Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women Stableford: D Richardson (14) 28.

   ANGLESEA: 4B: K Taylor (15) P Warne (4) 11 up.

   APOLLO BAY: Stroke: B Bedson (8) 62.

   BACCHUS MARSH: Women Par: J Goedegebuure (34) 3 down.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: G Read (19) 36.

   BAIRNSDALE: Women Ambrose: M Tatnell A Smedley S Walker (7-1/3) 62-2/3.

   BALLARAT: Women Canadian Foursome: L Gray J Heinz (12) 76.

   BARHAM: Women Stableford A: L Howard (24) 39. B: C O'Neill (38) 36.

   BENALLA: Stableford A: B Symes (10) 36 cb. B: G Sykes (17) 36.

   BENDIGO: Ambrose: C Wilkinson M Dazkiw (6-1/4) 60-3/4.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: C Hodson (34) 30.

   BOX HILL: Women Stableford A: S Milne (11) 34. B: M Walsh (28) 35. C: L Adgemis (35) 36.

   BRIGHT: Women 4B: B Griffith (29) M Orgill (27) 41.

   BRIGHTON: Stableford A: S McGowan (15) 36. B: M Jones (33) 33.

   BUNDOORA PARK: 2B agg: D Ryan (21) S Cassidy (15) M Sevicoulis (30) 86.

   CAMPERDOWN: Women Stableford: GJ Gill (25) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: J Chandler (8) 32.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: L Khoshbakht (39) 30.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: J Major (22) 35. B: L Ziebell (28) 30. C: M Eliadis (44) 32. Silver Spoon: J Major.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: K Woodward (22) 32. B: L Matheson (29) 36. C: P Cochrane (34) 35.

   COBRAM BAROOGA: Women Par A: H Miller (17) sq. B: K Wilke (25) 4 down.

   COHUNA: Women Par agg: B Wood (34) L Stone (31) 2 down.

   COLAC: Stroke: D Counsel (16) 66 cb. Veteran: D Robinson (18) 68.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: G Purdy (15) 40.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: J Elmslie (12) 35. B: A Day (24) 40. C: A Byrne (30) 35. Snr 9-hole: C Case (32) 19.

   CRANBOURNE: Stableford A: E Jusufovic (10) 5 up. B: L Rubenstein (17) 2 up cb. C: A Juras (27) 4 up.

   CURLEWIS: Stableford A: A Vardy (4) 45 cb. B: G Tristram (14) 42 cb. C: A Pocock (20) 44 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Hunt (5) 39. B: P O'Brien (22) 38.

   DEVILBEND: Stableford: S Connolly (12) 43. A: I Oliver (16) 40. B: T Miles (19) 40.

   DROUIN: Stableford A: K O'Brien (13) 44. B: G Rawson (16) 39. C: B Petschack (34) 43.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: L Ward (24) 34. B: R Ackroyd (40) 28. Veteran 9-hole: D Crozier (45) 9.

   EAST MALVERN: Stableford: J Busietta (17) 40.

   EASTERN: Stableford A: P Harmer (13) 41. B: P Fan (19) 38 cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: B Millar (16) 37 cb. C-D: S Griffiths (26) 40.

   EASTWOOD: Stableford A: R Osborn (4) 37 cb. B: D Reaby (18) 42. C: C Watt (28) 38.

   EMERALD: Stableford: K Hill (20) 40.

   FINLEY: Stableford: S Fuller (26) 38. Women 4B: S Pyle (15) J Dean (19) 2 up.

   FOSTER: Women Stroke A: B Warren (9) 76. Scr: B Warren 85. B/Medal: A McKenzie (36) 74. Scr: B Britten 100.

   GARDINERS RUN: Par A: D Coetzer (8) 8 up. B: M Smith (16) 4 up.

   GISBORNE: Women Stableford A: K Richards (7) 35. B: R Henry (21) 29.

   GLEN WAVERLEY: Women Medal: J Cameron (34) 72.

   GOONAWARRA: Stbaleford A: B Henry (6) 38 cb. B: N Stevenson (13) 38. C: M Caruso (24) 38.

   GREEN ACRES: Stableford A: M Sheahan (11) 43. B: J Hrynko (19) 38. C: T Foong (26) 38.

   GROWLING FROG: Stableford: A Compton (16) 41.

   HAMILTON: Stableford: E Smith (24) 33.

   HEIDELBERG: Stableford A: A Brown (10) 39 cb. B: M Swainger (14) 41. C: C Bradford (30) 37.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: N Humphreys (19) 37.

   HILLTOP TATURA: Women Stroke A: Wangeman (14) 76. B: H Hayward (28) 78.

   HEYWOOD: Stableford: J Quinliven (12) 37.

   HORSHAM: Stableford A: D Farr (6) 39. B: M Nuske (17) 39. C: K Wooltorton (30) 36.

   HOWLONG: Women Stableford: C O'Toole (26) 38 cb.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford: A Kungl (18) 37.

   KEW: Stroke A: G Dugdale (9) 68 cb. B: J Loutas (14) 68. C/Medal: I Mills (25) 68 cb. Stableford: T Ram (18) 42.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: B Profitt (8) 40. B: S Robinson (18) 40. C: G Tatton (19) 40 cb.

   KILMORE: Stableford: J Bannon (24) 31.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: M Clark (9) 37 cb. B: W Nash (19) 41. Hole-in-one: P Mason at 10th.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Myers (9) 34. B: R Curtis (14) 38. C: G Forbes (20) 29.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Doris Chambers Foursome: G Pell B Lyon (28) 29.

   LAKES ENTRANCE: Women Stroke Div 1/Medal: J Kesper (23) 71. Div 2: A Bertram (30) 73.

   LAKESIDE at Albert Park: Par A: M Nguyen (11) 2 up. B: T Green (13) 1 down. C: G Edwards (32) 2 up. W: A Thomas (25) 1 down.

   LATROBE: Stableford A: B Williams (10) 38 cb. B: G Megaloudis (18) 39. C: D Walker (32) 41.

   LEONGATHA: Women Stroke A/Medal: W Parker (15) 73. B: A deBondt (26) 78 cb. C: S Bowler (33) 78 cb.

   LONSDALE: Stableford A: B Gladman (13) 40. B: P Scanbler (22) 39. C: A Cornell (26) 39.

   MAFFRA: Stableford A: D Higginbotham (8) 40. B: M Gallagher (17) 38.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: S Byrne (19) 33. B: J Kelly (30) 39. C: C Curley (40) 32. Veteran 9-hole: J Ashby (24) 11.

   MANSFIELD: Women Foursome: L Anderson S Bailey (21) 76.

   MARYBOROUGH: Women 4B A: H Farnsworth (25) D Jennings (18) 43.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (36) 29.

   MELTON VALLEY: Stableford A: A Piorkowski (14) 43. B: R Webb (34) 43.

   METROPOLITAN: Par: G Burns (8) 1 up.

   MILDURA: Stableford A: B Pilgrim (6) 40. B: G Smart (19) 41.

   MOE: Women Stroke A: R Halkett (15) 73. B/Medal: L Clarke (28) 71.

   MOOROOPNA: Women Stroke Div 1: F Johnson (19) 79. Div 2/Medal: S O'Connor (25) 74. Div 3: C Barca (31) 77.

   MORACK: Snr 4B: T Winter (26) J Swain (16) 47.

   MORNINGTON: Stableford A: D Mott (11) 40. B: D Irons (13) 40 cb. C: R Smith (19) 42.

   MT MARTHA: Stableford: J Hunter (16) 43 cb.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: C Warburton (11) 34. B: E Willox (21) 35. C: L Wood (35) 34.

   MYRTLEFORD: 4B: A Jagoe (17) 36.

   NEWRY: Women Medal: R Walker (5) 71.

   NORTHERN: Stableford A: G Fagan (10) 42. B: L Catania (16) 42. C: B Ford (20) 40 cb. D: J Torr (27) 41.

   NUMURKAH: Women Medal: P Davies (13) 73. Hole-in-one: N Dalton at 18th.

   OAKLEIGH: Women Stableford: T Gardner (22) 35.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: M Venables (plus 3) 71. B: A Gray (15) 73. C: S Cook (18) 71. D: D Langdon (28) 71.

   PATTERSON RIVER: Stableford: S Alford (9) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford A: B Gardiner (1) 38. B: A Newman-Morris (17) 40. C: J Sullivan (30) 41 cb. 4B Kingswood: D Pickard (22) C Burns (16) 9 up. Hole-in-one: P Kennedy at 4th.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: D Gray (20) 79. B: P Rothfield (25) 78. C/Medal: R Reid (44) 74.

   PORTARLINGTON: Women 4B Stroke: A Watts (26) V Rhodes (39) 65.

   PORTLAND: Women Stableford: T Butcher (24) 39.

   PORTSEA: Women Par: V Colliver (17) 4 up.

   QUEENSCLIFF: Par: J Turner (15) 5 up. Women Stableford: J Foley (25) 37.

   RAAF WILLIAMS: Women Stableford: B Ewen (22) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Par A: G Hart (16) 1 up. B: P Tyler (25) 5 up. W: D Smith (45) 3 up.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: J Ray (37) 16 cb.

   RINGWOOD: Stroke A: D Philipson (14) 65. B: M Mawer (16) 66. C: T Jones (30) 67.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A/Presidents Trophy: J Hayes (18) 36 cb. B: L Sarmiento (38) 28.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: E Slaviero (19) 37. B/C: P Stephenson (36) 41.

   ROSANNA: Women Stableford A: S Berra (18) 37. B: J Burns (19) 40. C: L Cahill (31) 40. D: G Elder (35) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: T Leonard (9) 36 cb. B: G McIlwraith (13) 38. C: B Woodfull (22) 41. West: A Walton (9) 38 cb.

   ROSEBUD PARK: Women Medal: A Sadler (30) 76. Scr: A Sadler 106.

   ROSSDALE: Women Stableford A: L Chapman (16) 30. B: J Archer (30) 35.

   ROYAL MELBOURNE: 4B West: A Bickford (17) D Middleton (18) 47. East: M Vial (16) L Shelton (12) 45.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: H Sailer (14) 21.

   SALE: Stableford A: K Martin (9) 40. B: K Ronchi (22) 38.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: M Smith (3) 39. B: A Fazzino (12) 40. C: C Blobel (25) 38.

   SEYMOUR: Stableford: G Pell (5) 42. W: R Richman (13) 32.

   SHEPPARTON: Women 4B Stroke: S Phillips-Limon (30) M Tomkins (26) 60.

   SORENTO: Stroke A: S Paterson (4) 70 cb. B/Goblet: P McKeand (20) 64.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: S Crockford (14) 38 cb. Div 2: H Foster (16) 40. Div 3: G Ryan (22) 38.

   SPRING VALLEY: Par A: W Nix (4) 4 up. B: M Doran (22) 5 up. PM A: V Heinze (6) 4 up. B: B Edwards (22) 5 up.

   STRATHALLAN: Stableford: D Martin (20) 41.

   SUNSHINE: Women Stableford: E Tricklebank (35) 34.

   THE DUNES: Stroke A: P Sherman (13) 71. B: G Williams (16) 73.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: M Scheele (7) 39. B: V Lawther (12) 40. C: J Mafrici (21) 37. St John A: S Ward (8) 39. B: A Ramsden (12) 36. C: R Arrowsmith (23) 39.

   THE NATIONAL: Par Long Island: A Reszka (14) 6 up. Moonah: M McDonald (10) 4 up. Old: R Minio (16) 4 up cb.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: C Kim (30) 29.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: P Bongiorno (9) 38. B: G Lott (14) 39. C: T Doherty (16) 42. W A: K Bell (4) 35. B: V Fisher (22) 38.

   TOCUMWAL: Par A: R Watmore (1) sq. B: R Klemke (17) 1 up. C: L Deering (28) 1 down.

   TORQUAY: Stableford A: B Joyner (13) 38. B: G Travers (16) 38. C: E Featherston (20) 37. Resort: J Wood (25) 38. Vis: L Ryan (East Geelong 2) 36.

   TRAFALGAR: Women Ambrose: J Tickell D Larson B Kiely (8-1/2) 65-1/2.

   TRARALGON: 4B: G White (18) L Cutler (45) 35. Div 1: H Hancock (14) C Barker (28) 33. Div 2: B Jamison (31) J Roberts (21) 30.

   VICTORIA: Women Stableford: E Lloyd (25) 37.

   WARBURTON: Par: P Garside (19) 1 up.

   WARRAGUL: Women Stroke A: K Ahearn (9) 76. B: B Best (24) 76. C: J Johnson (30) 81.

   WARRNAMBOOL: Women Stableford A: A Sinclair (7) 35. B: M Hodges (24) 34. C: M Kaye (37) 33.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford Div 1: M Burt (27) 32. Div 2: J Jones (32) 30.

   WHITTLESEA: Stroke A: J Slusarek (5) 71. B: S Kolacz (12) 71. C: M Kerwin (22) 71 cb. Shield: J Slusarek (5) 151. Women Medal: C Howlett (33) 84.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: G Rigby (21) 20.

   WOODLANDS: Women Stableford A: J Criswick (9) 39. B: L Dickens (25) 37 cb.

   WOORAYL: Women Stroke A: H Sullivan (20) 77. B/Medal: P Ennoss (42) 76.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: L Bishop (26) 27.

   YARRA YARRA: Women Stroke A/Medal: T Charlu (20) 70. B: V Eason (23) 73. C: L Mather (33) 76. Stableford: J Fleming (29) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Par: I Thompson (15) sq cb. Hole-in-one: A Castles at 12th.

   YEA: Stableford: N Peterson (13) 34.

 

X-GOLF Knox: Wednesday X-League Round 1

NFIs 1 (+14) lost to Wallace & Co. 2 (+12)

Swingers Club 3 (+1) defeated Peter Armstrong 0 (+18)

Briggins 2.5 (-1) defeated Gardners 0.5 (+3)

Unique Courtyards 0.5 (+2) lost to Vermont Choppers 2.5 (-7)

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 2

More Rongs 2 (-4) defeated Wolfpack 1 (-8)

Rongs 1 (+7) lost to Snipers Den 2 (even)

The Bandits 3 (even) defeated GenYGolf 0 (even)

Porridge The Sequel 1 (-3) lost to Moore Magic 2 (-1)

The Beak 2 (+2) defeated Buoys 1 (+9)

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Semi-Final

Eastwood Boozers 1 (+10) lost to Kayser 2 (-3)

Badger Creek 2.5 (-21) defeated Faders 0.5 (-13)
 

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
12 December 2017
The finalists for the Men's and Women's Victorian Amateur Championships have been decided, with the final matches to take place tomorrow over ... Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria