Victorian club golf results - Wednesday

 AMSTEL: Women Par Ranfurlie A: C Thompson (13) 3 down. B: H Sims (25) sq.

   ANGLESEA: 4B: I Treloar (13) P Richardson (11) 47. Snr: B Dalton (36) J Kaye (34) 44.

   APOLLO BAY: Stableford A: I Richardson (17) 32. B: A Hokin (32) 35.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford: J Martin (30) 38.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: M McLeod (20) 41.

   BAIRNSDALE: Women 4B Stroke A: D Howe (27) G Tyers (19) 66. B: P Holmes (36) J Hickey (43) 64.

   BARHAM: Women Stableford: F McNaughton (24) 35.

   BARWON HEADS: Par A: J Lamb (13) 5 up. B: T Gurry (36) 5 up.

   BENDIGO: Stableford A: D Bilkey (3) 40. B: P Falconer (17) 41. C: E Ormerod (25) 33.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: J Gibb (34) 31.

   BOX HILL: Women Par A: M Myers (17) 1 down cb. B: M Davis (27) 1 down. C: E Leung (32) 2 up.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: A Hackett (12) 76. B: S Colls (43) 77.

   CAMBERWELL: Women Stableford A-B: C Cornick (44) 38.

   CAMPERDOWN: Women Stableford: M Dalton (19) 34.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: T Brown (26) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Pinehurst: S Powell C Hurstfield (11-5/8) 74-3/8.

   CHELTENHAM: Women Stableford: J Tyler (20) 35.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: K Ellis (15) 38. B: L Atchison (26) 38. C: M Eliadis (41) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: K Woodward (22) 73. B: P Cochrane (30) 75.

   COHUNA: Women 4B: R Dunne (17) P Bird (18) 41. 4B KO f: V Hoban C Murchie bt K Peace J Dhne 8-6.

   COMMONEALTH: Women Stableford A: S Tokolyi (8) 39. B: L Vine (23) 40. C: J Morris (34) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stableford: D Collins (39) 38.

   CRANBOURNE: Stableford A: S Kresojevic (8) 38. B: T James (19) 43. C: P Mays (26) 38. Hole-in-one: B Westmoreland at 8th.

   CURLEWIS: Par A: P Featherstone (7) 1 up. B: M Chapman (14) 1 down cb. C: T Bourke (19) 1 up cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: N Nicholas (11) 39. B: G Collins (21) 37.

   DEVILBEND: Stableford A: I Oliver (16) 37 cb. B: L Singleton (27) 38.

   DROUIN: Stableford A: K Cooper (13) 42. B: R Dixon (21) 40.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: H Praetz (26) 33. B: A Grundy (37) 40.

   EASTERN: Par A: A Stewart (15) 4 up cb. B: A Collins (19) 5 up.

   EASTERN SWARD: Par div 1/Medal: D Blamire (17) 3 up. Div 2: G Taylor (28) sq.

   EASTWOOD: Par A: M Eckley (8) 4 up. B: D Spicer (17) 2 up cb. C: T Luscombe (33) 3 up.

   EMERALD: Stableford: B McCoy (36) 45.

   FOSTER: Medley Foursome: B Curram J Bacon (22) 69.

   GARDINERS RUN: Stableford A: D Deakin (5) 39. B: R Seddon (17) 45.

   GISBORNE: Women Stableford: M Barker (22) 36.

   GOONAWARRA: Stableford A: J Stewart (4) 38. B: P Schoofs (13) 39. C: C Howlett (19) 41.

   GREEN ACRES: Stableford A: P French (11) 37. B: P Price (18) 42. C: M Kelly (33) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: C Camilleri (9) 31.

   HEATHCOTE: Women Medal: C Stuart (18) 76.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Beauchamp (6) 42. B: K Haberman (15) 40. C: B Fraser (25) 41.

   HUME VETERANS at Kooringal: Stableford A: R Tindal (9) 36 cb. B: B Smith (17) 39. C: P Bowyer (24) 41. D: K White (25) 36.

   HUNTINGDALE: Stableford: S Chapman (14) 38.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford: D Tanner (13) 38.

   KERANG: Women Stableford: R Boulton (29) 34.

   KEW: 4B: D Whiting (31) R Davies (12) 42.

   KEYSBOROUGH: Par A: G Deppeler (9) 5 up. B: K Gunstone (18) 5 up. C: I Lillie (21) 5 up.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: I Spencer (9) 37 cb. B: P Fox (25) 41. W: R Hubay (27) 37.

   KORUMBURRA: Women Ambrose: L Clements B Thomson (11) 34.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: A Williams (10) 33 cb. B: M Sullivan (17) 34 cb.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford A: L Busch (14) 36. B: M Watt (29) 29. C: J Rayner (35) 26.

   LAKES ENTRANCE: Women Par: D Barelli (18) 4 up.

   LAKESIDE at Albert Park: A: G Sterjov (12) 35. B: C Gamvrellis (17) 39. C: I Angus (20) 37. W: A Thomas (25) 28. C'ship f: T Green C Phillpot bt J Olszewski D Morawetz 6-4.

   LANG LANG: Women Par A: J Sullivan (13) 1 up. B: C Cripps (23) 2 down. C: J Wallace (38) 4 down.

   LATROBE: Stableford A: P Tucker (10) 37. B: A Harris (16) 39. C: K Innes (19) 40.

   MANSFIELD: Women Stroke: M Cumming (19) 79.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: J Wild (37) 39.

   MILDURA: Stableford A: J Lanyon (12) 39. B: W Brice (17) 38.

   MIRBOO NORTH: Women Par: N Allen (17) 2 down.

   MOE: Stableford A: J Woznica (20) 37. B: J Blandford (30) 32.

   MORNINGTON: Stableford A: J Marconi (6) 37. B: A Graham (15) 38. C: B Durack (20) 38 cb.

   MORTLAKE: 13-hole Stroke: D McDonald (4) 50.

   MT MACEDON: Bisque Par: H Malakunas (23) 7 up.

   MT MARTHA: 4B: G Burton (15) P Brake (21) 14 up.

   MURRAY DOWNS: Women Par A: M Moore (18) 1 up. B: T King (26) 3 down.

   NEWRY: Women Stableford: R Walker (7) 39.

   NORTHERN: Par A: R Demarchi (11) 5 up. B: L Miller (18) 6 up. C: L McDonald (24) 5 up. D: T Gauaghan (29) 7 up.

   ORBOST: Stableford: J Price (10) 37.

   PAKENHAM: Mxd Stableford A: B Carvell (19) 38. B: R Ritchie (20) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: N Townsin (5) 40. B: B Nankervis (18) 39. C: J Jessup (20) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: B Allen (2) 41. B: M Dick (16) 39. C: J Battersdy (36) 39. Ambrose Kingswood: R Moore P Signal (4-3/4) 64-1/4.

   PHILLIP ISLAND: Women Stableford: C White (18) 32 cb.

   PORT FAIRY: Stableford: T Ryan (22) 41.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: A Foott (8) 71. B: R Schepers (Anglesea 21) 76. 27-hole c'ship A: A Huggard (Northern) 116 J Edmanson 124. Hcp: J Rowe (13) 114-1/2. B: D Davis (Riverside) 147 S Hazell 151 cb. Hcp: J Champion (24) 113.

   PORTLAND: Stableford: L Pfeiffer (27) 35.

   PORTSEA: Women Stableford: J Lake (31) 38.

   QUEENSCLIFF: Stableford: C Wright (34) 43. W: J Welsh (20) 32.

   RAAF WILLIAMS: Mxd Stableford: R Morgan (18) 41.

   RACV HEALESVILLE: Women Par: B Nolan (27) 3 down cb.

   RICH RIVER: Women Par div 1: L James (17) 3 up. Div 2: D Bawden (26) 1 up. Div 3: G Azzopardi (45) 3 up.

   RINGWOOD: Stableford A: M Silipetar (12) 39. B: G Richards (15) 42. C: B Dempsey (25) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Par A: J Curley (29) 5 up. B: B Podger (32) 2 up cb.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: K Smith (25) 34. B: I Timms (29) 30. C: J Williams (40) 40.

   RIVESDALE: Women Stableford A: H Hiscox (16) 38. B: J Her (28) 38 cb. C: P Cammiss (36) 38 cb.

   ROSANNA: Women Stableford A: J Stephen (17) 40. B: T Cook (19) 39. C: V Cook (27) 37. D: C Apostolidis (45) 34 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: A Holmes (12) 37. B: D Gorman (18) 40. C: J McArdle (22) 36. South: J Marchesani (plus 5) 41.

   ROSEBUD PARK: Women Par: C Tiedgen (31) 3 down cb.

   ROSSDALE: Women Stableford A: B Terrell (16) 27 cb. B: D Heath (27) 35. C: J Tracy (37) 31.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West A: J Martin (11) 35. B: J Buchan (36) 41. East: M Drew (15) 41.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Ambrose: M Blazley G Letson (4-3/4) 29-1/4.

   SALE: Stableford: S Faux (12) 38.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: F Moon (8) 34. B: S Thompson (12) 35. C: R McMain (18) 42.

   SHEPPARTON: Women 4B: N Pollock (19) 45 H Ryan (31) 45.

   SORRENTO: Stableford A: G Coker (12) 36. B: P Whelan (23) 37.

   SOUTHERN: Stableford div 1: F Crockford (13) 39. Div 2: J Land (19) 38 cb. Div 3: G Newton (35) 42.

   SPRING VALLEY: 4B: S Child (26) J Mottram (14) 45 cb. PM: K Anderson (15) P Thompson (25) 46 cb.

   STAWELL: Women Medal: J Alborough (26) 80.

   STRATHALLAN: Par: M Orr (22) 5 up.

   SUNSHINE: Women Stableford: M Heard (30) 37.

   THE DUNES: Stableford A: C Gorton (4) 39. B: B Dew (24) 40. Mxd: A Fiddes (3) 32. The Cups: E White (17) 44.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: G Ahrens (8) 36. B: M Hnatojko (11) 35. C: D Morton (18) 36. Henley: G Walker (7) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: C Houben (20) 44. Ocean: J Evans (17) 42. Old: D McMahon (12) 40. Long Island: L Armour (1) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: D Carroll (22) 37 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: G Attrill (scr) 38 cb. B: B Smurthaite (16) 38. C: D Rawson (23) 38. Women A: B Epstein (21) 33. B: C McCartney (39) 33.

   TORQUAY: Stableford A: G Clark (13) 37. B: A Tompkin (14) 38. C: R Martin (20) 33. Resort: B Brown (26) 40.

   TRAFALGAR: Women Stableford: D Larsen (16) 33.

   VICTORIA: Women Stableford: M Chisholm (27) 38.

   WARRNAMBOOL: Women Par A: T Sullivan (15) 3 down. B: D Looney (30) 4 down.

   WAVERLEY: Women Stableford A: C Lackenby (19) 37. B: H Richards (30) 34.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: M Chang (19) 33. B: J Jones (32) 35.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: D McLennan (27) 22.

   WODONGA: Stableford: N Byrne (8) 36.

   WOODLANDS: Women Canadian Foursome: J Criswick (9) A Greig (18) 31 cb.

   WOORAYL: Women 4B: A Grist (17) I Gillian (30) 44.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: V Eason (22) 38. B: R Taylor (29) 33. C: H Seaman (34) 36.

X-GOLF Knox: Wednesday X-League Round 7

Wallace & Co. 1 (-1) lost to Unique Cowboys 2 (-4) 

Gardners 1 (-3) lost to NFIs 2 (-7) 

Vermont Choppers 1.5 (-1) squared with Swingers Club 1.5 (+9) 

Briggins 2.5 (-9) defeated Half A Lob On 0.5 (+5) 

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 8

Rongs 1.5 (-3) squared with The Beak 1.5 (-2)

Porridge THE Sequel 1 (even) lost to Bandits 2 (-1) 

Wolfpack 3 (even) defeated More Rongs 0 (+13) 

Moore Magic 1.5 (+9) squared with Snipers Den 1.5 (+9) 

Bouys 2.5 (-7) defeated GenYGolf 0.5 (-1) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 2

Badger Creek (even) lost to Eastwood Boozers 3 (even)

Kayser 2 (-11) defeated Pig Fellas 1 (-7) 

Faders 1.5 (-4) squared Club Hotel 1.5 (-6) 

BGC 2 (-4) defeated Chunk N Run 1 (-2) 

 

 

 

--

Daniel Ong
Operations Manager, X-GOLF Australasia


+61 3 9822 0355  | +61 411 403 060 |www.XGolf.com.au | daniel.ong@XGolf.com.au

For all the latest X-Golf updates: FacebookTwitterInstagram




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria