Victorian club golf results - Wednesday

AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: R Cochrane (13) 32. B: V Urmston (28) 32.

   ANGLESEA: Stableford A: K Gleeson (13) 40. B: J Edmanson (18) 40. C: J Balderstone (29) 40. Snr: M Horne (36) 36. Hole-in-one: G Beurteaux at 6th.

   APOLLO BAY: Stroke A: W Kiffoto (14) 69. B: R Matthews (21) 69.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford: D Barnett (22) 34.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: G Trickey (15) 38.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: S Walker (9) 32. B: D Brebner (22) 34. C: M Dumbleton (35) 38.

   BARHAM: Women Par A: A Corbett (24) sq. B: P Jones (34) 1 up.

   BARWON HEADS: Stableford A: D Barclay (8) 40 cb. B: W Evans (19) 39.

   BENALLA: Stableford: A Croxford (17) 38.

   BENDIGO: Par A: P McKay (1) 4 up. B: A Jakubans (18) 3 up. C: L Dean (19) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: D Ratten (23) 27.

   BOX HILL: Women Foursome: L Hunter L Oliver (23) 70.

   BRIGHT: Women Stableford A: A Gilbert (18) 34. B: B Griffith (29) 34.

   BRIGHTON: Women Foursome: V Gattuso S Lindsay (25) 75. C'ship: V Gattuso S Lindsay 199.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A/Medal: A Hackett (14) 80. B: L Lierse (31) 89. C'ship A: A Hackett 272. Hcp: S Cassidy (15) 244. B: L Lierse 343. Hcp: S Colls (43) 260. 9-hole: P Richards 116. Hcp: S White (43) 74.

   CAMBERWELL: Women Stableford: G Cope (35) 30.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: S Powell (9) 32. B: T Jess (38) 27.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women Ambrose Waverley: C Liao L Davison S Facey (15) 68.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: H Morris (24) 32. B: N Anderson (29) 32. C: U Turner (33) 29.

   COHUNA: Women Stroke: L Haig (27) 74. Medal of Medallists: S Hancock (20) 77.

   COLAC: Stableford A: T Hanson (11) 37. B/Veteran: J Miller (21) 41.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: C Childs (7) 40. B: G Griggs (17) 41.

   COMMONWEALTH: Women Ambrose: H Scales B Gordon J Fitzgerald W Comley (11.125) 57.875.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stroke: K Rup (22) 76.

   CRANBOURNE: Stableford A: Z Winograd (4) 38 cb. B: M Dubuisson-Perrine (15) 39. C: J Sloggett (26) 40.

   CURLEWIS: Stableford A: D Russell (7) 39. B: M Remyn (17) 38. C: M Waters (20) 37. Green: R Griffiths (25) 38.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Radeski (7) 37. B: R Aitken (27) 40.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Par A: B Clemments (21) 2 up. B: R Ackroyd (40) 2 up.

   EAST MALVERN: Mxd Stableford: D Yodgee (18) 38.

   EASTERN SWARD: Stableford div 1: J Enders (19) 39. Div 2: L Percy (25) 37.

   EASTWOOD: Ambrose: T Anderson P Muir (6.5) 63.5. PM: A Kozma C Ellul P Rougge-Serret (9.166) 58.833.

   EUROA: Stableford: R Farmer (17) 32.

   FINLEY: Stableford: M Daniel (8) 35. Women Foursome c'ship: S Pyle J Dean (26.25) 150.

   GARDINERS RUN: Mxd 2B agg: M Gordon (21) K Lewis (14) 82.

   GISBORNE: Women: Stableford Team agg: M Ivory (16) A Allen (16) B Glover (22) L Lindberg (20) 84.

   GLEN WAVERLEY: Women 9-hole Canadian Foursome: S McInerny J Rice (19-1/2) 40.

   GOONAWARRA: Stableford A: J Rich (11) 35. B: D Hauke (17) 37. C: G Crilly (27) 34.

   GREEN ACRES: Stableford A: L Whitford (11) 38 cb. B: A Simpson (16) 39. C: W Clark (24) 42.

   GROWLING FROG: Medley Stableford: M Wescott (15) 37.

   HAMILTON: Women Stableford: J Forsyth (18) 31.

   HEIDELBERG: Par A: B Flannagan (12) 5 up. B: R Negrelli (16) 2 up. C: T Vizzari (18) 2 up.

   HEYWOOD: Stableford: N McLeod (8) 53.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Baker (11) 35.

   HILLTOP TATURA: Foursome: S Curran B Roberts (33) 76.

   HUNTINGDALE: Par: D Mathieson (29) 4 up. Yellow: B Kennedy (26) 2 down. W: D Di Pilla (31) 5 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: G Paterson (9) 35. B: I Mills (17) 39.

   KERANG: Stableford: S Jenner (29) 37.

   KEW: Stableford A: M Eduard (7) 39. B: J Nelson (17) 42. C: C Barry (20) 42.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: J Hanley (9) 38. B: P Clegg (16) 40. C/Cup: P Benvenutti (20) 41.

   KILMORE: Stableford: K Lambert (7) 35. W: D Dixon (22) 29.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: G Claney (scr) 39. B: R Greening (14) 35. W: V Frost (26) 37.

   KORUMBURRA: Stroke A/Medal: C Harding (22) 75. B: J Hewitt (26) 87. C: S Solly (33) 79.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: V Sleeth (12) 54. B: P Curry (17) 58. C: M Maxwell (22) 55.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: J Neale (22) 74. B: J Greer (24) 76. C: V Powley (31) 84.

   KYNETON: Stableford: N Alldis (13) 38.

   LAKES ENTRANCE: Women 4B: A Weel (23) N McKenna (30) 42.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A/Medal: S Campbell (5) 68. B: T Walker (16) 69. C: N Fogarty (22) 71. Scr: D Winter 73.

   LANG LANG: Women 4B: A De Leeuw (19) J Sullivan (13) 42.

   LATROBE: Stableford A: K Finkelde (9) 40. B: J Kalomiris (17) 39. C: G Glue (24) 38.

   LEONGATHA: Women Canadian Foursome: R Thomas S Woods (12-3/8) 34-5/8.

   LONSDALE: Stableford A: B Smith (15) 42. B: P Scambler (19) 41. C: J Calnin (25) 38.

   MAFFRA: Stableford A: C Coleman (15) 40. B: A Gravener (20) 40.

   MALLACOOTA: Stroke: P Ingram (31) 76.

   MALVERNDALE: Women Stableford B: A Campbell (34) 36. C: J Booth (39) 28. Veteran: J Ashby (25) 15.

   MANSFIELD: Women Stableford: L Cullen (24) 35.

   MARYBOROUGH: Stableford A: A Strain (18) 36. B: L Fergus (33) 31.

   MEDWAY: Jnr Trophy: T Catoggio (1) 72.

   MELTON VALLEY: Stroke A: A Thorp (10) 69. B: L Jackson (21) 68.

   METROPOLITAN: Par: P Hinton (24) 2 up.

   MILDURA: Stableford A: E Tyrrell (11) 40. B: J Crawford (36) 46.

   MOE: Women: Stableford div 1: K Borg (21) 37. Div 2: P Majak (24) 33.

   MORNINGTON: Par A: A Myint (2) 1 up cb. B: A Graham (14) 4 up. C: J Carah (31) 3 up.

   MORWELL: Women Par div 1: D Vuillermin (10) 1 down cb. Div 2: L French (31) 3 down.

   MT MARTHA: 2B multi: B Parish (30) P Finney (22) 93.

   NEWRY: Women Challenge: Newry 34 (R Walker (7) 39) bt Maffra 33 (V McConnell (22) 38).

   NORTHERN: Stableford A: D Lacy (8) 41. B: A Scacco (13) 38 cb. C: J Fitzgerald (19) 39. D: G Cardillo (34) 40 cb. Hole-in-one: K Gilbertson at 14th.

   NUMURKAH: Women 9-hole Stableford: N Dalton (31) 13.

   OAKLEIGH: Women Medal: L Vincent (10) 65.

   PAKENHAM: Mxd Stableford A: S Allen (1) 34. B: F Chiu (15) 36.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: P Welsford (4) 37. B: A Crowe (13) 41. C: G Schimming (18) 38. D: B Sawers (32) 39. Matchplay: B Ross bt M Mamone 1 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Hayward (14) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite A: B Westwick (2) 40. B: T Simmons (19) 42. C: D Carruthers (25) 38. Par Kingswood A: P Rawlings (14) 1 up. B: M Vine (18) 2 up. C: R McKenzie (26) sq.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: R Cornell (37) 2 up.

   PORT FAIRY: Mxd Stableford: J Hakimi (11) 41.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: A Foot (8) 36. B: J Champion (24) 24. C: M Menzil (31) 35.

   PORTLAND: Women Stableford: J Foster (18) 34.

   PORTSEA: Women Stableford: Presidents: S Davern (22) 33. Captains: J Jeffreys (5) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: D Gordon (13) 36. B: I Wylie (24) 36.

   RICH RIVER: Women Stableford East A: J McGuinness (20) 43. B: C Devlin (28) 37. C: L Brough (40) 34.

   RINGWOOD: Stableford A: M Silipetar (12) 39. B: E Engelbogen (15) 38. C: R Alford (22) 40.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: E Adams (13) 40. B: D Palun (25) 41. C: L Grant (32) 34.

   RIVERVIEW: Par A: J Hardy (14) 5 down. B: P Wooller (33) 7 down. C: Y Davis (41) 4 down.

   ROSANNA: Women Team: H Wood (12) J Kupsch (20) G Whiffin (25) H Hillard (29) 124.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: M Luck (10) 39. B: G McIllwraith (13) 38. C: D Miller (22) 35. South: B Grant (13) 39.

   ROSEBUD PARK: Women Medal: C McDougall (44) 73. Scr: G Bawden 110.

   ROSSDALE: Women Foursome: K Schmidt C Maggio (12) 75. C'ship: K Schmidt C Maggio 175. Hcp: K Schmidt C Maggio (12) 151.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par East A: A Dickinson (18) 1 up. B: X Williamson (25) 2 up. West A: J Reed (13) 3 up. B: M Eagle (27) 1 up. Grandmother's Trophy: J Jackson (20) 1 up cb.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Ambrose: P Palma N Gilmour (4-1/2) 30-1/2.

   SAFETY BEACH: Stableford: G Lazzar (9) 36.

   SALE: Stableford A: G Angel (14) 39. B: K Maxfield (22) 37.

   SEYMOUR: Stableford: J Smith (34) 41. Women Medal: D Stewart (8) 75.

   SORRENTO: Stableford A: T Loughnan (15) 36. B: J Sadler (27) 37.

   SOUTHERN: Stableford A: B Thurston (7) 39. B: T Hoar (15) 40. C: N Black (22) 38.

   SPRING VALLEY: Stableford A: S Bamroong (9) 38. B: G Battistella (21) 37. PM A: S Adams (14) 40. B: M Billing (16) 37.

   STAWELL: Women Stroke div 1: L Martin (18) 79. Div 2/Medal: D Russell (25) 77.

   STRATHALLAN: Stableford: T Eastman (16) 36. Hole-in-one: S Montagnese at 5th.

   THE DUNES: Stableford: P Faulkner (24) 35. Par The Cups: G Pledge (20) 1 down.

   THE HERITAGE: Par St John: A: R MacDonald (11) 3 up. B: M Papadopoilos (13) 1 up. C: B Newman (21) 1 up. Stableford Henley A: S Webb (10) 35. B: C Capewell (19) 40. C: M Guan (21) 43.

   THE NATIONAL: Medley Stroke Long Island: J Wilson (15) 74. Moonah: J Guy (13) 68. Old: W Guy (6) 71. Ocean: R Launder (19) 72.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: D Kitchin (3) 38. B: A Mckoy (33) 43.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford The Creek: A: S Davies (6) 38. B: I Perrett (11) 39. C: N Grant (25) 38. Women A: M Mills (19) 37. B: C McCartney (36) 36.

   TIRHATUAN: Women Stableford: G Johnson (36) 27. Snr 9-hole: J Eriksen (45) 12.

   TOCUMWAL: Par A: J Williams (12) 3 up. B: R Medland (13) 2 up. C: D Smith (19) 5 up. D: J Taverna (25) 2 up.

   TORQUAY: Stableford A: M Conquest (10) 38. B: S Westley (13) 40. C: C Oliver (17) 37. D: D Frawley (24) 34. Resort: L Grayling (36) 37.

   TRAFALGAR: Women 4B: S Brown (27) S Roberts (37) 43.

   TRARALGON: Women Stableford div 1: G White (19) 33. Div 2: P Murphy (22) 32. Div 3: D Makowski (30) 26. Overall: H Woolcock (15) 33 cb.

   WANGARATTA: Stableford: G Davidson (15) 30.

   WARRAGUL: Stableford A: M Gargan (12) 37. B: J McDougal (14) 38. C: B Wilby (19) 40. D: R Clarke (25) 38. Women Stroke A: S Heenan (20) 79. B: C Thomas (28) 76. C: W Brown (43) 79. Scr: K Ahearn 85.

   WARRNAMBOOL: Women Foursome: J Carmody T Sullivan 89.

   WERRIBEE PARK: Women Par A: R Ballan (23) 1 down. B: J Jones (32) 4 down.

   WHITTLESEA: Stableford A: A Garnett (3) 36. B: H Bland (15) 35.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: G Rigbey (20) 21.

   WOORAYL: Women Stroke A: H Sullivan (21) 82. B: E Berryman (22) 72. C: D O'Connor (29) 75.

   YARRA VALLEY: Women Ambrose: C Szekfy L De Francisci C Dumont V Dodds (13-3/4) 63-1/4.

   YARRA YARRA: Women Team: G Pau (24) L Deakin (22) L Mather (32) M Dawson (28) 88.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: R Pengilly (5) 36.

X-GOLF Knox: Wednesday Night X-League Round 11

Gardners 1 (-8) lost to Vermont Choppers 2 (-11) 

Briggins 1 (+5) lost to Swinger Club 2 (+1) 

NFIs 0 (+6) lost to Unique Cowboys 3 (-2) 

Wallace & Co. 1 (+2) lost to Half A Lob On 2 (-2) 

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Grand Final 

BOUYS 1 lost to THE RONGS 2

1) H. Townsend defeated J. Dempsey 4&3

2) T. Dwyer lost to M. Munroe 4&2 

3) L. Griffith lost to S. Harty 2&1 

 

3rd Place Playoff: Bandits 2 (-11) defeated 1 (-5) 

Consolation Final: More Rongs 3 (-8) defeated Wolfpack 0 (even) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 6

Chunk N Run 2 (-5) defeated Badger Creek 1 (-2)

Kayser 1.5 (-6) squared with BGC 1.5 (-2) 

Pig Fellas 1 (+8) lost to Club Hotel 2 (+4) 

Eastwood Boozers 3 (-16) defeated Faders 0 (-2) 

16 July 2018
Tom and Jazy Roberts have taken out the Pitch n Putt honours for term three. Read more
16 July 2018
It took something particularly special to stop Gabi Ruffels. Read more
16 July 2018
APOLLO BAY: Men: Par: A: B Buckley (18) 3 down. B: P Forbes (23) 2 down. Read more
MyGolf
Golf Victoria