Prior (17) 37 cb. C: B Donelly (20) 36 cb.

   KEYSBOROUGH: Par A: R Bremner (16) 2 up. B: R Edwards (19) 1 up.

   KINGSTON HEATH: 4B: G Galt (29) T Mattingley (24) 11 up.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: P Price (10) 55. B: M Baker (17) 55.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Winter (4) 42. B: G Talbot (15) 36. C: R Bone (22) 35. W: A Thomas (25) 30.

   LATROBE: Stableford A: S Williams (2) 37. B: P Chen (15) 38. C: D Fotheringham (24) 38. Pro Trophy: D Carroll (2) 34.

   LONSDALE: Stableford div 1: M Evans (11) 38. Div 2: P Waters (25) 38.

   MAFFRA: Stroke: T Jackson (3) 78.

   MARYBOROUGH: Women Stableford: D Jennings (17) 31.

   MELTON VALLEY: Medal: R Hayes (16) 71.

   METROPOLITAN: Par: EC Wong (31) 3 up.

   MOOROOPNA: Women Stableford: H Kiss (21) 32.

   MORACK: Snr Stableford A: T Andrews (14) 42. B: N Malcolm (26) 31. C: R Albers (32) 31.

   MORNINGTON: Stableford: D Trend (14) 42.

   MURRAY DOWNS: Women Team: V Hedwards (11) S McLellan (16) D Frame (39) B Cadd (24) 123.

   NEWRY: Women Stableford: K Boyle (19) 30.

   NORTHERN: Par A: J Marnel (10) 4 up. B: C Thalassinos (16) 2 up. C: P Fox (26) 4 up.

   PAMBULA MERIMBULA: 4B: I McCartney (9) D Burgess (22) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: N Jones (4) 36. B: J Lees (19) 35. Par Kingswood A/Medal: R Moore (9) sq. B: C Hackett (16) sq. C: D Rushworth (28) 2 down.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: H Koster (31) 30.

   RICH RIVER: Women Stroke: B Smith (20) 74.

   RINGWOOD: Stableford A: D McArdle (12) 39. B: G Govan (21) 33 cb.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: M Woon (19) 36. B: M O'Neil-Shaw (36) 34.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Ambrose: J Hay D Jacobs K Brown (11-3/4) 56-1/4.

   ROSANNA: 4B: H Hillard (32) M Teasdale (19) 46.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South: G Meyer-Heinrich (6) 35.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford: H Sutherland (18) 34.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Ambrose: B Mathew B Starke (5) 33.

   SALE: Stroke: M Portelli (plus 2) 77.

   SEYMOUR: Stableford: B Waters (27) 40. W: M Rickman (14) 31.

   SHEPPARTON: Women Par A: R Priestly (21) 2 down. B: P Dixon (25) 3 down. C: Y Moncrieff (36) 1 down.

   SORRENTO: Stableford A: J Foley (17) 34. B: R Williamson (21) 32.

   SOUTHERN: Par div 1: A Jones (13) 1 up cb. Div 2: M Dickie (19) sq.

   SPRING VALLEY: Stableford A: G Gower (13) 31 cb. B: B Silkstone (33) 33 cb. PM A: P Killen (7) 35. B: J Philp (22) 38.

   STRATHALLAN: Stroke: D Clark (18) 69.

   TATURA HILLTOP: 4B: L Mulcahy (25) D Reilly (24) 36.

   THE HERITAGE: Stroke Henley A: M Butler (9) 68. B: E Lim (15) 72. C: R Arrowsmith (25) 70. Par St John: E Zeina (13) 3 up.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: R Cook (10) 33. Ocean: A Maizels (5) 34.

   THE SANDS TORQUAY: Par: T Nelson (18) 1 down cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: B Bartley (8) 35. B: A Manderson (11) 34. C: D Crouch (15) 42. W: M Mills (19) 35.

   TOCUMWAL: Stableford A: M O'Brien (11) 34. B: V Gallo (17) 32. C: R Bourke (23) 36.

   TORQUAY: Stableford A: P Horne (13) 37. B: T Cosgrave (17) 34.

   WARBURTON: Stableford: R Ryan (15) 37.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford: J Parr (17) 29.

   WHITTLESEA: 9-hole Stableford: C Currington (24) 18.

   WHITTLESEA: Medal: D Cromie (scr) 71.

   WODONGA: Stableford: C Cukroo (7) 38.

   WOODLANDS: Women Par: S Girvan (27) 4 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: J Hempill (29) 29 cb.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: I McGregor (27) 5 up.

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 1 - Bonus Round

Wolfpack 4 (-7) 

More Rongs 2 (-3) 

Porridge THE Sequel 0 (+7)* 

GenYGolf 1 (+9)

Snipers Den 3 (-13) 

The Bandits 2 (+5) 

Moore Magic 4 (-5) 

Bouys 4 (-3) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 10 

Flub N Run 0.5 (+12) lost to Pig Fellas 2.5 (-9) 

Mixed Box 0 (+7) lost to Club Hotel 3 (-21) 

Faders 2 (even) defeated Eastwood Boozers 1 (-1) 

Kayser 1 (+1) lost to Badger Creek 2 (-1) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

22 October 2017
Marc Leishman and Cam Smith came close to US PGA Tour glory today, but both fell victim to red-hot Justin Thomas. Read more
21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria