Victorian club golf results - Wednesday

 

AMSTEL: Women 4B Ranfurlie: J Sutherland (38) B Backhoy (38) 43 cb.

   ANGLESEA: Par A: D Lewis (13) 2 up. B: D Gough (20) 2 up. C: B Gibbons (24) 2 up cb. Snr: J Maffett (34) 3 up.

   APOLLO BAY: Stroke: D Hand (20) 62.

   AXEDALE: Women Irish Team: S Minne (24) J Walklate (19) I Murdoch (25) M Dunn (33) 114.

   BACCHUS MARSH: Women Par A: G McInnes (23) 2 up cb. B: J Douglas (25) 1 up cb.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Longmuir (24) 41.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: S Wood (10) 68. Scr: J Wyillie 75. B: H Morrison (19) 71. Scr: H Morrison 90. C: J McLeod (32) 71. Scr: N Paech 100.

   BARHAM: Women Canadian Foursome: J Wall S Thompson (10.5) 71.

   BENALLA: Stableford A: T Symes (8) 40. B: L Thompson (16) 40. C: T Meagher (39) 23.

   BENDIGO: Stableford A: E Stefan (12) 42. B: S Trethowan (18) 48. C: R Toma (27) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: M Waterfall (37) 34 cb.

   BRIGHT: Women Stroke A: A Gilbert (18) 74. B: J Magdeburger (34) 71.

   BRIGHTON: Par A: S Lindsay (19) 3 up. B: D Klein (32) 2 down. C: S Jones (45) 3 down.

   BROADFORD: Ambrose: G Hogg L Beeson (6) 63. W Stroke: A hackett (13) 69.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford A: S Cassidy (16) 36. B: M Svikulis (33) 33. 9-hole: V Patterson (45) 18.

   CAMBERWELL: 9-hole Stableford Div 1: J Cohen (29) 19. Div 2: K Nakagawa (35) 18.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: R Leake (27) 38.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford Div 1: C Dohnt (15) 34. Div 2: J Edwards (28) 33.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women Stroke Churchill Park A: E Moore (21) 75. B: S Smith (26) 72. C: W Seegets (32) 73. Stableford Waverley A: V Mali (14) 41. B: H Richards (29) 39 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: S Horne (18) 77. B: P McConaghy (28) 79. C: P Caarels (37) 80.

   COBRAM BAROOGA: Women 4B: V Fenner (34) J Sheedy (33) 42.

   COHUNA: Women Stroke: G Hare (23) 72.

   COLAC: Stableford: S Douglas (15) 44. Veteran: P McCarthy (36) 38.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A/Trophy: D Fotheringham (11) 39. B: J Tehan (21) 37 cb. C: C Conquest (31) 37.

   COROWA: Women 4B: J Fletcher (36) B Spinks (28) 10 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stroke: M Lally (40) 78.

   CRANBOURNE: Stableford A: J Neeson (12) 40. B: J Bygrave (16) 44. C: C Smith (28) 45.

   CURLEWIS: Stableford A: B Den Besten (8) 36. B: T Lamb (18) 37. C: B Waites (21) 39. Green: R Griffiths (24) 36.

   DEVILBEND: Stableford A: T Webb (9) 37. B: R Bouette (17) 38. Overall: D Mohr (14) 39.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women Stableford A: B Clements (20) 37. B: J Crosby (33) 36. Veteran 9-hole: J Hitchcock (45) 15.

   EASTWOOD: Par A: B Shaw (11) 2 up cb. B: M Webster (13) 4 up. C: J Willoughby (25) 7 up.

   EMERALD: Women Stableford: G White (18) 50.

   EUROA: Stableford A: G Carnegie (24) 39. Women 4B: G Allen L Hawkey 42.

   FINLEY: Women Stableford: H Cameron (Jerilderie 31) 49.

   FOSTER: Women Par A: B Britten (23) sq. B: P Witheridge (33) 9 down.

   GARDINERS RUN: Stableford A: C Dellar (6) 37. B: G Jacobs (33) 43.

   GISBORNE: Women Stableford A: K Dillon (22) 38. B: M Barker (24) 34.

   GOONAWARRA: Stableford A: H Duhau (10) 38. B: L Atwell (16) 41. C: G Armstead (20) 39.

   GREEN ACRES: Stableford A: D Leong (12) 39. B: J Hall (16) 40. C: T Douez (28) 38.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (18) 37.

   HAMILTON: Captains trophy: J Forsyth (17) G Kelly (36) 43.

   HEIDELBERG: Ambrose: B Beauchamp L Aylen (4.5) 63.5.

   HILL TOP TATURA: Women Gentsome: S Curran B Roberts L Fanning 93. Hole-in-one: E Dunk at 9th.

   HOWLONG: Women Par: A: J Rogers (14) 3 up. S Byrne (20) 2 up cb. B: G Arthur (34) 6 up. H McCallum (26) 4 up.

   HUNTINGDALE: Stableford Yellow: J Uildriks (32) 42. White: B McGowan (17) 38 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: T Nippress (13) 35. B: R Hyland (18) 38.

   KERANG: Stableford: R Willoughby (21) 41.

   KEYSBOROUGH at Southern: Stableford A: B Edwards (8) 41. B: J Campbell (17) 40. C: M Griffiths (23) 39.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: S Dick (8) 39. B: N Chandler (23) 41. Women: M Cookes (21) 36.

   KORUMBURRA: Women Stableford A: L McIvor (18) 35. B: M Cosson (30) 38. C: P Eyers (40) 31.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: W Ferguson (13) 40. B: R Stockdale (17) 42. C: K Jewell (26) 40.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: J Johnstone (22) 72. Scr: J Bauerle 92. B: J McHale (24) 69. Scr: J Greer 90. C: D Bennett (34) 69. Scr: S Soares 102.

   KYNETON: 4B agg: L Healy (18) P Kewniuk (21) 65.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: G Sterjov (9) 34. B: G Smith (15) 42. C: I Norman (20) 37 cb. W: T Hodson (28) 39 cb. Hole in one: G Talbot at 10th.

   LANG LANG: Women Stableford: S Van Gaal (28) 33.

   LATROBE: Stableford A: D Campbell (11) 39. B: I Coddington (16) 39. C: G Lawson (25) 39.

   MAFFRA: Stableford: A: A Naylor (14) 42. B: J Rogers (21) 42.

   MALVERN PARK: Women 4B: F Evans (30) G Tarrant (30) 46. Snr 9-hole: A Keogh (21) 17.

   MARYBOROUGH: Women Stroke A: B Brown (20) 75. B: L Fergus (33) 71. C'ship A: J Brennan 283. Hcp: D Jennings (18) 235. B: P Proctor 302. Hcp: K Mullane (25) 238. C: L Fergus 337. Hcp: L Fergus (33) 238.

   MOE: Women Stableford A: K Shaw (24) 38. B: K Savige (33) 35.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1: M Dodd (18) 75. Div 2: H Kiss (24) 72. Div 3: D Niaa (28) 75. Div 4: M Starritt (41) 67.

   MORNINGTON: Stableford: A: C Weir (12) 37. B: R Male (16) 38. C: S Guthrie (22) 40 cb.

   MORTLAKE: Stroke: K Murley (12) 51.

   MT MACEDON: Stableford: M Ward (11) 42.

   MT MARTHA: Stableford: S Bristow (24) 48.

   MURRAY DOWNS: Women Chapman Foursome: L Wood (31) C Warburton (9) 58.

   NORTHERN: Stableford A: G Baker (9) 40. B: G Moon (18) 39. C: J Torr (24) 39. D: J Fisicaro (27) 43.

   NUMURKAH: Women Stroke: H Schmedje (19) 69.

   OAKLEIGH: Women Medal: S Munro (38) 51.

   PAKENHAM: Mxd Stableford A: B McTaggart (19) 39. B: A Green (25) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: J Warbrick (10) 38. B: N Ffrench (15) 44. C: O Ziviani (19) 40. D: S Trigwell (22) 41. Women 2B: V Balfour (27) K Helmers (40) 47.

   PATTERSON RIVER: Par: J Walker (10) 6 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite A: M Wilson (17) 40. B: B Jenkins (22) 35. Ambrose: G Van Dyk (5) G Pappas (22) G Mikolajunas (28) H Comeadow (13) 52.5. Stableford Kingswood A: A Rawlings (4) 39. B: G Mercuri (20) 37. C: D Schreiber (27) 42.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: J Diss (19) 72. B: A Schofield (22) 77. C: M Gibson (33) 72. D: L O'Neil (36) 75. Medal: M John (32) 75.

   PORT FAIRY: Medley Stableford: D Rook (22) 42.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: J Rowe (15) 37. B: S Watts (27) 37. C: C Butler (36) 36.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: J Treloar (11) 70. B: S Sharrock (29) 72. C: K Smail (35) 69.

   PORTSEA: Women Stableford: J Sands (28) 41.

   RICH RIVER: Women Par West Div 1: D Stewart (18) 3 up. Div 2: M Carr (25) 3 up. Div 3: J Boek (30) 5 up.

   RINGWOOD: Stroke A: G Miller (13) 62. B: M O'Flynn (16) 64. C: F Smith (26) 62.

   RIVERSDALE: Women Par: S Mahler (32) 2 up cb. Veteran c'ship: M Munro bt B Dart 5-4. Plate: G Shelley (26) 105.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: A Nightingale (27) 41. B: D Tabone (31) 42.

   ROSANNA: Women Irish Team: S Webb (30) J Zhang (21) A Ritchie (18) 134.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: G Taylor (12) 38. B: P Ross (18) 38 cb. C: A Smith (20) 43. East: R Harding (21) 38.

   ROSEBUD PARK: Women Par: C McDougall (41) 1 up.

   ROSSDALE: Women Stableford A: G Thorne (19) 41. B: M Duffy (29) 38. C: F Bleeker (36) 34 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par West A: J Derham (22) 5 up. B: J Roberts (27) 4 up. East: G Connop (20) 1 up.

   ROYAL PARK: 9-hole Stableford: M Lark (13) 20.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Ryder (17) 38.

   SALE: Stableford A: G Ballinger (7) 34 cb. B: P Counahan (22) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd Stableford A: S Hart (8) 36. B: A Fazzino (10) 37 cb. C: T Wong (26) 40.

   SEYMOUR: Stableford: R Oldman (16) 43. Women Par: P Jarvis (23) 3 up.

   SHEPPARTON: Women Par A: H Phillips (21) 5 up. B: M Teague (27) 3 up cb. C: C Barbetti (31) 5 up.

   SORRENTO: Stableford A: F Best (15) 37. B: M Mullumby (29) 37 cb.

   SOUTHERN at Keysborough: Stableford A: M Williams (8) 43. B: A Holt (14) 39. C: D Egan (21) 40.

   SPRING VALLEY: Par A: D Horne (10) 3 up cb. B: L Hickey (23) 4 up cb. PM: A: G Roberts (14) 3 up. B: D Jackson (20) 4 up.

   STAWELL: Women Stroke div 1: L Willcock (17) 74. Div 2/Medal: J Clayton (28) 71.

   STRATHALLAN: Stableford: G Morrin (24) 43.

   SUNSHINE: Women Stableford: D Darch (27) 34.

   THE DUNES: Stableford The Dunes A: P Swinnerton (12) 36. B: M Phillips (23) 34. The Cups: R Richardson (14) 39.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: K Wallace (8) 36 cb. B: P Mastores (18) 43. C: P Cresswell (21) 34 cb. St John: E Clark (7) 34 cb.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: A Smith (36) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: C Chinn (13) 38. B: N Mullen (14) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek A: J Van Eekelen (9) 39. B: A Polkinghorne (11) 37. C: T Cleaver (19) 39. Women A: A Mayes (20) 35 cb. B: M Smith (25) 35.

   TIRHATUAN: Women Par: M Tempest (28) sq cb.

   TOCUMWAL: Stableford Div 1: P Olsen (8) 39. Div 2: D McMahon (13) 41. Div 3: G Grason (19) 37. Div 4: X Egan (26) 45.

   TORQUAY: Stableford A: R Muffet (5) 39. B: J Willis (14) 42. C: D Hughes (18) 38. D: D Boyle (23) 39. Resort: B Gough (27) 40.

   TRARALGAN: Ambrose: P Bray J Murdoch (9-3/4) 61-3/4. W: L Roberts W Haiser (12-1/4) 63-3/4.

   VICTORIA: Women Par: S Burton (29) 5 up.

   WANGARATTA: Stableford: G Webster (19) 41.

   WARRAGUL: Women Stableford A: R Gallagher (19) 43. B: S Jinks (26) 42. C: J Malady (32) 38.

   WARRNAMBOOL: Women Stroke A: D Robinson (7) 74. B: B Holscher (22) 75. C: J Day (32) 76.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: M Mc guire (22) 73. B: D Milnes (35) 72.

   WHITTLESEA: Stableford A: M Godfrey (8) 34. B: N Rawady (13) 41. C: E Ching (21) 36. Women C'ship: L Bland 292.

   WODONGA: Stableford: G Nicholls (28) 42.

   WOODLANDS: Women Stroke A: K Mahlook (14) 67. B: C Fraser (25) 68.

   WOORAYL: Women Stroke A: P Lancaster (22) 76. B: E Berryman (24) 76. C: J Fennell (33) 83.

   YARRA YARRA: Women Irish Team: S Baker (24) J Duncan (25) H Potts (24) K Savage (31) 87.

X-GOLF Knox: Wednesday X-League Semi-Finals

Vermont Choppers 3 (-7) defeated Half A Lob On 0 (+2) 

Swingers Club 0 (+10) lost to Gardners 3 (-5) 

Consolation Series: Briggins 3 (-12) defeated Wallace & Co. 0 (+9)

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 2

The Hassett Group 3 (even) defeated The Upstarts 0 (+12)

The Beak 1 (+4) lost to The Bandits 2 (-1) 

CLXXV 2 (+2) defeated Snipers Den 1 (-1) 

Moore Magic 0 (+5) lost to GenYGolf 3 (-1) 

Thorn Dogs 1 (-5) lost to Wolfpack 2 (-8) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 10

Eastwood Boozers 1 (+8) lost to Kayser 2 (-1)

Pig Fellas 0 (+6) lost to BGC 3 (-5) 

Club Hotel 2 (-8) defeated Chunk & Run 1 (even)

Badger Creek 0 (even) lost to Faders 3 (even) 

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria