Victorian club golf results - Wednesday

   ANGLESEA: Stroke A/Medal: A Daffy (6) 71 cb. B: G Waller (19) 71. C: P Johnstone (23) 76. Snr: J Kaye (31) 81.

   BAIRNSDALE: Women Par: R Nicholes (28) 5 up.

   BARWON HEADS: Stroke A/Cup: M Scott (11) 65. B: L Sheppard (21) 66. Scr: G Swinton 72. Hole-in-one: T Sproat at 2nd.

   BENDIGO: Stableford A: T Ely (3) 39. B: F Whatmore (13) 36 cb. C: E Watson (19) 37.

   BERWICK MONTUNA: Women Foursome: D Gipp G Gorton (30) 76. Scr: L Ford M Crawford 95.

   BOX HILL: Women Stableford A: J Stevens (24) 36. B: L Adgemis (33) 37.

   CARDINIA BEACONHILLS: Foursome: R Harding N Charman (19) 36.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women American Foursome: G Girling K Cecchini (32-1/2) 78-1/2.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Par: T Jess (39) 4 up.

   CHELTENHAM: Women Stableford: R Williams (32) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women Stableford Waverley div 1: Y Campbell (16) 33. Div 2: K Unthank (35) 33. Churchill Park: M Eliadis (40) 30.

   CLIFTON SPRINGS: Women Ambrose: B Johns C Strachan J Tilton A Franklin (12-3/4) 67-1/4. Scr: K Behan C Smedley G Lucas S Horne 80.

   COHUNA: Women Stroke A/Medal: D Woolhouse (17) 74. B: M Bird (25) 77. C: V Hoban (29) 84.

   COLAC: Stroke/Veteran: G Mackay (22) 61.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: M Goodman (16) 39. B: J Harkness (22) 43. C: R Brown (37) 36. Hole-in-one: W Steenholdt at 7th.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: L Kowalski (27) 78.

   CRANBOURNE: Stableford A: Z Winograd (6) 39. B: K Andrew (14) 39 cb. C: S Levin (24) 41.

   CURLEWIS: Par A: G Leonard (12) 4 up. B: S Janson (15) 6 up. C: V Sutherland (29) 3 up.

   DEVILBEND: Stableford A: A Langford (14) 38 cb. B: G Menlove (18) 39. Overall: R Anderson (25) 43.

   EAST MALVERN: Mxd Stableford: S Clark (11) 38.

   EASTWOOD: Stableford A: A Papworth (12) 37. B: P Rouge-Serret (20) 36. C: G Welsford (21) 37.

   FOSTER: Women Stableford A: B Curram (17) 31. B: V Williams (35) 31.

   GARDINERS RUN: Mxd Stroke: M Gordon (23) 66.

   GOONAWARRA: Stroke A/Medal: J Yates (7) 67. B: P Cleeve (20) 72.

   GREEN ACRES: Stableford A: T Cox (7) 39. B: C Ray (20) 37 cb. C: R Marsden (30) 44.

   GROWLING FROG: Mxd Stableford: W Cowcher (17) 32.

   HEIDELBERG: Stableford A: D Wall (12) 39. B: S Aylen (13) 40. C: P Hoyne (21) 40.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Baker (11) 33.

   HUNTINGDALE: Stableford: J Hannah (30) 41.

   KEYSBOROUGH: Ambrose: G Hay P Schols A Lacey D Wells (7.75) 56.25. Stableford: G Tutton (18) 42.

   KINGSTON HEATH: 4B: R Derham (22) R Evans (16) 10 up. Women Par: V Mitchell (17) 4 down.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: R Percival (17) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Par A: D Winter (2) 2 up. B: C Philpott (18) 6 up. C: G Bryant (24) 7 up. W: J Lovett (20) 7 down.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: R May (22) 34. Div 2: D Fraser (27) 35.

   LATROBE: Stableford A: K Finkelde (9) 41. B: A Currie (16) 46. C: W Lin (19) 43.

   LEONGATHA: Women Stableford A: T West (11) 34. B: M Maher (28) 38. C: K Bear (44) 37.

   MAFFRA: Stroke A: G Adams (6) 69. B: J Alen (27) 69.

   MALLACOOTA: Women Stableford: I Prowd (17) 30.

   MALVERN PARK: Women Stableford: J Thomas (29) 33. Veteran: J Boyle (33) 18.

   MARYBOROUGH: Women Stableford: K Share (23) 29.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (37) 34.

   MELTON VALLEY: Stableford A: C Dobbie (6) 42. B: F Bonnici (17) 39.

   METROPOLITAN: Stableford: S O'Donoghue (13) 39 cb.

   MOE: Par A: K Middlemiss (13) 3 down cb. B: K Borg (21) 1 up.

   MORNINGTON: Team agg: E Lord (6) K Bendle (16) P Bendle (14) M Scott (18) 107 cb.

   MORTLAKE: Veteran Stroke 9-hole: C MacLeod (7) 49.

   MT MARTHA: Par: L Smith (22) 5 up.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford: S Runciman (24) 31.

   NORTHERN: Stroke A: R Harris (12) 65. B: S Wilson (14) 67. C: S Jones (21) 68. D/Medal: P Mitchell (27) 64. Trophy: K Clarkson M Welsh bt B Vocale C Parker at 1 up.

   OAKLEIGH: Women Stableford: L Vincent (10) 34.

   PAKENHAM: Mxd Stableford Trophy: A Borch (25) 35.

   PAMBULA/MERIMBULA: Stableford A: N McGregor (13) 37. B: G Smith (29) 38.

   PATTERSON RIVER: Stableford: D Florence (16) 47.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: M Niarros (13) 38. B: V Crowe (18) 37. C: A Duran (24) 37. Hole-in-one: F Sruk at 6th. Peninsula Composite A: P Crean (12) 43. B: B Young (23) 43. C: A Butler (33) 36.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke div 1/Medal: F Morris (12) 73. Div 2: C Jones (25) 78. Div 3: P Watt (39) 80.

   PORT FAIRY: Mxd Stableford: G Smith (15) 39.

   PORTARLINGTON: Women Stableford div 1: J Cogger (17) 41. Div 2: S Kearton (28) 40. Div 3: G Collison (36) 40.

   PORTSEA: Women Stroke: D Huddle (19) 76. Stableford: J Reaks (36) 35.

   QUEENSCLIFF: Par: J Snooks (27) 9 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Par: H Koster (31) 4 up. W: D Finnegan (25) 2 down.

   RINGWOOD: Stableford A: B Canet (14) 38. B: G Paton (16) 42. C: F Smith (26) 38.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: J Hays (15) 36. B: D Palun (25) 36. C: J McKnight (34) 37.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Cup: D Jacobs 92. Hcp: D Jacobs (16) 76.

   ROSANNA: Women Stableford A: J Burns (18) 38. B: S Roberts (23) 37. C: J Ireland (30) 39. D: P Beecroft (40) 33.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West: G Campbell (5) 37. East A: M Gordon (11) 41. B: D McCarth (19) 38. C: P Emmerson (27) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West: J Campbell (21) 33 cb. Comp A: A Blosfelds (20) 37 cb. B: K Derham Moore (36) 39.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: N Gilmour (8) 15 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: P Johnstone (19) 37.

   SALE: Stableford A: B Dean (9) 34 cb. B: M Krusic (29) 36.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: C Pagano (12) 39.

   SORRENTO: Stableford A: G Garby (7) 38. B: C Whyte (20) 44.

   SOUTHERN: Stableford A: G Blair (16) 42. B: N Bitu (21) 42. C: L Cavey (29) 41 cb.

   SPRING VALLEY: Stroke A: A Van Bakel (13) 70. Scr: G Easte 67. B: J Mottram (19) 68. Scr: K Reynolds 72.

   STRATHALLAN: Stableford Trophy: J Romeril (18) 40.

   SUNSHINE: Women Medal: E Tricklebank (37) 70.

   THE DUNES: Stableford div 1: D Cain (15) 37. Div 2: M Sever (18) 41. The Cups: E White (16) 38.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: A Winford (4) 36. B: D Parker (12) 38. C: D Morton (19) 35.

   THE NATIONAL: Medley Par Ocean: D Casboult (20) 2 down. Old: R Grant (9) 2 up. Moonah: W Ford (19) 6 up.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke: M Featherston (23) 69.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: P Earles (9) 38. B: D Pugh (15) 39. C: D McQuillan (28) 37. Women A: A Gourley (13) 37 B: L Brown (39) 37.

   TORQUAY: Stableford A: D Harrington (4) 37. B: M Lunney (14) 38. C: P Skene (34) 37. Resort: B Gough (27) 41. Hole-in-one: E Black at 17th.

   TRARALGON: Women Invit 4B: M Dear (Churchill 16) L Cutler (45) 41. WW div 1: A Bland (17) D Elleman (24) 41. Div 2: A Wright (29) L Roberts (28) 40.

   WARBURTON: Medley Par: S Hawke (11) 2 up.

   WARRAGUL: Women Par A: R Gallagher (19) 1 up. B: A Boyer (28) 3 down. C: J Malady (33) 1 up.

   WHITTLESEA: Stableford A: A Garnett (4) 41. B: N Mackin (17) 35. W: L Bland (14) 34.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: B Spencer (24) 19.

   WONTHAGGI: Women 2B: A Adams (13) L Bentick (30) 9 up.

   WOODLANDS: Women Stroke: C Commins (35) 63. Scr: B Hill 72.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: J Drew (7) 3 up.

X-GOLF Knox: Wednesday X-League Round 10 

Wallace & Co. 1.5 (+3) squared with Gardners 1.5 (+3) 

Vermont Choppers 1 (+5) lost to Biggins 2 (-5) 

Half A Lob On 1.5 (-2) squared with Unique Courtyards 1.5 (-3) 

Swingers Club 2 (even) defeated NFIs 0 (even) 

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Semi Finals

Bandits 1 (-5) lost to The Rongs 2 (-7) 

Moore Magic 1 (+12) lost to Bouys 2 (+13) 

CONSOLATION FINALS: 

The Beak 0 (even) lost to The Wolfpack 3 (even) 

Snipers Den 1 (-11) lost to More Rongs 2 (-12) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 5

Badger Creek 1 (+3) lost to Club Hotel 2 (-3) 

Kayser 1 (-3) lost to Faders 2 (-5) 

BGC 0 (+3) lost to Pig Fellas 3 (-8) 

Eastwood Boozers 0 (+11) lost to Chuck N Run 3 (-15) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria