Victorian club golf results - Wednesday

 

 

  AMSTEL: Women: Stroke: Ranfurlie: R Cochrane (12) 72 cb. Medal: C Westrip (23) 70. Medal of Medalists: C Westrip (23) 70.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: R Fitzgerald (30) 69.

   AUSSIE GOLF RANCH: Men: Stableford: R Stead (18) 35. Women: Stableford White: M Naismith (41) 30.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal: White: A: L Prowse (12) 70. B: P Davies (32) 77. Stableford: M Browne (33) 27. Stableford: 9-hole: W Nielson (34) 16.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Nov: A: M Dunne (12) 75. B: R Morton (38) 73.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: D Lessels (23) 39. B: S McKenzie (37) 38.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: W Lake (19) 36. Div 2: S Robertson (32) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: L Carney (0) 39 cb. B: P Doherty (15) 40. C: B Little (21) 41 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Ambrose: D Gipp B McIntyre M Jacobs (16.67) 63.33.

   BROADFORD: Men: Stableford White: T Fenton (10) 42. Women: Stroke: A Zolnierczyk (17) 73. C'ship: A Hackett (13) 89.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: A: F Edwardson (17) 40. B: M Svikulis (33) 39. Women: Stroke: 9-hole: P Richards (39) 36.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: B Green (33) 68. Div 2: L Parker (41) 71.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Scr: A: S Powell 88. B: C Hurstfield 96. C: A Kitchen 104.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: N McArthur (34) 73.

   CHURCHILL PARK: Women: Stroke: A: J Major (22) 69. B: L Zeibell (30) 78. C: L Loh (33) 72. C'ship: A Scr: K Ellis 280. B Scr: P Maloney 319. C Scr: W Seegets 328 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: K Woodward (20) 38. B: R Summers (30) 40. C: B Rafferty (32) 32.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: V Ranken (24) 37. B: R Rettke (27) 37. C: B Cranston (33) 38.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: K Spinelli (15) 44. B: D Moylan (30) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: Team: U Cahill (31) E Hall (28) S Oats (23) H Higginson (27) 84. PM: A Slattery (29) M Eagle (25) J Kempster (14) S Gatford (30) 78.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: L Kowalski (27) 36.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: S Kresojevic (8) 38 cb. B: G Greenberg (19) 38. C: P Grosman (35) 42. Medal Nov: P Grosman (35) 42.

   DEVILBEND: Men: Stableford: P Warwick (25) 44. A: L Leyden (14) 38. B: B Symons (29) 39.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford: A: S Burns (19) 36. B: J Turley (44) 35. 9-hole: V Crozier (45) 18.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: D White (11) 40 cb.

   EASTERN: Men: Par: South: R Smith (11) 4 up. North: D Worrell (14) 4 up. East: P Grant (10) 4 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Div 1/Medal: G Stephenson (21) 64. Div 2: J Morton (24) 64.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: S Rawlings (6) 41. B: M Snoxell (18) 39 cb. C: J Abson (29) 46.

   EMERALD: Snr Stroke: M Fuller (31) 67.

   EUROA: Men: Stableford: G Vincent (23) 42.

   FINLEY: Men: Stableford: B Fahey (25) 40. Women: B White (27) 38 cb.

   FOSTER: Women: Stroke: A/Medal: D Williams (13) 75. B: A Heywood (31) 80. A Scr: D Williams (13) 88 cb. Medal of Medalists: D Williams (13) 75.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: B Davidson (19) 6 up. B: G McIlwain (20) 7 up.

   GISBORNE: Women: Stableford: A Cordell (20) 35.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Nov: M Gleeson (27) 69. Stableford: 9-hole: D Tansley (45) 16.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: B Burnett (11) 69. B: M Jose (15) 70 cb. C: D Dewhurst (21) 68.

   HIDDEN VALLEY: Men: Stableford White: N Regan (14) 38.

   HORSHAM: Men: Par: A: P McKinnon (11) 7 up. B: C Smith (17) 3 up. C: R Clarke (35) 3 up cb.

   HUNTINGDALE: Stableford White: D Hill (13) 38. Stableford: F Murray (21) 35.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: C Bishop (9) 33. B: G O'Connell (16) 37. C: D Woodstock (23) 34.

   KERANG: Stroke: L Bray (41) 66. Medal: J Walsh (34) 69.

   KEW: Men: Stableford: A: J Loutas (12) 42. B: P Myers (18) 41 cb. C: C Hanson (26) 42 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: R Watts (9) 35. B: G Byrne (18) 40. C: B Stynes (36) 38. D: T Cooper (35) 35.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A Travers (24) 38. Men: Stableford White: A: J Mitchell (8) 38. B: G Hanily (20) 39 cb.

   KOORINGAL: Women: Stableford: A: A Scott (23) 37. B: K Valkoff (30) 36. Veteran: W Welsh (37) 18 cb.

   KORUMBURRA: Women: Stroke Div 1/Medal: L McIvor (18) 76. Div 2: J Follett (45) 79.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Par: A: D Kuiper (8) 3 up. B: M Baker (18) 2 up. C: L Tatterson (23) sq.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: J McHale (24) 40. B: S Soares (34) 39.

   KYNETON: Men: Stableford: P Moore (25) 36.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: J Kennedy (18) 72. B: M Morris (26) 76.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford Trophy: Black: A: C Sal (6) 41. B: J Olszewski (13) 42. C: J Rutherford (21) 39. Women: Stableford: I Hempenstall (28) 32.

   LANG LANG: Women: Stroke: Ambrose: J Sullivan (14) R May (22) P Sweeney (21) 64.5.

   LEONGATHA: Women: Stroke: A: T West (11) 80 cb. B/Medal: P Pease (22) 77. C: S Woods (31) 81. C Scr: S Woods 112. Medal of Medalists: T West (11) 80 cb.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: A Smith (14) 38 cb. B: I Freeman (19) 38 cb.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Nov: Medal: F Evans (30) 67. Stableford: 9-hole: J Thomas (27) 18.

   MANSFIELD: Women: Stableford: A: S Bailey (20) 40. B: G Skinner (31) 41.

   MARYBOROUGH: Stroke: Brooch: A: L Gollop (10) 72. B: M Patten (30) 68.

   MILDURA: Men: Stroke: Medal Oct: A: C Ferguson (15) 68. B: R Shipsides (25) 68.

   MOE: Women: Stroke: A: E Mitchell (23) 75. B: L Clarke (39) 76. Medal of Medalists: E Mitchell (23) 75.

   MORNINGTON: Men: Par: A: A Stephenson (8) 5 up. B: P Bendle (14) 5 up cb. C: J Williamson (28) 5 up cb.

   MT MARTHA: Men: Stroke: A: G Marshall (20) 68. B: V Reed (26) 66. C: P Price (28) 66. Medal: G Parry-Jones (31) 66.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Nov: A: M Davis (7) 75. B/Medal: J Lynas (21) 73. C: M Craig (33) 76.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: R De Marchi (10) 39. B: P McNamara (14) 40 cb. C: B Butera (24) 47. D: B Williams (30) 45.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: H Schmedje (18) 70.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: Black: P Lagastes (39) 57.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: S Henderson (9) 39. B: H Bristow (33) 36 cb.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: C Rawlings (10) 42. B: A Chauhan (19) 36. C: D Cargill (28) 39. Peninsula Composite: A: M Abeyaratne (1) 38. B: D Bell (22) 40. C: D Cope (24) 44.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: R Coutts (16) 38 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Foster (19) 73 cb. B: T Butcher (25) 73 cb.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Nov: D Offenberg (27) 76 cb. Stableford: L Campbell (16) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke A: A Elsayed (14) 71. B: P Unkles (27) 67. Women: Stroke: J Anderson (23) 76.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke Medal Nov: White: A Knibbs (22) 71.

   RICH RIVER: Women: Stroke: East: A: C Fleming (10) 68. B: M Mould (28) 67.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: G Miller (12) 42. B: J Knapp (20) 42. C: B Dempsey (25) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: A: W Sharpe (15) 69. B: E Cholaj (25) 68. C: P Cammiss (35) 72. Medal of Medalists: W Sharpe (15) 69. Stableford: L Ingram (25) 35.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford Green: A: C Andrews (27) 37 cb. B: J Hunter (31) 42.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: E Homsey (23) 36. B: E Marshall (35) 31.

   ROSANNA: Women: Stroke: Medal Nov: A: P Linssen (18) 66. B: S Bain (19) 69 cb. C: M Keys (29) 69. Stableford: S Roberts (23) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: West: A: P Wild (7) 67 cb. B/Medal: R Vanes (15) 65. C: D McMahon (21) 67. Stableford: East: A/Medal: D De Haan (11) 40. B: G Easton (29) 35.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Nov: White: Medal: C Tiedgen (31) 70. Scr: C Tiedgen 101.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: G Thorne (18) 36. B: J Rae (28) 39. C: M Nguyen (44) 43.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: 4B: A: D Buchanan (20) A Shimmin (18) 7 up cb. B: K Derham Moore (34) M Tims (38) 7 up cb. Family: J Warnock (12) F Langford (24) 5 up.

   SAFETY BEACH: Men: Stableford: D Lanigan (13) 36. Holes-in-one: B Fowler, R Law at 4th.

   SALE: Men: Stableford: A: G Angel (14) 35. B: P Counahan (21) 36.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford: A: W Butler (1) 34. B: A Dorricott (11) 38. C: P Roberts (28) 37.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Mundy (32) 38. Women: Stroke: S MaCall (15) 71.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: Trophy: A: S Moore (20) 42. B: P Dixon (24) 40. C: V Ritchie (41) 36.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: J Hay (12) 40. B: B Keegan (20) 40.

   SOUTHERN: Stableford: A/Medal: G Stevens (8) 40. B: G Rowse (19) 38. C: P Sutcliffe (21) 35 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford Team: White: G Ong (12) H Kinread (13) J Davidson (15) M McCrae (20) 72. B Markey (30) 37 cb. Team: A Beach (8) K Mico (9) P Dowell (14) M Billing (16) 71. A Kalitsis (13) 38 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B Arrowsmith (23) 41.

   SUNSHINE: Women: Stableford: S Kuypers (21) 33 cb.

   THE DUNES: Stableford: The Dunes: T Silk (18) 39. Men: Stroke: The Cups: G Pledge (19) 65. A: T Roberts (14) 76. B: B Flood (23) 73.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Bergin (6) 37. B: J Lawlor (13) 38 cb. C: M Leffler (22) 34. St John: K Karam (19) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke Long Island: Black: S Cripps (20) 69. Stroke: Moonah: T Jewson (16) 68. Ocean: A Parsons (31) 69. Old: P Kofod (22) 74.

   THE SANDS TORQUAY: Par: A: G Ward (10) 5 up. B: I Davis (17) 2 up.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: A/Medal: M Tempest (28) 76. B: A Nicholls (29) 78.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: S Coutts (8) 38. B: H Campbell (14) 36. C: R Grimaud (17) 32. Women: A: A Mayes (20) 37. B: A Page (32) 33.

   TOCUMWAL: Men: Stableford A: R Castles (13) 42. B: B Wilson (19) 38. C: N McKay (31) 37. Women: A: M Field (6) 37. B: C Castles (30) 41.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: T Jones (11) 38. B: D Rae (12) 40. C: P Cannon (17) 40. D: P Cormack (20) 43. Resort: D Jennings (19) 41. Visitor: C Astbury (Corowa 15) 33.

   TRARALGON: Women: Par: A: J Catherwood (21) sq. B: M Wylie (19) 1 down. C: A Wright (30) 1 down. Matchplay: A Bland bt L Watkinson 4-3.

   VICTORIA: Women: Stableford: Team: L Stephens (30) E Graham (15) M Barry (36) J Noone (26) 90.

   WANGARATTA: Men: Stableford White: G Davidson (15) 41.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: L Dickson (19) 39.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Koroneos (23) 76. B: M Yun (35) 74.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: Medal Nov: A: M Gates (5) 72. B: B Thompson (15) 71. C: W Blake (25) 68. Women: J O'Day (25) 80.

   WODONGA: Men: Stableford: G Spence (28) 44 cb.

   WOODLANDS: Women: Stableford: P Saul (27) 42.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: P Lancaster (22) 71. B: C Johnson (28) 81. C: J Fennell (32) 77.

   YALLOURN: Men: Stableford: A: M Donaldson (16) 38. B: S Vella (29) 43.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: Medal Nov: J Neale (24) 77. Stableford: 9-hole: L Bishop (26) 15.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: T Chau (17) 71. B: M Inglis (28) 76 cb. C: H Kadera (32) 71. Stableford: J Fleming (31) 35.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: B Budge (29) 43. Stableford White: J Brien (28) 47.

X-GOLF Knox: Wednesday Grand Final
VERMONT CHOPPERS 2 defeated GARDNERS 1 
3) G. Jacobs defeated B. Davey 1 UP
2) G. Dixon lost to N. Gardner 2 UP

1) R. Bal defeated A. Mogg 3&2

3rd place playoff: Swingers Club 3 (-5) defeated Half A Lob On 0 (+8) 
Conoslation final: Unique Courtyards 3 (+2) defeated Briggins 0 (+12)

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 3
The Hassett Group 2 (+2) defeated Thorn Dogs 1 (even) 
The Beak 0 (even) lost to Moore Magic 3 (even) 
CLXXV 2 (even) defeated Wolfpack 1 (+9) 
The Upstarts 0 (+15) lost to 
GenYGolf 3 (-3) 
Snipers Den 1 (+5) lost to The Bandits 2 (-11)

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 11 
Faders 2 (-9) defeated Kayser 1 (-5) 
Club Hotel 3 (-19) defeated BGC 0 (-2) 
Pig Fellas 1 (+8) lost to Chuck & Run 2 (+2) 
Badger Creek 0 (even) lost to Eastwood Boozers (even)




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria