Victorian club golf results - Wednesday

ALEXANDRA: Women Stableford: J Fisher (25) 30.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: C Thompson (14) 32. B: S McMillan (23) 35.

   ANGLESEA: Stableford A: I Treloar (22) 37. B: P Griffiths (17) 38. C: I Burgess (22) 37. Snr: J Kaye (31) 31.

   APOLLO BAY: Stroke: D Hand (21) 65.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: P Storer (16) 40.

   BAIRNSDALE: Women Par A: J Mee (19) 1 up. B: F Mantell (21) sq. C: J Dunlop (28) 2 up.

   BALLARAT: Women Stableford A: J carr (10) 34. B: F Butcher (33) 29.

   BARHAM: Women Stableford A: A Corbett (24) 36. B: J Lodge (28) 36.

   BARWON HEADS: Stableford A: J Brodie (3) 42. B: G Caldwell (16) 38.

   BENDIGO: Stableford A: M McEvoy (6) 39. B: D Daly (18) 41. C: G Hoppe (20) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: K Hunter (36) 25.

   BOX HILL: Women Stableford A: S Jackson (24) 35. B: L Boland (28) 29.

   BRIGHT: Women 4B: T Cook (16) A Gilbert (18) 41.

   BRIGHTON: Women Par A: S Bamberry (20) 1 down. B: J Vallence (33) 1 down. C: S Jones (45) sq.

   BROADFORD: Stableford: J Doyle (23) 38. W: A Zolnierczyk (15) 24.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: F Edwardson (16) 84. B/Medal: H Gyatt (33) 72.

   CAMPERDOWN: Women Bisque Par: M Dalton (19) 3 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: T Brown (26) 33.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: M Edwards (28) 35.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Team: Captains 308 (M Peoples (24) 32) bt Presidents 293 (M Brehaut (24) 31).

   CHELTENHAM: Women Stableford: A Stone (20) 37.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: S Smith (25) 31. B: L Atchison (27) 35. C: M Eliadis (42) 36. Grandmother's trophy: L Atchison (27) 35 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: A Franklin (12) 36. B: L Matheson (28) 31. C: B Johns (35) 32.

   COBRAM-BAROOGA: Women 4B: B Cranston (32) J Whiteman (38) 41. Cup: S Kissick (27) I Cocks (28) (Yarrawonga Mulwala) 40 cb.

   COHUNA: Women Stableford: M Winship (19) 34.

   COLAC: Stroke: L Smith (5) 65. Veteran: J Finn (21) 67.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: S Nesire (4) 38.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A/Trophy: D Greenhill (14) 36. B: S Hocking (21) 36 cb. C: A Hughes (35) 40.

   COROWA: Women Par: L Sargwood (23) sq.

   CRAIGIEBURN WILLMOT: Stableford: P Martin (10) 39. W: A Green (31) 30.

   CRANBOURNE: Stableford A: I Jones (6) 39. B: W Breakwell (13) 38. C: A Hampel (24) 38. Hole-in-one: C Zaharias at 3rd.

   CURLEWIS: Stableford A: I Hayward (6) 43. B: J Fellows (15) 42. C: P Allen (23) 46.

   DENILIQUIN: Stableford A: R Landale (14) 41. B: R Moye (25) 40.

   DEVILBEND: Stableford A: T Webb (9) 39. B: R Welch (19) 37.

   DROUIN: Stableford A: G Jansen (10) 39. B: C Hunt (25) 43.

   EAST BENTLEIGH YWCA: June Medal: B Clements (20) 78. July: L Ward (25) 69.

   EAST MALVERN: Stableford: M Leeds (13) 39.

   EASTERN: Par: R Jardine (9) 4 up cb.

   EASTWOOD: Stableford A: T Pirzas (6) 40. B: K Batrouney (16) 36 cb. C: N Mills (21) 41.

   EMERALD: Stableford: I Scott (31) 41.

   EUROA: Stableford: K Wright (6) 37.

   FINLEY: Stableford: M Daniel (9) 37. Women Medal: J Dean (20) 75 cb.

   FOSTER: Women Ambrose: J Eddy J Bacon (12) 67.

   GARDINERS RUN: Stroke A: H Cruickshank (10) 65. B: R Twisk (16) 64.

   GISBORNE: Women Par A: J McPhee (7) 1 up. B: L Ball (23) 3 up cb.

   GOONAWARRA: Stableford A: M Yasar (11) 39. B: B Cassidy (14) 40. C: T Donoghue (19) 36.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Wise (10) 41. B: R Fraser (19) 38. C: G Bow (28) 44.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (13) 34.

   HEATHCOTE: Women Stableford: C Stuart (18) 28.

   HEIDELBERG: Par A: S Leropoulos (12) 4 up cb. B: P Giannelis (13) 3 up. C: S Jameson (21) 5 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Baker (11) 35.

   HILL TOP TATURA: Women 4B: Y Kartner (41) M Stokes (33) 41.

   HORSHAM: Stroke A: N Budde (5) 69. B: R Sordello (12) 68. C: J Burford (31) 64.

   HUNTINGDALE: Par: R Whelan (10) 1 up.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: N Cooper (9) 35. B: B Wallace (13) 36. C: I Mills (17) 34.

   KERANG: Women Stableford: B Barnes (28) 35.

   KEW: Stableford A: W Walsh (11) 42. B: N Marshall (19) 39. C: D Bayes (22) 40.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: J Vance (12) 39. B: C Collingwood (16) 40. C: S Dinger (19) 44.

   KINGSTON HEATH: Par A: R Miller (9) 1 up cb. B: A Caffery (19) 2 up cb. W: A Peake (15) 1 down.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Barrette (9) 36. B: V Moss (18) 34. C: J Quirk (23) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Pinehurst: J Greer S Soares (20-5/8) 80-3/8.

   KYNETON: Stableford: S Furness (15) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford B: G Sterjov (13) 36. C: J Kerr (27) 40. W: A Thomas (25) 24.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: R May (21) 32. Div 2: C Kent (45) 30.

   LATROBE: Stableford A: D Grandell (1) 39. B: S Grant (15) 39. C: E Doherty (21) 41.

   LEONGATHA: Women Stableford A: C Touzel (17) 37 cb. B: M Bell (32) 35. C: P Christensen (43) 34.

   LONSDALE: Stableford: Stableford A: A Maloney (14) 36. B: B Waites (21) 36 cb. C: G Joynson (25) 36.

   MAFFRA: Stableford A: T McConnell (12) 41. B: C Mahoney (19) 40 cb.

   MALLACOOTA: Women Stableford: P Bobbin (38) 33.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Bailey (18) 29.

   MARYBOROUGH: Women Par: L Pratt (32) 4 down.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (38) 29.

   METROPOLITAN: I Aldridge (11) 2 up cb.

   MOE: Team: K Middlemiss (13) E Mitchell (23) P Thompson (28) 71.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: P Johnson (15) 33. Div 2: S O'Connor (24) 31. Div 3: C Barca (31) 36.

   MORNINGTON: Par A: G Savage (6) 3 up cb. B: P Marr (14) 4 up. C: J Hayes (29) 4 up.

   MORTLAKE: 13-hole Stroke: B Twaddle (10) 53.

   MORWELL: Women Stableford div 1: S Skinner (18) 28. Div 2: S McAuliffe (35) 26 cb.

   MT MACEDON: Stableford: R Devereux (20) 36.

   MT MARTHA: Irish Team: E Moss (34) R Hutton (18) J Semmens (27) G Aspinall (20) 89 cb.

   NORTHERN: 4B Stroke: T Tzaros (17) BF Remov (10) 60.

   NUMURKAH: Women Stableford: K Hepworth (27) 32.

   PAKENHAM: Par A: M Bainbridge (2) 2 down. B: S Macdonald (25) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: D Wilkie (19) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: T Chambers (7) 39. B: T Simmons (19) 37 cb. C: M James (28) 39. Kingswood A: N Russo (15) 38. B: A Rawlings (19) 43. C: D Chenery (33) 39.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: D Orr (14) 76. B/Medal: M John (33) 74. C: J Moor (39) 79.

   PORT FAIRY: Medley Stableford: P Langley (10) 41.

   PORTARLINGTON: Women Par A: P Peacock (19) 2 up. B: J Champion (25) 3 up. C: E Culph (32) 3 up.

   PORTLAND: Women Stableford: J Errey (23) 34.

   PORTSEA: Women Par: D Huddle (21) 2 up cb.

   QUEENSCLIFF: Par: P Merriman (18) 5 up.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: G Russell (20) 40. W: D Ewen (23) 35.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Miller (23) 40. W: M Johnson (15) 28.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: B Nolan (27) 16 cb.

   RICH RIVER: Women Stableford div 1: D Paterson (21) 36. Div 2: C Kelly (27) 41. Div 3: N Durrant (31) 37. Hole-in-one: G Christians at 13th.

   RINGWOOD: Stableford A: C Tyrrell (14) 46. B: P Clifford (19) 39 cb. C: R Alford (23) 40.

   RIVERSDALE: Women Team: D Palun (24) M Birch (29) B Cholaj (24) L Grant (32) 82.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women 2B multi: P Mason (33) K Tickell (20) 46.

   ROSANNA: Women Stableford A: T Cuff (15) 36. B: L Tregear (22) 36. C: L Cahill (29) 38. D: A Dick (34) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West: V Beesley (21) 39. East A: G Dougall (9) 41. B: C Lee-Brown (17) 35. C: R Campbell (26) 33.

   ROSEBUD PARK: Women Par: C Tiedgen (31) 1 down.

   ROSSDALE: Women Stroke A: M Robinson (8) 75. B: D Heath (28) 74. C: K Rahilly (39) 73. C'ship: K Rahilly (39) 148.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par West A: J Rodd (22) 2 up. B: A Baker (30) 2 up. East: F Holding (28) 3 up.

   ROYAL PARK: 9-hole Par: A Burns (5) 3 up.

   SAFETY BEACH: Stableford: G Lazzar (9) 40.

   SALE: Stableford A: D Bransdon (plus 4) 39. B: J Ball (24) 36.

   SEYMOUR: Stableford: G Neville (19) 39.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: C Mahon (6) 73. B: A Farrell (29) 77. C: Y Moncrief (36) 70.

   SORRENTO: Stroke A: S McCarthy (18) 66. B: G Trollope (25) 70.

   SOUTHERN: Stableford div 1: A Jones (12) 40. Div 2: C Langdon (19) 45. Div 3: C Batrouney (27) 35 cb. Cup: C Langdon (19) 82.

   SPRING VALLEY: Stableford A: A Smith (15) 37. B: B Gust (18) 36 cb. PM A: G Clements (13) 41. B: M Patti (18) 36 cb. Hole-in-one: M Doran at 10th.

   STRATHALLAN: Stableford: D Clark (10) 34.

   SUNSHINE: Women Stableford: R Gebing (18) 28 cb.

   THE DUNES: Stableford A: A Greenlees (2) 36. B: S Brayshaw (21) 37. Ambrose The Cups: G Pledge W Osbourne (14-3/4) 16-1/4 cb.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: G Vernon (7) 35. B: K McLean (16) 37. C: D Treacy (23) 34. St John: B Armstrong (7) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: C Hayden (6) 39 cb. Old: D De Kretser (36) 28. Ocean: P Ferrier (8) 37. Long Island: H Brenchley (8) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: T Spitty (9) 41. B: M Boyd (12) 41. C: K Paisley (28) 35 cb. Women A: K Biddle (1) 35. B: S Mapleson (24) 34.

   TOCUMWAL: Par A: R Jappe (12) sq. B: L Thurtell (18) 7 up. C: B Prideaux (23) 6 up.

   TORQUAY: Stroke A: D Dodd (10) 68. B: P Orwin (15) 67. C: M O'Malley (36) 69. Vis: L Beattie (Social 14) 72. Stableford Resort: B Harvey (34) 41.

   TRAFALGAR: Women Stableford: B Keily (30) 36.

   TRARALGON: Women Stableford div 1: M Whiley (27) 27. Div 2: E Stafford (24) 38. Overall: H Cameron (14) 31.

   WARBURTON: 4B: O McClay (17) M Dickson (25) 44 cb.

   WARRAGUL: Women Canadian Foursome: D Corstorphin S Todd (10-1/8) 78-7/8.

   WAVERLEY: Women Stableford A: S Facey (13) 40. B: M Holden (28) 30 cb.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: N Chalmers (18) 29. B: T Christo (30) 30.

   WHITTLESEA: Par A: J Simmonds (8) 4 up. B: G Goss (17) 2 up. C: C Solier (23) 1 up. Women Stableford: L Lewis (25) 27.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: E Body (19) 20.

   WODONGA: Stableford: B Howells (6) 37.

   WOODLANDS: Women Stableford A: G Addison (23) 35. B: M Cushion (24) 35.

   WOORAYL: Women Stableford: A Poole (17) 30.

   YARRA VALLEY: Women Medal: C Geyer (33) 77.

   YARRA YARRA: Women Par A: C O'Leary (19) 3 down. B: B McDermott (25) 3 down. C: J Fleming (32) 2 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford: M McLeish (26) 31.

   YEA: Stableford: A Pell (10) 33.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: P Dixon (20) 2 up. White: A Savaris (36) 7 down.

14 December 2017
Steffi Vogel and Jasper Stubbs have taken the lead in the Murray River Junior Masters after the second round at Tocumwal Golf Club Read more
14 December 2017
On the final episode (30) of the year, we asked each of our regular hosts to provide us with their favourite moment from the show this year. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria