Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women Par Ranfurlie: B Backhoy (37) sq.

   ANGLESEA: Stableford A: A Foster (10) 27. B: M Smith (16) 36. C: D Stanley (36) 36. Snr: J Kaye (30) 34 cb.

   APOLLO BAY: Pinehurst: D Dalli D Wagstaff (13-7/8) 64-1/8.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: S Chesters (27) 70.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: F Gray (16) 38. B: D Lessels (23) 37. C/Trophy: S Avery (37) 42.

   BALLARAT: Women Stableford A: M Berry (15) 39. B: C Ryan (24) 34. C: A Hills (34) 38.

   BARHAM: Women Par A: L Howard (23) 2 up. B: S Alexander (41) sq.

   BARWON HEADS: Stableford A: J Troedel (7) 38. B: A Scott (23) 37.

   BENALLA: Stableford A: B Wright (11) 40. B: B Van Den Akker (16) 36.

   BENDIGO: 2B agg: J Gibbs (16) B Little (21) 74 cb. Indiv A: P Crawford (8) 39. B: E Stefan (14) 38 cb. C: C Bone (21) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women Par: C Hodson (34) 2 down.

   BRIGHT: Women 4B agg: T Cook (16) A Gilbert (18) 38.

   BRIGHTON: Women 4B: J Maybury (38) J Fahey (33) 48.

   BROADFORD: Stableford: P Winnell (9) 41. Women Spoon: A Zolnierczyk (15) 26.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: A Hackett (12) 79. B: L Lierse (30) 78.

   CAMBERWELL: Par A: M Trewin (17) 2 down. B: L Crosby (36) 4 down.

   CAMPERDOWN: Stableford: M Dalton (19) 33.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D Williams (34) 33.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: S Buszard (21) 33.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: C Dohnt (14) 78. B: J Cronin (25) 79.

   CHELTENHAM: Women Par: M Radford (44) 2 up cb.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: S Smith (25) 35. B: B Williamson (26) 34 cb. C: N Crebbin (31) 37. Trophy: L Atchinson (27) 67.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: M Brooks (22) 31 cb. B: M Freemantle (29) 33 cb. C: P Cochrane (33) 35. Silver Spoon: G Lucas (13) 31.

   COHUNA: Women Par: L Moloney (27) 2 down.

   COLAC: Stableford: M Hegarty (24) 42. Veteran: W Hoggard (19) 41.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: A Kennedy (27) 38.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: M Moore (13) 37. B: S Addison (19) 36. C: U Cahill (32) 33. Grandmothers Trophy: B Allan (18) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOT: Women Par A: K Rup (23) 3 up. B: I Kuffer (42) 2 up.

   CRANBOURNE: Stableford A: I Jones (6) 39. B: L Kausman (17) 40. C: G Lasky (35) 36 cb.

   CURLEWIS: Par A: K Dean (9) 5 up. B: J Eastgate (17) 3 up. C: P Humphries (20) 2 up cb. Green: R Griffiths (25) 2 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: M Lyne (12) 36. B: B Dixon (22) 39.

   DEVILBEND: Stableford A: I Fortune (12) 37. B: E Pascuzzo (24) 35 cb. Overall: T Benstead (24) 39.

   DROUIN: Stableford A: D Bryce (11) 42. B: J Fusinato (23) 37.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: B Clemments (21) 35. B: H Petering (35) 31. Veteran 9-hole: P Dixon (41) 18.

   EAST MALVERN: Stableford: M Leeds (13) 39 cb.

   EASTERN: Par A: A Hansen (6) 3 up cb. B: R Bladen (24) sq cb.

   EASTERN SWARD: Par A-B: J Brennan (19) 4 up. C-D: P White (23) 1 up.

   EASTWOOD: Stableford A/Medal: S McPherson (2) 39. B: N Cummings (13) 36 cb. C: D Yates (26) 37. July: R Osborn (4) 32.

   EMERALD: Stableford: G Wright (32) 41.

   EUROA: Stableford: B Sargood (18) 36. Women Stroke: L Redfern (18) 77.

   FINLEY: Women Stroke: S Pyle (16) 72.

   FINLEY: Stableford: S Fuller (21) 40.

   FOSTER: Women American Foursome: F McGlead H Fulton (25-7/8) 75-1/8.

   GISBORNE: Women Stableford A: J O'Connor (10) 36. B: L Ball (23) 29.

   GOONAWARRA: Stableford A: J Dempsey (6) 41. B: S Thompson (18) 40 cb. C: J Ure (20) 40.

   GREEN ACRES: Team: J Cokalis (20) J Hongmung (scr) L Colangelo (12) A Crozier (24) 97. Par A: K White (12) 2 up. B: V Alembakis (23) 4 up.

   GROWLING FROG: Stableford: J McKenna (25) 32.

   HAMILTON: Women Par: L Crow (8) 4 down.

   HEATHCOTE: Women Stableford: H Carlin (26) 36.

   HEIDELBERG: Stableford A: F Watsford (4) 38. B: G Charlesworth (15) 39. C: A Hart (21) 41.

   HEYWOOD: Stableford: M McLeod (5) 39.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: J Dee (7) 42.

   HILL TOP TATURA: Doris Chambers Foursome: L Wiffen J Coe (18) 36.

   HORSHAM: Stableford A: N Ferguson (10) 36 cb. B: L Brook (18) 38. C: T O'Connor (19) 37.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Smith (23) 38.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: N Cooper (10) 38. B: J Hemphill (15) 36. C: J Batchelor (26) 39.

   KERANG: Women Par: J Boyd (21) 2 up.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: M Ellis (5) 41. B: R Moretti (15) 42. C: E Elliot (21) 39.

   KILMORE: Women Stableford: H Dennis (13) 28 cb.

   KINGSTON HEATH: 4B: A Weight (28) K Nance (19) 45. Women Stableford: R Green (11) 34.

   KYABRAM PARKLAND: Par A: A Williams (10) 1 up. B: M Laurenson (14) 4 up cb. C: T Hogarty (19) 2 up.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: J Neale (22) 77. B: M Watt (29) 75. C: V Powley (31) 74.

   KYNETON: Stableford: D Summers (15) 37.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: J Sullivan (13) 31. Div 2/Spoon: A Schellekens (29) 33. Div 3: C Owen (32) 30.

   LATROBE: Stableford A: P Tucker (10) 42. B: K Rowbotham (16) 41. C: G Andrews (21) 41.

   LEONGATHA: Women 4B: M Maher (25) K Bear (44) 49.

   LONSDALE: Stableford div 1: J Manley (11) 37 cb. Div 2: R Umhauer (22) 35 cb. Div 3: G Dunn (26) 36.

   MAFFRA: Stroke A: G Charlton (8) 75. B: D Noble (17) 68.

   MALLACOOTA: Women Stableford: D Berryman (40) 74.

   MALVERN PARK: Women Stroke A: J Stone (13) 71. B/Cup: S Lee (30) 72.

   MANSFIELD: Women Ambrose: M Sargeant G Skinner (13-1/4) 75-3/4.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (35) 37.

   MELTON VALLEY: Stroke A: A Dykstra (13) 71. B/Medal: I Gaylard (26) 64.

   METROPOLITAN: Par: T Sinclair (17) 4 up.

   MILDURA: Stableford A: P Briggs (14) 39. B: L Smith (17) 37.

   MIRBOO NORTH: 2B agg: T Buxton-Bailey (31) R Nelson (33) 48.

   MOE: Stableford A: K Borg (20) 34. B: J Blandford (30) 35.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: L Smith (17) 31. Div 2: B Hockey (40) 33.

   MORNINGTON: 4B: C Damon (14) P Johnson (24) 44 cb.

   MORWELL: Women 4B: C Carder (23) S Caldwell (17) 43. C'ship: C Carder (23) S Caldwell (17) 79.

   MT MACEDON: Stroke: I Golden (17) 71.

   MT MARTHA: Par: G Burton (16) 4 up.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: K Parkinson (11) 35. B: D Plant (26) 37. C: D Frame (38) 33.

   NEWRY: Doris Chambers Foursome: L Higgins J Marchesi (25) 40.

   NORTHERN: Stroke A: R Harris (12) 67. B: G Drummond (18) 64. C: T Curley (22) 66. D: P McGraw (26) 69 cb.

   NUMURKAH: Women Stroke div 1/Medal: H Schmedje (18) 70. Scr: H Schmedje 88. Div 2: M Ryan (27) 73. Scr: M Ryan 100.

   PAKENHAM: Stableford A: T Taito (10) 35. B: B Burniston (25) 33.

   PAMBULA MERIMBULA: Par A: M Townsin (6) 4 up. B: R Coote-Smith (17) 6 up. C: D Burgess (23) 7 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: K Gray (5) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: R Plummer (10) 6 up. B: A Rawlings (19) 1 up cb. C: J Scott (25) 6 up. Stableford Peninsula A: A Bull (3) 44. B: R Ansems (20) 43. C: D Cope (24) 39.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: R Bailey (26) 2 down.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: S Hazell (19) 37. B: K Williams (28) 42. C: S Kearton (30) 36.

   PORTLAND: Women Stableford: J Treloar (10) 37.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: T Huga (19) 35. W: G Stevens (27) 35.

   RACV CAPE SCHANCK: Par: D Eisenbise (15) 5 up. W: J Fleming (16) 3 down.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: D Jorgensen (40) 22.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: B Smith (21) 75. Div 2: L Healey (25) 73. Div 3: N King (30) 69.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: E Adams (12) 34. B: H Han (19) 36. C: S Mahler (32) 35.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: A Nightingale (27) 35 cb. B/Trophy: C Stevens (33) 36.

   RIVERVIEW: Women Par A: J Hardy (15) 3 up. B: B McDiarmid (30) sq. C: Y Davis (42) 1 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: C Hirssig (6) 36. B: D Cave (17) 43. C: A Scott (21) 36. South: B Thomas (11) 38.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: G Bawden (34) 38.

   ROSSDALE: Women Stroke A: C Maggio (7) 77 cb. B/Trophy: J Rae (28) 74. C: K Rahilly (40) 76.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford A: K Robinson (15) 37 cb. B: A Shimmin (19) 37. C: C Sullivan (29) 38. Hole-in-one: V Temple at 7th.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: N Gilmour (9) 34 cb.

   SALE: Stableford A: G Ballingol (6) 36. B: S Kizusic (25) 37 cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: M Gregora (RACV Cape Schanck 8) 36. B: S Hart (9) 35 cb. C: M Winter (27) 36 cb.

   SEYMOUR: Stableford: G Neville (19) 38. W: E Pell (38) 33.

   SHEPPARTON: Women Par A: J Harris (21) sq. B: R Nind (23) 2 down. C: V Farley (33) 1 down.

   SORRENTO: Par A: W Fairlie (10) 1 up. B: R Levine (30) 5 up.

   SOUTHERN: Stableford A: S Seear (5) 36. B: S Jordan (18) 40. C: F Piccolo (21) 38. Hole-in-one: R Pearson at 16th.

   SPRING VALLEY: Par A: M Vaughan (13) 2 up. B: S Ley (32) 2 up. PM A: M Cooper (12) 1 up. B: G Power (27) 3 up.

   STRATHALLAN: Stableford: D Rushbrook (24) 40.

   SUNSHINE: Women Par: D Darch (26) 1 down cb.

   THE DUNES: Par div 1: D Speirs (5) 3 up. Div 2: T Wright (36) sq. The Cups: M Cocks (25) 6 up.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: G Berry (6) 41. B: P West (13) 38. C: A Heintz (21) 36. Henley: M Hnatojko (13) 36.

   THE NATIONAL: Par Moonah: G Prideaux (15) 7 up. Ocean: R Cummins (27) 4 up. Old: A Brumby (10) sq. Long Island: J McIntyre (24) 6 up.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: R Siketa (plus 1) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: Z Thomas (7) 2 up. B: I Prendergast (14) 1 up cb. C: J McDonald (20) 4 up. Women A: L Smith (16) sq. B: B Epstein (21) sq.

   TIRHATUAN: Women Par: R Benavides (28) 2 down.

   TOCUMWAL: Stroke A: P Olsen (7) 69. B: M Keen (12) 67. C: J Sacco (21) 68.

   TORQUAY: Stableford A: R Stewart (9) 37. B: B Duyvestyn (17) 36. C: D Rossiter (33) 36. Vis: C Johnson (RACV Cape Schanck 14) 28. Resort: J Wood (25) 39.

   TRAFALGAR: Women Canadian Foursome: K Macgregor P Harris (16-7/8) 81-1/8.

   VICTORIA: Women Stableford: B Gamble (35) 41.

   WARBURTON: Par: S Nicholl (30) 3 up.

   WANGARATTA: Stableford: L Maiden (15) 35.

   WARRAGUL: Doris Chamers Foursome: P Scott T Cusden (26) 34.

   WAVERLEY: Stableford A: C Lackenby (19) 42. B: J Thomas (28) 34.

   WERRIBEE PARK: Women Par A: L Borg (14) 1 down. B: G Choi (33) sq.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Hassall (8) 36 cb. B: K Rogers (12) 34. C: D Reichert (22) 37. Snr 9-hole: P McGregor (26) 22.

   WOODLANDS: Women Stableford A: K Ross (19) 38. B: R Simondson (27) 35.

   WOORAYL: Women Stableford: S Rayson (13) 35.

   YALLOURN: Stableford: G Lobb (15) 36.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: A Kaiser (6) 34. B: T Chan (31) 35. C: J Flemming (33) 37.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: J Wilson (24) 42. White: N Ferrari (33) 37.

18 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
18 January 2018
World-renowned Taiwanese body Swinging Skirts Golf Foundation is the presenting sponsor for the Australian Amateur Championships for the third ... Read more
18 January 2018
TORQUAY: Men: Stableford: 4B: D McPhail (6) G Bradley (16) 49 cb. Resort: P Fox (16) T Lyons (28) 48 cb. Visitor: M Scarlett (Creswick 28) C Perry ... Read more
MyGolf
Golf Victoria